ŽIRI XXII TAKMIČENJA

2020

mr Danijela Gazdić, redovni profesor Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu

Nižu muzičku školu "Vojislav Vučković" završila je u Sarajevu u klasi nastavnice Desanke Olenjuk, a srednju muzičku školu "Dr Miloje Milojević" završava u Kragujevcu u klasi profesora Radomira Tomića. Osnovne studije završila je na Kijevskom državnom konzervatorijumu "P. I. Čajkovski" 1995. godine u klasi profesora V. V. Besfaljmiljnova sa prosječnom ocjenom 10 u toku studija, te magistrirala na Nacionalnoj muzičkoj akademiji Ukrajine u Kijevu 1997. sa najvećim ocjenama u klasi akademika N. A. Davidova. Rad na Muzičkoj akademiji u Istočnom Sarajevu započinje 1998. godine, kada i osniva Odsjek za harmoniku, gdje danas predaje u zvanju redovnog profesora, a ujedno obavlja funkciju rukovodioca Smjera za harmoniku.

Od početka rada na Akademiji imala je niz zapaženih pedagoških rezultata. Studenti iz njene klase osvojili su preko 200 nagrada (specijalnih, prvih, drugih i trećih) na domaćim i međunarodnim takmičenjima i festivalima (Republika Srpska i BiH, Srbija, Hrvatska, Mađarska, Grčka, Italija, Ukrajina, Austrija, Rusija).

Pored pedagoške, Danijela se bavi i koncertnom djelatnošću. Održala je solističke koncerte u Njemačkoj, Rusiji, Ukrajini, Mađarskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji, te u nizu gradova Republike Srpske i BiH, kao i zapažene koncertne nastupe u saradnji sa umjetnicima, kako u oblasti muzike, tako i u drugim oblastima scenskog stvaralaštva. U cilju dočaravanja harmonike kao akademskog instrumenta, s bogatim aresnalom zvučnih i izvođačkih mogućnosti, snimila je CD "Sjećanja" na kojem su zabilježena djela različitih autora i stilova. Kao plod višegodišnjih koncertnih aktivnosti u oblasti kamerne muzike, napravila je odabir i redakciju dijela za flautu i harmoniku, violinu i harmoniku, te glas i harmoniku, koje je objavila u zbirci pod nazivom "Koncertni repertoar za kamernu muziku – I". Kao član dua "Lagrimas" snimila je CD "Duo Lagrimas" na kom su zabilježene i ovjekovječene kompozicije različitih autora, a transkripcije za harmoniku uradila je Danijela. Glas kao najsavršeniji muzički instrument i harmonika, koja svojim zvučnim i tehničkim mogućnostima dočarava vokalnost u izvođenju, daju duetu "Lagrimas" prepoznatljivost po načinu i stilistici interpretacije.

Bila je član žirija najprestižnijih svjetskih takmičenja za harmoniku, kao što su Svjetski kup, Svjetski trofej, Festival slovenske muzike, Zvezdane staze, Beogradski festival harmonike, Akordeon art, a učestvovala je i u radu mnogobrojnih domaćih i međunarodnih žirija u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Grčkoj, Kini, Italiji, Austriji i Rusiji. Recenzent je stručne literature za harmoniku i saradnik u više komisija pri Ministarstvu prosvete i kulture Republike Srpske. Obavljala je funkciju Šefa odsjeka za harmoniku (od 2000. do 2011. godine), kao i funkciju Prodekana za naučno-istraživački rad (od 2005. do 2007. godine) na Muzičkoj akademiji u Istočnom Sarajevu. Pedagoški i umjetnički rad i aktivnosti na širenju muzičke kulture i duhovnosti nagrađeni su sa više Plaketa od strane Muzičke akademije, te zahvalnica od strane muzičkih škola u zemlji i inostranstvu (Republika Srpska, BiH, Srbija, Makedonija, Rusija). Danijela je nagrađena i Plaketom za najuspješniju ženu u gradu Istočno Sarajevo u 2006. godini, a njena biografija je uvrštena u Enciklopediju Republike Srpske.

Goran Arsić, profesor Muzičke škole "Stevan Hristić", Kruševac

Goran Arsić je rođen 29.02.1972. godine u Kruševcu gde je završio osnovno muzičko obrazovanje. Dva odseka – instrumentalni (harmoniku u klasi prof. Slobodana Đurića) i teoretski – završio je u Smederevskoj Srednjoj muzičkoj školi "Kosta Manojlović". Diplomirao je 1996. na prestižnoj Muzičkoj akademiji A. V. Neždanova u Odesi (Ukrajina), na odseku harmonika, u klasi prof. Vladimira Murze, eminentnog stručnjaka i jednog od vodećih umetnika na harmonici u svetu. Kao student, Goran je bio stipendista Fonda za podsticaj i razvoj mladih talenata Opštine Kruševac.

Po povratku u zemlju posvetio se pedagoškom radu u svojoj nekadašnjoj školi.

Za dvadeset tri godine rada u MŠ "Stevan Hristić" u Kruševcu, njegovi učenici su osvojili 300 nagrada na republičkim i prestižnim međunarodnim tekmičenjima. Četiri puta je biran za profesora godine, 2003, 2009, 2018. i 2019. godine. Godine 2018. njegovi učenici osvojili su ukupno 40 nagrada (2 laureata, 24 prvih i 14 drugih nagrada). Za primernu aktivnost i postignute rezultate dobitnik je Oktobarske i Vidovdanske nagrade grada Kruševca. A u 2019. godini njegovi učenici osvojili su 46 nagrada (7 laureata, 23 prve i 16 drugih nagrada).

