Święta majowe - historia

Co przychodzi Ci na myśl gdy pomyślisz o słowie "Polska"?

Biało-czerwona flaga? Orzeł biały? Mazurek Dąbrowskiego? - to symbole narodowe naszego kraju.

Dowiedz się więcej na ten temat oglądając poniższy filmik (kliknij w obraz).

Czy pamiętasz jak brzmi hymn Polski? Zapraszamy do odsłuchania.

Pamiętaj jednak, że podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu obowiązuje zasada zachowania powagi i spokoju.

Należy wtedy stać w postawie wyrażającej szacunek.

A czy potrafisz wskazać Polskę na mapie Europy?


odpowiedź:



Co wiesz o nadchodzących świętach majowych?

Kliknij w wybrany dzień aby poznać historię święta.

1 MAJA - ŚWIĘTO PRACY

Święto Pracy to inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.

Historia Święta Pracy

W 1886 roku właściciel firmy McCormick Harvester Co. w Chicago postanowił zmodernizować swój zakład i wprowadzić plan oszczędności, co wiązało się z grupowymi zwolnieniami. Spowodowało to masowy strajk pracowników będącego częścią kampanii mającej w swym założeniu wprowadzenie m.in. 8-godzinnego dnia pracy. Od 1 maja, przez kolejnych kilka dni trwały protesty. W czasie jednego z pokojowych przemówień, policja bez powodu brutalnie zaatakowała protestujących. Nieznana jest dokładna liczba ofiar. Masakra robotników z 4 maja przeszła do historii pod nazwą Haymarket Riot. Święto Pracy zostało wprowadzone w 1889 roku przez kongres założycielski II Międzynarodówki, która postanowiła upamiętnić wydarzenia z maja 1886 roku.


Święto Pracy w Polsce

W Polsce Święto Pracy po raz pierwszy obchodzone było w 1890 roku. Wielokrotnie odbywało się to wbrew woli zaborców. Dopiero w 1950 roku komunistyczny rząd nadał Świętu Pracy rangę państwową. Od tej pory stało się ono jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu kraju. Uroczyście świętowane było 1 maja. Obywatele mieli wówczas zapewniony dzień wolny od pracy, by móc wziąć udział w oficjalnych obchodach.


Obecnie 1 maja również jest dniem wolnym od pracy. W wielu miejscowościach z okazji Święta Pracy odbywają się marsze oraz uroczystości związane ze wspomnianym świętem.

2 MAJA - ŚWIĘTO FLAGI

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej – polskie święto narodowe wprowadzone w 2004r.

Organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. W dniu tym każdy Polak powinien powiesić przed domem polską flagę symbolizującą wolność i pokój.

Dla przykładu, w Bytomiu (2 maja 2009) ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek.

3 MAJA - ŚWIĘTO KONSTYTUCJI

Jest to święto rocznicy uchwalenia konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Konstytucja została uchwalona 3 maja 1791 r. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.

Miała na celu zlikwidowanie wad systemu politycznego.