ŠESTI RAZRED

U 6k obilježili smo 23.9. Dan europske baštine- istraživanjem o kulturnoj baštini RH kroz pptx i Internet, a potom donošenjem priloga iz obiteljske baštine i prezentiranjem pred učenicima

Dani europske baštine


 

            Manifestacija je pod vodstvom Vijeća Europe  kojom se proslavlja kulturna baština svih europskih zemalja, regija, gradova i manjih sredina svake godine u rujnu i listopadu.

Ovogodišnji naslov pod kojim se održava je Održivost baštine .

Tema nam pruža priliku da promislima o našoj bogatoj i raznolikoj materijalnoj i nematerijaalnoj kulturnoj bašini u svjetlu sve izraženijih klimatskih promjena i  i degradacije okoliša. 

            Na satovima LK kroz  pripremljene panoe i  pptx upoznala sam učenike  šestih  razreda  s problematikom , kroz razgovor i  istraživanje osvjestila posebnosti naše zemlje, koja na granicama europske unije,  kroz povijesnu  pripadnost različitm državnim formacijama i Carstvima,  zbog atraktivne  i raznolike  geografske pozicije  urodila visokim trećim mjestom na Unesco ljestvici  po zaštićenim dobrima baštine.

Učenici su dobili zadatak- Što je za tebe baština? donijeti na sat LK neki predmet iz baštine svoje obitelji i u nekoliko rečenica prezentirati priču o porijeku, funkcionalnosti, emotivnom značenju . U 6 k  sudjelovali su E.Nikičić, L.Pišonić, A.Sekulić,V.Hećimović i E.J.Bunić.

Vidjeli smo stare obiteljske fotografije, svijećnjake i posude za sitne stvari, posebnu tavu za peći jaja, mlinac za kavu, peglu za žar, marame za djevojku u nošnji pod nazivom -Žalin, potkovu, ukrasne skulpturice od porculana.

Učenici su osvijestili da materijalnu  baštinu treba čuvati, a duhovnu njegovati prenošenjem i održavanjem jer je ona ono što smo, iz čega izrastamo, dio našeg identiteta.

U 6a odjelu sudjelovali su B.Ostoić , G.Jurić, L.Pandurić, T.Brezić, J.Pemper, L.Paun, P.Vlajnić, D.Černecki,L.Stažić,A.Dražetić,I.Barac,,L.Alić,S.Kljajić, A.Hećimović,D.Černecki, I P.Grivičić.

U učionici se našlo nekoliko pregača izrađenih različitim tradicionalnim ručnim radom-šlinganjem,heklanjem, marama za snaše,peškir-otarak,  ,mlinac i avan, cjedilo ,šalice, ranglice,,čokančić, modla za kolače,  drvena grabilica ,mehanički sat iz Holandije,torbica za mlade djevojke uz nošnju,sklopiva drvena žlica i klin za runiti kukuruz...

Učenici su pričali priče o porijeklu predmeta i starosti, o tome kako je došao u obitelj i kako se koristio...Posebno lijepo su se pripremili Anđela Ećimović, Luka Stažić, Dominik Černecki i Gabrijela  Jurić.

 

            Baština je neiscrpan bazen naše prošlosti koji treba čuvati i njegovati, prenositi , održavati , ona čini  našeg identiteta i našu posebnost. Svi smo čuvari baštine.

            Priredila učiteljica LK 

            Alena Martinović Mileusnić


Tonskom gradacijom plave boje prikazali smo nebo,planine,vodu -6a, likovna tehnika tempere

radovi učenika 6k

niski reljef, kontrast svijetlo tamno-jesenji sag.6a

alufolija i tuš

radovi 6a, crtače teksture , inspiracija -čipka, rad na suhoj i mokroj podlozi

6k

slikamo po promatranju- kopriva-akvarel-slikarske teksture-6k

inspriracija -stvaralaštvo princeze hrvatskog akvarela i začetnice slikanja _plein air-  u prirodi- slikarice Slave pl Raškaj

Tonsko slikanje,gradacija, kontrast svjetlo-tamno,tempera -<božićni motivi,6k

radovi 6a

rad Ivana Barca,6a

rad Marka Krištije,6a

Tradicionalne maske Hrvatske- Bušari,Zvončari,Medvjed,Naopako, tempere,6.a razred

Ivano Barac,Lucija Pandurić,Sara Kljajić,Vita Topolovac,Josip Hrvojević,Lovro Klarić,Tin Brezić,LauraAlić,Ivan Krijan( s lijeva na desno)

6k

slikarske teksture temperom,koke nesiice 6a