Njegovi učenici su sada profesori harmonike u Kruševcu, Brusu, Aleksandrovcu, Prokuplju, Trsteniku i Bernu.

U pedagoškom radu sa učenicima posebno se ističe rad sa orkestrom, kao i njegovi autorski projekti. Godine 2007. formira veliki nestandardni orkestar Goran & Bonum Artis koji čine eminentni izvođači iz cele Srbije i koji broji ukupno 70 članova. Napravio je saradnju sa Gudačkim kamernim orkestrom Fakulteta muzičke umetnosti iz Beograda i Muzičke akademije iz Niša, perkusionistima Beogradske filharmonije, profesorima MŠ "Stevan Hristić" i crkvenim horom "Sveti knez Lazar" iz Kruševca. Sa ovim orkestrom izveo je tri velika autorska projekta. "Varijacije na narodne teme" (2007), "Arhipelag Gulag" (2010) i "Telefonski razgovor" (2014).

Sva tri projekta premijerno su izvedena u Kruševačkom pozorištu.

S projektom "Varijacije na narodne teme" otvorio je celovečernjim koncertom Sedmo međunarodno takmičenje "Dani harmonike u Smederevu" (2002), a s projektom "Telefonski razgovor" međunarodno takmičenje "Dani harmonike u Ugljeviku" (2014).

Godine 2015. Goran Arsić je dobitnik Zlatne povelje Opštine Brus, za afirmaciju harmonike i razvoj muzičke kulture u Brusu, gde se bavio pedagoškim radom 17 godina.

Profesor Arsić je bio član žirija za disciplinu "orkestar" na Republičkom takmičenju 2005. godine u Zemunu, 2013. godine kao član Republičkog festival u Pančevu, i 2019. član međunarodnog žirija u Ugljeviku (BIH).

Tri puta je bio član žirija na Internacionalnoj manifestaciji "Dani harmonike u Smederevu" (2015, 2018. i 2019) i Međunarodnog takmičenja u Loznici (2019).

Profesor Arsić je u 2020. godini angažovan kao član žirija na međunarodnim takmičenjima harmonike u Sarajevu, Beogradu, Smederevu, Knjaževcu, Ugljeviku, Aleksincu i Loznici.

prof. dr um. Mladen Vukmir, docent na katedri za harmoniku na Slobomir P Univerzitetu

Mladen Vukmir je rođen 01.10.1990. godine u Sremskoj Mitrovici. Osnovnu i srednju muzičku školu završava u rodnom mestu u klasi prof. Milorada Šaponje. Kao veoma uspešan srednjškolac, dobitnik je mnogih nagrada i priznanja od kojih izdvaja:

  • dve prve nagrade na takmičenju "Zvezdane staze" u Kragujevcu
  • prvu nagradu na Republičkom takmičenju
  • prvu nagradu na takmičenju u Puli (Hrvatska), gde je bio pobednik kategorije
  • šesto mesto na svetskom takmičenju "Castelfidardo" u Italiji, 2008. godine

Osnovne studije završava na Slobomir P Univerzitetu u Bijeljini, u klasi profesora Vojina Vasovića, kao najbolji na svom odseku i kao jedan od najboljih studenata celog Univerziteta. Master studije završava na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu, u klasi pomenutog profesora. U tom periodu je osvojio:

  • četiri prve nagrade na takmičenju u Sarajevu (2010, 2011, 2012. i 2013. godine)
  • treće mesto na Internacionalnom takmičenju “Castelfidardo” u Italiji, 2011.
  • prvu nagradu na međunarodnom takmičenju u Beogradu, pobednik kategorije
  • prvo mesto na svetskom takmičenju u Sidneju (laureat celokupnog takmičenja)
  • prvo mesto na međunarodnom takmičenju u Tivtu, 2014.
  • prvo mesto i laureat na međunarodnom takmičenju u Loznici, 2014.
  • prvo mesto i laureat na takmičenju Meh Fest, Beograd, 2014.
  • prvo mesto i laureat na takmičenju Akordeon art, Sarajevo, 2014.
  • četvrto mesto na takmičenju "Santa Cecilia" u Rimu, 2014.
  • četvrto mesto na takmičenju "Castelfidardo" u Italiji, 2014.
  • šesto mesto na takmičenju COUPE MONDIALE (Svetski Kup harmonike), Salzburg, Austrija, u kategoriji SENIOR
  • drugo mesto na takmičenju COUPE MONDIALE (Svetski Kup harmonike), Salzburg, Austrija, u kategoriji MOZART PRIZE

Dobitnik je priznanja Slobomir P Univerziteta, za specijalan doprinos afirmaciji fakulteta. Sarađivao je sa mnogim domaćim, ali i stranim kompozitorima od kojih posebno izdvaja saradnju sa poznatom italijanskom kompozitorkom Adom Gentile.

Trenutno je zaposlen na Slobomir P Univerzitetu, kao docent na katedri za harmoniku, a takođe radi i u osnovnoj muzičkoj školi "Filip Višnjić" u Šidu.

Od 2010. član je dua harmonika "Mordent". Iskustvo u kamernom muziciranju stekao je kroz višečasovni repertoar kojim ovaj sastav raspolaže, kao i kroz veliki broj uspešnih nastupa, kako na festivalima i koncertima u zemlji, tako i u inostranstvu, gde uglavnom izvode sopstvene redakcije. U jesen 2015. godine upisuje doktorske studije na Katedri za kamernu muziku Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, a 2020. stiče zvanje doktora umetnosti i zajedno sa kolegom Radetom Sorom postaje prvi doktor umetnosti na ovom instrumentu na FMU u Beogradu.