Урок математики
Клас: 4
Тема уроку.Усне множення двоцифрових і круглих багатоцифрових чисел на розрядні числа. Складені задачі, розв’язання яких вимагає знаходження дробу від числа.
Мета уроку. Вчити учнів виконувати усне множення двоцифрових і круглих багатоцифрових чисел на розрядні числа на основі вмінь множити на розрядну одиницю; закріплювати вміння і навички у знаходженні дробу від числарозв’язуючи складені задачі; вдосконалювати обчислювальні уміння та навички;
виховувати дисциплінованість, активність, старанність, допитливість, інтерес до математики;
розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, мовлення, творчу уяву, математичні здібності, пізнавальну активність.
Тип уроку. Комбінований.
Вид уроку. Урок-інтерактивна подорож.
Обладнання. Мультимедійнийпроектор, відеосюжети, картки із завданнями, дидактичний матеріал для роботи в групах
Хід уроку
1. Організаційний момент
- Сьогодні на уроці ми здійснимо інтерактивну подорож на телестудію. Побачимо, як проходять зйомки різних шоу-проектів, ігрових передач. Але будемо не просто глядачами, а станемо безпосередніми учасниками різних шоу.
- Найчастіше учасники шоу приходять для того, щоб отримати задоволення, показати рівень своєї ерудованості, але ще й для того, щоб заробити гроші. Пропоную і нам не марнувати час. Гроші, які ми заробимо в сьогоднішніх шоу-проектах матимуть назву «шоубали». В кінці уроку вони перетворяться на оцінку за урок.
- Отже… починаймо.
2. Перевірка домашнього завдання.
Слайд 1, 2. Двері – вхід – кодовий замок…
- Щоб ми могли потрапити до телестудії, нам потрібно відімкнути двері, що мають кодовий замок. Ключем до цього замка стане код, що є у вашому зошиті, де ви виконували домашнє завдання.
- Запишіть маркером на аркушах паперу число, що є відповіддю до завдання № 813.
- Завдання звучало так: суму чисел 123 456 і 789 зменш на третину першого числа.
- Отримали ключ-код: 83093.
- Чи всі впорались із цим завданням? Прошу до студії.
Слайд 3. Двері – вхід до студії.
Слайд 4. Відеосюжет «Майстер шеф» (+ ватрушки, паски)
- Щось ці кадри мені нагадують. Допоможете? Та це ж домашня задача про ватрушки та паски!
- Згадайте хід розв’язування задачі, і скажіть: Скільки всього сиру було в пекарні?
24 * 3 = 72 (кг)
- Скільки сиру залишилося після приготування страв?
72 – 24 – 36 = 12 (кг)
Слайд 5. Відеосюжет «Майстер шеф»
- Сьогодні учасники шоу готують різні страви. Їм знадобиться наша допомога. За кожну відповідь-підказку учаснику ви отримуєте один шоубал.
- Для приготування 1 л супу необхідно 6 середніх картоплин. Скільки картоплин необхідно для приготування 12 л супу? (6*12=72)
- Щоб відбити 1 шматочок м’яса для відбивних кухар робить 15 ударів. Скільки він має зробити ударів, щоб відбити 10 шматочків м’яса? (15*10=150)
- Для відварювання 1 кг макаронів. Кухар кип’ятить 2 л води. Скільки макаронів кине кухар у 8 л окропу? (8:2=4кг)
- Кухар готує узвар. У каструлю ємністю 9л він всипав 630 г цукру. Скільки цукру міститься у кожному літрі узвару?
(630 : 9 = 70г)
- Ми впорались із завданнями для кухарів, які з нашою допомогою ввійшли до двадцятки кращих кухарів шоу.
3. Актуалізація опорних знань.
- Рушаємо далі. Наступна студія проводить зйомки шоу «Куб»
Слайд 6. Відеосюжет «Куб»
- Куб ставить різні завдання учасникам гри. За правильну відповідь учасник отримає шоубал.
- Перед тим, як отримати завдання від Куба, виконаємо каліграфічну хвилинку. Нею буде число, що ми отримали під час розв’язання останнього усного завдання від кухарів. (70). Пропишіть це число.
