Scenarij < Scenoslijed < Sinopsis
LEKCIJA
Što je scenarij?
Najjednostavniji odgovor: filmska priča ispričana scenu po scenu.
Na temelju scenarija snima se i glumi pa je važno da je scenarij napisan tako da i režiser i glumci imaju sve potrebne detalje (ne previše, ne premalo) za stvaranje filma. Od viška glava boli, ipak! U scenariju je mudro iskoristiti detalje u scenama tako da nam oni negdje dalje u priči služe za razvoj priče ili da gledateljima daju naslutiti atmosferu ili čak sam kraj filma.
Pogledajte kratki video u nastavku i pronađite taj jedan predmet koji je kroz film simpatično i mudro korišten kao najava kraja:
Postoji scenarij za igrani film, dokumentarni film, film esej, za reklamu... Za nas, filmoljupce, u obradi teme koristit ću scenarije igranih filmova.
Kako nastaje scenarij?
Scenarij je zapravo kreativno stvaranje, pisanje, storytelling.
Faze nastajanja:
Sinopsis: priča ispričana sažeto i primamljivo. Najčešći uzorak po kojem se filmska priča odvija može se opisati na sljedeći način: Postoji lik koji nešto želi. Pokušava to ostvariti na nekoliko načina i nailazi na prepreke i pomoć. Na kraju priče lik dobiva ili ne dobiva to što želi i osjeća se upravo suprotno od onog kako se osjećao na početku priče. U sinopsisu nije potrebno detaljno opisivati događaje niti razgovore između likova.
Scenoslijed: sinopsis raspisan u duži tekst u kojem se navodi priču po scenama; u tekstu je navedeno gdje se likovi nalaze, što osjećaju, misle i rade, što se nalazi oko njih...
Scenarij: priča napisana tako da i oko i uho mogu pratiti priču. Scenarij ima poseban format (oblik): od ruba do ruba stranice piše se tekst koji se na filmu vidi, a u sredini stranice napisan je onaj dio filma koji se čuje (glas likova, glazba, nečije misli u obliku govora, govor lika koji nije u sceni, zvukovi za potrebe scene...). U scenariju se navodi:
NASLOVNI REDAK SCENE VELIKIM TISKANIM SLOVIMA: INT. (unutarnji prostor) / EXT. (vanjski prostor), MJESTO RADNJE, DAN/NOĆ
U nastavku slijedi opis prostora i predmeta koji se nalaze na sceni, vrijeme, ime lika (23) (kad se lik prvi put pojavljuje, uz ime se u zagradama navode godine (23) te u nastavku izvan zagrada daje se i kratki opis lika značajan za filmsku priču), što lik/likovi rade te dijalozi ili monolozi u sredini stranice:
UČITELJICA:
Po potrebi se dodaje i skraćenica
OFF ili V.O. - voice over .
Ta se skraćenica piše uz "zvukovni" dio teksta
koji se u filmu čuje "izvan" scene (kao pripovjedač u 1. ili 3. licu).
Pogledaj primjer formata scenarija:
https://web.archive.org/web/20080821152434/http://www.oscars.org/nicholl/format_a.txt
Još malo ponavljanja:
KREATIVNI IZAZOVI
Zadatak 1. - Pronađi scenarij
Pokušajte pronaći primjerak scenarija za neki film koji vam se svidio. Internet je pun scenarija američkih filmskih hitova. U pretragu uz naslov filma upiši još: screenplay pdf (ili scenarij pdf).
Zadatak 2. - Ekran vs. Tekst
Pogledajte kako scena u filmu izgleda paralelno na ekranu i u scenariju. Možete li pronaći razlike?
https://screenplayed.com/scriptlibrary/moonrise-kingdom-2012
Tako možete usporediti i scene iz scenarija iz zadataka 1.
Zadatak 3. - Zapiši po sjećanju i održi glumačku probu
Pogledajte kratki film Mucica. Možete pogledati i samo dio filma.
Po sjećanju svatko neka pokuša zapisati jednu scenu filma (onu koju ste zapamtili ili vam se najviše svidjela ili...) u obliku scenarija: navedi INT/EXT, dan, noć, opis prostora, sve uključeno u scenu, što se događa na sceni i imena prisutnih likova i što koji od likova govori...
Podsjetimo se: ono što se vidi na sceni piše se od ruba do ruba stranice, ono što se čuje na sceni piše se u sredini stranice.
Nakon toga, zamijenite uratke s prijateljima, podijelite uloge pripovjedača (koji čita opise scena) i likova pa pokušajte pročitati to što ste napisali - glumačka proba!
