Це цікаво
Чому невідоме в математиці прийнято позначати буквою "X"?
Історія почалася в IX столітті в Хорезмі на території сучасного Узбекистану, де математик Аль-Хорезмі заклав основи науки рішення рівнянь - алгебри. Термін «алгебра» походить від арабського слова «аль-джабр», яке означало перенесення члена рівняння з лівої частини в праву зі зміною знаку на протилежний.
Аль-Хорезмі ще не використав формул і записував рівняння словами. Невідому величину він називав «шей», на арабській мові - «річ». Наприклад: три «речі» складають 15, значить, «річ» дорівнює п'яти. У XII столітті книга Аль-Хорезмі потрапила в Іспанію, де невідоме стали записувати як «хei», оскільки в староіспанській мові звук "ш" на початку слова позначався буквою X.
З розвитком формульного запису для зручності слово скоротилося до однієї літери.
Всесвіт написаний мовою математики
Ще Галілео Галілей стверджував, що Всесвіт «написаний» мовою математики. Будова квіток, плодів та інших частин рослин чи форма тіл тварин нагадують п’ятикутники.
Бамія – однорічна трав’яниста рослина родини Мальвових, що вирощується людиною як овочева культура. Інші назви бамії – гібіск їстівний, окра. Карамбола – дерево родини Квасеницевих, зростає на Шрі-Ланці, в Індії та Індонезії, а нині також поширена в Південній та Південно-Східній Азії. Останнім часом акліматизована в Бразилії, Гані, Гвіані, Французькій Полінезії, США (в штатах Флорида, Гаваї), Ізраїлі. Морські зірки – клас безхребетних тварин типу голкошкірих. Налічує близько 1600 сучасних видів. У викопному стані відомі з ордовика.Офіури або змієхвістки – клас морських безхребетних типу голкошкірих, нараховує близько 250 родів та понад 2000 видів. Представники класу відомі з ордовику. У Чорному морі зустрічається кілька видів дрібних офіур.
Многогранники навколо нас
Пентагон – будівля міністерства оборони США у формі п’ятикутної призми. Знаходиться він в штаті Вірджинія поблизу Вашинґтона. Також Пентагоном називають саме міністерство оборони США. Найбільша офісна будівля у світі. Будівництво Пентагону, в якому розмістилося міністерство оборони США, було відкрито 15 січня 1943 року. Довжина кожної з п’яти сторін будівлі рівна 281 м, периметр – близько 1405 м, сумарна довжина коридорів – 28 км, кількість поверхів – 7, висота – 23 м, а загальна площа п’яти поверхів – 604 000 м². У будівлі налічується 7754 вікна. У будівлі працюють близько 26 000 осіб. З Пентагогом пов’язані цікаві факти. Зокрема, його будівля має такий вигляд не випадково. Якщо із кінців протилежних сторін провести прямі лінії, то отримана фігура буде пентаклем Агріпи.
Будівля вийшла такою присадкуватою тому, що за проектом вона не могла бути вище п'яти поверхів, щоб не порушувати мальовничих видів, а по-друге, в той момент через війну в країні був гострий дефіцит сталі. Замість сталі при будівництві будівлі використовувався залізобетон, а велика частина наповнювача для цього бетону була взята з території навколо самого Пентагону, в тому числі з річки Потомак.
Незважаючи на те, що з часів побудови Пентагону пройшло більше півстоліття, він досі вважається самим ергономічним в світі. Справа в тому, що потрапити в будь-яку точку споруди по периметру можна всього за сім хвилин. Саму будівлю перетинають 10 коридорів по центру, які об’єднують 5 п’ятикутників, що йдуть від центру.
Офіційний сайт Пентагону є найпопулярнішою і найнебезпечнішою ціллю для хакерів. За офіційною інформацією, будівля має 5 поверхів надземних та 2 підземні поверхи. На кожному поверсі по 5 концентричних п’ятикутників, або «кілець», і 11 сполучених коридорів, які облаштовані таким чином, що в будь-яке віддалене місце будівлі можна потрапити всього за 7 хвилин. А щоб дістатися до свого робочого місця, співробітники повинні пройти повз 2 гектари газонів.
Втім, незважаючи на такі розміри, з одного кута будинку до іншого можна дійти менше ніж за десять хвилин, тільки для цього потрібно знати короткі шляхи - наприклад, через Ground Zero, внутрішній двір в центрі комплексу. Форма Пентагону дозволяє скоротити дистанції, які доводиться проходити співробітникам, на 30-50% порівняно з квадратними або прямокутними будинками.