Kuidas Mastery’t kasutada

Sissejuhatus

See leht on mõeldud kasutamiseks Mastery virtuaalkoolitusena. Siin on nii ekraanivideote kui teksti kujul samm-sammulised juhendid Mastery kasutamiseks. Soovitame need selles järjestuses läbi vaadata (videosid on võimalik vaadata ka Youtube'i esitusloendina, vajutades siia). Kui teil tekkis selle käigus küsimusi, saate nõu küsida virtuaalsel sessioonil või Facebooki grupis „Mastery sõbrad ja katsetajad“: või personaalselt aadressil kristosiig@gmail.com

Virtuaalsed sessioonid toimuvad:
reedel, 27. novembril kell 14-17
kolmapäeval, 2. detsembril kell 14-16
neljapäeval, 3. detsembril kell 14-16
kolmapäeval, 9. detsembril kell 14-16

Osalemiseks palume täita registreerimisankeet: https://forms.gle/p8t3xmsMrSxJMkDQ8

Otsetee: Kui soovite kasutada ainult valmis tunde

On võimalik, et soovite Mastery's esialgu kasutada lihtsalt juba teiste õpetajate loodud, avalikustatud ja valmis kujul materjale ning ei soovi ka väga peensustesse minna. Sellisel juhul on vaja teha vaid mõned sammud, mida alljärgnevas videos näitame. Soovitame siiski ka ülejäänud videod läbi vaadata ja Mastery'ga natuke rohkem tuttavaks saada, et mõistaksite paremini, mida selles keskkonnas teha saab.

Kuidas saab õpetaja registreerida endale konto?

1. Mine lehele masteryapp.eu

2. Vajuta "Logi sisse"

3. Su ette tekib aken, millel vasakul "Logi sisse" ja paremal "Registreeri". Vali see parempoolne "Registreeri".

4. Sisesta andmed (kirjuta oma meiliaadress, loo endale kasutajanimi ja parool, kirjuta ees- ja perekonnanimi)

5. Seejärel tuleb su e-maili peale kinnituslink, millele võiksid vajutada.

6. Seejärel mine uuesti masteryapp.eu ja logi äsja loodud kasutajanime ja parooliga sisse.

Vaata ka juhendvideot.

Kuidas saab õpilane endale konto registreerida?

Siin on kaks varianti.

1) Kõige lihtsam on anda õpilasele juba mingi ülesanne lingina, mille saad kopeerida eKooli, e-maili peale vms. Õpilane peab minema lingi peale, vajutama "Alusta" ning seejärel "Logi sisse/loo konto". Sealt edasi "Registreeri". Kui ta on vajalikud andmed sisestanud, siis saab ta sujuvalt edasi liikuda ülesande lahendamise juurde. Vaata ka juhendvideot (all)

2) Teine variant on anda õpilastele eelnevalt ülesanne luua konto (samamoodi nagu õpetajale, vt üles, ainsa erinevusega, et nad peaksid valima registreerides rolli "Õpilane") ja alles siis neile mõni Mastery ülesanne anda.

Kuidas luua Mastery's õppetundi?

Digitunni (nii me nimetame Mastery's loodud õppematerjale) loomiseks mine menüüs vasakul üleval olevale nupule "Loo tund" on kast, kuhu saad kirjutada loodava tunni nime ning vajutada nupule “Loo tund” .

Seejärel avaneb sulle tunni loomise vaade. Sellel samal lehel saad teha kõik tunni loomise toimingud ning lehtede vahel navigeerima ei pea. Kõik vajalikud elemendid avanevad uute paneelidena ning kõik sisu, mis sa sinna lood, salvestub automaatselt. Kui sa lähed tunni loomise lehelt ära, siis salvestub tund sellisel kujul nagu sa selleks hetkeks teinud oled sinu tundide all lehel “Minu loodud tunnid”.

Nupp “Tee teistele õpetajatele kättesaadavaks tundide varamus” on selle jaoks, kui soovid oma tundi teiste Masteryt kasutavate õpetajatega jagada, et nemad saaks sinu tööd kasutada. Ja võib-olla saad sina kasutada mõnda nende loodud digitundi. Kui paned nupu aktiivseks, siis ilmub sinu loodud tund “Tundide varamu” menüüsse ja teised saavad sellest endale koopiaid ehk kloone teha.