- 1тур «Знайомство з кубом»
- Куб, покажи письмове завдання для учасників гри… (Слайд 7 Числа)
(Коментоване виконання завдання куба)
Розкласти числа на множники, один з яких є розрядною одиницею
350 =
4800 =
9060 =
18100 =
- 2 тур шоу «Куб» - робота в групах.
- Завдання, що ставить перед нами Куб має виконуватися в групах. Об’єднаємось у групи за кольором, що є в куточках ваших листочків-посібників. Учні, чий листочок позначений оранжевим кольором – 1 група, збирається біля першої парти першого ряду. Із собою брати лише ручку. Друга група, що має позначку зеленого кольору збирається біля третьої парти першого ряду. Третя група має позначку жовтого кольору – ваше місце біля другої парти середнього ряду. Четверта група – блакитного кольору – біля першої парти третього ряду, п’ята група – червоного кольору – біля третьої парти третього ряду.
- Прошу стати групи на вказані місця. Оберіть одного відповідального, який отримає у мене аркуш із завданням. За сигналом, виконайте обчислення, результат, що вийшов, відповідальний виходить і записує на дошці.
- Увага! Починайте виконувати обчислення.
- Сідаймо на свої місця, запишіть числовий ряд, що вийшов, з дошки.
- На новому рядочку розташуйте ці відповіді у порядку спадання.
- Розшифруйте закодоване «Кубом» слово.
4. Повідомлення теми, мети уроку. Сприйняття й осмислення матеріалу.
- Наступна студія-гра «Що? Де? Коли?»
- Сьогодні разом із зірками спробуємо й ми себе в ролі знавців-інтелектуалів.
Слайд Крутиться дзиґа – стоп – конверт
- Отже, нам надіслано запитання від М.В. Богдановича із м. Києва.
«Я часто чув від свого друга про те, що, щоб швидко і правильно виконувати множення двоцифрових та багатоцифрових чисел, треба застосовувати переставний, сполучний та розподільний закони множення.
Я додав: А при множенні круглих чисел, я кожне число розкладаю на множники,один з яких є розрядною одиницею.»
Увага! Питання!
Як, застосовуючи названі закони множення швидко і правильно знайти добутки:
23 * 40
4200 * 20
- Змінимо дещо умови цієї гри: хто зможе дати повну відповідь на це запитання – отримує 4 шоубали.
23 * 40 = 23 * (4 * 10) = (23 * 4) * 10 = 92 * 10 = 920
4200 * 20 = (42 * 100) * (2 * 10) = (42 * 2) * (100 * 10) = 84 * 1000 = 84000
Слайд Крутиться дзиґа – стоп – музична пауза
Фізкультхвилинка
5. Первинне застосування набутих знань.
- Наступний шоу-проект …
- У цій студії ми спробуємо створити свій власний проект шоу. Назвемо його:Шоу «Далі…»
- Гравцям пропонується завдання, яке виконується протягом 2-3 хв. Усі учасники студії – гравці, що заробляють шоубали за кожну правильну відповідь. Відповіді даються учасниками по черзі. За кожну правильну відповідь учасник отримує шоубал, якщо відповіді – немає, гравець має сказати «Далі», і хід переходить до наступного гравця.
- На картках – вирази, значення яких ви маєте знайти використовуючи прийом із гри «Що? Де? Коли?»
- За сигналом закінчення роботи – всі учасники кладуть ручки.
- Увага! Почали!
13 ·30 22 · 30 15 ·20
1500 ·20 3200 · 30 4300 · 20
80 · 400 40 · 600 50 · 700
12· 300 21 · 300 12 · 400
800 · 50 50 · 400 600 · 5
22 · 400 500 · 11 33 · 300
120 · 40 +1000 420 · 20 +100 130 · 30 + 1000
500 · 400 – 100 000 600 · 500 – 100 000 800 · 500 – 100 000
- Стоп! Поклали ручки. Нагадую, ведучий, тобто я, читаю вираз, вказую на учасника, який протягом двох секунд має дати відповідь, якщо не знає – говорить слово «далі».