Zadatak 4. - Moja scena
Pokušajte sada svatko za sebe ili u paru osmisliti jednu scenu nekog svog zamišljenog vrlo kratkog filma. Kao i u zadatku 3., u scenariju napiši sve potrebne sastavnice.
Zadatak 5. (optional) - Moja filmska priča
Imate ideju za filmsku priču? Napišite sinopsis svoje priče: sažeta i zanimljiva verzija filmske priče koja će privući gledatelje. NE mora teći redoslijedom koji će kasnije imati scene u scenariju, već se držite formule: lik nešto želi, pokušava to dobiti, nailazi na prepreke i pomoć, na kraju uspijeva ili ne uspijeva i osjeća se upravo suprotno od onog kako se osjećao na početku.
Nekoliko dobrih savjeta:
https://irenakrcelic.com/scenaristika/kako-napisati-odlican-sinopsis
Za kratki film priča će biti kraća i možda ti neće trebati 200-400 riječi, već samo 50-70. Uživaj u kreativnom stvaranju. Svi vole priče. A praksom se stvara (skoro) savršen rad.
Ukoliko želite još savjeta i vježbi kako bi vaše pisanje filmskih priča bilo što bolje sa svakim novim pokušajem, pogledajte Palunkovu web stranicu-radionicu:
VAŠI RADOVI
Svoje sinopsise i scenarije možete podijeliti s nama ovdje u nastavku. Navedite autora i objavljujte samo autorske radove jer poštujemo intelektualno vlasništvo. Let the writing begin!
Moja filmska priča - OŠ Marije Jurić Zagorke
Primjeri sinopsisa za film radnoga naslova: Iz školskoga života
Klea Miškec, 6. d - Svi za Maju!
Učenici Maji u potresu je stradala kuća. Njezini prijatelji iz razreda pokrenuli su dobrotvornu akciju – Svi za Maju! Tin, Ana i Marko osmislili su priredbu u kojoj je sudjelovao cijeli razred. Novčanim prilozima i poklonima razveselili su svoju prijateljicu.
Lana Dokman, 6. d – Ema i Maja
Ema i Maja, najbolje prijateljice, zajedno idu u školu i iz škole. U petak nakon završetka nastave prijateljica Klara pozvala ih je na igru u svoju novu kuću. Djevojčice su u igri zaboravile na vrijeme. Zabrinuti roditelji nazvali su i učiteljicu kako bi provjerili jesu li se zadržale u školi. Organizirali su potragu i željeli su nazvati policiju baš u trenutku kad su se Maja i Ema pojavile na vratima. Uslijedio je dugi razgovor s roditeljima i primjerena kazna.
Mia Pavlović, 6. c - Školski autobus
Djeca su na stanici i čekaju školski autobus koji kasni. Autobus dolazi, ulaze i razgovaraju o kontrolnom koji danas pišu. Autobus dolazi do pruge, rampa je spuštena. Kasne u školu i vesele se što nisu pisali kontrolni. Ulaze u razred i ispričavaju se zbog kašnjenja. Učiteljica ih obavještava da će kontrolni pisati sutra. „O, neee!“ tužno će Mia.
Filip Brzović, 6. d – Kontrolni i kava
Šestaši pišu kontrolni, tišina, olovke škripe. Netko kuca na vrata. Ulaze bivše učenice koje idu u prvi razred srednje škole i donose profesorici kavu. Dok profesorica s njima priča, šestaši prepisuju matematičke zadatke od Filipa, najboljeg matematičara. Pred kraj sata bivše učenice odlaze, a profesorica se obraća šestašima: „Nadam se da ste danas utvrdili gradivo, sutra pišemo pravi kontrolni.“
Gabriela Jokić, 7.d – Sram
Anina mama, dugo bez posla, počinje raditi u Aninoj školi kao čistačica. Ana se srami pred svojim prijateljima i ponaša se kao da ne poznaje vlastitu majku. Aninu majku to pogađa, ali čuva Aninu tajnu. Jednog dana iz nestašne igre u Aninom razredu nastane problem – stara ploča pada sa zida. Razred strepi od stroge razrednice i ukora, no Anina majka preuzima krivicu. Ana sa suzama u očima grli majku pred svima.
Crtice iz Mozartovog života
Scena 4 - prvi dio, radna verzija
OŠ Pazin
Scena 4 - drugi dio, radna verzija
napisale: Tamara i Lorena, 8.r.
Medijska skupina Osnovne škole kralja Tomislava, Našice
voditeljice: Vesna Kovačević-Tomić, Ivana Ostrički