Tunni nime all on kast, kuhu saad kirjutada tunni kirjelduse. Siia oleks mõistlik kirjutada tunni sisu kirjeldus ning ka eeldatavad õpitulemused. Soovi korral võid lisada veel igasugu metaandmeid (näiteks õppeaine, kooliaste, kasutatud materjalide autoriõigused). Kui oled juba loonud palju erinevaid tunde või siis kui teed oma tunni avalikuks ja lubad seda kasutada ka teistel õpetajatel, aitab kirjeldus paremini aru saada, millise tunniga on tegemist.

"Tunni nõudlikkuse astmega" saab natuke seadistada õpilase õpiteekonda. "Nõudliku" režiimi korral ei saa õpilane video tüüpi materjali edasi kerida, vaid peab alati talle määratud klipi otsast lõpuni vaatama. Samuti ei näe ta osaliselt õige vastuse korral (näiteks kui õigeid valikuid oli mitu, aga tema vastas ainult ühe õigesti), mis olid õiged vastused. "Leebe" režiimi korral ei saa õpilane videot edasi kerida ainult esimese läbimise korral. Kui ta vaatab seda uuesti, näiteks vigade paranduseks, võib ta edasi kerida. Kui ta vastab osaliselt õigesti, näeb ta ka teisi õigeid vastuseid. "Vaba" režiimi korral saab õpilane alati vabalt videosid edasi kerida ning üldse etappe vabas järjekorras läbida.

Järgnevalt saad luua tunni peamisi koostisosi ehk etappe. Kui soovid, võid etapile ka nime panna (niimoodi on sul endal lihtsam järge pidada). Etapp koosneb kahest osast: sisust (ehk teksti, pildi või video kujul materjalidest) ning selle sisu kohta käivatest küsimustest. Sealjuures sisu lisamine on kohustuslik, aga etappi on võimalik salvestada ka ilma küsimusteta (miks seda vaja võib minna, vaata “Mõned soovitused, kuidas luua häid digitunde” punkt 9)

Kuidas lisada loodavale tunnile sisu (tekste, pilte, videosid)?

Sisu materjale võid luua nii palju kui soovid (kuigi liiga palju pole mõistlik, vaata “Mõned soovitused, kuidas luua häid digitunde” punkt 1). Materjalid esitatakse õppijale lineaarses järjestuses ehk kui sa lood esmalt tekstimaterjali ja lisad järgmiseks videolõigu, siis ka õppija peab esmalt lugema läbi teksti ning seejärel liikuma edasi video juurde.

Tekstimaterjal tähendab seda, et saad luua vormindatud teksti (või kopeerida seda mujalt allikast, näiteks internetist) ning lisada sellele ka pilte oma arvutist.

Pildimaterjal on mõeldud selliseks juhuks, kui soovid õppijale näidata eraldi pildi kujul informatsiooni, näiteks infograafikut, skeemi vms. [Hetkel saab pildimaterjali lisada ainult internetilingina (selleks tuleb internetist leitud pildile teha paremklõps ning valida "Copy image address" ning kleepida see Mastery kasutajaliideses vastavasse kasti.]

Videomaterjali puhul saad lisada digitundi Youtube’i video (hetkel ei ole võimalik kasutada teisi videoplatvorme ega lisada enda tehtud videot). Kuna enamasti on video järjest vaatamiseks liiga pikk (vaata ka “Mõned soovitused, kuidas luua häid digitunde” punkt 1), siis on sul võimalik valida videost konkreetne lõik. Video lisamiseks kopeeri Youtube’i video link ning kleebi see vastavasse kasti ja vajuta “Vali”. Seejärel ilmub sinu video eelvaade alla kastikesse. Pane see mängima ning otsi välja soovitud lõigu algus- ja lõpukohad. Need saad fikseerida all ajaribal olevate väikeste mummudega. Mummu peale minnes näed ära, mis sekundi juures ta parasjagu on. Täpseks, sekundi haaval liigutamiseks kliki mummu peale, et see aktiveerida, ning vajuta miinusmärki tagasi liikumiseks ning plussmärki edasi liikumiseks.

Kuidas lisada loodavale tunnile interaktiivseid küsimusi?

