Gulbenes novada 

izglītības svētku diena

ATVERAM DURVIS PLAŠĀK!

DZĪVĀ BIBLIOTĒKA

KONFERENCES DIENAS KĀRTĪBA 

10.00 - 10.30 PIRMĀ PARALĒLĀ SESIJA

Bieži vien par cilvēku mēs spriežam pēc tā ārējā izskata, kādām runām, kas ir dzirdētas par šo personu, tautības, piederības reliģiskai grupai utt.. Šis viedoklis veidojas no mūsu zemapziņā mītošajiem stereotipiem. Kā lauzt savus stereotipus? Par to šajā praktiskajā darbnīcā.

Kā dažādi izlaušanās elementi palīdz veidot radošo vidi, veicina sadarbību un dod iespēju skolēniem ar dažādām spējām mācīties.

Integrēta nodarbība ārpus skolas telpām matemātikas, latviešu valodas, dabaszinību, vizuālas mākslas apmācībai.

    Autore piedāvās labās prakses piemērus sākumskolā, strādājot integrēti.

Kā 5-6-gadniekam atcerēties burtiņus un tos "savilkt kopā”, ja traktors vai mašīna interesē vairāk? … Tad tiek izmantota Valtra vai Volvo kā palīgs, un valodas rotaļas izveidojas pašas.

Skolotāja dalīsies pieredzē par sadarbību ar skolotāja palīgu un asistentu, lai mijiedarbība tiktu vērsta uz katra bērna emocionālajām, fiziskajām un kognitīvajām vajadzībām.

Skolotājai ir lieliska pieredze darbā, virzot bērnus uz pašvadītu mācīšanos jau agrīnā vecumposmā. Šajā mācību gadā bērni ir obligātās apmācības grupā, skolotāja dalīsies savās atziņās, kā bērnu pašvadības virzīšana ir sekmējusi bērnu paškontroli, pašapziņu, kā bērni konstruē savas zināšanas, kā spēj pieņemt lēmumus un komunicēt ar vienaudžiem par savām iniciatīvām.

Skolotāja Līga dalīsies pieredzē, kā veicināt grupas bērnu savstarpējo mijiedarbību, lai veicinātu viņu sociālo attīstību. Skolotāja akcentē, ka attīstot bērnu sociālās prasmes, bērniem rodas iespēja darboties, dzīvot kopā ar citiem bērniem, mācīties vienam no otra, bērni gūst izpratni par atšķirīgām izjūtām, jūtas drošāk, mācās risināt konfliktus nevardarbīgā veidā.

Logopēde ar 30 gadu pieredzi savā specialitātē raksturo, ka VSNA ir sarežģīti runas traucējumi, kad nepietiekami attīstīti ir visi valodas sistēmas galvenie komponenti – fonētika, arī fonemātika, morfoloģija, leksika, sintakse un saistīta runa. Pirmsskolas vecuma

bērns pasauli uztver emocionāli un, lai ierosinātu runas darbību, ir nepieciešama īpaša,

speciāli sagatavota valodas vide, kas sevī ietver ne tikai valodas kvalitāti, bet arī saziņas procesa kvalitāti.

Piedāvāju savu pieredzi darbu diferencēšanā un dažas aktīvās metodes mācību satura apguvei ārpus klasēm.

Metodes, kas palīdz iekļaut uzņēmējdarbību mācību procesā, sasaistot to ar karjeras izglītību. Iestrādes SMU veidošanā.

Skolotājas modelēs piemēru starpdisciplinārai aktivitātei "Mērogs" mūzikā, matemātikā un vizuālajā mākslā.

Dalīsimies pieredzē par skolotāju palīgu un asistenta darba specifiku, lai veicinātu AST bērna socializēšanos grupā ar citiem bērniem un palīdzētu mācību darbībā.

Speciālās izglītības pedagogs dalīsies pieredzē, kā saprotamā un autentiskā vidē sistēmiski novērotāju bērnu, kā ievērot plānveidību. Akcents uz to, kāpēc svarīgi ir plānot mācīšanu un mācīšanos, balstoties uz katra bērna attīstības līmeņiem un interesēm.

  Darbnīcā gūsiet nelielu ieskatu, kā vizuālo programmēšanas valodu Scratch pielietot vienkāršas  izglītojošas spēles  veidošanā. Datorikas sasaiste ar citiem mācību priekšmetiem.

 Materiālas domāts novada sākumskolas un vizuālās mākslas skolotājiem. www. mula.lv  

10.40 - 11.10 OTRĀ PARALĒLĀ SESIJA

Darba metodes, kā integrēt vietējos dabas resursus, piedalīties diskusijās, veidot ieteikumus un maketus, klimatam draudzīgus ierosinājumus, rosinot skolēnus pašiem domāt.

Kā skolēniem ar dažādām darba spējām palīdzēt pilnveidot radošo domāšanu, paplašināt vārdu krājumu.

Komiksi palīdz skolēnam uztvert tekstu – tas ir saīsināts formāts un ar uzsvaru uz galveno. Komiksi nodrošina teksta vizualizāciju un audializāciju, kā arī iepēju saņemt informāciju interesantākā veidā.

Spēles metodes pielietojums uzmanības noturības veicināšanai sākumskolā

Stāsts par to, kā veiksmīgi sadarboties gan pedagogiem, gan vecākiem, lai atbalstītu bērnu

Ieteikumi pedagogiem, kā organizēt individuālo un pāru darbu, lai tas nevis kavētu, bet atvieglotu bērna kreiļa radošo darbību, celtu viņa pašvērtējumu draugu vidū, kā arī veicinātu jēdzienu “kreisais” un “labais” automatizētu apguvi.

Skolotāja dalās pieredzē kā plānot aktivitātes, lai bērni atbilstoši savām spējām apgūtu mācību saturu. Mācību process tiek diferencēts balstoties uz bērnu zināšanām un interesēm, tiek aptverts bērnu mācīšanās spēju līmenis un katra bērna mācīšanās stils.

Skolotāja Inga dalīsies pieredzē, kādi rīcības soļi tika veikti, lai diagnosticētu bērnu speciālās vajadzības 2-3 gadīgo bērnu grupā. 

Kā iekārtot vidi, kurā tiek domāts par katra bērna labsajūtu un iesaistīšanos.

Aija ir radošs pedagogs, kura ļoti rūpējas, lai mācību vide ir aicinoša un ērta, lai visi bērni var iesaistīties daudzveidīgās darbībās. Skolotāja lieliski pārzina jaunākā vecumposma specifiskās īpatnības, tāpēc grupā ir radīta vide, lai bērni var atrast vietiņu, kura uz rotaļu brīdi pieder tikai viņiem.

Skolotāja piedāvā savu pieredzes apkopojumu vēsturiskās kompetences pilnveidošanai. Plānošana, realizācija un izvērtēšana.

Iepazīšanās ar Itālijas pieredzi darbā ar bērniem ar īpašām vajadzībām, apgūt dažādas metodes, kas veicina bērnu iekļaušanos mācību procesā.

Praktiskā darba piemēri matemātikas stundās pamatskolā, ievērojot ikviena skolēna dažādās mācīšanās vajadzības un spējas, plānojot un vadot mācību procesu.

Erasmus+ kursu atziņas – Kas ir pozitīva izglītība? Pozitīva izglītība un dzīves prasmju attīstība. Kas ir PERMA modelis? Kas ir CASEL wheel? Pozitīvas komunikācijas attīstīšana. 

Darbnīcā iegūsiet priekšstatu par grafiskās planšetes pielietošanu dažādu PDF dokumentu rediģēšanā un veidošanā lietotnē Xournal++

  Skolēnu digitālo zināšanu un prasmju pilnveide datorgrafikā, animācijā un video, veidojot darbu "No skices līdz skatuvei".



11.20 - 11.50 TREŠĀ PARALĒLĀ SESIJA

  Kā izmantot skolēna stiprās un vājās puses, lai apzināti sadalītu pāros ar mērķi - skolēns palīdz skolēnam. Darbs ar dažāda veida informāciju tematā “Gaiss un skābeklis”.

Darba lapu izveide, Nearpod izmatošana iekļaujošajā izglītībā, īss ieskats starpkultūru komunikācijā.

Pieredze, piemēri, atgādnes skolēniem

Nodarbība ir izveidota, lai rosinātu izglītoties ārā, lauku vidē, būtu kopā. Nodarbības mērķis ir iepazīties ar garšvielu izmantošanas iespēju ēdienu gatavošanā. Nodarbības laikā tiek iepazīti un atpazīti garšaugi, izveidota domu karte “Garšvielas”, izspēlē garšaugu spēle un izgaršotas tējas. Āra nodarbība var papildināta priekšmeta “Dizains un tehnoloģijas” tēma “Kā lieto garšvielas vārītu un ceptu olu ēdienu pagatavošanā?” apguvi 4.klasē.

   Ieguvumi, riski un atbalsts mācību procesā jaukta vecuma, kurā ir bērni ar speciālajām vajadzībām. Emocionālās      saskarsmes, drošības vajadzību un piederības sajūtu veicināšana ikdienā.

  Sporta skolotājai Solvitai ir starptautiskas un Latvijas valsts mēroga lektores pieredze.  Skolotāja ir ļoti mērķtiecīga un radoša, patiess ideju ģenerators un izpildītājs vienlaikus. Dzīvās grāmatas pieredzes stāsts atspoguļo skolotājas visaptverošu prasmi un māku prognozēt katra bērna sasniedzamos rezultātus, atbilstoši tam tiek piemeklētas mācību metodes un sadarbības formas un mācību materiāli.

  Skolotāja Nora dalīsies pieredzē par veiksmīgu sadarbību ar skolotāja palīgu un skolotāja palīga lomu bērnu izglītības pieredzes veidošanā.

  Mācīšanās process produktīvāks un aizraujošāks ir tad, ja tajā iekļauj "mācīšanos darot" principu. Skolotāja Rutai ir lieliska pieredze bērnu muzicēšanas aktivitāšu nodrošināšanai āra vidē.

Pieredzes stāsts par to, kā veidot atbalsta komandas modeli pirmsskolā, diferencēta un individualizēta mācību procesa  nodrošināšanai.

  Skolotājai Mārītei piemīt prasme veidot pastāvīgu un iepriekš paredzamu dienas kārtību, kas ir ļoti svarīga jaunākā vecumposma bērniem, kā arī bērniem ar speciālajām vajadzībām. Pieredzes stāstā tiek atklāti paņēmieni, kā veidojot rutīnas darbības, palīdzēt bērniem justies droši un ērti.

  Novada vēstures muzeja materiālu izmantošana Latvijas un pasaules vēstures stundās 8. klasē un sociālajās zinībās un vēsturē 5. klasē.

  Metodi var izmantot jebkuru mācību priekšmetā, kuros ir jālasa teksti (latviešu un angļu valodā, dabaszinībās, sociālajās zinībās.). Skolēniem ir iespēja stundas laikā izkustēties un veikt uzdevumus. Tas ir viens no veidiem, kā skolēnus ieinteresēt lasīšanai.

  Matemātisko prasmju apguvē iekļautās praktiskās darbības, piemērotas intensitātes un grūtības pakāpes praktiski uzdevumi visiem apguves līmeņiem, atbilstoši apgūstamajam mācību saturam, kas skolēnam ir domāts rosinoši, strādājot individuāli, pārī vai grupās.

Kustinot pirkstu sīko muskulatūru, mēs kustinām arī savas domas. Dalībniekiem būs iespēja pašu rokām izveidot – uzmezglot dekoru – lapu.

  Nodarbībā dalīšos pieredzē par dzirdēto un redzēto Liepājā, kur notika izglītības konference "Mākslai ir nozīme."  Atraktīvā veidā darbosimies ar ritmu un ritma elementiem, izmantojot mūzikas instrumentus un skaņu rīkus. Skanošo žestu pielietojums ritma ostinato veidošanā.