Tema-poticaj: UMJETNOST I ČOVJEK
Sudionici ovogodišnjeg Natjecanja – izložbe učenika osnovnih i srednjih škola iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna Koprivničko-križevačke županije LIK 2020. stvarali su na temu UMJETNOST I ČOVJEK.
Osnovnoškolci su istraživali podtemu Kad bi spomenici pričali a legende oživjele. U umjetnosti su često poticaj za likovni rad bile poznate ličnosti, književna djela ili priče te legende i mitovi. Svako mjesto ima neki spomenik ili priču koju možemo istražiti i ispričati na nov i suvremeni način, pričajući o tome po čemu je netko bio poznat ili prepričavajući što je neki spomenik doživio gledajući ispred sebe ljude i događaje koji su ispred i pored njega prolazili, odlazili i s vremenom se izmjenjivali. Legenda može biti oživljena na nov i suvremeni način tako da zamišljamo što bi bilo da se odvija u današnje vrijeme ili što bi bilo kada bi se ja vratio u povijest i svojim djelovanjem utjecao na kraj te legende.
Srednjoškolci su pak istraživali na podtemu ljudskog tijela u umjetnosti . Ta tema učenicima srednjih škola biti bliska zbog njihovog emotivnog i fizičkog sazrijevanja koje se najčešće projicira na doživljaj vlastitog tijela. Prikazi ljudskog tijela od prapovijesti do suvremenog doba bili su rezultat kreacije uvjetovane biološkim, sociološkim, političkim, filozofskim, gospodarskim i raznim drugim određenjima. Poseban utjecaj na formiranje identiteta i društvenih uloga imaju slike tijela u masovnim medijima gdje se ženska i muška tijela eksploatiraju u svrhu stvaranja stereotipa s kojima se lako poistovjetiti. Istraživački rad učenika treba usmjeriti jednom aspektu problematike ljudskog tijela koje opaža, koje je objekt reprezentacije ili kojim se stvara. Za učenike je važno da imaju priliku iznijeti kritički stav o odabranoj problematici kreativnim izražavanjem u mediju stripa koji je kao element popularne kulture blizak današnjim generacijama.
Izražavali su vlastite ideje u obliku strpa u crtežu na papiru ili računalnoj grafici na zadanu temu – poticaj. Razvijali su interes za istraživački rad, te samostalnost u planiranju i realiziranju likovnog zadatka. Učiteljima likovne kulture Natjecanje-izložba je bila izvor informacija različitih ideja u skladu s potrebom promicanja paradigme znanja, likovnog izražavanja i stvaralaštva.
Navedeno su tek neke od smjernica koje su predstavljene učenicima i mentorima u uputama Natjecanja.
LIK je već tradicionalno natjecanje učenika osnovnih i srednjih škola iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna koje organiziraju Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Agencija za odgoj i Obrazovanje. Ove školske godine na županijskom natjecanju Koprivničko – križevačke županije sudjelovali su učenici iz sedamnaest osnovnih škola i učenici iz tri srednje škole. Županijsko povjerenstvo će na Državnu razinu natjecanja uputiti tri najbolja osnovnoškolska i tri srednjoškolska likovna rada. Ove godine dječje likovno stvaralaštvo predstavljeno je publici prigodnom virtualnom izložbom. Na takav način, javnom izložbom učeničkih radova dostupnih I široj javnosti, izloženi radovi svima su inspiracija za stvaralaštvo.
Ana-Marija Smoljanec , mag.educ.art.
Voditeljica Županijskog stručnog vijeća likovne kulture Koprivničko-križevačke županije