Новини

Традиційно, 2 квітня, у всіх країнах, і в Україні теж, згадують про проблеми людей з аутизмом та родин, які виховують таких дітей. У цей день люди одягають блакитне на знак підтримки. Фахівці ІРЦ теж не залишилися осторонь.


13.03.2024 року відбулася зустріч в.о. директора інклюзивно-ресурсного центру з представниками Благодійного фонду "Право на захист". В межах проекту ВНА Direct було обговорено ряд важлиих питань: послуги для дітей з інвалідністю, психологічна допомога та юридичні послуги населенню.

15.02.2024 року фахівець інклюзивно-ресурсного центру провела круглий стіл з працівниками закладу дошкільної освіти Липоводолинської територіальної громади "Мовленнєва готовність дитини до школи".  На заході наголошено, що саме звихователі систематично та послідовно формують у дітей мовленнєві уміння та навички, які закріплюються при спілкуванні дітей під час різних видів діяльності. Для успішного розвитку мовлення велике значення має повсякденне мовленнєве вправляння дітей під час гри, праці, різних режимних побутових процесів, прогулянок. 

18 січня 2024 року на базі КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Роменської міської ради відбувся психолого-педагогічний практикум «Психологічна культура сучасного педагога». На захід були запрошені педагогічні працівники закладів позашкільної освіти Роменщини та фахівці інклюзивно-ресурсних центрів.

З 27 грудня 2023 року по 26 січня 2024 року відбулися засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами інклюзивних класів Липоводолинської  та Синівської територіальних громад. На засіданнях були присутні педагогічні працівники закладів освіти та фахівці Липоводолинського ІРЦ.  Під час засідання обговорювали важливі питання:

1.Про результати засвоєння дітьми з особливими освітніми потребами освітніх програм за підсумками І півріччя 2023-2024 н.р.

2.Про результати надання корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами за підсумками І півріччя 2023-2024 н.р.

13 грудня 2023 року фахівець (консльтант) інклюзивно-ресурсного центру відвідала першу зустріч професійної спільноти вчителів-логопедів закладів освіти Роменського району, яка відбулася у Центрі професійного розвитку педагогічних працівників м. Ромни. 

05 грудня 2023 року відбулась онлайн-зустріч професійної спільноти асистентів вчителів та асистентів вихователів закладів освіти Роменщини з теми «Дитина з розладами аутичного спектра. Особливості взаємодії». На захід були запрошені фахівці інклюзивно-ресурсних центрів Липоводолинської та Недригайлівської селищних рад, Роменської міської ради.

По завершенню зустрічі учасники обговорювали проблемні питання та знаходили шляхи вирішення.

  28 листопада 2023 року на базі КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Роменської міської ради Сумської області. відбувся захід для асистентів вчителів закладів загальної середньої освіти Роменщини практикум "Професійне здоров’я педагога", на який були запрошені фахівці інклюзивно-ресурсних центрів Роменської міської ради, Липоводолинської та Недригайлівської селищних рад. 

Педагоги познайомилися з поняттями «синдром емоційного вигорання», «синдром професійного вигорання»; розглянули ознаки та чинники емоційного вигорання; визначили способи «розрядки» негативних емоцій. Працюючи в групах, учасники створювали колажі на тему «Шляхи поповнення запасів «емоційного палива». У процесі роботи педагоги ділилися способами поповнення власної енергії у реальному житті.

Ірина Плющева та голова ГО «ЦПД «Конфіденс» Анастасія Грабовик відвідали заклади Сумщини,  одним з яких був Липоводолинський ІРЦ. Головною метою зустрічі було обговорення критичних питань сьогодення, віднайдення спільних важливих рішень, та ознайомлення з проєктом «Зупинка: Я». Проєкт реалізується громадською організацією «Центр психологічної допомоги «Конфіденс» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Проєкт «Зупинка: Я» передбачає всебічну й довготривалу підтримку учасників поєкту. Це консультації з психологом або психіатром онлайн та офлайн.

Учасники зможуть долучатися до вебінарів, майстер-класів, або практичних лекцій. Також у межах проєкту передбачена видача гуманітарної допомоги.

До проєкту можуть доєднатися як батьки, так і діти з особливими освітніми потребами, та сім’ї з дітьми до 18 років, які втратили годувальника.

Громадська організація "Конфіденс" 

У ЗДО "Берізка" було проведено круглий стіл на тему "Основні аспекти впровадження інклюзії в ЗДО", де було обговорено важливі питання у організаційних моментах інклюзії. Головною місією вихователя виявилося – не бути байдужим, давати дітям різнобічні знання, розвиваючи їх кругозір, сприяти розвитку гармонійної особистості, яка  зможе адаптуватися в цьому світі, розкрити і проявити свої здібності, відчути себе самостійною, творчою особистістю, яка здатна змінити світ.  

Корекційно-розвиткова робота — це комплекс заходів із системного психолого-педагогічного супроводження дітей з особливими освітніми потребами у процесі навчання, що спрямований на корекцію порушень шляхом розвитку пізнавальної діяльності, емоційно-вольової сфери, мовлення та особистості дитини. 

Саме шоденна робота з дітьми з ООП дає результат. А коли такої роботи немає, навички просідають. Йдеться не тільки про освітні, а і про розвиткові втрати. Адже дитина має вкрай обмежені джерела підтримки. Тому фахівці інлюзивно-ресурсного центру намагаються надати підтримку всіх дітям, які її потребують у такий не легкий час для країни.

У навчанні дітей з особливими освітніми потребами значну роль відіграє емоційний розвиток. Емоції – це те, що є постійно з дітьми, батьками та вчителями. Наші емоції проявляються в різних ситуаціях, обставинах, на різних уроках, у школі і вдома. Емоції бувають різними, простими і складними, емоції переходять в почуття і впливають на все наше життя. Усім учасникам освітнього процесу необхідно навчитися справляти з власними емоціями. Стрес та істерики, агресія у дітей, небажана поведінка – це ті питання, які хвилюють кожного з нас. Що відбувається в періоди стресу, паніки чи агресії з дитиною. І найголовніше питання, як вчителям реагувати на таку поведінку? Особливо, якщо дитина не розмовляє або має гіперактивність чи пасивність. Тому, фахівцем інклюзивно-ресурсного центру було проведено семінар для вчиелів початкових клаві та асистентів вчителів "Роль педагогічних працівників у емоційному розвитку дітей з ООП"

Щорічно 2 квітня у світі відзначається День поширення інформації щодо проблем аутизму, встановлений Генеральною Асамблеєю ООН у 2007 році. У цей день організовуються різні освітні заходи, присвячені інформуванню суспільства про проблему аутизму і розраховані на аудиторію дітей, батьків, вчителів, медичних працівників.

Мета цієї дати – підкреслити необхідність допомоги людям з аутизмом.

Поширення інформації про аутизм допоможе сім’ям, в яких народжуються такі діти, рухатися правильним шляхом. Адже чим раніше буде виявлено аутизм у дитини, тим більший ефект дасть терапія захворювання. 

У всьому світі 2 квітня одягають блакитне на знак підтримки людей з аутизмом. Останні дослідження усе частіше, окрім генетичних причин, відносять аутизм до розладів, пов’язаних також із забрудненням довкілля, їжі та питної води. В Україні офіційно зареєстровано понад 4 тисячі людей із аутизмом, але представники громадських організацій, які опікуються цією проблемою, кажуть, що насправді таких людей набагато більше.

