Nasza wspólnota

Jesteśmy wspólnotą ministrantów i lektorów (czyli LSO - Liturgiczną Służbą Ołtarza) przy parafii pw. Aniołów Stróżów w Mrzezinie, w Archidiecezji Gdańskiej.


Czym się zajmujemy jako ministranci i lektorzy?

W języku łacińskim słowo ministrare oznacza służyć, posługiwać. Naszym podstawowym zadaniem jest posługa podczas liturgii odbywających się w naszym kościele. Funkcje ministranta są bardzo różne - to między innymi:

  • usługiwanie podczas liturgii eucharystycznej (rozkładanie kielicha, podawanie wina i wody, posługa z pateną przy rozdawaniu Komunii Świętej),

  • dawanie znaków dzwonkami i gongiem,

  • niesienie krzyża oraz świec (akolitek),

  • posługa z kadzidłem,

  • podawanie wody święconej,

  • pomaganie kapłanom podczas kolęd,

  • czytanie Słowa Bożego i modlitwy powszechnej...

  • ... i wiele innych, bardzo ciekawych i jednocześnie odpowiedzialnych funkcji.


Kto tworzy wspólnotę ministrancką?

Wspólnotę ministrancką tworzą lektorzy, ministranci i kandydaci na ministrantów (zwani także aspirantami).

  • Kandydaci (aspiranci) - chłopcy, którzy przygotowują się do zastania ministrantami. Spotykają się na zbiórkach dla kandydatów, podczas których, wraz ze swoim opiekunem, uczą się poszczególnych funkcji. Kandydaci również służą przy ołtarzu i stopniowo zaczynają wykonywać funkcje, których już się nauczyli. Kandydatura kończy się uroczystym mianowaniem, podczas których aspiranci składają przyrzeczenia i przyjmują strój ministranta. Strojem kandydata podczas liturgii jest komża.

  • Ministranci - chłopcy, którzy zakończyli kandydaturę i mają pragnienie służenia przy ołtarzu. Wykonują różne funkcje liturgiczne. W naszej parafii strój ministranta składa się z komży, mantyli (górna część stroju) i rewerendy (nazywanej czasem sutanną ministrancką). Mantyle i rewerendy są w kolorze odpowiadającym danemu dniowi lub okresowi liturgicznego (w naszej parafii używamy czerwonych, zielonych i fioletowych).

  • Lektorzy - to starsi ministranci, którzy przyjęli mianowanie na lektora (zazwyczaj po kilku latach służby ministranckiej). Strojem lektora jest alba, przewiązana cingulum (sznurem). Główne zadanie lektora to czytanie Słowa Bożego. Prócz tego, lektorzy wykonują wszystkie inne funkcje. Często są także ceremoniarzami, czyli osobami odpowiedzialnymi za przebieg jakiejś uroczystej liturgii. Lektorzy są w różnym wieku - niektórzy są jeszcze w końcówce szkoły podstawowej, najstarsi mają już założone rodziny.

Całą wspólnotą ministrancką prowadzi ksiądz - opiekun. Ponadto, z grona lektorów wybiera się prezesa, wiceprezesa oraz opiekuna kandydatów. Prezes i wiceprezes wspierają księdza w prowadzeniu wspólnoty, a także zajmują się wszelkimi sprawami organizacyjnymi. Opiekun kandydatów czuwa nad przygotowaniem aspirantów od ministrantury.

Ministranci i lektorzy służą regularnie do Mszy Świętych i nabożeństw w naszym kościele. Poza tym, spotkamy się na cotygodniowych zbiórkach. Zbiórki są różne, ale ich stałym elementem jest modlitwa i omówienie spraw bieżących. Są zbiórki służące przede wszystkim naszej formacji (wtedy jest np. katecheza księdza albo adoracja Najświętszego Sakramentu). Niektóre zbiórki służą doskonaleniu naszych umiejętności liturgicznych (zwłaszcza, gdy zbliżają się uroczystości). Wśród naszych zbiórek są też tzw. agapy - czyli spotkania, gdzie wspólnie spędzamy czas przy pizzy lub cieście :-) Co pewien czas, zamiast zbiórki, organizowane jest wyjście - np. na kręgle. Każdego roku, przed świętami Bożego Narodzenia, organizujemy uroczyste spotkanie opłatkowe - wigilię ministrancką.


Dlaczego warto zostać ministrantem?

Obecność w grupie ministranckiej daje poczucie WSPÓLNOTY. Bycie ministrantem/lektorem to także niesamowita przygoda, która zostawia wspomnienia na całe życie. Najważniejsze jest jednak to, że - będą ministrantami i lektorami - jesteśmy niesłychanie blisko Pana Boga i ołtarza! Dzięki temu możemy dokładnie poznawać Mszę Świętą i głęboko przeżywać wszystkie wydarzenia roku liturgicznego.

Choć każdy z nas jest inny i jesteśmy w różnym wieku - łączą nas wspólne cele, a dzięki Wspólnocie - nikt z nas nie jest sam.


WSZYSTKICH CHŁOPCÓW, KTÓRZY CHCIELIBY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MINISTRANTÓW - SERDECZNIE ZAPRASZAMY! :-)

Żeby do nas dołączyć, można zgłosić się do ks. wikariusza lub pozostałych księży albo kogokolwiek z nas.

Jesteśmy także otwarci na starszych kandydatów (np. studenci, pracujący...), którzy chcieliby dołączyć do grona lektorów.


Modlitwa ministranta przed służeniem:

Oto za chwilę przystąpię "Do Ołtarza Bożego, do Boga, który rozwesela młodość moją". Do świętej przystępuję służby. Chcę ją dobrze pełnić. Proszę Cię, Panie Jezu, o łaskę skupienia, aby myśli moje były przy Tobie, aby oczy moje były zwrócone na ołtarz, a serce moje oddane tylko Tobie. Teraz i na wieki. Amen

Ksiądz: Pójdźmy do ołtarza!

Ministranci: Aby służyć Panu!


Modlitwa ministranta po służeniu:

Boże, którego dobroć powołała mnie do Twej służby, spraw, bym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach przez dzień dzisiejszy i całe me życie szedł tylko drogą zbawienia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.


Hymn Służby Liturgicznej:


Króluj nam Chryste, zawsze i wszędzie,

To nasze rycerskie hasło.

Ono nas zawsze prowadzić będzie

I świecić jak słońce jasno.


Naprzód przebojem młodzi rycerze,

Do walki z grzechem swej duszy.

Wodzem nam Jezus w Hostii ukryty,

Z nim bój nasz zastęp wyruszy.


Pójdziemy naprzód, naprzód radośnie,

Podnosząc w górę swe czoła.

Przed nami życie rozkwita w wiośnie,

Odważnie, bo Jezus woła.