Magyar Település- és Területfejlesztők Szövetsége
"A tér és a hely között az a különbség, hogy
"A tér és a hely között az a különbség, hogy
Hamvas Béla írja Az öt géniusz című esszéjében: "A helyet nem szabad összecserélni a térrel. A térnek száma, a helynek arca van."
Szellemi irányvonalunkat a magyar táj, település, vidék, város, regionalizmus jelentős közíróinak, kutatóinak munkáira (pl. Oláh Miklós, József nádor, Széchenyi István, Mendöl Tibor, Hamvas Béla, Enyedi György, stb.) meg a valóság tényeire alapozzuk.
Szakmai tanácsadó, kezdeményező (think-thank) jellegű szervezet a Magyar Település- és Területfejlesztők Szövetsége (MTTSZ), amely 1997. novemberében alakult és 1998. február óta bejegyzett magyar szakmai civil szervezet, amelynek a határon túli magyarlakta területeken, Közép-Európában, az EU országaiban vannak kapcsolatai.
A Magyar Település- és Területfejlesztők Szövetsége azzal is igyekszik szolgálni a közjót, hogy nemcsak innovatív javaslatokat terjeszt be a kormányzati, parlamenti, önkormányzati döntéshozók számára, hanem észrevételez, véleményez jogszabályokat, kormányzati intézkedéseket partneri és lojális megközelítéssel, azonban nem szervilis módon.
A észrevételeiben, javaslatainak megalkotásban, mindig maradva a szakmai keretek között, zsinórmértéke: az adott megoldásnak a fejlődésre minél szélesebb körű pozitív hatása legyen, továbbá a fejlesztési célnak és megvalósításának hatékonysága, viszonya a múltbeli és a jelenlegi hazai, illetve nemzetközi jó gyakorlatokhoz (adaptációs érték), a fenntarthatósághoz, az optimális szabályozáshoz.
A Szövetség eddigi működési területe
Magyarország,
a Kárpát-medence,
a Duna vízgyűjtő területe, Közép-Európa, Kelet-Közép Európa,
az Európai Unió, Európa.
Az MTTSZ ágazati tevékenységi területei a területfejlesztés, a településfejlesztés, a vidékfejlesztés, a turizmusfejlesztés és a kulturális örökséggazdálkodás és az ezekkel összefüggő önkormányzatiság, vízgazdálkodás, közlekedés, környezetgazdálkodás és gazdaság.
2003. óta foglalkozunk az EU Duna Makró-regionális Stratégiával.
Az MTTSZ volt az egyetlen civil szervezet, amely részt vett az EU Duna makró-regionális stratégiát tárgyaló, a tizennégy érintett ország kormánydelegációinak részvételével tartott magas szintű bizottsági tárgyaláson csupán 2011-ben.
2011-2013. között 21 nemzetközi konferenciát rendezett az MTTSZ tíz országban a Duna Stratégia prioritásairól önkormányzatok, civil szervezetek számára. Kidolgozta a Danubenet és a Danube Pearls, valamint a Danube Landscapes and Rural Development nemzetközi együttműködési platformok rendszerét, projektjét.
Még számos lehetőség kihasználatlan abban a tekintetben, hogy az EU által kezdeményezett Duna medence makró-regionális stratégiát a közép-kelet európai EU tag- és csatlakozó országok közös érdekvédelmi tömörüléssé alakítsák a V4 és a KEK bázisán és tapasztalatai alapján.
Kezdeményezett és szerezett verseny-mozgalmat települések között "Három szombat" címmel (1997-98) település-üzemeltetés témában.
A Balatoni Fejlesztési Tanács megbízásából tanulmányt készítettünk a keszthelyi Festetics Kastély Lovas Parkkal való bővítésére.
Tata városnak készítettünk lovas turisztikai fejlesztési stratégiát (2009)
Szakmai közreműködésünk jelentős volt a hungarikumokról szóló országgyűlési határozat, a területfejlesztéssel, a vidékfejlesztéssel, a turizmussal, stb. kapcsolatos jogszabályok tervezeteivel összefüggésben.
Részt veszünk az EU "Your voice" programjában.
Két uniós projektet valósítottunk meg:
"DaNet Conferencies" 10 országban több mint 20 nemzetközi konferenciát rendeztünk.
"Border towns on border rivers twinning towns" címmel testvérvárosi találkozót és szakmai konferenciát rendeztünk).
A Nemzetközi Visegrádi Alap több projektünket támogatta. (Crowns of Rivers, Castles and Regions). Több hazai (civil) pályázatot nyertünk
Külföldi partnereink többsége a Duna menti országokban vannak. Az ő bevonásukkal folyik a DUNAI GYÖNGYSOR program előkészítése.
"Élhető Duna partok" címmel felmérést végeztünk a magyarországi Duna szakaszon lévő 142 települési önkormányzat körében a Duna partokkal összefüggésben és konzultáció-sorozatot tartottunk több önkormányzattal közös rendezésben.
A kormányok számára több szakmai javaslatot, projektet adtunk elő pozitív fogadtatással.
Ilyen a tradicionális magyarországi és kárpát-medencei magyarlakta településtípusok és kistájak fenntarthatóságával, megújításával kapcsolatban 2015-ben elindított kezdeményezés.
A 2018-as parlamenti választások után "Nagy László Modern Falu és Agrártelepülések Fejlesztési Program" címmel tanulmányt készítettünk és küldtük meg a kormány legfőbb döntéshozóinak.
A Szövetségen belül jelenleg egy Innovációs Műhely működik.
Az elmúlt több, mint húszöt évben számos hazai és nemzetközi konferenciát rendezett, és képviselői előadást tartottak itthoni és külföldi konferenciákon.
Legutóbb a Visegrádi Alap támogatásával "Crowns of Rivers" nemzetközi konferencia-projektet valósított meg sikerrel. "Innováció és Identitás" címmel tudományos és szakmai konferenciát rendezett és konferencia-kötet adott ki, melynek támogatója a Pallas Athéné Alapítvány volt.
Regisztrációk/Registrations:
Bírósági/Court: Budapest Környéki Törvényszék: TE. 2376
Adószám/Tax number: 18679085-2-41
Statisztikai számjel/Statistic code: 18679085-9499-517-01
Bankszámla/Bank: MagNet 16200010-10058729
Egyéb/Others:
Országgyűlésnél mint szakmai érdekképviselet: SZ 8-11/18/98
Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál mint ügyfél: 1003803204