Двадцять перший день третього місяця був обраний, щоб показати, що синдром Дауна пов'язаний з наявністю в клітинах людини 3-ї хромосоми в 21-ій парі. Як і у всьому світі, у рамках Всесвітнього дня людей з синдромом Дауна, в Україні  проходить щорічна масова акція - флешмоб «LOTS OF SOCKS». Суть акції полягає в тому, що люди, які виражають толерантність і підтримку людям з синдромом Дауна, 21 березня надягають непарні шкарпетки, як символ додаткової хромосоми.

Національна Асамблея людей з інвалідністю України закликає долучитись до цієї важливої акції. У цей день одягаймо кольорові шкарпетки, краватки, щоб відчути себе іншими. Щоб зрозуміти, як це жити не такими, як всі, під часто не надто приязними поглядами інших. Фахівці Липоводолинського ІРЦ   не залишилися осторонь і одягли різнокольорові шкарпетки.

21 березня фахівці Липоводолинського ІРЦ провели групову консультацію з педагогічними працівниками "Моніторинг динаміки розвитку дітей з особливими освітніми потребами". Розглянуто вимоги щодо написання ІПР та виконання рекомендацій ІРЦ. Визначено основні фактори та чинники позитивних зрушень, окреслено фронт роботи, який ще планується завершити до кінця навчального року. Надано рекомендації для закладу освіти щодо створення умов для ефективного функціонування інклюзивної освіти.

15.03.23 працівники комунальної установи "Інклюзивно - ресурсний центр" Липоводолинської селищної ради, взяли участь у вебінарі «Як побудувати роботу ІРЦ на умовах співфінансування громад?» (швейцарсько-український проєкт DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти).

Обговорили питання обрання ефективної моделі співфінансування, алгоритми та механізми співробітництва горомад для забезпечення освітніми послугами дітей з особливими освітніми потребами.

27 лютого в залі засідань відділу освіти, молоді та спорту Липоводолинської селищної ради представники міжнародної організації «THE HALO TRUST» провели лекцію для керівників закладів освіти, позашкільної світи, інклюзивно-ресурсного центру та працівників відділу освіти, молоді та спорту щодо мінної безпеки.

Слухачі змогли наочно ознайомитися: з видами вибухонебезпечних предметів, у тому числі замаскованими під них речами; правилами поводження із вибухонебезпечними предметами; принципами розпізнавання вибухонебезпечних предметів, у тому числі замаскованими під них речами.

В умовах воєнного стану від інформованості та правильності наших дій залежить безпека, життя та здоров’я людей.

22.02.2023 року фахівці інклюзивно-ресурсного центру взяли участь у Всеукраїнському семінарі-практикумі «Психолого-педагогічний підхід у освітній діяльності дітей з особливими освітніми потребами» 

Створення інклюзивного простору - це не тільки навчання особливих дітей в закладах освіти, а, насамперед, створення комфортних умов для отримання освітніх послуг, як на початковій ланці, так і на усіх подальших навчальних етапах: садочки, школи, коледжі й університети. 

У процесі роботи з учнямиякі мають особливі освітні потреби, першим кроком у навчальному закладі є створення комфортного простору для соціалізації та адаптації до навчального процесу. Виходячи із зони комфорту, яку діти мають в рідних стінах домівки, і потрапляючи в нову психотравматуючу ситуацію, де відсутні близькі люди, вони отримують психотравму, пов’язану з освоєнням нового простору і нових рамок. Для зменшення психоемоційної напруги і для легшої адаптації рекомендовано створювати комфортні умови для переходу від ігрової діяльності до навчальної. Одним із найкращих методів соціалізації є створення ресурсних кімнат.

До створення такої кімнати потрібно підійти з розумінням: для чого вона потрібна та що є основною функцією використання робочого простору, який умовно можна поділити на сектори.

Основною функцією ресурсної кімнати є збереження психоемоційного стану учнів з особливими освітніми потребами та школярами без особливих освітніх потреб і створення у такій групі позитивного мікроклімату.

17.01.2023 в.о. директора Липоводолинського ІРЦ взяла участь у онлайн-нараді при Департаменті освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації  для директорів інклюзивно-ресурсних центрів щодо актуальних питань діяльності.

   На зустрічі визначили головні напрямки роботи на найближчий час та обговорили зони розвитку центрів, висвітлили питання щодо річної звітності та техніки безпеки в умовах надзвичайних ситуацій.

З 20 грудня 2022 року по 5 січня 2023 року відбулися засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами інклюзивних класів Липоводолинської  (Липоводолинський ліцей, Берестівський ліцей, Беївський ліцей та Сухогруньська гімназія) та Синівської (Колядинецький ліцей та Капустинська гімназія) територіальних громад. На засіданнях були присутні педагогічні працівники закладів та фахівці Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Липоводолинської селищної ради Сумської області.  Під час засідання обговорювали важливі питання:

1.Про результати засвоєння дітьми з особливими освітніми потребами освітніх програм за підсумками І півріччя 2022-2023 н.р.

2.Про результати надання корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами за підсумками І півріччя 2022-2023 н.р.

Через декілька днів настане новий рік. Звісно, що він вже не буде настільки святковим, як раніше, адже в країні триває війна. Та українські захисники боронять Україну саме задля того, аби тил якомога менше відчував на собі відлуння воєнних дій. От і працівники інклюзивно-ресурсного центру намагаються допомогти дітям з особливими освітніми потребами менше відчувати негативних емоцій. 

28 грудня в Липоводолинському ІРЦ був проведений захів "Одягни новорічну красуню". Фахівці підготували цікаві квести, різноманітні завдання, конкурси та різні цікавинки. Після свята всі отримали солодкі подарунки, спонсором яким є ТОВ "Альянс". Усі діти залишилися задоволені та отримали гарні і позитивнці емоцій!

21 грудня відбулось засідання виконавчого комітету Липоводолинської селищної ради. На порядку денному 14 питань, серед яких ряд питань щодо планування роботи і забезпечення підтримки та розвитку різних сфер діяльності громади на наступний календарний рік. Також на засіданні заслухано звіт про стан охоплення інклюзивним навчанням дітей з особливими освітніми потребами в закладах освіти громади виконуючої обов’язки директора Комунальної установи «Інклюзивно ресурсний центр» Липоводолинської селищної ради Колодяжної Т.О. Даний заклад на сьогоднішній день надає психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги 13 дітям з особливими освітніми потребами нашої громади та 6 дітям Синівської громади. 

Вимушене дистанційне навчання під час війни стало викликом для всіх учасників освітнього процесу: вчителів, учнів та батьків. Організувати якісне навчання з використанням цифрових технологій, надихати й мотивувати учнів, давати раду технічним проблемам виявилось зовсім не просто. Тому фахівцями ІРЦ було проведено вебінар для педагогічних працівників на тему: "Особливості дистанційного навчання дітей з ООП". На заході  надавалися рекомендації   як давати раду дітям з ООП під час війни та підтримувати їхні психологічний стан і їх навчальні досягнення саме дистанційно,  як говорити батькам, що їх допомога дуже важлива.

