Тема 1


А.Вівальді Концерти "Чотири пори року"

Найславетніший майстер італійської музики епохи бароко — Антоніо Вівальді (1678–1741 рр.), видатний скрипаль-віртуоз, педагог і композитор, який написав близько п’ятисот скрипкових концертів і безліч інших творів, народився в італійському місті Венеції в сім’ї перукаря, який разом з тим був непоганим музикантом. Ще в дитинстві навчившись добре грати на скрипці, юний Вівальді часто підміняв батька, супроводжуючи музикою службу в соборі Святого Марка. Згодом, ставши священиком, він викладав музику і співи в венеційській консерваторії для дівчаток, що під його керівництвом складали чудовий оркестр. Саме для цього оркестру було написано багато творів композитора. Найбільш визначна частина його творчої спадщини – сольні інструментальні концерти.

Найулюбленішим інструментом композитора була скрипка. Разом з тим, створюючи свою музику, Вівальді прагнув до яскравих і незвичних тембрів, використовував рідкісні на той час інструменти — фагот і навіть мандоліну, яка в ті часи вважалася «вуличним» інструментом. Концерти Вівальді тричастинні. Багато серед них програмних, що на той час було незвично. Саме таким є цикл із чотирьох концертів „Пори року”, до кожного з яких автор подає невеликий вірш — сонет. Концертна творчість Вівальді стала яскравим втіленням стилю бароко в інструментальній музиці.

З часом творчість Вівальді була забута, а сам він помер в злиднях у Відні. Лише в 1925 році завдяки знахідкам італійських музикознавців твори Вівальді повернулися до життя.


Цикл концертів "Чотири пори року"

Мабуть, одним з найпопулярніших музичних творів в світі є цикл з 4-х концертів Антоніо Вівальді - "Пори року", які композитор написав в 1723 році для соло скрипки та оркестру. Вони по-своєму унікальні, в кожному творі дивовижним чином злилися блискуча віртуозність і чарівна кантилена. Вівальді супроводжував концерти сонетами, але, на жаль, сьогодні при виконанні ми їх не чуємо, вони практично ніколи не зачитуються. Хто автор цих слів - до сих пір залишається загадкою. передбачається,

Історію концертів Антоніо Вівальді "Пори року" і безліч цікавих фактів про ці твори читайте на нашій сторінці.

Історія створення

1725 рік був ознаменований виходом у світ одного з найбільш значущих збірок композитора - восьмого опусу, який він назвав як "Досвід гармонії і винаходи". У нього Вівальді включив 12 віртуозних скрипкових концертів, перші чотири з яких носять назву "Весна", "Літо", "Осінь" і "Зима". Сьогоднішня виконавська практика об'єднала ці твори в цикл "Пори року", однак в оригінальному варіанті цього заголовка нема.


I "Весна" E-dur. Образи юності, краси світу.

1 частина "Прийшла весна" мі-мажор, рондо, звукозображувальність (спів птахів).

II "Літо" g-moll. Пора розквіту. Пекуча спека та гроза.

3 частина "Літня гроза", соль-мінор, 3-частинна форма, звукозображувальність (гуркіт грому, град, злива) передано тремоло, гамоподібними пасажами.Presto. Різкі контрасти.


III "Осінь" f-dur. Час досягання зрілості, результатів праці.

3 частина "Охота", фа-мажор, рондо. Allegro. В епізодах відображено картини охоти: погоня, постріли, гавкіт собак.

IV "Зима" f-moll. Сутінки року та життя людини. Холод і самотність.

1 частина "Під поривами крижаного вітру" фа-мінор, рондо. Образи тривоги, невблаганої долі в головній темі. Образ стихії, перед якою людина слабка і беззахисна.