Küsimusi on kahte tüüpi - avatud küsimused ja automaatkontrollitavad. Küsimusi võid samuti esitada nii palju kui soovid (kuigi liiga palju pole mõistlik, vaata “Mõned soovitused, kuidas luua häid digitunde” punkt 3). Küsimuste koostamisel on hea hoida lahti ka vastava etapi sisu paneelid, et oleks mugav sealt fakte jms järgi kontrollida.

Avatud küsimused on mõeldud arutlevate, hinnanguliste küsimuste jaoks, neil pole võimalik määrata õiget vastust. Õpilane saab vastata tekstikasti nii pikalt kui soovib. Samuti pääseb ta igal juhul edasi liikuma, ükskõik kuidas ta vastab. Avatud küsimust esitatakse õpilasele ainult üks kord, seda ei haarata kordamisküsimustesse.

Automaatkontrollitavaid küsimusi ei esitata õppijale lineaarses järjestuses, vaid iga kord kui õppijale esitatakse küsimus (kas kontroll- või kordamisküsimus) selle etapi kohta, siis valitakse etapi küsimustest üks.

Automaatkontrollitavaid küsimusi on võimalik luua kolme eri tüüpi - valikvastustega, järjestamise ja rühmitamise küsimused. Valikvastustega küsimuste puhul tuleb kirjutada küsimus ja vastusevariandid. Vastusevariantide puhul tuleb klikkida vastuse ees olevat nuppu, et määrata, kas tegemist on õige või vale vastusega (õige vastuse ees on roheline nupp, vale vastuse ees punane). Õigeid vastuseid võib määrata ka mitu, kas või nii, et kõik on õiged. Sellisel juhul loetakse õppija vastus õigeks ainult siis, kui ta on kõik õiged vastusevariandid ära märkinud. Vastusevariandid esitatakse õppijale juhuslikus järjekorras.

Järjestamise küsimuse puhul tuleb lihtsalt kirjutada järjestatavad nimed, nähtused, sündmused, etapid, aastaarvud vms õiges järjekorras. Õppijale esitatakse need juhuslikus järjekorras ning ta peab need lohistama õigesse järjekorda.

Rühmitamise küsimuse puhul tuleb luua rühmad ja kirjutada neile nimed ning lisada rühma elemente. Õppijale esitatakse kõik elemendid läbisegi ning ta peab need lohistama õigete rühmade alla.

Küsimuse tekstile on võimalik üleslaadimise teel lisada ka pildimaterjali. Näiteks saab niimoodi luua küsimuse mõne isiku või nähtuse visuaalse äratundmise või kaardi tundmise peale.

Etappide, sisuelementide ja küsimuste vahel navigeerimiseks on võimalik paneele avada ja kokku lükata, kõik toimub samal lehel. Lisatud sisu ja väljadele kirjutatu salvestub automaatselt.

Etappide, sisuelementide ja küsimuste kustutamiseks peab vajutama eraldi punaseid kustutamise nuppe paneeli paremas servas.

Etappide või sisuelementide omavahelist järjekorda saab muuta nii, et muutmiseks on haarad kinni paneeli vasakpoolses servas olevast kolme kriipsuga ikoonist.

Kui tund on valmis, võib lihtsalt navigeerida tunni loomise lehelt avalehele.

Kuidas video mugavalt lühemateks juppideks jagada?

Vahel läheb tarvis video juppideks jagamist. Kui oled ühte etappi lisanud video tüüpi sisu, siis järgmistes video tüüpi sisudes pakub Mastery sulle võimalust "Jätka viimase video lõpust", nii et sa ei pea enam sisestama uuesti video linki ja ta paigutab videoklipi alguse juba eelmise klipi lõppu. Niimoodi saab väga lihtsalt pikema video juppideks jagada (ja nende vahele kontrollküsimusi lisada), et õpilastel oleks kergem jälgida ja jääks rohkem meelde.

Kuidas näha eelvaadet ja koostada eel- ja järeltesti?

Kui tund on valmis, on Mastery's võimalik näha selle eelvaadet, st ise läbida ülesannet õpilase rollis. See on hea selleks, et vaadata, milline oleks selle ülesande puhul õpikogemus õpilasele.