Одним із головних завдань інклюзивно-ресурсного центру є проведення комплексної оцінки, у тому числі повторної, та здійснення системного кваліфікованого супроводу осіб у разі встановлення у них особливих освітніх потреб. За потребою, фахівці можуть проводить оцінку за місцем навчання чи проживання дитини. 

З 2 по 15 вересня 2022 року відбулися засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами інклюзивних класів закладів освіти Липоводолинської та Синівської громад. На засіданнях були присутні педагогічні працівники закладів та фахівці Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Липоводолинської селищної ради Сумської області. 

ІНСТРУКЦІЯ ДІЙ У РАЗІ НЕБЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ.docx
Екстрена валіза для сім'ї.docx
Вправи для дітей та підлітків 04.04..docx

Фахівець інклюзивно-ресурсного центру рекомендує вправи для дітей та підлітків, які перебувають у стресовій ситуації, для зняття психоемоційного напруження

До Міжнародного дня поширення інформації про аутизм, працівники Липоводолинського ІРЦ долучилися до флешмобу "Липоводолинщина у блакитному". У такий складний для України час фахівці з такою підтримкою, розумінням, співпереживанням та небайдужістю вкотре показують свою толерантність по відношенню до людей з такою особливістю у нашому суспільстві. Для цього потрібно було лише вдягнути щось із одягу або аксесуарів блакитного або синього кольорів. 

Тиждень розпочався з цікавих та активних занять. Дітки дуже вправно виконували усі завдання! Наші маленькі! Так тримати! 

Корисний мультфільм для дітей та батьків.docx

ФАХІВЕЦЬ ІРЦ РЕКОМЕНДУЄ НЕ ПЕРЕНАСИЧУВАТИ СЕБЕ НЕГАТИВНИМИ НОВИНАМИ!

В умовах війни треба особливо дбайливо ставитись до свого психологічного стану та підтримувати дитину і налаштовувати її на гарний лад.

СИСТЕМАТИЧНА РОБОТА ТРИВАЄ!

Заняття для дітей з особливим освітніми потребами надзвичайно важливі!

Щоб корекційно-розвиткові заняття проводилися системно, адже це безпосередньо впливає на позитивну динаміку розвитку дитини ООП.

14 березня 2022 року фахівці Липоводолинського ІРЦ взяли участь в тренінгу на тему: «Допомога дітям та молоді з особливими потребами у надзвичайних ситуаціях». Спікерами тренінгу були ізраїльські фахівці , які мають великий досвід роботи в надзвичайних ситуаціях.

Під час тренінгу були розглянуті такі теми:

• Інструменти та принципи надання освітньої та терапевтичної підтримки учням з особливими потребами та їхнім родинам у надзвичайних ситуаціях.

• Можливі заходи та алгоритми з надання допомоги.

• Різні особливості роботи відповідно до типу специфічних потреб дитини.

03.02.2022 року фахівцями Липоводолинського ІРЦ було проведено  групову консультацію для педагогічних працівників на тему: «Індивідуальна програма розвитку нового зразка». Працівниками було наголошено на тому на що необхідно звернути увагу під час складання ІПР нового зразка, як використати інформацію з ІПР старого зразка та протоколу засідання команди супроводу з визначення рівня підтримки для учня у ході заповнення ІПР нового зразка та  як внести ІПР до «кабінету закладу освіти» в АС«ІРЦ».

З 24 по 27 січня фахівці інклюзивно-ресурсного центру проходять курси підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів освіти та установ, що надають освітні послуги особам з особливими освітніми потребами за освітньо-професійною програмою "РІВНІ ПІДТРИМКИ ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ". Дані курси були  організовані завдяки педагогічними працівниками Інституту спеціальної педагогіки і психології ім. М. Ярмаченка НАПН України.

11.01.2022 та 12.01.2022 року фахівці Липоводолинського ІРЦ були запрошені на засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами  Колядинецького НВК Синівської сільської ради та Берестівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Липоводолинської селищної ради.

У ході засідань було  обговорено динаміку розвитку дітей та спільно визначено рівні підтримки. Дякуємо усім педагогам та батькам за терпіння, розвиток, навчання та виховання. Разом ми робимо велику справу для наших дітей. 

10 січня 2022 року відбулося засідання команди психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами інклюзивного класу Капустинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Синівської сільської ради. На засіданні були присутні педагогічні працівники закладу та фахівці Липоводолинського ІРЦ.Під час засідання було обговорено зміни у впровадженні інклюзивного навчання, заповнення електронної ІПР та встановлено рівень підтримки для дитини з особливими освітніми потребами даного закладу.

З 4 по 6 січня 2022 року відбулися засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами інклюзивних класів Липоводолинської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів На засіданнях були присутні педагогічні працівники закладу та фахівці Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Липоводолинської селищної ради Сумської області.  Під час засідання обговорювали важливі питання:

1.Про результати засвоєння дітьми з особливими освітніми потребами освітньої програми за підсумками І півріччя 2021-2022 н.р.

2.Про результати надання корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами за підсумками І півріччя 2021-2022 н.р.

3. Встановлення рівня підтримки для дітей з особливими освітніми потребами.

Новорічний квест «У пошуках новорічних подарунків»

Коли до новорічних свят залишається не багато часу ми всі замислюємось, які розваги придумати своїм маленьким пустунчикам. Адже Новий рік — це час віри в чудеса.

Тому, 24 грудня в Липоводолинському ІРЦ було проведено новорічний квест «У пошуках новорічних подарунків» для дітей з особливими освітніми потребами. Діти допомагали Діду Морозу відшукати свій мішок з подарунками. Це свято сприяло  виявленню творчості, кмітливості, активності і командної взаємодії усіх учасників. Кульмінацією свята стало новорічне привітання від Діда Мороза та вручення солодких подарунків.

Щирі слова вдячності висловлюємо спонсору свята, керівнику ТОВ «Альянс» Демченку І.О., за надані новорічні пакунки для дітей.

З гарним настроєм, радістю, відчуттям чарівної казки вихованці інклюзивно-ресурсного центру провели Новорічне свято.

Групова консультація

для педагогічних працівників Калінінської ЗОШ І-ІІ ступенів 

16 грудня  2021 року практичний психолог Липоводолинського ІРЦ Ноздра В.Д. провела  групову консультацію для вчителів та асистентів учителів Калінінської ЗОШ І-ІІ ступенів з  питань виконання індивідуальної програми розвитку дитини з особливими освітніми потребами. Учасники обговорили динаміку розвитку дитини, визначилися з адаптацією освітнього середовища, навчальних матеріалів та створенням умов для психологічного комфорту дитини у класі, школі.

      Практичний психолог   відповіла на  питання  та  надала практичні поради щодо визначення цілей навчання, проведення моніторингу стану розвитку учня та його навчальних досягнень.

Новорічно-різдвяні свята - улюблена пора і дітей, і дорослих. Усі з нетерпінням чекають Дня Святого Миколая, щоб отримати подарунки або поділитися маленькою радістю з ближніми. Дуже важливо цього дня зігріти теплом та увагою тих, хто її потребує - дітей-сиріт, дітей з особливими освітніми потребами, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

15 грудня дітлахи інклюзивно-ресурсного центру  дочекалися свого Миколайчика. У межах обласної доброчинної акції "Янголи милосердя" вихованці  Будинку дітей та юнацтва завітали  з власноруч  виготовленими новорічними прикрасами .

