Često postavljena pitanja

Odgovore na pitanja koja vas muče možete pokušati potražiti u Često postavljenim pitanjima. Pitanja, a time i odgovori vezani su uz projekt, sudionike, vrednovanje, aktivnosti i obveze.

Pitanja su klasificirana prema kategorijama i poredana abecednim redom.

Ako ne pronađete odgovor na pitanje koje vas muči, pitanje slobodno možete poslati na adresu lektira.na.mrezi@knjiznicari.hr ili ispuniti obrazac ispod na dnu ove stranice.

Često postavljena pitanja

Pitanja označena ikonicom pristigla su putem obrasca.

Često postavljena pitanja (i odgovori) se ažuriraju nakon svakog pristiglog pitanja ili početkom nove sezone projekta u slučaju izmjena.

Zadnje ažuriranje: 20. kolovoza 2021. godine

Općenito o projektu

Ako se prijavim za sudjelovanje u projektu, moram li sudjelovati u svim fazama projekta?

Sudjelovati možete bez obzira na rezultati u sve tri faze projekta. U četvrtoj fazi od 15 odabranih uradaka u prve tri faze, Prosudbeno povjerenstvo odabire njih 5. Ako ste se prijavili za sudjelovanje očekuje se da ćete sudjelovati u sve tri faze projekta, no ako ste odlučite jednu fazu od prve tri "preskočiti" i ne sudjelovati u njoj, u sljedećoj fazi možete sudjelovati bez ikakvih sankcija.

Hoću li dobiti potvrdu o sudjelovanju u projektnim webinarima?

Sudionici webinara koji će sudjelovati u webinaru u realnom vremenu (u trenutku održavanja), dobit će potvrdu o stručnom usavršavanju i ako žele digitalnu značku, a ukupan broj sati stručnoga usavršavanja koji je ovako moguće ostvariti je 14

Hoću li dobiti potvrdu o sudjelovanju u projektu?

Svi će sudionici projekta dobiti potvrdu o sudjelovanju. Nagrađeni učenici i mentori će dobiti priznanja, a ostali sudionici zahvalnice. Osim za sudjelovanje, svi sudionici webinara dobit će potvrde o stručnom usavršavanju.

Je li "Lektira na mreži" prisutna na društvenim mrežama?

Projekt Lektira na mreži možete pratiti na Facebooku.

Kako će se projekt provoditi?

Projekt će se provoditi online. Osim mrežne stranice projekta i profila na Facebooku, glavni radni i virtualni prostor će biti istoimeni e-kolegij na Loomenu. Mentori će se u e-kolegij upisivati sami, zaporkom koju će dobiti od voditelja projekta. 

E-kolegij na Loomenu će služiti voditelju za komunikaciju s mentorima, za evidentiranje i organizaciju zadataka, predavanje gotovih kreativnih uradaka, njihovo vrednovanje te kao repozitorij važnih dokumenata i poveznica vezanih uz projekt.

Kako se odabiru cjeloviti tekstovi za čitanje prema kojima će se raditi kreativnu uradci?

Popis prvih deset djela je složen kombiniranjem obveznih djela za cjelovito čitanje, djela koje se čitaju cjelovita ili u ulomcima, a prema oba kurikuluma dostupna na poveznicama u dijelu Dokumentacija na naslovnoj stranici.

Od ponuđenih deset djela, mentori, školski knjižničari u dogovoru s nastavnicima hrvatskoga jezika odabiru pet naslova na kojima bi voljeli raditi imajući na umu ishode predmeta koje nastavnik ostvaruje na nastavi. Mentori će ispuniti anketu i odabrati pet djela ispunjavanjem ankete, nakon čega će se, prema broju glasova izdvojiti tri djela na kojima će se raditi u prve tri faze projekta. 

Mentori i nastavnici NISU obvezni raditi na istom djelu u sve tri faze projekta.

Koji su ciljevi projekta?

Najvažniji ciljevi projekt su:

Koliko traje projekt?

Projekt traje jednu školsku godinu. Aktivnosti vezane uz organizaciju projekta i one vezane uz realizaciju zadataka počinju početkom rujna, a završne evaluacije i prezentacija projekta održat će se krajem svibnja sljedeće kalendarske godine.

Tko provodi projekt "Lektira na mreži"?

Projekt "Lektira na mreži" je projekt Hrvatske mreže školskih knjižničara usvojen na 94. sjednici Upravnog odbora, u kolovozu 2020. godine. Projekt vodi Josip Strija, trenutni predsjednik Hrvatske mreže školskih knjižničara, školski knjižničar u Gimnaziji Petra Preradovića Virovitica. Osim voditelja, posljednje vrednovanje kreativnih uradaka u svakoj fazi projekta provodi Prosudbeno povjerenstvo. 

Tko su članovi Prosudbenog povjerenstva?

