O kursie

  • 14 spotkań (webinariów).

  • Każde spotkanie w środę o 15:00-15:40 (z możliwością późniejszego obejrzenia).

  • Pierwsze spotkanie: 4 marca 2020 roku.

  • Każde spotkanie dotyczy innego zagadnienia.

  • Kurs prowadzony jest głównie przez pracowników Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Sugerowany wiek słuchaczy: minimum 14 lat.

  • Udział w kursie jest bezpłatny.

Harmonogram webinariów może jeszcze ulec zmianie.

4 marca, Kamila Łyczek "Jak to mrówka wybrała się na baaaardzo długi spacer"

Na jednym z końców kilometrowej nici siedzi mrówka. Zaczyna spokojny spacer po tej nici na drugi jej koniec. Jednak życie mrówki nie jest proste... Po upływie każdej sekundy nić wydłuża się o jeden kilometr równomiernie na całej długości (trochę jak rozciągana recepturka). Czy ta biedna mrówka jest w stanie dotrzeć na drugi koniec nici?

Jako uzupełnienie do nagrania warto przeczytać "Nieoczekiwane zastosowania szeregu harmonicznego": http://www.deltami.edu.pl/temat/matematyka/zastosowania/2019/06/30/Nieoczekiwane_zastosowania_szere/

Kamila Łyczek właśnie kończy doktorat w Instytucie Matematyki Stosowanej i Mechaniki na Uniwersytecie Warszawskim. Jest zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika "Delta". W pracy, ale też w wolnych chwilach zajmuje się tym, żeby świat dowiedział się co matematycy właściwie robią w swoich pokojach na tych wszystkich Wydziałach...
(Uwaga: we wspomnianym zbiorze matematyków znaleźli się również informatycy-teoretycy oraz fizycy-teoretycy).

11 marca, Szymon Charzyński "Proca grawitacyjna"

Żaden ze zbudowanych do tej pory przez człowieka pojazdów kosmicznych nie był w stanie za pomocą własnych silników nadać sobie energii wystarczającej do ucieczki od Słońca. Wiadomo jednak, że kilka wysłanych z Ziemi sond opuściło Układ Słoneczny na dobre – przyciąganie Słońca nigdy ich już nie zawróci. Jak im się to zatem udało?

Jako uzupełnienie do nagrania warto przeczytać "Proca grawitacyjna": http://www.deltami.edu.pl/temat/astronomia/2014/06/29/Proca_grawitacyjna/

Szymon Charzyński to fizyk matematyczny, który ostatnio zajmuje się falami grawitacyjnymi, a także czarnymi dziurami, kwarkami, gluonami, grupami Liego i innymi rzeczami, których właściwie nikt nigdy nie widział. Pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz jest redaktorem naczelnym czasopisma popularnonaukowego "Delta".

18 marca, Anna Durkalec "Dlaczego sądzimy, że ciemna materia istnieje?"

Materia z której jesteśmy zbudowani – wszystkie atomy, planety, gwiazdy i galaktyki – stanowi niecałe 5% Wszechświata. Z czego zbudowana jest więc reszta? Tak naprawdę to... nie wiemy. Dlatego pozostałe składniki Wszechświata nazwaliśmy ciemną materią i ciemną energią.

W czasie wykładu skupimy się na ciemnej materii. Ma ona bardzo nieprzyjemną cechę – jest niewidzialna. Jej bezpośrednie obserwacje są niemożliwe – nawet mając do dyspozycji najlepsze teleskopy i satelity.

To skąd wiemy, że ciemna materia w ogóle istnieje? Jak obserwujemy to co niewidzialne? Czym jest ciemna strona Wszechświata? Na te, i inne pytania, postaram się odpowiedzieć w czasie wykładu.

Jako uzupełnienie do nagrania warto przeczytać "Łączenie jasnej i ciemnej strony Wszechświata": http://www.deltami.edu.pl/temat/astronomia/astrofizyka/2019/04/28/Laczenie_jasnej_i_ciemnej_strony/

Anna Durkalec: astrofizyk, adiunkt w Zakładzie Astrofizyki Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Specjalizuje się w kosmologii obserwacyjnej. Zajmuje się badaniami odległych galaktyk oraz struktur jakie te galaktyki tworzą we Wszechświecie. Kieruje grupą badającą wielkoskalową strukturę Wszechświata w projekcie VUDS (VIMOS Ultra Deep Survey).

25 marca, Joachim Jelisiejew "Szachownice i niezmienniki"

Chcemy wybrukować prostokątny placyk prostokątnymi płytkami 1 na n. Na placyku rośnie jednak samotne drzewo, co bardzo przeszkadza w oczywistym ułożeniu. Czy jeśli wiemy, że płytki można ułożyć, umiemy coś powiedzieć o położeniu drzewa? I czy to ma coś wspólnego z modelami w fizyce?Jako kontynuację tematu polecamy lekturę "Układanie prostokątów": http://www.deltami.edu.pl/temat/matematyka/kombinatoryka/2014/10/01/Ukladanie_prostokatow/

Joachim Jelisiejew pracuje i bawi się w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego, między innymi nieoczekiwanymi geometriami na przestrzeniach parametrów i zmiennością tychże.

1 kwietnia, Michał Korch "Nieskończoność – czy każda jest taka sama?"

Zmęczony, jedziesz drogą, kończą Ci się paliwo i siły. Szukasz noclegu. Cóż z tego, kiedy w okolicy wszystko jest już zajęte. Ktoś kieruje Cię do Hotelu Hilberta, mówiąc, że ma on nieskończoną liczbę pokoi... niestety, także zajętych. Czy jest wyjście z tej sytuacji? Absurd? A jednak rozważenie tej dziwnej historii prowadzi do zaskakujących wniosków: niektóre nieskończone zbiory mają tyle samo elementów, a inne wcale nie.

Michał Korch pracuje w Instytucie Matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Naukowo interesuje się teorią mnogości – przede wszystkim strukturą prostej rzeczywistej (wbrew pozorom sprawy są dużo bardziej skomplikowane niż się wydają ;). Trochę obok (choć niedaleko) teorii mnogości, interesuje się teorią automatów. Jak sam mówi, matematyka to dla niego niesamowita własność świata i jednocześnie dowód wielkości ludzkiego umysłu i ludzkich możliwości.

Zapowiedzi kolejnych spotkań pojawią się wkrótce.