А чому саме «Янголи Милосердя»?  Янголи – духовні істоти, які несуть в серця людей віру, надію. Наші «Янголи Милосердя» – це звичайні діти, які хочуть поділитися теплом своїх сердець з іншими; пробудити в людях доброту, милосердя, радість. Всі ті, позитивні якості, котрими володіє кожен, але в шаленому ритмі життя, ми забуваємо про головне, про ті почуття, які роблять нас гуманними та милосердними.

Хочемо подякувати керівникам гуртів Будинку дітей та юнацтва та їхнім вихованцям за такі чудові дарунки та їхнє милосердя!

29 листопада Липоводолинський ІРЦ взяв участь в роботі першого форуму «4і інклюзія», організований Міністерством соціальної політики України спільно з ЮНІСЕФ і присвячений Міжнародному дню людей з інвалідністю.

Мета форуму – визначити перспективні напрями розвитку інклюзії у сфері соціальної підтримки людей з інвалідністю в Україні, обговорити і проаналізувати ефективність інноваційних проектів, запровадження яких сприятиме соціальній адаптації та підвищенню якості життя людей з інвалідністю.

Серед спікерів першого форуму були: Марина Лазебна, Міністр соціальної політики України, Яніс МакДевід, всесвітньо відомий мотиваційний спікер, провідні українські фахівці у сфері розвитку інклюзії.

Вебінар «Організація інклюзивного навчання в школі»

26 листопада фахівцями Липоводолинського ІРЦ було проведено вебінар  «Організація інклюзивного навчання в школі» для вчителів та дирекції Капустинської ЗОШ І-ІІІ ступенів. З учасниками заходу було  обговорено такі важливі питання як:

Фахівці ІРЦ відповідали на питання, які цікавили педагогічних працівників закладу освіти.

Отже, щоб якісно організувати інклюзивне навчання потрібно  важлива співпраця усіх учасників освітнього процесу: батьків, фахівців інклюзивно-ресурсного центру, керівника закладу освіти, вчителя інклюзивного класу, асистента вчителя та/або дитини.

Посібник у подарунок

Завдяки Асоціації "CHILD.UA" Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Липроводолинської селищної ради  отримала безкоштовний примірник посібника "Перші 100 днів для родин, діти яких отримали діагноз аутизм".  Ця книга - це керівництво для батьків з рекомендаціями від провідних українських та закордонних фахівців з аутизму. 

  Даний посібник розміщено на портaлі www.autism.ua для безкоштовного завантаження. 

   Ми дуже вдячні за посібник команді яка працювала над ним. Сподіваємося, цей посібник допоможе знайти відповіді на запитання, які нас турбують.

Вебінар для вчителів, які працюють в інклюзивних класах «Розробка та реалізація індивідуальної програми  розвитку: поради вчителю»

28 жовтня 2021 року фахівцями Липоводолинського ІРЦ проведено вебінар  для вчителів початкових класів та учителів-предметників закладів освіти Липоводолинської селищної ради, які працюють в інклюзивних класах. Учасники актуалізували знання з питань розробки та реалізації індивідуальної програми розвитку.

Практичний психолог Ноздра В.Д. акцентувала увагу присутніх на дотриманні вимог щодо заповнення розділів 8,10,15 індивідуальної програми розвитку (адаптації та модифікації освітньої програми, визначення цілей навчання та змісту індивідуальної навчальної програми, моніторингу стану розвитку учня та його навчальних досягнень).

Вчитель-дефектолог Вовк А.О. ознайомила педагогів  із алгоритмом  побудови  та ведення ІПР в онлайн-форматі. Така форма роботи дасть можливість кожному учасники команди супроводу працювати з ІПР у зручний час та  вчасно вносити корективи.

20 жовтня 2021 року під головуванням начальника відділу інклюзивної, позашкільної та виховної роботи Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації Віталія БІЛАША відбулася нарада директорів інклюзивно-ресурсних центрів.              У ході наради завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Юлія ДІДОРЕНКО ознайомила присутніх з новим Порядком організації інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти, акцентувала увагу на діяльності інклюзивно-ресурсних центрів відповідно до оновлених завдань, зокрема, на проведенні якісної комплексної оцінки розвитку дитини, організації системного супроводу учасників освітнього процесу. 

Шановні працівники освіти!

Прийміть щирі вітання з професійним святом – Днем працівників освіти! Святом людей, які завоювали у нашому суспільстві заслужену повагу і вдячність, відкрили кожному з нас дорогу у велике життя, кому ми зобов’язані своїм життєвим і професійним перемогам.

Наша професія особлива, і її обрали Ви – люди  великої та щедрої душі, високих моральних цінностей.Велика вдячність і шана Вам за гуманну і благородну справу – виховання підростаючого покоління. Ви завжди були і залишаєтесь  головним світочем  у житті дитини, даруючи їй тепло свого серця, скарби своїх знань.

Нових Вам звершень та успіхів на благо наших громадян та рідної України!

З повагою, колектив Липоводолинського ІРЦ


28.09.2021 колектив  Липоводолинського ІРЦ спільно з обласним ресурсним центром з підтримки інклюзивної освіти та інклюзивно-ресурсними центрами Сумської області взяли участь у  відеонараді Міністерства освіти і науки України. Спікери наради надали змістовні відповіді на поставлені їм запитання та надали рекомендації щодо роботи  установ  у зв'язку зі змінами у законодавстві. 

З 21 вересня по 02 жовтня фахівці інклюзивно-ресурсного центру беруть участь у  науково-практичному курсі для фахівців сфери освіти «Індивідуальна програма розвитку школяра з ООП: створення, реалізація, моніторинг» організованого ГО Центр абілітації і корекції «Сонячна Сова». Ведуча заходу Компанець Наталія Миколаївна – кандидат психологічних наук, старший науковий співробітник відділу інклюзивного навчання Інституту спеціальної педагогіки і психології ім. М. Ярмаченка НАПН України на першому семінарі зупинялася на важливих та болючих  темах для фахівців:

- Зміни в нормативно-правовому забезпеченні інклюзивної освіти;

- Різноманітність особливостей дітей, які впливають на успішність навчання;

- МКФ-ДП у діагностиці розвитку та реалізації прав дитини з ООП. Рівні підтримки.

Тож ми чекаємо з нетерпінням продовження навчання з даного курсу!

16 вересня 2021 року в Липоводолинському ІРЦ  відбулась консультативно-методична  зустріч за участю заступника директора Берестівської ЗОШ та  фахівців інклюзивно-ресурсного центру.

У ході зустрічі було  надано рекомендації для закладу освіти, визначено умови для ефективного функціонування інклюзивної освіти, ряд проблемних питань, які ще мають бути вирішені спільними зусиллями. 

Основна увага була спрямована на підбір корекційних програм для учнів з ООП. Дана зустріч відбулась у формі активного діалогу, де було отримано змістовні та вичерпні відповіді від фахівців ІРЦ.

З 10 по 13 вересня в Липоводолинському ІРЦ відбулися семінари  "Інклюзія від А до Я" та "Роль асистента вчителя в організації навчально-виховного процесу в класі з інклюзивним навчанням" для заступників директорів та асистентів вчителів закладів загальної середньої освіти.