Samuti saab koostada eeltesti ja järeltesti. Eeltest on selle jaoks hea, kui on teada, et mõni õpilane juba teab õpitavast teemast väga palju. Sellisel juhul pole tal mingit mõtet kõike seda õppesisu läbi vaadata, ta võiks kohe vastata küsimustele. Kui ta vastab edukalt, siis loetaksegi ülesanne sooritatuks, ta saab nii-öelda otsetee lõppu. Aga kui ei vasta edukalt, siis asub etapp-etapi haaval õppima.

Samuti võib koostada järeltesti. See võimaldab saada ülevaade, kui palju õpilastel lõpuks nende etappide samm-sammult läbimise käigus meelde jäi.

Kui tund on valmis saanud...

Tund on tekkinud lehele "Minu loodud tunnid". Sealt saab teda vajadusel muuta, kustutada, teha temast koopia jne.

Kuidas õpilastele ülesandeks anda?

Kui tund on loodud, siis on võimalik anda see õpilastele ülesandeks ehk läbimiseks. Selleks tuleb valida tund menüüst “Minu loodud tunnid” ning paremalt paneelist “Loo ülesanne”.

Esmalt saad määrata ülesandele nii algusaja (võimalik, et tahad, et tund avaneks läbimiseks alles mõne aja pärast) kui tähtaja. Tavalise tähtaja puhul pole tähtaja kukkudes tundi enam läbida. Samas on olemas ka valik, mis võimaldab õppijatel tundi läbida ka pärast tähtaega, aga sellisel juhul näeb õpetaja hilinenute soorituse juures vastavat märget.

Võid anda tundi ülesandeks lingiga, mille saad kopeerida eKooli, e-maili peale või kus iganes sa õpilastega suhtled.

Kui oled õpilastega klassiruumis, on mõistlikum kirjutada tahvlile masteryapp.eu, anda neile ülesande kood, paluda Mastery'sse sisse logida / registreeruda ning avalehel ülesande kood sisestada.

Kui oled tunni üles andnud, ilmub loodud ülesanne vastava tunni alla ja jaotisesse “Minu loodud ülesanded”. Sealt on võimalik vajadusel inimesi juurde kutsuda ning jälgida õppijate tulemusi.

Kas lasta õpilastel registreerida kontod või mitte?

Üks küsimus, mis Mastery’s õpilastele ülesannet andes võib esile kerkida, on see, kas nõuda õpilastelt konto registreerimist ja sisselogimist või mitte. Ja siin on mõlemal omad plussid ja miinused.

Kui te loote ülesannet, siis antakse selline valik nagu „Nõua läbijalt sisselogimist“. Kui te valite, et see on sees, siis õpilasele kuvatakse ülesannet läbima asudes selline vaade, kus esmalt tuleb igal juhul sisse logida. Ja kui neil kontot ei ole, siis selle lingi pealt saab luua (vt ülal video "Konto registreerimine lingiga"). Kui te aga valite, et ei nõua sisselogimist, siis kuvatakse õpilasele lisaks võimalus sisestada käsitsi oma nimi ja jätkata külalisena. Siis sisselogimist ei toimu.

Mis on nende variantide plussid ja miinused? Konto registreerimine võtab kindlasti rohkem aega. Mitte palju, aga mõned klõpsud ikka. Õpilased peaksid sellega ise ka hakkama saama, midagi keerulist ei ole, aga mõistlik oleks seda teha igaks juhuks tunnis. Teine asi, mis pole otseselt miinus, aga nõuab läbimõtlemist – kas ma tohin lastele kontod luua? Kui on alaealised õpilased, siis tuleks kindlasti saada lapsevanematelt nõusolekud kontode loomiseks. Heal juhul on teil koolil sellisteks juhtudeks mingi süsteem, nii et soovitame pidada nõu oma haridustehnoloogi või infojuhiga. Registreeritud kontode eeliseks on see, et kui õpilasel jääb sooritus pooleli, näiteks netiühendus kaob vahepeal ära, siis ta saab jätkata samast kohast.

Kui aga otsustate lasta õpilastel teha ülesandeid külalisena, siis nii saab ka. Lihtsalt tuleb arvestada, et kui tal jääb sooritus pooleli, tuleb otsast alustada, sest tema järg ei salvestu kuhugi. See võib olla frustreeriv. Teine asi on see, et õpilased ei pruugi sinna külalise reale kirjutada oma nime või kirjutavad erineval kujul, keegi ainult eesnime, keegi ees- ja perekonnanime. Nii on raskem sorteerida. Aga samas säästate kontode loomisega seotud vaeva. Nii et teie enda otsustada, kumb teile rohkem sobib.

