BEMUTATKOZÁS

Pécsi Tudományegyetem

Általános Orvostudományi Kar

MEDGYESSY FERENC MŰVÉSZETI MŰHELY 

1991 - 2021

Harmincévesek lettünk!

Alkotócsoportunk, Bányász Képzőművészeti Műhely néven lett ismert, mely két nagy múltú szakkör egybeolvadásával született meg.

Az egyik csoport a Mecseki Szénbányák támogatásával a Puskin-, majd a Zalka Művelődési Házban Gebauer Ernő festőművész, Takács Dezső grafikusművész vezetésével tevékenykedett, a másik a Mecseki Ércbányászati Vállalat által támogatott képzőművész kör, mely  Horváth Olivér festőművész irányítása alatt dolgozott.

A Bányász Képzőművészeti Műhely 1985 – től, a Szén- és Uránbánya közös gondozásában alapozó, rajzoló-festő és zománccal, szövéssel, grafikával foglalkozó csoportjaik a Ságvári Művelődési Házban tevékenykedtek.

A csoport munkásságát 1985 –ben megyei nívódíjjal, 1987 –ben művészeti nívódíjjal jutalmazták.

A bányavállalatok megszűnését követően 1991 –től már Medgyessy Ferenc Művészeti Műhely néven folytatta alkotói munkáját, és a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar (korábban Pécsi Orvostudományi Egyetem) teremti meg a működéshez szükséges feltételeket és biztosít termet.

A Medgyessy Ferenc Művészeti Műhely alapítója, tiszteletbeli örökös művészeti vezetője:

festőművész, művészettörténész, főiskolai tanár

Az alkotócsoport 2016 évtől vezeti:

Stirling Zsolt

titkár, mb. csoportvezető

                                            

A nem hivatásos művészekből álló közösségben van rajzpedagógus, bölcsész, orvos, kutató, nyugdíjas, egyetemi dolgozó és hallgató.

Hetente egy alkalommal találkozunk, s a több órás foglalkozáson kerül sor szakmai eszmecserére, konzultációkra, az otthon készült munkák bírálatára, s művészettörténeti, kultúrtörténeti előadásokra. Emellett fontos szerepe van a rajzolásnak, a festésnek, a műelemzésnek. Erőteljes kritikai szellem alakult ki az évek során, a csoport tagjai őszintén fogalmazzák meg véleményüket a maguk és társaik munkájáról.

A heti egy alkalom kevés az eredményes munkálkodáshoz, ezért természetes, hogy az otthoni igényes alkotómunka nagy jelentőségű. Szükség van a stúdiumokra, s a képalkotó munkára, ez állandó készenlétet, frissességet követel mindenkitől. A műtermi munka idején készülnek egyedi rajzok, akvarellek, temperaképek, krétarajzok. Végig kell járni az utat mindenkinek az alapos megfigyeléstől a szemlélődésen át a kompozíciós megoldásokig. Készülnek vázlatok, feljegyzések, tanulmányok, kompozíciók, s annak forma-színvariációi. Ismerkedni kell a vonallal, a folttal, a színnel, mint kifejezőeszközökkel, s a képszerkesztés lehetőségeivel.

A nyári táborok nagy szakmai előrelépést jelentenek mindenkinek. Így jártunk már többek között Zebegényben, Fonyódon, Kőszegen, Sümegen, Magyarhertelenden, Sellyén és Bicsérden, Kárászon, Almamelléken és Ibafán, Villánykövesden, Kővágószőlősön, Kővágótöttösön, Sikondán, Balatonfenyves alsón, Magyaregregyen, Mecsekszabolcson, Kastélyosdombón.

Évek óta vendégei vagyunk Kővágószőlősnek, jelenleg a Zsongorkő Baráti Körnek. Az egyhetes tábor idején a munkánk során szoros baráti kapcsolat alakult ki az alkotók és a település lakói között.

Az alkotócsoportunk évente szép kollekciót ad a településnek. Az ajándékozott képek, bekeretezve megtekinthetők a hivatalokban, közintézményekben, iskolákban és a település felhasználja ajándékozási célkora is (testvértelepülések számára, pl. Finnország).

Évente többször is bemutatkoztunk valahol.

Egyéni és csoportos módon lehetőségünk nyílik kedves alkotótársunk panziójának, a Hotel Delanta kávézójában alkotásaink kiállítására.

Műveink szerepeltek az Egyetemen, a Várkonyi Nándor Könyvtárban, a táborhelyeinken, a Szekszárdi Regionális Képzőművészeti Kiállításon, az országos és megyei Amator Artium kiállításokon, a Civil Közösségek Házában, az Alajos Utcai Művelődési Ház Alapítvány pécsi intézményében, valamint a PKK Apáczai Művelődési Házban, és a Reménysugár Kulturális Egyesület kiállítóterében.

2015. októberében mutatkoztunk be alkotásainkat Pécsett, a Nádor Galéria Art&Med Kulturális Központban.

Tagjaink közül többen a Művészetbarátok Egyesülete (Bp.) és a Pécsi Művészetbarátok Klubja tagjai is. A pécsi kiállításoknak a VOKE Vasutas Művelődési Ház és a Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont galériái adnak otthont.

A Pécsi Művészetbarátok Klubja 2019. –ben Nívódíjban részesült.

Az alkotócsoportunk kiállítás keretében évente értékes képanyagot ad a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának, melynek a felhasználásáról az Kar gondoskodik. (Dékáni Hivatal, irodák, vendégszobák díszítése).

Az évek során összeszokott, kimondottan baráti társaság alakult ki a Medgyessy Ferenc Művészeti Műhelyben, ahol folyamatosan képezve magunkat, fejlesztve tudásunkat, támogatjuk egymást, és tudunk örülni az egyéni, és közösen elért sikereknek. 

Többször szerepeltünk a PTE Hivatalos Közlemények, a Konszenzus, az Orvoskari Hírmondó c. lapjaiban, a helyi újságokban, a PÉCS TV, a PANNON TV, és a PTE Universitas Televízió adásaiban és más médiák híradásaiban is. 


Sok évtizedes magas színvonalú művészeti munkánk elismeréseképpen, alkotócsoportunkat 

Pécsi Tudományegyetem
Általános Orvostudományi Kara

2021. december 14 -én, 

BAJNÓCZKY-DÍJ 
elismerésben
részesítette.  



Pécs, 2024.