Зі вступним словом виступила в.о.директора Тетяна Колодяжна, яка розповіла присутнім про роль інклюзивно-ресурсного центру у забезпеченні ефективності навчання дітей з особливими освітніми потребами, а також ознайомила з нормативно-правовою документацією з питань інклюзивної освіти.

Про роль асистента вчителя, його функції та взаємодію з педагогами і батьками присутні змогли побачити на підготовленій презентації. Також корисним для педагогів був матеріал про оформлення ділової документації асистента, який підготувала вчитель-дефектолог Алла Вовк.

А найактивнішою частиною семінару став майстер-клас зі створення індивідуальної програми розвитку. Всі учасники поділились на групи, в яких за поданою формою та зразком висновку інклюзивно-ресурсного центру створювали ІПР. Це дало можливість присутнім спробувати свої сили і виробити бачення, як оформити таку документацію для дитини з особливими освітніми потребами, з якою працюють.

Завершальними акордами семінарів стали психологічні тренінги "Як пізнати внутрішній світ дитини з ООП" від практичного психолога Валентини Ноздри, під час якого учасники мали змогу обговорити як почуває себе дитини в тій чи іншій ситуації.

«Школа для всіх. Навчатися може кожний!»

2 вересня на базі Липоводолинського ІРЦ було проведено семінар-практикум  «Школа для всіх. Навчатися може кожний!» для вчителів Калінінської ЗОШ І-ІІ ступенів та Липоводолинської СШ І-ІІІ ступенів, які працюватимуть з дітьми з особливими освітніми потребами які навчаються на індивідуальній формі. За станом здоров’я, деякі діти не можуть навчатися за очною формою, але вони можуть здобувати освіту індивідуально. У ході заходу було розкрито та  проаналізовано досвід, окреслено пріоритети роботи з дітьми з особливими освітніми потребами. «Як знайти контакт з дитиною?», «З чого починати роботу та яку документацію повинен вести вчитель?», «Як налагодити співпрацю з батьками?» - на ці  та інші важливі питання  давали відповідь працівники ІРЦ.

Серпнева конференція - особлива традиція, зігріта теплом останніх літніх днів. Вона наближає один з найважливіших днів у році - свято, з якого починалася і починається для кожного наступного покоління дорога в Світ Знань.

28 серпня 2021 року в приміщенні Липоводолинської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів Липоводолинської селищної ради відбулася традиційна серпнева конференція педагогічних працівників.  Кращих працівників громади було нагороджено грамотами.


Обласна серпнева конференція педагогічних працівників Сумщини

"Сучасна опорна школа - вектор успіху громади". Здорове харчування, якісний освітній простір, фізична культура та рухова активність, позашкільна освіта, залучення сім'ї та громади, підготовка і здоров'я вчителів, психологічна служба, дошкільна освіта запорука здорової школи.

Корекційно-розвиткова робота — це комплекс заходів із системного психолого-педагогічного супроводження дітей з особливими освітніми потребами у процесі навчання, що спрямований на корекцію порушень шляхом розвитку пізнавальної діяльності, емоційно-вольової сфери, мовлення та особистості дитини


Вже традиційно прихід літа  асоціюється із дитячим днем.  Це не просто веселе свято для самих  діток, а й нагадування  дорослим про необхідність захищати права дитини , щоб  діти росли  здоровими і щасливими, вчилися і займалися улюбленими справами.

Фахівці центру також підготували свято, де маленькі учасники брали участь у різноманітних конкурсах та іграх і одержали солодкі призи по закінченню свята. 

З вітальним словом до присутніх звернулася виконуюча обов’язки деректора Тетяна КОЛОДЯЖНА, яка побажала діткам любові від батьків, гарно вчитися та знайти нових друзів під час літніх канікул.

Діти отримали радість, гарний настрій, багато усмішок і щасливих хвилин. Це свято надовго залишиться у дитячих спогадах як промінь світла.

Спеціалістами Липоводолинського ІРЦ у період з 24.05.2021 по 28.05.2021 року проведено вивчення динаміки розвитку дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються на інклюзивній формі та перегляд документацій асистентів вчителів. Дані заходи були проведені відповідно до Постанови КМУ № 545 від 12.07.2018, а саме пункту 5, надання консультативної та методичної допомоги педагогічним працівникам закладів освіти, які забезпечують здобуття загальної середньої освіти, щодо особливостей організації інклюзивного навчання та надання корекційно-розвиткових послуг дітям з ООП.

За результатами моніторингу надані рекомендації педагогічним працівникам. Дане вивчення проходило в інклюзивно-ресурсному центрі індивідуально, з асистентами вчителів та класними керівниками Липоводолинської та Синівської територіальної громад.

День вишиванки – всеукраїнське свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу. Дата проведення заходів святкувань щороку відбувається в третій четвер травня.

В цей день працівники Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Липоводолинської селищної ради наділи традиційний український одяг – вишиванку. Основна мета заходу – це збереження українських цінностей та їх популяризація серед молоді та населення держави загалом. У цей день багато хто з липоводолинців прийшов на роботу чи навчання в традиційному українському одязі.

Саме ж свято запрошує кожного свідомого громадянина до абсолютно простого вчинку – просто одягнути вишиванку і в ній піти на роботу чи на навчання. Разом з тим, така дія має глибокий контекст, адже йдеться про вираження своєї національної та громадянської позиції, культурну освіченість та духовну свідомість. Як показує досвід, люди в День вишиванки завжди піднесені та усміхнені, адже у стародавньому одязі закодовано багато символів сили, добробуту, краси та оберегів.

Відповідно до Плану роботи відділу освіти, молоді та спорту Липоводолинської селищної ради на 2021 рік 19 травня 2021 року відбулася нарада керівників закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти при начальнику відділу освіти, молоді та спорту. Шапран Ю.О. В. о. директора Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Липоводолинської селищної ради Сумської області Тетяна КОЛОДЯЖНА взяла участь у нараді, де були висвітлені питання про одне з пріорітетних завдань ІРЦ - це  проведення комплексної оцінки розвитку дитини та особливості надання ранньої допомоги дітям з особливими освітніми потребами. Наголошено, що раннє втручання - це комплексна система послуг сім’ї, в якій народилася дитина з особливими освітніми потребами. Ці послуги скеровані на раннє виявлення, профілактику порушень розвитку дитини та   функціонування її в сім’ї. 

Нand-made «Подарунок для мами»

Травень – місяць, багатий на свята, найпишніша та найпрекрасніша пора весни. І одне з травневих свят в Україні називається просто, але стосується кожного з нас. Кожної людини, яка живе та ходить по землі. День Матері відзначається в нашій країні у другу неділю травня.  День матері – це найкраща можливість нагадати мамі, як сильно ми любимо і цінуємо її. Це свято з кожним новим роком стає все більш популярним, і це не дивно, оскільки мама, споконвіку, була найріднішою і найдорожчою людиною для кожного.

І дітки, які відвідують Липоводолинський ІРЦ, не залишилися осторонь. 7 травня працівники центру провели для вихованців творчий hand-made «Подарунок для мами». Діти виготовили, розфарбували яскравими кольорами  та прикрасили свої вироби для матусь  яскравими мережками. Кожна дитина порадувала своїх нень та привітала зі святом!


Майстер-клас до Великодня «Великодні прикраси»

Із настанням чудового весняного свята Великодня, як правило, настає і справжня весна: холоди остаточно відступають, сонечко тепліше, зігріває усе навкруги своїми промінчиками, а природа нарешті повністю прокидається та радує нас своїми барвами.