- Поки ведучий працює з першим рядом гравців, інші учасники виконують завдання на зворотній стороні аркуша. Отже, прошу учасників другого і третього рядів взяти ручки і почати працювати. Почали!
Розкласти число на множник і розрядну одиницю за зразком: 20 = 2 *10
450=
3800 =
5100=
83000=
20 030=
- Чудова гра, за час якої ми потренували мислення, увагу, заробили певну суму шоубалів. Учні, які справилися з усіма завданнями на зворотній стороні аркуша, в кінці уроку можуть отримати додатковий шоубал. Для цього необхідно принести вчителю свою роботу.
- Продюсери телеканалу взяли до уваги наш проект і спробують створити шоу в Україні.
6. Закріплення знань учнів про знаходження дробу від числа. Робота над задачею
- Рухаємося далі…
- Це – шоу «Інспектор Фреймут»
Слайд …(Заставка «Інспектор Фреймут» + Прихід до магазину «Ашан»)
- Сьогодні разом з Ольгою Фреймут ми здійснимо деяку перевірку у магазині Ашан.
- У ящику – рис. Його насипають і зважують покупці. Наша задача – перевірити вагу рису, що є в магазині.
- У підручниках, на стор.134 – задача 817. Знайшовши відповідь на запитання задачі, ми зможемо взнати, чи правильно працюють ваги у магазині.
Робота над задачею.
- Прочитайте умову задачі.
- Яке питання задачі? (Скільки рису продали за два дні?)
- Що треба знати, щоб відповісти на питання задачі? (Скільки рису продали першого дня, і скільки рису продали другого дня)
- Що говориться в задачі про перший день? (Що першого дня продали 2/9 усього рису)
- Як знайти 2/9 від усього рису? (Треба 720 : 9 * 2 = 160 кг)
- Запишіть розв’язання першої дії у листки.
- Про що можемо взнати потім? (Скільки рису продали другого дня)
- Запишеморозв’язання: 720 : 5 * 3 = 432 (кг) – другого дня;
- Як відповісти на запитання задачі? (160 + 432 = 592 (кг) – за два дні.
- Відповідь: 592 кілограми рису.
Але Ольга Фреймут має вагу рису, що залишилася від продажі.
- Яке число кілограмів має Ольга Фреймут? (720 – 592 = 128 (кг)
- Перевіряємо!
Слайд … (128 кг).
Чудово!
Наступна перевірка у відділі молочної продукції.
Задача, що є на ваших картках, перевірить, чи є в магазині молоко з простроченим терміном придатності.
- Розв’яжіть задачу самостійно.
У магазин завезли 180 пакетів молока. Першого дня продали 2/6 всього молока, другого дня – 4/5 від кількості проданого за перший день. Скільки молока продали за два дні?
- Обміняйтесь зошитом із сусідом і перевірте, чи правильно виконано розв’язання.
- 1) 180 : 6 · 2 = 60 (пак.) – продали першого дня.
- 2) 60 : 5 · 4 = 48 (пак.) – продали другого дня.
- 3) 60 + 48 = 108 (пак.)
- Відповідь: 108 пакетів молока продали за два дні.
- Підніміть руку, чий сусід розв’язав задачу без жодної помилки? Отримайте шоубал.
Решту молока, діти, Ольга Фреймут виявила простроченим. Скільки пакетів молока було знайдено Ольгою Фреймут? (180 – 108 = 72 пакети).
- На жаль, програма «Інспектор Фреймут» не може рекомендувати магазин за якістю продукції.
- Дякуємо Ользі Фреймутта її програмі, а ми переходимо до наступної студії.
7. Підсумок уроку. Домашнє завдання.
Слайд … (Підсумки дня – новини)
- У підсумках учасники мають підсумувати набрану кількість шоубалів, перетворити їх на оцінку.
- І ми з вами, підводячи підсумки нашої подорожі, поділимося враженнями від побаченого і почутого.
- Яка шоу передача сподобалася найбільше?
- Як ми пов’язали її з уроком математики?
Готуючись до інших цікавих подорожей, виконайте вдома завдання:
Стор. 134 № 821, 822.
Учні, які гарно впорались із завданням шоу «Далі», складіть і розв’яжіть по 4 вирази на множення круглих чисел.