Маніпуляції в медіа

Мета маніпуляторів і пропагандистів — добитися від нас потрібної їм поведінки. 

Головна особливість у тому, що вони нікого не примушують нічого робити. Вони роблять так, що це стає нашим власним бажанням. Людина, яка стала жертвою маніпуляції, вважає, що діє за власним бажанням і за власним вибором. Але це не так — до цього бажання її вміло підвели інші люди.

Вплинути на людину можна через знання (маніпуляція інформацією) та через почуття (маніпулювання емоціями).

 Способи маніпулювання інформацією

Замовчування інформації

Найпростіше, що можна зробити з інформацією, — її можна приховати, не повідомити.

Насправді в новинах на якомусь теле- чи радіоканалі або в якійсь газеті вам не можуть сказати про все, що відбулося у світі чи у вашому місті. Редакція сама обирає, що саме вам повідомити, а що не вартує вашої уваги. Тому вибірковий характер новин у ЗМІ є, з одного боку, абсолютно нормальним (і це треба розуміти, користуючись медіа).

Та водночас є ризик, що ЗМІ, яким ви користуєтеся, спеціально замовчуватиме важливі події, які не вигідні йому чи його власнику. Тому варто користуватися кількома більш-менш достовірними джерелами інформації. Важливо, щоби ці джерела відносилися до різних сфер політичного чи бізнесового впливу . Тоді ви зможете отримати справді повну інформацію.

Посилання на недостовірні джерела

Щоби змусити вас повірити у сказане, маніпулятор може апелювати до інших джерел. Це можуть бути організації з респектабельними назвами, «експерти», інші медіа.

Але не всі ці джерела можуть бути достовірними. Часто для того, щоби зняти у вас всі сумніви, до імені людини допишуть «відомий спеціаліст із…», або «один із провідних експертів у сфері…». Це суперечить професійним стандартам якісної журналістики. Коли чуєте чи бачите такі «регалії», одразу вмикайте критичне сприйняття.

Так само з посиланнями на інші ЗМІ, особливо закордонні. «Як повідомляють британські / французькі / німецькі ЗМІ…» — які саме? У Британії чи Франції багато низькоякісних газет, не вартих довіри. Один із прийомів кремлівської пропаганди — розміщувати в таких газетах фейкові новини, а потім у своїх ЗМІ посилатися на «європейські ЗМІ». Якщо у статті є назва цього ЗМІ, просто загугліть, чи він справді вартий довіри. Якщо гуглити немає часу, просто зауважте для себе, що новині вірити до кінця не варто — особливо якщо вона «сенсаційна».

А іноді маніпулятори навіть не намагаються зберігати видимість правдивості й пишуть просто: «як повідомляє джерело». Про яке джерело мова — вони навіть не згадують. Достовірність таких новин можна відразу ставити під сумнів.

Висмикування з контексту

Висмикнута з контексту цитата спотворює зміст, і новина відразу набуває вигідного маніпулятору значення. Є такий анекдот. Відомий учений сказав, що все, що він каже, не має сенсу, якщо це вирвано з контексту; наступного дня газети вийшли з заголовком: «Вчений заявив, що все, що він каже, не має сенсу».

Із контексту можна висмикнути не лише цитату, а й факти. Наслідки цього іноді набувають глобальних масштабів. 


  Перебільшення, або Як створюють із мухи слона

Цей прийом схожий на попередній, але тут ще висмикнуті з контексту речі роздувають до велетенських масштабів, роблять їх свідченням глобальної проблеми. Так, російські ЗМІ під час української Революції гідності любили знімати агресивних молодиків, бажано зі свастиками. У такий спосіб створювалося враження, що на Майдан протестувати вийшли одні неонацисти, хоча люди з такими поглядами складали дуже незначну й далеко не найвпливовішу частину протестувальників.

Тому якщо вам показують один випадок і на його основі виводять якесь твердження, будьте пильні: це популярний маніпулятивний хід.

Маніпуляції зі статистикою

Люди можуть не вірити словам, але вони дуже довіряють цифрам. Адже статистика — річ точна, і здається, що статистичні дані — це залізний аргумент у будь-якій ситуації.

Та насправді існує безліч способів маніпуляцій, пов’язаних зі статистикою. Навіть якщо наявна вказівка на джерело даних, будьте пильні, бо:

До того ж, дані досліджень можна по-різному інтерпретувати.

Дізнатися більше про маніпуляції можна тут

Перегляньте відео з теми від Центру протидії дезінформації

А тепер пропонуємо вам виконати завдання, в якому потрібно розподілити  новини на три групи: правдиві, неправдиві та маніпулятивні. У тексті зворотньої відповіді ви отримаєте третє слово-ключ.

Переходьте на сторінку Медіагігієна