Великдень - прекрасне сімейне свято, повне теплих і затишних традицій.

У багатьох людей цей світлий і радісний день асоціюється з цілим рядом незмінних атрибутів: писаними яскравими яйцями-крашанкми, що символізують продовження життя.

У Липоводолинському ІРЦ фахівці підготували майстер-клас з виготовлення прикрас до Великодня та розважальні тематичні ігри. Діти разом з спеціалістами оформляли вироби проявляючи свою творчість у великодніх рукотворах! Композиції, створені власними руками до Великодня, прикрасять оселю або стануть святковими подарунками для близьких.

До Міжнародного дня поширення інформації про аутизм, працівники Липоводорлинського ІРЦ долучилися до флешмобу "Липоводолинщина у блакитному". З такою підтримкою, розумінням, співпереживанням та небайдужістю ми вкотре показуємо свою толерантність по відношенню до людей з такою особливістю у нашому суспільстві. Для цього потрібно було лише вдягнути щось із одягу або аксесуарів блакитного або синього кольорів. 

 

Двадцять перший день третього місяця був обраний, щоб показати, що синдром Дауна пов'язаний з наявністю в клітинах людини 3-ї хромосоми в 21-ій парі. Як і у всьому світі, у рамках Всесвітнього дня людей з синдромом Дауна, в Україні  проходить щорічна масова акція - флешмоб «LOTS OF SOCKS». Суть акції полягає в тому, що люди, які виражають толерантність і підтримку людям з синдромом Дауна, 21 березня надягають непарні шкарпетки, як символ додаткової хромосоми.

Національна Асамблея людей з інвалідністю України закликає долучитись до цієї важливої акції. У цей день одягаймо кольорові шкарпетки, краватки, щоб відчути себе іншими. Щоб зрозуміти, як це жити не такими, як всі, під часто не надто приязними поглядами інших. Фахівці Липоводолинського ІРЦ   не залишилися осторонь і одягли різнокольорові шкарпетки.


19 березня 2021 року фахівці Липоводолинського ІРЦ були учасниками круглого столу на тему: «Технології забезпечення роботи практичного психолога з дітьми  та молоддю з особливими освітніми потребами» та науково-методичного семінару  щодо інклюзивного навчання на платформі ZOOM. Даний захід включав наступні питання:

2 . Соціальна робота з дітьми та молоддю з особливими освітніми потребами 

3. Професійна підготовка фахівців до роботи з дітьми з особливими освітніми потребами 

Велике спасибі організаторам за змістовний та пізнавальний захід!

«Знедолена природою дитина не повинна знати, що вона малоздібна, що в неї слабкий розум,  слабкі сили. Виховання такої дитини повинно бути у сто разів ніжнішим, чуйнішим, дбайливішим», - ці слова В.О. Сухомлинського стали гаслом у роботі багатьох педагогічних працівників, які працюють з особливими дітьми.

      3 березня 2021 року на базі інклюзивно-ресурсного центру відбувся круглий стіл для асистентів та вчителів початкових класів Липоводолинської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів на тему «Особливості роботи вчителя та асистента вчителя з дітьми із затримкою психічного розвитку». Учасників зібрання привітала в.о. директора Липоводолинського ІРЦ Колодяжна Т.О., яка коротко зупинилася на завданнях центру та окреслила важливість командної роботи та фахової підтримки. Для ефективнішої співпраці долучилися практичний психолог закладу Ноздра В.Д.,  вчитель-логопед Свіржевська І.Г. та вчитель-дефектолог Вовк А.О.

Під час круглого столу розглядались питання навчання дітей із затримкою психічного розвитку в умовах інклюзії, напрямки роботи з формування читання та особливості розвитку пізнавальних процесів у дітей із  затримкою психічного розвитку.

Наприкінці заходу педагоги поділилися власним досвідом роботи та спільно  з працівниками ІРЦ окреслили шляхи подальшої співпраці у створенні необхідних умов для повноцінного розвитку дітей з особливими потребами.

9 лютого вчитель-логопед Липоводолинського ІРЦ  на базі Липоводолинського ЗДО "Веселка" провела засідання "круглого столу"  на тему "Як не пропустити похід до логопеда" з вихователями закладу. Під час зустрічі обговорили питання надання логопедичної допомоги дітям дошкільного віку. Акцентували увагу на можливості впливу сучасних гаджетів   на розвиток дітей вцілому і мовленнєвий зокрема. Зазначили, важливість сім'ї в становленні мовлення дошкільнят.

Учитель-логопед надала методичні поради,  як батькам вдома оцінити мовленнєвий розвиток своєї дитини, якщо вони мають сумніви в тому чи добре говорить їх малюк. Висвітлила напрямки корекційної роботи з розвитку мовлення дітей 2-6 років

  18 січня 2021 року була проведена консультація для вихователів дітей раннього віку Липоводолинського ЗДО "Берізка". Вчитель-дефектолог підготувала інформацію на тему : «Сенсорний розвиток дітей раннього віку». Під час проведення консультації було обговорено значення, важливість, спрямування  сенсорного розвитку та вікові рамки розвитку та засвоєння знань. Також під час консультації було практично розглянуто сенсорні ігри які можливо проводити і садочку та вдома з батьками дітей.

Новорічне свято – це довгоочікувана казка для всіх дорослих і дітей. Діточки з нетерпінням чекають приходу червононосого Діда Мороза та тендітної красуні Снігуроньки.У цей час люди знову починають вірити в диво, сподіватися на щасливі зміни і, затамувавши подих, загадують бажання. Щоб скрізь панував новорічний настрій, працівники інклюзивно-ресурсного центру створили для дітей казкову атмосферу - прикрасили новорічну ялинку, вікна сніжинками, гірляндами та іграшками.

Напередодні Нового року, 28 грудня, вихованці Липоводолинського ІРЦ мали змогу поринути у власну казку. Відомі казкові персонажі - Дід Мороз та Снігуронька завітали в гості до дітлахів, подарували море емоцій, гарного настрою. Діти з великим запалом та задоволенням малювали ялиночку своєї мрії. Кульмінацією свята було новорічне привітання від Діда Мороза та вручення солодких подарунків дітлахам.

Щирі слова вдячності висловлюємо спонсору свята, керівнику ТОВ «Альянс» Демченку І.О., за надані новорічні пакунки для дітей з особливими освітніми потребами.

З гарним настроєм, радістю, відчуттям чарівної казки вихованці інклюзивно-ресурсного центру провели Новорічне свято.

Фахівці Липоводолинського ІРЦ 21.12.2020 року взяли участь у комунікаційній зустрічі "Дітям та дорослим про толерантність, рівність, права людини: презентація правового лото, розмальовки та ігрового комплекту правопросвітницької тематики". Цей захід представлений ГО «Бюро правничих комунікацій» в рамках проєкту "Залучення маломобільних груп громадян до адвокації системних змін у сфері доступності м. Суми". Працівники ознайомились з презентацією правового лото «Долучайся! Навчайся! Дій!» та розмальовки «Їжачок без голочок». 

Зима – чудова пора року. Вся природа, ніби засинає під м’яким сніговим покривом, заколисана хуртовинами. Настання Нового року в цю пору додає якогось містичного настрою. В очікуванні дивовижних змін люди починають активно готуватися до свята.

