Календар знаменних дат

9 вересня 2023 року - День фізичної культури і спорту України

    Свято День фізичної культури і спорту в Україні відзначається в другу суботу вересня. Це свято здорового способу життя і радості, що виникає при використанні корисної фізичної діяльності. Офіційно засновано в 1994 році. 

Гра "Олімпійські ігри".

Пригадай, які види спорту відносять до літніх олімпійських ігор, а які до зимових олімпійських ігор.

Вправа "Види спорту".

Об'єднайте назву виду спорту із його зображенням.

8 вересня - Міжнародний день грамотності

  Ви вважаєте себе грамотною людиною? Впевнені? Вміння читати - лише мала частина вміння бути грамотною людиною, а ось здатність використовувати прочитане, отримуючи вигоду для себе, оточуючих вас людей, близьких і сім’ї - це більш вагома частина вміння бути грамотним.


28 червня - День Конституції України

28 червня 1996 року Верховна Рада України прийняла нову Конституцію України - першу Конституцію незалежної української держави. Депутати працювали над проектом, залишаючись у сесійній залі всю ніч з 27 на 28 червня. Прийняття конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність. Прийняття конституції було найважливішим кроком у забезпеченні прав людини і громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені. Дана конституція діє і сьогодні. Відповідно до Конституції, день прийняття Основного Закону є державним святом - Днем Конституції України.

22 червня - День скорботи і вшанування пам’яті жертв Війни в Україні

Україна встановила цю дату Указом Президента України від 17-го листопада 2000-го року № 1245/2000, вона має назву «День скорботи і вшанування пам’яті жертв Війни в Україні». Саме цього дня 1941 року розпочалася нова фаза Другої світової війни, яка захопила територію сучасної України. Згідно зі статистичними даними в ній загинуло близько 20% українців. На жаль, сьогодні війна знову прийшла в Україну. Російські загарбники спалюють цілі міста та села, вбивають військових та цивільних. Однак ми віримо, що зовсім скоро на нас чекає перемога, яка буде дуже важливою для всього українського народу. 


5 червня - Всесвітній день охорони довкілля

Кожного року 5 червня відзначається Всесвітній день охорони довкілля. Цього дня увага всього світу привертається до екологічних проблем.

Цей день було засновано у 1972 році Генеральною асамблеєю ООН на ознаменування початку роботи Стокгольмської конференції з проблем навколишнього середовища. Відтоді він відзначається щорічно.

Цим днем ООН намагається привернути увагу світової громадськості до проблем навколишнього середовища, адже його захист є одним із найважливіших факторів, що впливають на добробут народів та економічний розвиток у всьому світі.

18 травня 2023 року - День вишиванки

Офіційне святкування Дня вишиванки розпочалося в Україні в 2006 році. Його засновницею стала на той час студентка Чернівецького університету ім.Федьковича Леся Воронюк. Ідея полягала у вшануванні та популяризації української вишивки, яка є невід’ємною частиною національної культури.  Воно відзначається в третій четвер травня. 

Виникнення свята пов’язане з давніми традиціями вишивання в Україні. Адже вишивка не тільки була визначальним елементом українського одягу, але й мала велике символічне значення. Кожен орнамент, колір та візерунок передавали певні послання, пов’язані з релігією, природою, символікою та народними віруваннями. 

4 травня - День боротьби з булінгом (цькуванням)

Організація Об'єднаних Націй визнала епідемію залякування і цькування, яка буквально захоплює школи, і в 2012 році оголосила 4 травня - U.N. Anti-Bullying Day. У цей день в навчальних закладах рекомендується проводити виховні заходи. Захист дітей від знущань та інших форм насильства – це питання прав людини. Це права, закріплені у Конвенції ООН про права дитини, що діє практично у всіх країнах світу. 

