Inicijativa obilježavanja Dana sigurnijeg interneta pokrenuta je 2004. godine, a provodi se u više od 140 zemalja s ciljem promicanja i poticanja sigurnijeg i odgovornijeg korištenja tehnologije i mobilnih uređaja među djecom, mladima, ali i odraslima. 

U duhu slogana „Zajedno za bolji internet“ organizirane su brojne aktivnosti i radionice sa učenicima OŠ Suhopolje koje donosimo u nastavku. 

Neke aktivnosti temeljene su na materijalima Centra za sigurniji internet, neke na materijalima udruge Suradnici u učenju, a neke teme obrađene su u tjednu Dana sigurnijeg interneta u sklopu redovne i izborne nastave informatike. 

2. razred

Razgovor sa učenicima o sigurnosti na Internetu - prednostima i opasnostima. Prezentacija i rješavanje listića samoprocjene. Gledanje kratkih animiranih filmova.

Sudjelovanje na online radionici za učenike od 1. do 4. razreda: Online igre - Kakvu igru igramo? 

Voditeljica radionice: Martina Nikolić, Centar za sigurniji internet 

Avanturistična igra koja stavlja ključne lekcije digitalne sigurnosti u praksu. Igra omogućava djeci stvaranje dobrih navika u digitalnom svijetu. Učenike uči razumjeti digitalnu interakciju (i njezine posljedice) u sigurnom, obrazovnom okruženju Interland.

3. i 4. razred

Growing up on a safer Internet - projekt u kojem učenici stječu kompetencije, vještine i potrebna znanja koja će im omogućiti kreativno izražavanje, kritičko razmišljanje, da se osjećaju sigurno u internetskom okruženju te ponašaju odgovorno. 

Dabrica Darka otkriva digitalni svijet prva je igra nastala u okviru projekta.  Postoje 4 web igre za učenike od 1. do 8. razreda osnovne škole o sigurnosti na internetu.

E-bonton predstavlja niz pravila o kulturnom ponašanju na internetu. Učenici u paru ili u skupini izrađuju plakate na zadanu temu te ih prezentiraju.  

PŠ CABUNA

Izrada plakata i osmišljavanje mobilnih aplikacija za komunikaciju.

Izrada oblaka riječi u digitalnom alatu WordArt.

7. razred

Sudjelovanje na online radionici za učenike 5. – 8. razreda: Online izazovi – Koliko je tanka granica između zabave i opasnosti?

Voditeljica radionice: Marijana Hinek, Centar za sigurniji internet

Aktivnosti s učenicima provela Ana Relić, učiteljica informatike.