От і в Липоводолинському ІРЦ підготовка до свят розпочалася заздалегідь. Працівники прикрасили ялинку власноруч зробленими з дітьми новорічними іграшками, з радістю прикрасили витинанками вінка.  У центрі запанувала чарівна атмосфера. Свято наближається!

Робота над лексико-граматичною стороною мовлення

Формування лексико-граматичної сторони мовлення займає основне місце в корекційній роботі з дітьми з тяжкими порушеннями мовлення.Завдання й зміст логопедичної роботи випливають із аналізу структури мовленнєвого порушення, а також збережених і компенсаторних можливостей дітей. Послідовність роботи визначається тим, як відбувається розвиток мовлення в нормі.

Навчальний матеріал, методичні прийоми кожного етапу роботи передбачають поступове ускладнення, але з обов’язковою опорою на те, що в дитини вже сформувалося. З перших занять важливо встановити стимул для наслідування, використовувати варіанти вправ, спрямованих на розвиток уміння вслухатися в звернене мовлення, виконувати завдання на основі словесних інструкцій.

Робота з розвитку лексико-граматичного ладу мовлення ведеться за такими напрямками: накопичення словника, формування фрази і включення її у зв’язне мовлення. Робота над словом починається з уточнення , розширення та активізації словникового запасу. Дітей необхідно навчити вслухатися в закінчення слів в однині та множині, а також зміні відмінкових закінчень одного і того ж слова. Паралельно з накопиченням словника проводиться робота над формуванням фразового мовлення. Вона включає в себе роботу над структурою фрази її граматичним та інтонаційним оформленням.

Формування знань про властивості предметів (величина)

Поетапні  заняття сприяють розвитку різних сторін сприймання та мислення, а отже, всієї пізнавальної діяльності в цілому.

Однією з важливих умов засвоєння поняття про величину є дидактичне підкріплення матеріалу. Тобто дитина повинна сприйняти новий матеріал не лише за словесною інструкцією та відповідними малюнками, а необхідно застосовувати реальні предмети які вона зможе самостійно порівняти за розміром. 

З цією метою дефектолог проводить спеціальні ігри та вправи під час яких дитина практично може застосувати нові знання про величину предмета. Для закріплення засвоєного поняття дитині пропонують пограти в гру «Нагодуй тваринок». Для її проведення  необхідні: тварини та їжа різних розмірів. Проведення гри може бути у довільному форматі:

·  поставить тваринок по порядку збільшення або зменшення;

·    групування тваринок за їх розміром;

·   групування овочів та фруктів за розміром;

·   підібрати відповідного розміру їжу кожній тварині.

Важливо!

Постійно словесно позначати величину предмета: «велике-маленьке», «більше-менше», «однакові, такі самі» та вчити дитину коментувати свої дії.

Одним із видів діяльності практичного психолога Липоводолинського ІРЦ є корекція емоційно-вольової сфери. Робота в цьому напрямку передбачає: розвиток вміння розпізнавати власні емоції та емоції інших людей, виражати свій емоційний стан без шкоди для інших, формування адекватної самооцінки та позитивного ставлення до себе, розвиток довільності поведінки.

З метою формування уявлень про емоції практичним психологом використовується вправа «Розкажи про емоції». Для її проведення потрібен дидактичний матеріал у вигляді магнітної дошки з пустими зображеннями облич та частинками, з яких можна скласти різні емоційні вирази. Психолог пропонує дитині зібрати лице людини, яка відчуває різні емоції: «радість», «сум», «задоволення», «злість», «роздратування», «образа», «сором» і т.п. Потім дитина показує ці емоції на своєму обличчі, пояснює в яких ситуаціях вона їх відчуває, розповідає що допомагає їй впізнати емоцію іншої людини, а також що могло статить до того, як інша людина відчула цю емоцію.

Дану вправу можна використосувати не лише з корекційною чи розвивальною, а й з діагностичною метою, щоб виявити рівень знань дитини про емоції. 

Як справлятися з небажаною поведінкою дитини дошкільного віку

Пропонуємо вам, друзі стислу програму для батьків та вихователей дітей дошкільного віку від Керол Суттон під назвою: "Як справлятися з небажаною поведінкою дитини?". Мета цієї програми: знайомство батьків з методом заохочення дітей для покращення поведінки та отримання деяких теоретичних основ поведінкової терапії. 

Як справлятися з небажаною поведінкою дитини дошкільного віку

Пальчикова гра «Доброго ранку» 

Пальчикова гра "Доброго ранку". Пальчикові ігри – чудовий та цікавий спосіб провести час з дитиною. Це можливість розвивати дрібну моторику, мовлення та пам'ять малюка. Пальчикові ігри допоможуть дитині концентрувати та утримувати деякий час увагу на одному занятті. 

Пальчикова гра "Доброго ранку"

Урок кінезіології "Весела гімнастика для мозку"

Урок кінезіології для учнів підготовчих класів школи вільних та небайдужих 

Урок кінезіології.

35 веселих ігор для пластиліну і тіста

35 веселых игр для пластилина и теста.pdf

Навчальна гра  "Весела геометрія"

Презентация Microsoft Office PowerPoint (1).pptx

МОЗ та ВООЗ презентували українську редакцію дитячої книжки про боротьбу з COVID-19 «Мій герой – це ти». Книгу створили за участі понад 1 700 дітей, батьків, опікунів, психологів та педагогів зі 104 країн світу. 

Головні герої твору допомагають дитині зрозуміти емоції та почуття, які можуть виникати через пандемію COVID-19. Цю казку дитині чи невеликій групі дітей мають прочитати батьки, опікуни, психологи або педагоги. 

Дітям не рекомендовано читати книжку самостійно без підтримки дорослих!

My Hero is You, Storybook for Children on COVID-19 (Ukranian).pdf

Ігри та вправи для учнів із диспраксією

Презентация Microsoft Office PowerPointм.pptx

Інформаційно-просвітницька стаття  "Вправи та ігри на розвиток уваги у дітей"

Презентация Microsoft Office PowerPoint [Восстановленный].pptx

Деякі поради психолога батькам на період карантину.

Як не крути, а заклади освіти добре виручали мам і тат до недавнього часу. Фактично, батьки цілими днями працювали або займались своїми справами. З дітьми бачились  не так багато часу: зранку, ввечері і на вихідних. Тобто значну частину часу сім’ї проводили в розлуці. З приходом карантину все перевернулось догори дригом. Батьки неочікувано залишились сам на сам зі своїми дітьми. Їм доводиться виконувати роботу цілої групи фахівців: вчителів, вихователів, психологів, кухарів і т.п. 

До того ж, вимушене цілодобове перебування на одній території загострює проблеми у стосунках з дітьми, які виникали й раніше. До цього щоденна розлука якось згладжувала гострі кути.Тепер дорослі зіштовхнулись з ними один-на-один і діватись нікуди. 

Як же батькам підтримати себе в карантині? 

1.             Найперше, до ситуації, що склалася, треба підійти по філософськи, з розумінням. Спробуйте знайти сенс у тому, що відбувається з Вами. Запитайте себе: 

- Для чого мені ця ситуація? Які плюси я можу в ній мати? (Наприклад, з приходом карантину Ви стали більше часу проводити вдома, маєте більше часу для спілкування з дітьми, для домашніх справ.) 