Що таке булінг

Що таке кібербулінг

Що робити якщо тебе булять

Що робити, якщо ти бачиш, як булять іншого 

Як допомогти дитині, якщо вона жертва булінгу

Як допомогти датині, якщо вона виявилася агресором

26 квітня - Міжнародний день пам’яті Чорнобиля

Чорнобильська атомна електростанція, 26 квітня 1986 року, — планове виключення реактора, що тривало 20 секунд, здавалося звичайною перевіркою електрообладнання. Проте через декілька секунд в результаті різкого стрибка напруги стався хімічний вибух, в результаті якого в атмосферу викинуто близько 520 небезпечних радіонуклідів. За офіційними повідомленнями, відразу після катастрофи загинула 31 людина, а 600 000 ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації. Забруднено близько 155 000 кв.км території, що складає майже половину загальної площі території Італії. Сільськогосподарські угіддя площею майже 52 000 кв.км, а це більш ніж площа території Данії, забруднені цезієм-137 і стронцієм-90 з періодом напіврозпаду в 30 і 28 років, відповідно. Майже 404 000 людей були переселені, проте мільйони як і раніше живуть в умовах, коли залишкова дія, що зберігається, створює цілу низку небезпечних наслідків. 15 грудня 2000 року діяльність ЧАЄС як виробника електроенергії було припинена. 

23 квітня - Всесвітній день книг і авторського права

Слова і фрази, найрізноманітніші вирази, хід і перебіг думки, цілий потік процесу мислення і почуттів, який лягає в основу того чи іншого твору, стаючи згодом нашим спільним людським надбанням, захоплює і багатьох просто не може залишити байдужими, надаючи унікальний колорит нашому з вами життю і духовної спадщини. Дата святкування Всесвітнього дня книг та авторського права, який увійшов у міжнародний календар за рішенням ЮНЕСКО в 1995-му році - 23 квітня. 

Вітаю! 

Тебе чекає захоплююча подорож авторським правом. Пройди вебквест та отримай сертифікат.

17 квітня - День пожежної охорони

Враховуючи вагомий внесок працівників пожежної охорони України у справу боротьби з вогняною стихією, захисту життя і здоров’я людей, майна від пожеж, на підтримку ініціативи громадських об’єднань та Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Указом Президента України від 11-го жовтня 2013-го № 555/2013 встановлено професійне свято - «День пожежної охорони», яке відзначається щорічно 17-го квітня. 

7 квітня - Всесвітній день здоров'я

Щороку 7 квітня люди в усьому світі відзначають це свято. Дата була обрана невипадково - 7 квітня 1948 почала свою діяльність Всесвітня організація здоров'я, яка проводить безліч досліджень і займається питаннями поліпшення якості життя населення планети. 

У всьому світі 7 квітня проводяться масові заходи і флешмоби, в багатьох медичних установах лікарі проводять безкоштовні консультації. Кожен бажаючий може прийти і зробити аналізи, перевіривши свій стан здоров'я. Більш того, є можливість отримати загальні рекомендації про те, як поліпшити своє самопочуття і перейти на здоровий спосіб життя. 

Суть цього свята полягає в тому, щоб нагадати людям про те, як важливо зберігати бадьорість духу і хороше самопочуття. 

Гра

"Тарілка здорового харчування"

Пограй та зареєструйся в кінці гри: "Список переможців": напиши прізвище, ім'я та клас.

Отримай диплом.

14 березня - День українського добровольця

Щороку 14 березня в Україні відзначається День українського добровольця. Пам'ятна дата встановлена Верховною Радою України у 2017 році, щоб вшанувати мужність та героїзм захисників незалежності, суверенітету й територіальної цілісності нашої держави. 

9-10 березня - Шевченківські дні

Тарас Шевченко - один з найбільш виразних майстрів пензля, відомих ще з сивої давнини. Так і не здобувши повної освіти за фахом, він, все ж займає визначне місце в історичному та сучасному образотворчому мистецтві. Картини Шевченка - гордість українських та світових музеїв.

Обдарований хлопчик, майбутній величний поет - ще змалку відчув тягу до малювання. Була під рукою крейда - вже радість, як не було малював віглинкою. Малював повсюди - в батькіській хаті, чи на дворі, будучи вдома, чи запрошеним в гості. Багато прийшлось пройти на дорозі оволодіння пензлем - та Тарас пройшов - навчання в дяка, в маляра, в омріяній академії мистецтв та ін. Йому пощастило - знався з найвідомішими художниками та митцями того часу - серед них, й таке прізвище як Брюллов.

Ознайомитися з картинами Шевченка можна тут:

Картини https://taras-shevchenko.com.ua/ua/roboty_list/spisok-hudozhnih-robit.htm 

                    http://surl.li/bkjll  

Автопортрети https://taras-shevchenko.com.ua/ua/content/avtoportrety-shevchenko.htm 

Після ознайомлення з художньою творчістю Шевченка, пропонуємо вам створити нашу власну виставку картин "Шевченко-художник". Для цього перейдіть за посиланням https://padlet.com/innusay18/2wgkm61ti8fhjup6 

Пропонуємо пограти у вікторину "Тарас Шевченко"

https://kahoot.it/challenge/05873401?challenge-id=1f72e5df-f703-4f02-b441-31b9cf97f9e7_1678094981741 

3 березня - Всесвітній день письменника

Всесвітній день письменника відзначається за рішенням 48 конгресу Міжнародного ПЕН-клубу, що відбувся 12-18 січня 1986 року. ПЕН-клуб був заснований у 1921 році. Назва організації – абревіатура, утворена першими літерами англійських слів poets- поети, essayists – нарисовці, novelists – романісти (слід відзначити, що абревіатура в даному випадку співпадає зі словом pen – ручка в перекладі з англійської). Ідея її створення належить англійській письменниці Кетрін Емі Доусон-Скотт. Першим президентом ПЕН-клубу став Джон Ґолсуорсі. В 1923 році відбувся перший конгрес ПЕН-клубу в Лондоні, в той час ПЕН-центри були створені у 11 країнах світу. Сьогодні подібні центри діють в 130 країнах. 

24 лютого 2023 року - РІК НЕЗЛАМНОСТІ. Рік, що змінив наше життя назавжди. 

21 лютого - Міжнародний день рідної мови

Міжнародний день рідної мови започаткували у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Однак початок цьому святу дали трагічні події. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) влада жорстоко придушила мітингувальників, які протестували проти заборони на використання в країні своєї рідної – бенгальської мови. З 1971 року, після проголошення незалежності Бангладеш, цей день відзначають в країні як день мучеників, які загинули за рідну мову. За пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. 

За даними цієї організації, сьогодні у світі існує близько 6 тисяч мов, 43% з них знаходяться під загрозою зникнення. Зокрема, лише в Європі під загрозою перебувають 30 мов, 13 із яких – на межі зникнення. 

Вікторина

"Цікаві факти про українську мову"

Пограй та зареєструйся в кінці гри: "Список переможців": напиши прізвище, ім'я та клас.

Отримай диплом.


20 лютого - День Героїв Небесної Сотні

20 лютого Україна вшановує пам’ять наших сучасників – мирних громадян, які у час Революції гідності (листопад 2013 – лютий 2014 рік) вийшли на Майдан Незалежності в Києві, щоб відстояти нашу національну ідею та вибороти вільну і незалежну країну! Світла пам’ять про кожного героя, який  віддав своє життя за ці найвищі цінності та ідеали, – глибоко в нашому серці. Ми низько схиляємо голови, згадуємо імена, обличчя наших героїв, подумки дякуємо їм за день сьогоднішній.

День Героїв Небесної Сотні згідно з Указом Президента України від 11.02.2015 № 69  відзначається щороку. 

10 лютого 2023 року 250 років від дня народження Василя Назаровича Каразіна (1773–1842), видатного вченого, публіциста, винахідника, просвітителя, громадського діяча, засновника Імператорського Харківського університету (нині – Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна) 

29 січня День пам'яті Героїв Крут

29 січня 1918 року. Збройне зіткнення на залізничній станції біля села Крути, яка розташовувалася на 130-му кілометрі в північно-східному напрямку від Києва, Україна. Учасники події: невеликий загін з боку юної Української Народної Республіки (близько 600 чоловік) і "знаменита" Червона армія Радянської Росії, яка значно перевищує своїх вимушених супротивників числом, бойовим потенціалом та досвідом. Результат бою не важко передбачити. У запалі громадянського протистояння, трансформації суспільного і політичного світогляду, в пікових точках переломних моментів, що стали низкою таких подій, які змусили нашу історію зазнати найглибших змін, цей бій ніяк не міг залишитися в забутті.

А правда в тому, що народ України любить свою країну. Своєю кров’ю, душею і своєю працею він, як і будь-який інший народ, прагне до життя та благополуччя. Це було доказом, яскравим доказом, і насамперед самим собі. Доказом перед усіма іншими, нехай сильнішими, більш амбітними, але це - пряма відповідь на історичний виклик. Відповідь, а не ухилення від неї.

Указ Президента України про «День пам’яті Героїв Крут» № 15/07, який відзначається 29-го січня, був підписаний 15-го січня 2007-го року.

Цей День, не дивлячись ні на що, назавжди залишиться світлим в нашій пам’яті. День подвигу та прикладу для майбутніх та нинішніх поколінь. День надії і любові до своєї вітчизни.

22 січня День Соборності України (день Злуки)

   Українська мрія - єдність, свобода і незалежність. Основа державності, якої споконвіку намагалися позбавити цю прекрасну частину земель всі її так звані сусіди прикриваючись «високими» інтересами, час від часу набувала цілком ясні обриси. Так сталося і на початку 1918-го. У цей січневий місяць у запалі революційних змін була створена Українська Народна Республіка, відома як УНР. Більш того на тих територіях, які входили до складу колись потужної Австро-Угорської імперії, була утворена ЗУНР - Західноукраїнська Народна Республіка. Вже до кінця року, в грудні 1918-го у Фастові, з гарячим бажанням втілити українську мрію в реалії, лідерам цих двох держав вдалося підписати своєрідний поєднувальний договір. Цей договір увійшов в нашу сучасну історію як «Акт злуки» і 22-го січня 1919-го року він був публічно оприлюднений в Київській столиці на знаменитій Софійській площі. 

Набираюча обертів машина кривавої диктатури, яка прийшла на зміну колишніх «консерваторів» поспішила зламати і ці сміливі починання вільного українського народу. Вже буквально через кілька місяців більшовики увійшли в Київ, Закарпаття окупувала Чехословаччина, а Східну Галичину - поляки. А далі ...

   Акт злуки тоді так і залишився лише декларацією, але народ ніколи не втрачав надію, адже народ, який втратив надію просто зникає. Надію, приміром, втратили нащадки кривавих диктаторів, коли Великий і Могутній Радянський Союз - об’єднання, побудоване зовні на «нових канонах справедливості», а всередині на крові і безглуздих жертвах, звалилося, не залишивши після себе нічого, що могло б його реанімувати.

22-е січня 1990-го року. Мільйони українців вишикувалися в справжню живий ланцюг, що розтягся від Києва до Львова. Вони відзначали День Соборності, День своєї української єдності та свободи.

   21-го січня 1999-го року відповідно до Указу Президента України № 42/99 День Соборності був закріплений на законодавчому рівні суверенної держави. Потім, 30-го грудня 2011-го року, відповідно до Указу Президента України № 1209/2011 під назвою «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят», День Свободи, який раніше відзначався 22-го листопада був об’єднаний з Днем Соборності і свято набуло свою нову назву - «День Соборності та Свободи України».

    Після подій 2013-го - 2014-го року, революції Гідності і трагедії початку неоголошеної війни Росії проти України, окупації Кримського півострова і декількох обласних центрів на сході України «братнім російським народом», відповідно до Указу Президента України № 871 / 2014 від 13-го листопада 2014-го року, святу повернули колишню назву. «Відзначати щорічно 22 січня - у день проголошення в 1919 році Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки - День Соборності України. Внести до Указу Президента України від 30 грудня 2011 року № 1209 "Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат та професійних свят” зміну, виключивши абзац другий статті 1.»- йдеться в Указі.

       Єдність і свобода робить нас гідними нащадками наших батьків!

10 грудня у світі відзначають Міжнародний день прав людини. Започаткувала його Генеральна Асамблея ООН 1950 року на честь прийняття Декларації прав людини. Це міжнародний акт, згідно якому кожна людина має рівні права на свободу і відповідає перед цим законом.  В цей день проводиться пленарне засідання ООН і всесвітня організація відзначає тих, хто зробив вагомий внесок у захист людських прав і свобод, а Норвезький Нобелівський комітет в Осло вручає 10 грудня Нобелівську нагороду миру. 

3 грудня 2022 року українському мандрівному філософу Григорію Сковороді – 300 років.

 Але зі Сковородою так, що він з часом не застаріває, а є актуальним для всіх поколінь, які його прочитують і знаходять щось для себе. Він був диваком, але речі, які його хвилювали – вічні, а тому актуальні і зараз, в наш час. 

1 грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом

1 грудня 2019 року відмічається Всесвітній День боротьби зі СНІДом. Його мета – привернути увагу громадськості і нагадати суспільству, що ВІЛ/СНІД є однією з самих глобальних проблем людства.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я у світі з ВІЛ-інфекцією живе близько 37 мільйонів людей, серед яких 19,5 мільйонів отримують антиретровірусне лікування.

Україна залишається регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ. За інформацією Об’єднаної програми Організації Об’єднаних Націй із ВІЛ/СНІД, близько 244 тисячі українців мають ВІЛ, з них приблизно 100 тисяч не знають про свою хворобу.

Символ боротьби зі СНІДом - червона стрічка, без неї зараз не проходить жодна акція в цій області. Сама стрічка, як символ розуміння та солідарності в цій нерівній боротьбі була взята на озброєння з весни 1991-го року. 

Дискримінація людей, які живуть з ВІЛ, тільки на підставі того, що вони є носіями вірусу, - це порушення прав людини. 

26 листопада - День вшанування пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років

Цього року ми вшановуватимемо жертв сталінського геноциду в умовах повномасштабної війни Росії проти України. Через дев’ять десятиліть після Голодомору-геноциду проти українців знову застосовують геноцидні практики. 

Трагічні події та злочини, які розгортаються на наших очах, з усією наочністю демонструють: жива пам’ять надзвичайно важлива; ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви – вшановані. 

В умовах повномасштабної війни один із ключових способів вшанувати пам’ять убитих голодом  – долучитися до акції «Запали свічку» та закликати українців по всьому світу і громадян інших країн засвітити вогники у вікнах як вияв скорботи за загиблими, віри в перемогу України й готовності докласти зусиль, щоб геноциди не повторювалися. 

Тому цьогорічна кампанія на вшанування пам’яті жертв Голодомору проходитиме під гаслом «Пам’ятаємо. Єднаємося. Переможемо!». 

21 листопада - День Гідності та Свободи

21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи, заснований на честь початку двох революції – Помаранчевої в 2004 і Євромайдану в 2013. Це свято відзначається щорічно і було започатковано указом президента України в 2014 році. 

Гаслом 21 листопада цього року буде: "Вистояли на Майдані – переможемо у війні". 

НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕМОРІАЛЬНИЙ КОМПЛЕКС ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ - МУЗЕЙ РЕВОЛЮЦІЇ ГІДНОСТІ

16 листопада - Всесвітній День гудзиків

Цікавий свято, про яке неодмінно здогадуються, а може навіть знають професійні кравці і їх уважні клієнти - «Всесвітній День ґудзиків», відзначається щорічно 16-го листопада. Віно було засновано американською організацією National Button Society, започаткованою в 1938-му році, ще в XX столітті.

Деякі з нас іноді навіть не помічають на скільки важливий для нас цей елемент нашого одягу, адже без нього було б все набагато складніше. Найдавніші ґудзики або предмети, схожі на сучасні ґудзики, використовувалися далеко не для того, для чого ми використовуємо їх зараз - виключно як прикраси, а не для застібання. Для застібання використовувалися зав’язки, шнурівки, вироби з рослин і кісток тварин, в якості шпильок. Гудзик був своєрідним предметом розкоші, що виконував не тільки декоративні функції, але й нес цілком певне інформаційне значення.

9 листопада - День української пимемності та мови

Це свято було встановлено Указом президента України від 6-го листопаду 1997-го № 1241/97 і відзначається щороку на честь українського літописця Нестора - послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова. 

У середу 9 листопада у День української писемності та мови відбудеться Всеукраїнський радіодиктант Національної єдності-2022. Розпочнеться диктант об 11:00. Авторкою тексту є українська письменниця та режисерка, членкиня Українського ПЕН Ірина Цілик, а читатиме його народна артистка, Герой України Ада Роговцева. 

Як зазначається у повідомленні, долучитися до участі в диктанті можна у будь-якому зручному форматі – трансляції на радіо, телеканалі та діджитал-платформах:

Як перевірити Радіодиктант національної єдності 2022.

10 листопада буде оприлюднено текст диктанту. Якщо ви хочете, щоб ваш диктант перевірили фахівці, ви можете:

Надіслати паперового листа за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 26, 01001. Важливо, щоб гриф дати надсилання був не пізніше ніж 10 листопада.

Сфотографувати або відсканувати написаний текст (у форматі .jpg, .png, .jpeg, .tiff, .pdf) та надіслати його до 11:00 10 листопада на адресу rd@suspilne.media або через електронну форму для отримання робіт. Її оприлюднять на сайті ukr.radio 9 листопада.

Вікторина "Цікаві факти про українську мову"

Пограй та зареєструйся в кінці гри: натисни на "Список переможців", вкажи своє прізвище, ім'я та клас.