Članice Prosudbenog povjerenstva projekta su: Vera Žužić, prof. hrv. jezika i književnosti, prof. savjetnica iz Gimnazije Petra Preradovića Virovitica, Barbara Dukarić, prof. i dipl. knjiž. savjetnica iz Gospodarske škole Varaždin i Martina Vujnović, prof. i dipl. knjiž. mentorica iz Srednje strukovne škole kralja Zvonimira Knin.

Sudionici

Hoće li se provesti evaluacija projekta?

Evaluacija svake faze projekta provodi se na kraju svake faze. Mentori će kroz evaluaciju iskazati zadovoljstvo ili nezadovoljstvo najvažnijim elementima: organizacijom projekta, planiranim aktivnostima, vremenom, alatima, rezultatima, komunikacijom i suradnjom.

Koliko učenika može sudjelovati iz jedne škole?

Iz jedne škole u projektu može sudjelovati neograničeni broj učenika, no na jednom kreativnom uratku može raditi njih maksimalno 4. Mentori, školski knjižničari, sami formiraju skupine prema vlastitoj želji. 

Važno je napomenuti da od školske godine 2021./2022. svaka škola može maksimalno poslati 20 kreativnih uradaka pa je i to potrebnu uzeti u obzir prilikom kreiranja skupina.

Moraju li svi učenici ili svi razredi sudjelovati u svakoj fazi projekta? 

Ne, ne moraju isti učenicu sudjelovati u svim fazama projekta. Moguće je da u svakoj fazi projekta radite s drugom grupom učenika. Npr. u nastavi hrvatskoga jezika se planira obrada Novele od Stanca u listopadu u drugom razredu gimnazije, dok su u četvrtom u planu za obradu Glembajevi. Ovisno o ishodima i kurikulumu hrvatskoga jezika, moguće je da u svakoj fazi radite s drugom grupom učenika koja ne mora biti ista.

Postoje li materijalni troškovi za sudjelovanje u projektu?

Materijalnih troškova za školu, a time i školsku knjižnicu kao i sve sudionike nema. Ipak, podsjećamo da je na 6. skupštini HMŠK-a donijeta Odluka da  sudionici/provoditelji/mentori u projektima i programima HMŠK–a trebaju biti članovi Udruge. Članom Udruge možete postati popunjavanjem pristupnice na stranici https://sites.google.com/a/knjiznicari.hr/knjiznicari/clanovi-1/clanovi 

Tko mora sudjelovati u projektu?

Kako je projekt usmjeren suradnji s nastavnicima hrvatskoga jezika i književnosti, uz učenike i mentore, školske knjižničare, jedan od sudionika obavezno mora biti nastavnik hrvatskoga jezika.

Tko može biti mentor učenicima?

Mentor učenicima je školski knjižničar one škole koju prijavljuje za sudjelovanje u projektu. Osim školskoga knjižničara, mentor je i nastavnik hrvatskoga jezika iz iste škole koji sudjeluje u projektu.

Tko može sudjelovati u projektu?

U projektu sudjeluju učenici srednjih škola svih razreda. Učenici se mogu kombinirati u skupine od najviše 4 učenika bez obzira na razred koji pohađaju. Važno je da skupina učenika koja radi na zajedničkom projektu u nastavi hrvatskoga jezika ostvaruje zajednički ishod.

Svi prijavljeni učenicu i škole u projektu sudjeluju od prve do treće faze. Odabir najboljih 30 ili 5 uradaka nije eliminacijski, nego svi učenici nastavljaju sudjelovati u projektu do zadnje, treće faze. 

U četvrtoj fazi sudjeluju samo oni učenici i one škole koji budu odabrani u prve tri faze - ukupno 15 kreativnih uradaka (3 faze x 5 uradaka = 15 uradaka ukupno.) 

U mojoj školi rade dvije knjižničarke. Mogu li obje sudjelovati, zajedno s nastavnikom hrvatskoga ili svaka mora sudjelovati posebno, s drugim nastavnikom hrvatskoga jezika? 

U projektu može sudjelovati više knjižničara iz jedne škole. Važno je da je u tim uključen barem jedan nastavnik hrvatskoga jezika. Dvoje knjižničara može surađivati s jednim nastavnikom, a svaki knjižničar može surađivati s drugim nastavnikom hrvatskoga jezika. Sve su kombinacije moguće sve dok je u timu barem jedan nastavnik hrvatskoga jezika i jedan knjižničar. 

Aktivnosti

Hoće li se svi kreativni uradci moći vidjeti na mreži?

Prema hodogramu projekta, nakon svake faze projekta, svi oni kreativni uradci koji se nisu plasirani u prvih, 30 ili 5 najboljih, bit će javno objavljeni na mrežnoj stranici projekta. Tako će se formirati baza gotovih kreativnih uradaka vezanih uz djela za cjelovito čitanje.

