Õpilaste arvud õpiaastati

Krista Sildoja meenutab kevadel 2023


Olen kuulnud siit ja sealt imelikke kogukondlikke kuulujutte, et Mooste Rahvamuusikakoolis õpiti pilli grupis, individuaalõpet ei toimunud, nooti õpilased ei tunne jne. Kuulujuttude levitajatele panen südamele, et alati saab otse küsida, ei pea ise leiutama ja välja mõtlema. Alati sai meie avalikele kontsertidele tulla ja kuulda otse, millega tegeleme. Soovin väga, et sellised valed jutud ei leviks. Seega annan siinkohal ülevaate, kui palju ja milliste erialadega õpilasi meie majas nende aastate jooksul toimetas.


Vastavalt õppekavale alustasid 2012. aasta septembrikuus Mooste Rahvamuusikakoolis tööd järgmised õpiastmed:


Kooli õppekava aluspõhimõtteks on muusikakoolile omase individuaalõppe pakkumine ning meie kooli puhul lisaks kõigele tavapärasele, mis muusikakoolidele omane, ka kuulmispõhine õppemeetod. Oleme kooli esimesest päevast peale saanud pakkuda huvilistele individuaalõpet, kordades vähem aga grupiõpet (ansambleid, orkestreid, teooriat, pärimusmuusika ajalugu jms). Individuaalõpe oli meie kooli prioriteet, ka täiskasvanud käisid pillimängu õppimas peamiselt individuaalselt. Järgnev tabel annab kena ülevaate, kuidas meie kooli õpilaste numbrid aastast aastasse muutusid. Tasemeõppurid olid need, kes liikusid aastast aastasse, vabaõppe õpilastel oli olukord vabam - nad said liikuda aastate kaupa ja kasvõi erinevate pillidega, kui soovi oli.

Nagu siit kenasti näha on, toimusid “plahvatused” aastatel 2018 / 2019 ja 2019 / 2020, mil peale valdade ühinemist saabus meile palju õpilasi ka mujalt, endistest väikevaldadest. Kahjuks ei suutnud ma kooli eestvedajana näha sellist huvi ette ning seda peatada, kuigi oleks pidanud. Soovisin vaid kogu hingest, et kõik saaksid õppima, kel huvi. Majanduslikult me hävisime, otse loomulikult. Aga siiski, lootsin, et kui on huvilisi rohkem, muutub ka rahastus paremaks.

Meie säravate õpetajate juhendamisel sai individuaalõppes õppida erinevaid kandleid (väikekannel, rahvakannel, külakannel, päkarauakannel), lõõtspille (teppo-lõõts, karmoška, akordion), viiulit ja mandoliini, ukulelet ja kitarri, plokkflööti ja torupilli, klaverit.