Студентський науковий клуб "Мудрамакітра"


до нас завітав професор Каденко Ігор Миколайович, доктор фізико-математичних наук, завідувач кафедри ядерної фізики.

Тема лекції: "Проблема зв'язаного динейтрона та його спостереження"

до нас завітав Шарапов Сергій Геннадійович, доктор фізико-математичних наук, керівник лабораторії сильнокорельованих низьковимірних систем ІТФ ім. М. М. Боголюбова, популяризатор науки та борець з академічною недоброчесністю.  Інтерв'ю з Сергієм Геннадійовичем можете знайти за посиланням.


Тема лекції: "Thermoelectric and thermomagnetic phenomena: from history to the Nernst effect in Corbino geometry"



Доповідач: Денис Лонтковський, випускник фізичного факультету (КЯФ); PHD, Hamburg University; PHD, DESY; POSTDOC, Vrije U., Brussels; учасник експериментів DESY-HERA-ZEUS, CERN-LHC-CMS.


Тема: Дослідження процесів народження топ-кварків на великому адронному колайдері.


Доповідач:  Dr. Andrii Natochii, Postdoctoral Research Fellow, Department of Physics and Astronomy at the University of Hawaii at Manoa. Currently at KEK, Japan, випускник фізичного факультету (кафедра ядерної фізики)     

Тема: Шлях на Фуджі або навіщо займатись фізикою?                                 

Студенти мали змогу разом з лектором за 2 години пройти шлях від бакалаврата до доктора філософії. Доповідач розповів про наукові проєкти, якими займався впродовж навчання, про власний досвід роботи в колабораціях, вміннях і навичках, які здобув під час роботи. А також поговорили про побут в Японії.
Лекція буде особливо корисною для абітурієнтів та студентів  молодших курсів.

Доповідач: Решетник Володимир Миколайович, доцент кафедри астрономії та фізики космосу фізичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат фізико-математичних наук, керівник української команди на Міжнародній олімпіаді з астрономії та астрофізики.                                        

Тема: "Дивовижний світ комет". 

 Говорили про: 

🔸 Що таке комети? 

🔸 Будова, фізичні та хімічні властивості,  класифікація комет. 

🔸 Як відкривають комети. 

🔸 Спостереження та дослідження.

🔸 Утворення і еволюція комет.

А також про комету, яку намагався побачити кожен: 

🔸 Комета C/2020 F3 (NEOWISE): відкриття, властивості комети, як її спостерігати

Онлайн-лекція з теорії інформації!

Доповідач: Чейпеш Євгенія, випускниця фізичного факультету, аспірантка  Лейденського університету суміжно з Технічним Університетом Дельфту (група Карло Бієнакера і Антона Ахмерова

Тема лекції:  "Теорія інформації: від демона Максвела до чорних дірок"


Онлайн-лекція з космології на яку Ви так чекали!

Доповідач: Соболь Олександр Олександрович, молодший науковий співробітник КНУ ім. Тараса Шевченка (кафедра КТП).

Тема лекції:  Магнітні поля у Всесвіті: спостереження, походження та еволюція. 

На онлайн-засіданні Наукового клубу «Мудрамакітра» виступила з лекцією Савельєва Юлія Михайлівна, кандидатка філософських наук,  координаторка Всеукраїнської мережі осередків гендерної освіти ВНЗ, провідна фахівчиня кафедри психології, політології та соціокультурних технологій Сумського державного університету. 

На засіданні Клубу обговорили   гендерні питання в освіті та науці, про проблеми рівних можливостей жінок в науці, дізналися про Дорожню карту інтеграції України в Європейський дослідницький простір та які кроки вона передбачає з гендерних питань.


Цього разу до нас завітали два випускники фізичного факультету (КТП),  які зараз працюють у Weizmann Institute of Science.

Доповідач: Senior postdoctoral fellow Кирило Сніжко

Тема: "Про сенс життя, квантові технології та кар'єрні можливості фізика-теоретика"


Доповідач: PhD student in Condensed matter department Михайло Ютушуй

Тема: "Quantum Hall and fractionalization (fractional charge quasi-particles)"


Цього разу ми поговорили з Ph.D. студентом університету Лейдена, випускником нашого фізичного факультету (КТП) Ярославом Герасименко

Тема його доповіді: "Теорія Всього та де її шукати, або як перестати боятись фізики конденсованого стану та полюбити квантову інформатику"

 


Доповідач: Безшийко Олег Анатолійович (КЯФ). 

Тема: Куди орієнтуватися студенту-фізику - фізиком, програмістом чи "продавцем горілки" або "Навчатися фізиці - це круто" 

 


Доцент кафедри КТП,  доктор фізико-математичних наук Якименко Олександр Ілліч  розповів про ультрахолодні квантові вихори, турбулентність та звукові чорні діри. 


На наше засідання наукового клубу завітав гість з Ньюкасла, Томас Бланд та розповів  про бозе-ейнштейнівський конденсат (БЕК) та його цікаві застосунки. 



Доповідач: Решетник Володимир Миколайович, доцент кафедри астрономії та фізики космосу фізичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат фізико-математичних наук,  керівник української команди на Міжнародній олімпіаді з астрономії та астрофізики


Тематика: Про Нобелівську премію цього року. Астрофізика. Екзопланети: їх відкриття, дослідження та подальші перспективи. 


Доповідачі: Юлія Лашко та Віктор Василевський,  доктори фіз.-мат. наук, провідні наукові співробітники лабораторії структури атомних ядер відділу теорії ядра та квантової теорії поля Інституту теоретичної фізики ім.М.М. Боголюбова

Тематика колоквіуму: Екзотичні ядра та їх неймовірні властивості. Про те, що таке екзотичні ядра, де їх можна зустріти та які особливості притаманні цим ядрам. Зокрема, про явище кластеризації в легких ядрах. Проблеми теоретичної ядерної фізики та ядерної астрофізики та методи їх розв'язку.

Доповідач: Назаренко Василь Геннадійович,  доктор фізико-математичних наук, завідувач відділу Фізики кристалів Інституту фізики НАН України

Тематика колоквіуму: Про колоїди в анізотропному середовищі, їх особливості та динаміку; активні колоїди, де колоїдні частинки (бактерії) мають свої власні "мотори". 

Доповідач: Горбар Едуард Володимировичдоктор фізико-математичних наук, професор кафедри квантової теорії поля, провідний науковий співробітник Інституту Теоретичної Фізики імені М. М. Боголюбова

Тематика колоквіуму: Про графен, двовимірні матеріали, майоранівські ферміони, міжнародні центри досліджень

209 аудиторія, 14:30.

Від студентів про свої наукові досягнення розказав Орєхов Дмитро.

Доповідач: Аушев Володимир Єгоровичдоцент  кафедри ядерної фізики,  регулярно відвідує дослідницькі центри  DESY, Fermilab, Max-Plank Institute (Heidelberg and Munich)

Тематика колоквіуму: Фізика високих енергій

300 аудиторія, 14:30.

Від студентів про свої наукові досягнення розкажуть студенти другого курсу магістратури Єрошенко Всеволод та Котенко Андрій