Koja razina poznavanja i korištenja digitalnih alata je dovoljna za sudjelovanje u projektu?

Prije svake faze projekta će se na webinarima svi mentori, sudionici projekta, upoznati s alatima koji su im potrebni za rad i izradu kreativnoga uratka. Za dobro snalaženje u rješavanju zadataka, dovoljna je srednja razina poznavanja rada s digitalnim alatima. Osim toga, voditelj projekta će biti na raspolaganju u vremenu za izradu kreativnoga uratka (1 mjesec + 1 tjedan).

Koliko kreativnih uradaka može izraditi i predati na vrednovanje svaka škola?

Svaka škola može predati najviše 20 kreativnih uradaka, ali svaki uradak moraju raditi drugi učenici. Odnosno, jedan uradak radi jedna skupina učenika (maksimalno 4). Ovisno o broju skupina, svaka škola može predati do 20 uradaka.

Komu su namijenjeni webinari i moraju li se pratiti?

Projektni webinari namijenjeni su mentorima - prije svega stručnim suradnicima školskim knjižničarima koji će naučeno na webinarima primijeniti u radu s učenicima, organizirati rad na izradi kreativnoga uratka te pomoći nastavnicima u ostvarenju ishoda. Webinare mogu pratiti i nastavnici hrvatskoga jezika uključeni u projekt za što će također dobiti potvrdu o stručnom usavršavanju.

Mora li u svakoj fazi projekta kreativni uradak biti vezan uz isto djelo?

Od odabrana tri djela za cjelovito čitanje, mentori, školski knjižničari u dogovoru s nastavnicima hrvatskoga jezika mogu donijeti samostalno odluku o tome koje će djelo koristiti za izradu kreativnoga uratka. Prema vlastitoj želji, djelo mogu mijenjati u svakoj fazi projekta ili mogu u svim fazama raditi s istim djelom - ovisno o potrebi nastavnika i ostvarenju odgojno-obrazovnih ishoda.

Na koji način se predaju gotovi kreativnu uradci?

Gotovi će se uradci predavati u e-kolegiju Lektira na mreži u sustavu Loomen. Postupak predaje i vrednovanja bit će detaljno opisan na webinaru koji će prethoditi toj aktivnosti.

Na koji se način odabiru tri djela prema kojima se mogu raditi kreativni uradci?

Popis prvih deset djela je složen kombiniranjem obveznih djela za cjelovito čitanje, djela koje se čitaju cjelovita ili u ulomcima, a prema oba kurikuluma dostupna na poveznicama u dijelu Dokumentacija na naslovnoj stranici.

Od ponuđenih deset djela, mentori, školski knjižničari u dogovoru s nastavnicima hrvatskoga jezika odabiru pet naslova na kojima bi voljeli raditi imajući na umu ishode predmeta koje nastavnik ostvaruje na nastavi. Mentori će ispuniti anketu i odabrati pet djela ispunjavanjem ankete, nakon čega će se, prema broju glasova izdvojiti tri djela na kojima će se raditi u prve tri faze projekta. 

Mentori i nastavnici NISU obvezni raditi na istom djelu u sve tri faze projekta.

Postoje li zadani elementi pri izradi kreativnih uradaka?

Jedini zadani element pri izradi kreativnoga uratka je alat u kojemu će se uradatk izraditi. Alati se mijenjaju u svakoj fazi pa se samim time i mijenja način izrade kreativnoga uratka, njegov opseg, mogućnosti oblikovanja sadržaja i slično. Osim toga, iz uratka mora biti jasno na koje se djelo za cjelovito čitanje odnosi.

Smiju li se radovi učenika dijeliti na mrežnoj stranici škole i/ili društvenim profilima škole?

Radovi učenika se smiju dijeliti na mrežnim stranicama i društvenim mrežama, ali to neće pomoći pri njihovom vrednovanju. Tek u trenutku kada radovi koji su spremni za vrednovanje budu objavljeni na mrežnoj stranici projekta i kada mentori dobiju službenu poveznicu za glasovanje koju mogu dijeliti, tek će se onda početi prikupljati glasovi (lajkovi) javnosti.

Što je ustvari kreativni uradak i kako mora izgledati?

U kreativnom uratku smijete

U kreativnom uratku ne smijete


Vrednovanje

Kako se vrednuju gotovi kreativnu uradci?

Vrednovanje se provodi u dva navrata u svakoj fazi projekta.

Sve radove u skupinama najprije vrednuju svi mentori pa se prema broju bodova i zadanim kriterijima formira lista od 30 najboljih kreativnih uradaka. Uratke zatim vreednuje Prosudbeno povjerenstvo i odabire 5 najboljih dok se oni istovremeno javno objavljuju, dijele na društvenim profilima škola i mrežnim stranicama pa se prema broju prikupljenih bodova javnosti, bodovi Povjerenstva mogu uvećati. 

Od 30 uradaka koje su odabrali mentori, Prosudbeno povjerenstvo u svakoj fazi odabire njih 5. Glas javnosti može pomoći da određeni uradak dobije nekoliko bodova više, ali nije eliminacijski ni presudan.

U zadnjoj, IV. fazi, od ukupno 15 novih uradaka učenika (škola) koje su odabrane tijekom prve tri faze, Prosudbeno povjerenstvo odabire 3 najbolja kreativna uratka.

Kriteriji javnog vrednovanja

Nakon odabira 30 najboljih uradaka, tih će 30 uradaka biti javno objavljeno na mrežnoj stranici projekta. Školski će knjižničari i učenici poveznicu do objavljenih uradaka moći javno podijeliti na društvenim profilima svojih škola, mrežnoj stranici svoje škole, privatnim stranicama i profilima, profilima drugih škola i knjižnica te na mrežnim stranicima ili društvenim profilima lokalnih medija.

Kako će glasovanje biti javno, bodovat će se na sljedeći način: 1 - 50 lajkova = 1 bod; 51 - 100 lajkova = 2 boda; 101 - 200 lajkova = 3 boda, itd.

Koja je uloga "javnosti" u vrednovanju?

Javnost je uključena u vrednovanje uradaka u drugom dijelu vrednovanja u svakoj fazi. O poduzetnosti učenika i snalaženju mentora ovisi koliko će broj lajkova njihovi uradci prikupiti te tako osvojiti bodove koji će biti pridodani bodovima Prosudbenog povjerenstva.

Kriteriji javnog vrednovanja

Nakon odabira 30 najboljih uradaka, tih će 30 uradaka biti javno objavljeno na mrežnoj stranici projekta. Školski će knjižničari i učenici poveznicu do objavljenih uradaka moći javno podijeliti na društvenim profilima svojih škola, mrežnoj stranici svoje škole, privatnim stranicama i profilima, profilima drugih škola i knjižnica te na mrežnim stranicima ili društvenim profilima lokalnih medija.

Kako će glasovanje biti javno, bodovat će se na sljedeći način: 1 - 50 lajkova = 1 bod; 51 - 100 lajkova = 2 boda; 101 - 200 lajkova = 3 boda, itd.

Koja je zadaća Prosudbenog povjerenstva u vrednovanju?

Prosudbeno povjerenstvo će od 30 odabranih uradaka (nakon javnoga odabira) u svakoj fazi projekta odabrati 5 najboljih prema zadanim kriterijima. 

Prosudbeno povjerenstvo ima pravo diskvalificirati kreativni uradak ako krši bilo koji od navedenih općih kriterija. 

U zadnjoj, IV. fazi, od ukupno 15 novih uradaka, Prosudbeno povjerenstvo odabire 3 najbolja kreativna uratka

Koji su kriteriji vrednovanja kreativnog uratka?

Kreativni uradak se vrednuje prema kriterijima vrednovanja u 6 kategorija: motivacija, ideja, cjelovitost, povezanost, jasnoća, slikovitost. Osim ovih, potrebno je na umu imati i opće kriterije vrednovanja.

Na koji način uratke vrednuju mentori?

Mentori će u e-kolegiju na Loomenu biti podijeljeni u skupine. Svaka će skupina vrednovati određeni broj radova - ovisno u ukupnom broju radova koji pristignu, radovi će biti podijeljeni u jednakom broju prema broju skupina. Nakon formiranja bodovne liste u svakoj skupini, formirat će se zajednička lista radova s 30 najboljih.

Mentori, školski knjižničari također vrednuju kreativne uratke prema kriterijima vrednovanja u 6 kategorija: motivacija, ideja, cjelovitost, povezanost, jasnoća, slikovitost. Osim ovih, potrebno je na umu imati i opće kriterije vrednovanja.

Obveze

Koje su obveze mentora?

Mora li mentor, školski knjižničar, biti član Hrvatske mreže školskih knjižničara kako bi sudjelovao u projektu?

Na 6. skupštini HMŠK-a donijeta je Odluka da  sudionici/provoditelji/mentori u projektima i programima HMŠK–a trebaju biti članovi Udruge. Članom Udruge možete postati popunjavanjem pristupnice na stranici https://sites.google.com/a/knjiznicari.hr/knjiznicari/clanovi-1/clanovi 

Postoje li definirani rokovi za određene aktivnosti?

Svi su rokovi definirani i javno objavljeni u hodogramu i kalendaru projekta Lektira na mreži.

Ne pronalazim odgovor na pitanje

Ovo djelo je dano na korištenje pod licencom Creative Commons 

Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada 4.0 međunarodna