Мій досвід

ВИКОРИСТАННЯ ОНЛАЙН-НАВЧАННЯ ПРИ ВИВЧЕННІ ІНОЗЕМНИХ МОВ

(НА ПРИКЛАДІ ФРАНЦУЗЬКОЇ МОВИ)

Прогрес не стоїть на місці. Ще нещодавно не всі вміли читати, потім був вік передачі знань від людини до людини, «з рук в руки» і, нарешті, тепер, щоб вчитися, не потрібно нікуди йти чи їхати. Час розвіяти міфи про онлайн-освіту!

Онлайн-навчання, або e-learning, - навчання із застосуванням мультимедіа та Інтернету. Це найпоширеніша на сьогодні форма дистанційного навчання, що впевнено поширюється останні 13 років. З недавнього часу онлайн-навчання вважається мейнстрім-напрямком в освіті, за деякими параметрами вже випереджаючим традиційний очний формат.

Одна з найсильніших сторін онлайн-освіти - демократизація навчального процесу. Вона дозволяє усунути багато бар'єрів: географічні, фізичні, фінансові. Студенти отримують можливість займатися в зручному для себе місці: вдома, по дорозі на роботу, в спортзалі і навіть в черзі.

Все частіше вони також можуть вибирати і найбільш вдалий для них час і самостійно визначати, що вони вивчають і в якому темпі. Нерідко онлайн-навчання в рази дешевше класичного аналога або не вартує взагалі нічого. Одночасно розширюються і можливості вузів, які отримують доступ до тих студентів, які в силу різних причин не можуть бути присутніми на заняттях особисто.

Традиційні освітні установи одними з перших почали пробувати себе в сфері онлайн-навчання. Різні форми онлайн-навчання вже адаптували тисячі навчальних закладів. Яскравий приклад інноваційного підходу - програма «Віртуальний обмін» технологічного університету Делфта в Голландії. Вона дозволяє студентам набирати необхідні кредити, проходячи онлайн-курси партнерських вузів.

Інститути та коледжі можуть пропонувати змішані або гібридні програми, в яких стандартні «живі» лекції поєднуються з роботою онлайн. Так, відвідувати заняття можна віддалено: підключаючись до трансляції в реальному часі (синхронна опція) або прослуховуючи запис (асинхронна опція), курс може включати skype-сесії і вебінари.

На базах інших вузів запущені повністю дистанційні курси, взагалі не передбачають особистої присутності студента: навчання та іспити проходять віддалено.

Найбільш швидко розвивається на сьогодні сектор дистанційного навчання - масові відкриті онлайн-курси або МООC, що розробляються навчальними організаціями для спеціалізованих МООC-платформ.

Перші МООC були ще одним дітищем руху за відкритість знань і даних, що супроводжувало розвиток Інтернету та цифрових технологій. З 2000-х років низка університетів в США і Європі почала експериментувати з онлайн-інструментами для того, щоб надати якомога більшій кількості людей можливість вивчати викладаються предмети на безоплатній основі. Вони могли використовувати платформу Moodle для дискусій між студентами і RSS-підписку для розсилки навчального матеріалу.

Постійно розширюються технічні можливості для комунікацій, доставки і споживання онлайн-контенту привели до створення перших незалежних агентів онлайн-навчання - комерційних і некомерційних МООC-платформ.

Серед них старожил платної онлайн-освіти Lynda.com, що запустив секцію онлайн-курсів в 2002 році, Udemy (Ru / Eng), безкоштовні Aga Khan Academy (Eng) і Peer 2 Peer (Eng) University.

У 2012 році світ МООC буквально вибухнув і почав масово переходити на рейки комерції. Практично одночасно запрацювали найбільші платформи Coursera, Udacity, британська FutureLearn, французька OpenClassrooms і австралійська OpenLearning.

Того ж року у відповідь на різку переорієнтацію онлайн-освіти в сторону отримання прибутку викладачі Массачусетського технологічного інституту і Гарвардського університету ініціювали найбільшу некомерційну платформу edX, на базі якої сьогодні публікують свої безкоштовні курси понад 70 організацій та вищих навчальних закладів.

