І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ:




МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ

ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ З ВИКОРИСТАННЯМ ТЕХНОЛОГІЙ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ

Під дистанційним навчанням розуміється індивідуалізований процес набуття знань, умінь, навичок і способів пізнавальної діяльності людини, який відбувається в основному за опосередкованої взаємодії віддалених один від одного учасників навчального процесу у спеціалізованому середовищі, яке функціонує на базі сучасних психолого-педагогічних та інформаційно- комунікаційних технологій.

Метою дистанційного навчання є надання освітніх послуг шляхом застосування у навчанні сучасних інформаційно-комунікаційних технологій за певними освітніми або освітньо-кваліфікаційними рівнями відповідно до державних стандартів освіти.

Завданням дистанційного навчання є забезпечення громадянам можливості реалізації конституційного права на здобуття освіти та професійної кваліфікації, підвищення кваліфікації незалежно від статі, раси, національності, соціального і майнового стану, роду та характеру занять, світоглядних переконань, належності до партій, ставлення до релігії, віросповідання, стану здоров’я, місця проживання відповідно до їх здібностей (Положення про дистанційне навчання, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 25.04.2013 № 466).

Організація освітнього процесу з використанням освітніх технологій – сукупність технологій, що забезпечують доставку здобувачам освіти основного обсягу навчального матеріалу, інтерактивна взаємодія здобувачів освіти та педагогічних працівників у процесі навчання, надання здобувачам освіти можливості самостійної роботи з навчальними матеріалами, а також у процесі навчання.

Організаційно-технологічні моделі навчання з використанням дистанційних технологій:

- одинична медіа – використання будь-якого одного засобу навчання і каналу передачі інформації. Наприклад, навчання через переписку, навчальні радіо- або телепередачі. У цій моделі домінуючим засобом навчання є, як правило, друкований матеріал. Практично відсутня двостороння комунікація, що наближає цю модель дистанційного навчання до традиційного заочного навчання;

- мультимедіа – використання різних засобів навчання: навчальна допомога на друкованій основі, комп'ютерні програми навчального призначення на різних носіях, аудио- і відеозапису. Однак, домінує при цьому передача інформації в «один бік». При необхідності використовуються елементи очного навчання - особисті зустрічі здобувачів освіти і викладачів, проведення підсумкових навчальних семінарів або консультацій, очний прийом іспитів;

- гіпермедіа – модель навчання з використанням дистанційних технологій третього покоління, що передбачає використання нових інформаційних технологій при домінуючій ролі комп'ютерних телекомунікацій. Найпростішою формою при цьому є використання електронної пошти і телеконференцій, а також аудіонавчання (сполучення телефону і телефаксу). При подальшому розвитку ця модель навчання з використанням дистанційних технологій включає використання комплексу таких засобів як відео, телефакс і телефон (для проведення відеоконференцій) і аудіографіку при одночасному широкому використанні відеодисків, різних гіперзасобів, систем знань і штучного інтелекту;

- створені закладами освіти навчальні сервери – це розширення «стін» самого закладу освіти. У його віртуальних аудиторіях так само, як і в основних, можна буде згодом і лекцію послухати, і лабораторну на віртуальному стенді виконати, і знайти засоби для проєктування, виконання розрахунків, моделювання спроєктованого пристрою.

Навчання з використанням дистанційних технологій будується на використанні наступних основних елементів:

- середовища передачі інформації (пошта, телебачення, радіо, інформаційні комунікаційні мережі);

- методів, залежних від технічного середовища обміну інформацією.

Під час навчання з використанням дистанційних технологій використовуються наступні основні елементи:

- дистанційні курси;

- веб - сторінки й сайти;

- електронна пошта;

- форуми й блоги;

- чат і ІCQ;

- теле - і відеоконференції;

- віртуальні класні кімнати тощо.

Освітній процес навчання з використанням дистанційних технологій здійснюється у таких формах: самостійна робота; навчальні заняття; контрольні завдання.

Для організації освітнього процесу під час тимчасового призупинення Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти у Луганській області рекомендує на сайтах закладів професійної (професійно-технічної) освіти створити вкладки «Навчання з використанням дистанційних технологій», «Електронний кабінет», «Скарбничка знань» тощо, в яких необхідно розмістити розклад занять з використанням технологій дистанційного навчання. Для кожного предмета за допомогою гіперпосилань можна створити перехід за темами уроків до навчальних матеріалів, організованих викладачами за технологіями дистанційного навчання: завдання, матеріали до уроків, посилання на електронні версії підручників та онлайн-уроки (наприклад, канал YouTube), завдання для самостійного практичного виконання, відеоматеріали, тести тощо.


Додаткові ресурси: