Медіа VS медіаграмотність


Медіа оточують тебе скрізь.

З моменту, коли ти прокидаєшся, до моменту, коли засинаєш, медіа – частина твого навколишнього середовища.

Медіа - це засоби масової інформації, через які інформація поширюється поміж широкої аудиторії.


Медіа - це книги, радіо, телебачення, газети, журнали, інтернет


Вони стали такими звичними в сучасному світі, що більшість людей не звертають увагу

на більшу частину медіаповідомлень, які отримують.




З історії медіа


Книги подібні рікам, що тамують спрагу цілого світу, – це джерела мудрості

Нестор Літописець


Про історію книги можеш дізнатися з презентації, яку підготували працівники Національної бібліотеки України для дітей.

Гай Юлій Цезар

Газета - періодичне, друковане на великих аркушах, видання, яке містить матеріали про поточні події життя.

Перша газета з'явилася у Римі у першому столітті до нашої ери. Вона мало чим нагадувала сучасну. У Римі видавалися закони, обов'язкові для всього населення - про податки, про підготовку до військових походів, про введення нового календаря. Але всіх законодавців хвилювало питання - як зробити, щоб про всі закони дізналися одразу всі римляни? Як повідомити всім, щоб без зволікань несли у казну гроші, коштовності?

Вихід знайшов видатний діяч давньоримської держави Гай Юлій Цезар. Він наказав поставити у центрі міста плити, на яких записували розпорядження римської влади та інші повідомлення про події, які відбувалися у місті. Ці повідомлення були короткими, лаконічними: адже на плитах не можна було розмістити багато тексту. Зацікавленість римлян повідомленням на плитах все зростала. Тоді було вирішено розмножувати тексти.

Слово «журнал» прийшло до нас з французької мови, в перекладі означає «день», «щоденник».

З цим словом ви зустрічаєтеся щодня, адже в журнал записуються твої оцінки, отримані на уроках. Отже, журнал може бути класним, обліку відвідування, а також періодичним виданням, який на відміну від газети меншого розміру і має вигляд книжки.

Перший журнал вийшов в 1665 році у Франції, в тому ж році – в Англії. В Україні журнали з’явилися на початку XIX століття в Харкові.

На відміну від газети, на сторінках журналів розповідь про події подається більш детально. У журналах можна прочитати нову повість або оповідання, які ще не видані окремими книгами, нові вірші, рецензії на кінофільми.


Радіо - перший електронний засіб масової інформації, винайдений у 90-х роках ХІХ ст. Тривалий час за комуністичного режиму володіти радіоприймачами мали право лише лояльні до влади посадовці, а попервах навіть такі власники мусили реєструвати їх у міліції. Більшість українців отримали радіо, яке не потребувало справжніх приймальних пристроїв і для якого фактично зайвиною були електромагнітні хвилі. Майже в кожне помешкання протягнули дріт із причепленим на кінці гучномовцем. «Брехунці» (як їх називали) навіть не передбачали можливості їх вмикання чи вимикання, можна було хіба що робити звук гучнішим або тихішим.


Телебачення було винайдене у 20-х роках ХХ століття і відтоді поступово стало звичним в оселях людей та у різних областях діяльності, і служить для передачі інформації, розваг, реклами.

Тобі варто знати, що більшість українських телеканалів мають своїх власників.

І саме від них залежить, як і що показують у телепрограмах.


Інтернет (анг. Іnter – між, net - мережа) – це найбільша та найвідоміша із сучасних глобальних мереж, що об’єднує комп’ютери та комп’ютерні мережі всього світу.

Перший в світі інтернет зародився зі створенням дослідної комп'ютерної мережі, яка отримала назву ARPANET. Її основним завданням була комутація пакетів Агентства перспективних дослідницьких проектів Міноборони США.

З плином часу APRANET розвивалася і ставала популярною вченими з різних сфер науки. Спроба встановлення першого зв'язку по мережі була проведена 29 жовтня 1969 року.


Дізнатися більше про еволюцію медіа ти можеш у розділі

електронного посібника "МедіаДрайвер"



Час, в якому ти живеш - незвичайний. Лише вдруге в історії людства поняття Що таке бути грамотним? зміщується.

Якщо раніше на це запитання відповідали: вміти писати, вміти читати, то сьогодні цифрові технології стали настільки широко доступними, що виникла потреба в медіаграмотності.

Сьогодні кожна людина має розвивати свої навички мислення, критично оцінювати інформацію, до якої відкрився безмежний доступ, ставати медіаграмотною.

Тобто, медіаграмотність - це сукупність навичок і умінь, які дають людям змогу аналізувати, оцінювати і створювати повідомлення в різних видах медіа, жанрах і формах.



Далі пропонуємо тобі розгадати кросворд. Щоб побачити текст запитань кросворда, натискай у довільному порядку на цифри. Друкуй відповіді по зеленій клітинці.

Якщо всі твої відповіді правильні, за блакитним значком справа внизу екрана зможеш отримати зворотню відповідь, де буде перше слово речення. Запиши його.


Вітаємо з пройденим етапом, переходь на наступну сторінку - Інформування&пропаганда