Перша МООС, або масова відкрита ступінь, магістратура комп'ютерних наук, була запропонована піонером онлайн-освіти технологічним університетом Джорджії в партнерстві з Udacity в 2014 році. Зараз онлайн можна отримати будь-яке наукове звання аж до доктора. Всього, за підрахунками Class Central, у студентів є доступ до 500 різних МООC і МООС-дипломам і сертифікатами.

За даними на 2017 рік, на МООC-платформах, кількість яких у світі перевищує сім тисяч, розміщені 9,4 тисячі курсів від 800 університетів. З них 150 курсів доводиться на частку російської МООC-платформи «Відкрита освіта».

Лідер індустрії Coursera пропонує доступ до двох тисяч курсів, а число зареєстрованих на ній користувачів досягає 25 мільйонів чоловік з 200 країн світу.

П'яту частину всіх МООC складають курси з гуманітарних і точних наук.

Онлайн-навчання - інструмент, що дозволяє різним категоріям людей в гнучкою формі закривати прогалини в знаннях і отримувати нові навички: батькам, які доглядають за маленькими дітьми, людям з обмеженнями здоров'я, тим, хто трудиться повний робочий день, або тим, кому свого часу не вдалося отримати освіту.

Більшу частину слухачів онлайн-курсів складають дорослі працюючі люди з вищою освітою : до 75 відсотків - студенти старше 25 років. Багатьох до продовження навчання підштовхують реалії сучасного ринку праці.

У професійному середовищі все більш гострою темою стає «навчання завдовжки в життя» - необхідність постійно здобувати нові навички і поновлювати вже наявні через феномен стрімкого старіння знань, що посилюється на тлі технологічного буму.

Більш того, дедалі гучніше лунають голоси на підтримку одного разу озвученої Біллом Гейтсом думки, що в майбутньому на зміну освіті, оцінюваної академічними ступенями, прийде освіта, яка вимірюється набором умінь.

Відповіддю онлайн-навчання на ці тенденції стала поява так званих мікроступенів, наприклад, наноступенів платформи Udacity, вперше запропонованих в 2015 році і які стали миттєвим хітом. З того моменту на програми Udacity надійшли 53 тисячі чоловік, а 18 тисяч вже отримали дипломи.

Мікроступені - це розпаковані і розфасовані в більш короткі модулі тривалі програми. Вони охоплюють невелике коло тих, що навчають вузькому спектру навичок.

На платформі edX розміщують свої мікромагістратури Массачусетський технологічний інститут, Колумбійський університет і університет Пенсільванії.

«Мікрофікація» онлайн-навчання торкнулася і тривалості навчальних сесій. Як пише портал Elucidat, сучасний студент витрачає не більше семи секунд на те, щоб оцінити, чи вартий матеріал його уваги.

З таким швидким скороченням періодів концентрації тривалість навчальних сесій продовжує зменшуватися. У деяких випадках - до двох-трьох хвилин в день, як, наприклад, в мегапопулярному додатку для вивчення мов Duolingo. Цей підхід став відомий як мікронавчання і «навчальні перекуси» - snack learning.

Онлайн-навчання стає все більш привабливою альтернативою не тільки для працюючих професіоналів, але і для молоді. У США число студентів онлайн зростає обернено пропорційно числу нових абітурієнтів очних відділень в університетах і коледжах. У 2017 році 6,7 мільйона студентів в США, або майже третину від загального числа, були зареєстровані як мінімум на один онлайн-курс.

Як наслідок, онлайн-навчання безпосередньо трансформує не лише характер навчального процесу, а й інші усталені освітні схеми. За статистикою, майже 70 відсотків студентів використовують для проходження курсів не ноутбуки і комп'ютери, а смартфони. Тому мобільні версії курсів або наявність додатків стає ще одним необхідним вимогою для успіху МООC.

Змінюється формат дипломів. У деяких випадках електронні еквіваленти паперових сертифікатів замінюють цифрові бейджи, як бейджи IBM, які потім можна вивісити в профайлах онлайн, наприклад, на сторінці в LinkedIn.

