KREATIVNA LEKTIRA

Lektira ne mora biti nešto "strašnoo", što nekima izmami suzu u oku.

Satove lektire i odabrana djela pokušat ćemo interpreirati na inovativan, kreativan , neobičan i zanimljiv način kako bi se od 1. razreda nastojalo stvoriti pozitivan odnos prema slikovnici/knjizi te razviti ljubav prema pričama. Osim bogaćenja rječnika usavršili bismo usmeno, a kasnije i pismeno izražavanje, naučili iznositi i oblikovati vlastite stavove i razmišljanja u skladu s dobi te iznimno važno naučili aktivno slušati jedni druge...

Svakako se nadam da ćemo se kroz sve i dobro zabavljati.

Na poveznicama možete pročitati kako su KREATIVNU LEKTIRU odradili moji bivši učenici različitih uzrasta.

Okvirni popis književnih djela koja će se čitati tijekom ove školske godine:

ŠTO JE LEKTIRA IZ VREĆICE?

LEKTIRA IZ PAPIRNATE VREĆICE – OPIS I UPUTE

Učenici imaju zadatke koje rade kod kuće, a obavljeno prezentiraju na satu.

· Prvo čitanje bajke Snjeguljica i 7 patuljaka odradila je učiteljica. Drugo čitanje kako bi im bilo svježe odrade stariji ukućani.

Nakon čitanja/slušanja potrebno nabaviti papirnatu ili ukrasnu vrećicu s ručkama (nikako preveliku)

· Prednju stranu papirnate vrećice oslikat ćemo u školi kao naslovnicu pročitanog djela - ne raditi kod kuće (ispisat ćemo naslov i ime pisca,)

  • Suprotnu stranu papirnate vrećice zapisat ćemo u školi

  • Bočne strane papirnate vrećice također se mogu iskoristiti za nekakav zapis, bilješku, rečenicu koja im se svidjela ili samo crtež (slike su da okvirno vidite kako to izgleda)

Glavnina ove priče je u sadržaju papirnate vrećice. U paprinatu vrećicu trebaju staviti 5-7 predmeta (ako su predmeti veliki učenici ih nacrtaju i stave njihove crteže u vrećicu ili izrežu iz časopisa, letaka…) koji imaju nekakvu vezu s pročitanom slikovnicom (potičemo asocijacije kod djece, po čemu je ta bajka prepoznatljiva i sl.)

Tijekom prezentacije rada učenici iz vrećice izvlače predmete koje su u nju stavili i objašnjavaju razlog zbog kojeg baš taj predmet zaslužuje svoje mjesto u vrećici, a naravno, ima veze s pročitanom knjigom. Učenici tijekom prezentacije zapravo ispričaju sadržaje djela, no prije toga uvježbaju kod kuće slaganje rečenica.

Ovo je kreativniji, drugačiji pristup u interpretacije lektire pa se potičem učenike na čitanje i da se i ljubav prema čitanju prirodno razvijati. Važno je krenuti!

NEKA S RADOŠĆU I ZANIMANJEM SAKUPLJAJU I PUNE SVOJU VREĆICU KAKO BI PODIJELILI S NAMA RAZLOGE ODABIRA. JAKO SAM ZNATIŽELJNA I VESELIM SE TOM SATU.

Napomena: Ovaj pristup primjenjiv je tijekom sva 4 razreda, samo se zadatci mijenjaju i prilagođavaju dobi učenika. Upravo ova bajka već je bila osmišljena u vrećici i rezultirala je nizom zanimljivih sadržaja. Nudim fotografiju jedne lektirne vrećice. Učenici su vidjeli prikaz vrećice i sadržaja za neke priče, bajke.