Kuidas näha õpilaste tulemusi ja vastuseid?

Õppijate tulemusi saab jälgida nii, et leiad selle ülesande avalehelt või menüüst “Minu loodud ülesanded” ning klõpsad selle peale. Seal näedki kasti "Tulemused" ja õppijaid, keda sa oled kutsunud tundi läbima. Iga õppija nime juures on kirjeldatud tema tunni läbimise staatus (kas ta on tunni avanud, pooleli jätnud või edukalt läbinud).

Õpilase nimele vajutades avaneb detailsem vaade, kus saab näha kõiki talle esitatud küsimusi ja seda, kuidas ta neile vastas. Samuti saab ülevalt nooltega liikudes sirvida teiste õpilaste tulemusi.

Digitunni läbimise eest ei anna Mastery süsteem punkte ega hindeid. Meie pooldame lähenemist, kus iga õppija peaks saavutama õppetüki õpitulemused täielikult, kuid saab edeneda omas tempos ning liigub järgmise õppetüki juurde siis, kui ta on selleks valmis (vt Benjamin Bloomi mastery learning ehk meisterlikkuseni õppimine). Seda siis erinevalt levinumast lähenemisest, kus kõiki õpetatakse ühtemoodi samas tempos ning õppetüki lõpus vaadatakse, et mõni saavutas 100% õpitulemustest ja mõni 20% ning kõik liiguvad korraga edasi järgmise õppetüki poole.

On õpetaja enda töö- ja õppekorralduse asi, mida ta õppijate tulemuste infoga peale hakkab, kas ta kirjutab näiteks päevikusse üles, kellel on töö tegemata või annab eduka soorituse eest hinde 5.

Kuidas kasutada teiste õpetajate loodud tunde?

Mastery süsteemis on võimalik kasutada ka teiste õpetajate loodud tunde. Kas siis nii, et annadki kellegi valmis tunni oma õpilastele ülesandeks või siis nii, et võtad selle põhjaks ja teed sellest oma versiooni.

Selleks mine menüüsse “Tundide varamu”. Näed seal erinevaid tunde. Saad neid soovi korral õpilase rollis läbida, vajutades eelvaate nupule. Kui mõni tund sulle sobib, siis vajuta “Tee endale koopia” ning see tuleb sinu “Minu loodud tunnid” menüü alla, kust sa saad seda juba kas õpilastele ülesandeks anda või siis teha omapoolseid muudatusi. NB! Enda koopiat muutes ei kahjusta te kuidagi teise õpetaja avalikuks tehtud originaali.

Kuidas luua ja hallata gruppe?

Mastery's saab õpilastest luua ka gruppe, et saata näiteks kutse kogu klassile. Sellest on eelkõige kasu siis, kui kasutate Mastery't korduvalt ja õpilastel on juba kontod registreeritud.

Gruppide loomiseks ja haldamiseks tuleks minna avalehelt alamlehele "Grupid". Uue grupi saab luua kas nii et:

1) otsite e-maili aadressi järgi õpilaste kontosid

või

2) loote grupi, lähete grupi lehele ja annate õpilastele grupi koodi, mille nad peavad Mastery avalehel sisestama.

Kuidas vahetada rolli ja nime?

Mastery's on võimalik kasutajal tegutseda nii õpetaja kui õpilase rollis. Rolli vahetamiseks tuleb klõpsata paremal paneelil oma kasutajanimel. Avanenud aknas saab nii rolli määrata kui ka nime vahetada.

Eksportimine

Mastery's loodud tundidest on võimalik teha endale ka n-ö tagavarakoopiad või väljavõtted, kui soovite, et teie nähtud vaev jääks alles ka siis, kui Mastery keskkonnaga peaks midagi juhtuma või kui soovite teise keskkonda üle kolida. Selleks tuleb minna soovitud tunni peale, vajutada kas "Lae PDF" või "Lae HTML" ja saate vastavas formaadis tunni koopia alla laadida.

PDF-kujul väljavõte sobib isegi teatud juhtudel töölehena kasutamiseks.