Сучасне онлайн-навчання задіює інтерактивні відео, Гейміфікація, додатки, пояснення матеріалу в форматі сценаріїв, симуляцій та історій. Наприклад, віртуальна адаптивна платформа Osmosis для майбутніх медиків.

Деякі компанії, як SB Studio готові шаблони з застосуванням різних інтерактивних методів онлайн-навчання.

Недалеко той момент, коли МООC-платформи масово візьмуть на озброєння інші великі технологічні напрацювання: штучний інтелект, доповнену і віртуальну реальність, роботів і мовні технології.

Canvas, платформа для управління освітою, надає простір для організації віртуальних класів. У 2017 році було оголошено про запускесовместного проекту Canvas і Amazon зі створення серії навичок голосового асистента Alexa.

У разі успіху студенти зможуть підключати Alexa до навчального процесу: просити її резюмувати основні пункти лекції, провести сесію «питання-відповідь» перед іспитом, отримувати повідомлення про оновлення або домашній роботі.

Онлайн-навчання розширюється не тільки у вищій освіті. К-12 - термін, який також все частіше можна почути в цій сфері. Їм позначають вікову групу дітей дошкільного віку і до 12 років ( "K" - або англ. Kindergarden). Так, повільно, але вірно росте число віртуальних шкіл. Деякі з них, такі як Mosaica Online або K-12 Inc., працюють протягом 10-15 років.

Ще один популярний напрям - онлайн-підготовка до школи. Нею все частіше користуються батьки, які проживають у віддалених районах або обмежені фінансово. За оцінками порталу Technavio, до 2021 року кількість віртуальних шкіл в Північній Америці зросте на 13 відсотків.

Спроби долучити дітей до азів онлайн-навчання робляться по всьому світу, в Кенії, Польщі, Австралії.

У грудні в одній зі шкіл на Багамах заробив пілотний проект, підтриманий урядом. В його рамках в навчальному процесі будуть широко задіяні цифрові технології. Онлайн-навчання часто стає тимчасової альтернативою, якщо учні не можуть потрапити до класу. Тільки в 2017 році велика кількість навчальних закладів, в тому числі шкіл, використовували свої онлайн-платформи для продовження занять в екстремальних погодних умовах: сильний снігопад і навіть ураганів. В американському штаті Колорадо для проведення «дня електронного навчання», введеного через погану погоду, використовували шкільні автобуси. У них був встановлений бездротовий Інтернет для дітей, чиї будинки не підключені до Мережі.

Опитування свідчать, що студенти вважають онлайн-навчання як мінімум таким же ефективним, а багато і таким, щоперевершує за якістю традиційну освіту.

Але воно не позбавлене і недоліків. На ранніх етапах найбільше нарікань викликали якість викладання і одержуваних знань. Для вирішення цієї проблеми багато МООC-платформи вдалися до впровадження системи відгуків і рейтингів, було засновано кілька сертифікаційних органів.

Однією з основних труднощів, які супроводжують онлайн-навчання, залишається мотивація студентів. Така форма отримання знань вимагає високого рівня самодисципліни, зберігати який виявляється під силу далеко не всім: кидають навчання, не закінчивши курс, від 40 до 60 відсотків користувачів.

Опоненти онлайн-освіти також часто зачіпають тему відсутності соціалізації і прямого контакту між викладачем і студентом і всередині навчальної групи, характерної для стандартної форми навчання.

Для заміщення цієї ланки освітнього процесу в онлайн-навчанні стає все більш популярною концепція соціальної освіти: додавання до онлайн-курсів опцій для прямих skype-конференцій, листування в соціальних мережах та інших інструментів, що сприяють спілкуванню та взаємообміну.

Онлайн-навчання доводить свою спроможність і як інструмент для НКО (некомерційної організації): як спосіб просування місій, залучення цільових груп, навчання співробітників.

У минулому році винятковий проект запустив італійський університет International Telematic University UNINETTUNO - єдиний в світі, де викладання ведеться на п'яти мовах. На його базі було створено портал «Освіта без кордонів». З його допомогою мігранти та біженці можуть підтвердити свої дипломи, продовжити навчання або записатися на додаткові курси, наприклад, професійні або мовні.

eLearnAfrica - соціальний проект, запущений в 2016 році. Ця безкоштовна МООC-платформа націлена на полегшення доступу до освіти для африканських студентів. Siyavula - південноафриканська компанія, яка займається розробкою навчальних онлайн-матеріалів категорії «К-12».

Компанія HeyPayless напередодні повідомила про запуск принципово нової ігрової платформи онлайн-навчання Dyslexia Dragon, спеціально підігнаній під потреби дітей з дислексією.

НКО використовують онлайн-навчання для підвищення інформованості аудиторії про проблеми, на боротьбу з якими спрямовано діяльність організації. МООC-платформа Женевського центру аутизму працює вже багато років, на ній, зокрема, розміщені і безкоштовні курси, присвячені особливостям аутизму. У 2015 році Amnesty International на базі платформи Udemy запустила курс з основ прав людини.

МООC можуть слугувати тренажерами, симуляторами, нескінченним джерелом інформації для НКО і гуманітарних працівників. Безліч курсів російською мовою пропонує програма Східного партнерства ЄС

Розглянемо, що пропонується для вивчення та вдосконалення французької мови онлайн.

Хочу почати з такого світового гіганта як TV5Monde (tv5monde.com). Це не просто онлайн-телебачення, а й платформа для вивчення французької мови по всьому світу. Найбагатший матеріал, який постійно оновлюється. Для кожного надається можливість вибрати цікавий сюжет на свій смак і рівень. В основному матеріал розрахований на рівні А1, А2, В1 і В2. Також деякі сюжети даються із завданнями різної складності: наприклад, один і той же сюжет можна знайти з завданнями і для А2, і для В1. Якщо ви не знаєте, який у вас рівень, то можна пройти онлайн-тест прямо на сайті. Крім інформаційних сюжетів є і пісні, ігри, цифрова бібліотека, конкурси та розділ для викладачів. На цьому сайті немає розписаної по урокам програми навчання і сертифіката в кінці, це хороший варіант для розвитку навичок аудіювання та вдосконалення французької мови.

Різноманітний матеріал надає Bonjour de France (bonjourdefrance.com). Крім різнорівневих завдань варто відзначити караоке FLE, диктанти і відмінювання дієслів. Цей сайт цікавий як для онлайн-освіти, так і для викладачів FLE.

Для російськомовних дебютантів вибір досить великий. Є як сайти з поурочно розбитими заняттями, що зручно для початківців, та і відеоблог на You-Tube з докладними поясненнями російською мовою: https://www.le-francais.ru, elearningfrench.com, https://lingust.ru / français, https://ru.duolingo.com, francaisauthentique.com, rancaisavecpierre.com, http://www.LingvoStart.com/. Що стосується відео-блогів, то вони мають серйозний недолік - в своїй більшості позбавлені інтерактивності, що заважає закріпленню знань, тому повністю покладатися тільки на відео-уроки я б не рекомендувала.

Варто відзначити різноманітність сайтів, що пропонують специфічну допомогу у вивченні французької мови:

- тлумачні словники (ameliorersonfrancais.com, larousse.fr/dictionnaires/francais, linternaute.fr> Dictionnaire, dictionnaire.reverso.net/francais-definition),

- граматичні довідники (les-verbes.com, fr.tsedryk.ca, ameliorersonfrancais.com

- вправи (hosgeldi.com/fr, fr.prolingvo.info, studyfrench.ru),

- блоги про французьку мову, Францію та французів (nathaliefle.com, francoman.ru, frenchblog.ru, commeunefrancaise.com/blog, francaisdenosregions.com, renchcrazy.com, frenchtogether.com),

- французькі пісні з перекладом (fr.lyricstraining.com/fr, danslairdutemps.ca),

- подкасти (rfi.fr, lewebpedagogique.com/ressources-fle, radiolingua.com/coffeebreakfrench),

- аудіокниги (livreaudiogratuit.com, bnf.fr).

Отже, на сьогоднішній день онлайн-освіта завойовує все більшу популярність і будь-який бажаючий має можливість вивчити французьку мову онлайн, доклавши певних зусиль.