Michał Pachnicz


Serdecznie witam Wszystkich odwiedzających moją witrynę. Poniżej znajdą Państwo informacje dotyczące mojej osoby.

1. Działalność naukowo-badawcza

Pracę magisterską obroniłem w lipcu 2015 roku na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej uzyskując za nią ocenę 5.5 w rezultacie kończąc studia II stopnia z wynikiem bardzo dobry . W październiku tego samego roku rozpocząłem studia doktoranckie w macierzystej jednostce. W kwietniu 2017 r. został otwarty mój przewód doktorski pt. „Ocena morfologii struktury materiałów kompozytowych z wykorzystaniem hybrydowej techniki pomiarowej w skali mikro”.

Podczas studiów doktoranckich zdobyłem i znacznie rozwinąłem wiedzę i umiejętności z zakresu znacznie szeroko pojętej geotechniki. Zdobyte umiejętności wykorzystywałem podczas realizacji licznych zleceń dla przemysłu, a także w pracy naukowej. W szczególności zdobyłem biegłą znajomość wielu programów komputerowych służących do modelowania zagadnień geotechnicznych, m. in. FlexPDE, ZSoil, Geo5, ITASCA Flac/Flac3D. Dodatkowo realizacja tematu pracy doktorskiej pozwoliła mi na zapoznanie się z wyrafinowanymi technikami badawczymi, jakimi są w szczególności mikrotomografia komputerowa i nanoindentacja. Podczas naukowych dociekań doskonaliłem pod okiem Promotora zdolności prowadzenia badań oraz umiejętność poprawnego interpretowania otrzymywanych wyników.

Obszar moich zainteresowań naukowo-badawczych obejmuje takie zagadnienia jak:

  • Identyfikacja zmian mikrostruktury materiałów kompozytowych pod wpływem działania różnych czynników zewnętrznych (oddziaływania termiczne, mechaniczne i chemiczne),

  • Metody analizy i interpretacji wyników mikrotomografii i nanoindentacji (metody analizy obrazu, metody segmentacji i inne),

  • Wieloskalowe badania materiałów budowlanych.

Efektem mojej dotychczasowej pracy badawczej jest autorstwo łącznie 26 prac publikowanych i niepublikowanych: 18 publikacji naukowych, 8 raportów serii SPR i kilkunastu raportów serii U.

W celu zapoznania się z dokładną listą moich osiągnięć naukowych i badawczych zachęcam do odwiedzenia poniższych linków:

Uczestniczyłem łącznie w 8 konferencjach naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Na 6 z tych konferencji wygłosiłem referaty, w tym 3 na konferencjach międzynarodowych.

Brałem również udział w czterech naukowych projektach badawczych:

  • Identyfikacja geometrycznych i mechanicznych miar mikrostruktury materiałów kompozytowych.- w ramach projektu badawczego we współpracy z Uniwersytetem RUDN. Nr projektu 45WB/0001/17. (4 raporty SPR nr 12/2018, SPR nr 19/2018, SPR nr 20/2018, SPR nr 31/2018)

  • Opracowanie wyników badań laboratoryjnych nanoindentacji w ramach projektu badawczego „Badania skał łupkowych dla identyfikacji zmiany mikrostruktury pod wpływem obciążenia wraz z oceną właściwości mechanicznych mezostruktury i mikrostruktury” we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii – 2016.

  • Grant wewnętrzny na Politechnice Wrocławskiej „Młoda Kadra 2017” pt. „Współpraca przestrzenna struktur geokratowych z wypełnieniem gruntowym- analiza w ujęciu teorii homogenizacji i optymalizacji stochastycznej”.

  • Grant wewnętrzny na Politechnice Wrocławskiej „Młoda Kadra 2018” pt. „Ocena morfologii struktury materiałów kompozytowych z wykorzystaniem hybrydowej techniki pomiarowej w skali mikro”.

2. Działalność dydaktyczna

Posiadam czteroletnią praktykę w prowadzeniu zajęć dydaktycznych – w latach 2015-2019. W okresie tym prowadziłem zajęcia ze studentami studiów stacjonarnych i niestacjonarnych z następujących przedmiotów:

  • Podstawy budownictwa podziemnego i inżynierii miejskiej (projekt)

  • Budownictwo podziemne- tunele głębokie (projekt, laboratorium)

  • Mechanika gruntów (laboratorium)

  • Metody numeryczne w mechanice (laboratorium)

3. Działalność organizacyjna

Byłem członkiem komitetów organizacyjnych, biorąc czynny udział w organizowaniu konferencji naukowych krajowych:

  • XL Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii, Karpacz, marzec 2017 r.,

  • XLII Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii, Karpacz, marzec 2019 r.,

Angażuję się w „życie” wydziału poprzez pełnienie obowiązków członka Wydziałowej Komisji ds. Oceny i Zapewniania Jakości Kształcenia.