- Які мої слабкі сторониви являє дана ситуація? (Наприклад, Ви усвідомлюєте, що дратуєтесь, коли діти Вас не слухають або відволікають від справ. Чи бачите, що чада «сідають» Вам на голову, бо не встановлені чіткі межі дозволеного.)   

- Які якості тренує в мені ця ситуація? Чому вона мене вчить? (Наприклад, Вам доводиться виявляти більше гнучкості, терпіння, дипломатичності. Ви вчитесь встановлювати правила, спокійно реагувати коли діти переходять межі дозволеного, відкладати свої справи і приділяти їм увагу, коли вони цього потребують тощо). 

2.             Виявіть свої сильні сторони. Якщо Ви маєте проблеми, то Ви маєте і потенціал для їх вирішення. У Вас вже є якості, які допоможуть справитись. Наприклад, Ваша здатність до самоаналізу, терпіння, здібності до самоосвіти, вміння швидко орієнтуватись у нових обставинах тощо.

3.             Хороші стосунки з дітьми починаються там, де вони відчувають достатньо любові та уваги. Зупиняйтесь, залишайте всі справи і даруйте свою любов: беріть на руки, обіймайте, спілкуйтесь, виявляйте інтерес до почуттів та справ дитини, залучайтесь до її ігор. Більше про природню потребу в любові та визнанні можна прочитати у книзі Кетрін Кволс «Радість виховання. Як виховувати дітей без покарань». 

4.             Залучайте дітей до хатніх справ. Виконуйте домашню роботу спільно. Таким чином вб’єте двох зайців: і разом побудете, і діло зробите. Старші діти можуть бути гарними помічниками по господарству, а для менших домашні справи – гарна забава.

5.             Розумно використовуйте гаджети. Звичайно, якщо правила користування інтернетом в сім’ї не встановлені, то там будуть великі проблеми. Як на мене, єдиний вихід: розумне обмеження.  Пригадайте, яка ситуація була з мультфільмами в 90-ті роки. Подивились в неділю передачу «Мультфільми на замовлення» і все, чекаємо до наступної неділі. Тобто були якісь рамки. Тепер рамки доводиться встановлювати батькам. Домовляйтесь що і скільки можна дивитись. Нагадуйте скільки часу залишилось до закінчення «сеансу». Звичайно, доки діти не звикнуть до правил, вони протестуватимуть і вимагатимуть своє. Якщо час перегляду завершився, а дитина просить ще, можна дозволити «1 хвилинку», а потім вимикати телевізор чи забирати гаджет. 

Дивіться фільми та мультфільми разом. Час тепер для цього є. J

І чим менше в домі гаджетів і чим вони простіші, тим менше спокуси їх дивитись. 

6.             Шукайте цікаві ідеї дитячих ігор та втілюйтеїх у життя. Інтернет у цьомудопоможе. Зокрема, чимало підказок про те, як створити розвивальне середовище вдома своїми руками знайдете в групі Mališani на фейсбук www.facebook.com/Mališani-1614092342008559 та в інстаграм-акаунті pantera4a.

7.             Будьте до себе поблажливі. Не очікуйте, що встигнете за день багато справ. Не ставте великих цілей на карантин. Не вимотуйте себе хатніми справами. Діти  й так забирають у Вас багато часу й сил. Головне – зберегти з ними хороші стосунки, решта – не так важливо, навіть навчання.

8.             Цінуйте кожен прожитий день. Не зазирайте далеко вперед. Турбота про день сьогоднішній значно знижує моральну напругу.

9.             Займайтеся батьківською самоосвітою. Читайте літературу, яка розширює батьківський кругозір. Зокрема, книги «Якщо з дитиною складно» Людмили Петрановської, «Мама на нулі. Путівник по батьківському вигоранню» Анастасії Ізюмської, Анни Куусмаа.

10.         Якщо Вам все-таки не вдається знаходити спільну мову з дітьми, Ви відчуваєте, що Ваші сили «на межі», зверніться за консультацією до психолога. 

Зокрема, батьки дітей з ООП, які відвідували Липоводолинський ІРЦ до карантину, можуть отримати консультацію практичного психолога по телефону. Звертайтесь за номером 099-077-79-80 в робочий час.

Потрібен час, щоб родини адаптуватись до раптових змін і виробили нові правила співжиття. Вчіться бути поряд зі своїми дітьми. Ситуація сама до цього змушує. Згодом, коли все стабілізується, ви згадуватимете карантин як благословенний час, проведений разом з дітьми. 

   У Липоводолинській об’єднаній територіальній громаді 29.02.2020 відшуміла і відгула «Масляна».

      Скільки приємних хвилювань виникає при одному слові – «Масляна». Адже це свято, напевно у кожного, асоціюється з улюбленими млинцями та варениками. Це одне із найсвітліших, найрадісніших свят, коли люди проводжають Зиму і зустрічають Весну.  І колектив  Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Липоводолинської селищної ради Сумської області не залишився осторонь,  а вклав свою часточку у проведення цього свята. 

    Насвяті були різноманітні розваги на будь-який смак. Асортимент страв теж вразив: млинці, налисники, шашлики і не тільки.  

"АВА-терапія. Питання - відповіді"

  31 січня  практичний психолог Інклюзивно-ресурсного центру Липоводолинської селищної ради взяла участь у міжнародному семінарі від DrTheresa Cianciolo - "АВА-терапія. Питання - відповіді". Даний семінар  зібрав величезну кількість спеціалістів в галузі корекційної освіти, психологів, логопедів, студентів і навіть батьків. Такі питання як Мотивація, Корекція поведінки, Візуалізація і метод альтернативної комунікації (обмін картками) PECS були висвітленні в доступній формі. 

Логопедичний фестиваль «Логофест – 2020»

   29 січня 2020 року вчитель-логопед Інклюзивно-ресурсного центру Липоводолинської селищної ради відвідав логопедичний фестиваль «Логофест – 2020», організаторами якого стали СумДПУ імені А. С Макаренка та управління освіти і науки Сумської міської ради.

    Фестиваль об`єднав педагогів закладів дошкільної освіти, закладів середньої загальної освіти, спеціалістів медичних закладів та інклюзивно-ресурсних центрів. Учасники обмінювалися досвідом, демонстрували інноваційні технології та розробки в галузі логопедії. У рамках фестивалю також було організовано виставку науково-методичної літератури. По закінченню всі отримали сертифікати.

Знайомство з можливостями ресурсної кімнати.

   3 січня в приміщенні КЗ Липоводолинська СШ І-ІІІ ступенів у новоствореній ресурсній кімнаті відбулася зустріч працівників ІРЦ, заступника з навчально-виховної роботи, шкільного психолога, вчителів  та асистентів, які працюють з дітьми з ООП.

   В.о. директора ІРЦ, практичний психолог, вчитель-логопед ознайомили присутніх з можливостями ресурсної кімнати. Спеціалісти надали методичні рекомендації з використання ігор, літератури,  пісочниці з підсвіткою, інтерактивної підлоги та іншого обладнання. Обговорювали особливості застосування наявних засобів відповідно до певної мети корекційно-розвиткової роботи. 

    26 грудня відбулося новорічне свято для дітей, які відвідують Липоводолинський ІРЦ. Захід пройшов у приміщенні Липоводолинського районного Будинку для дітей та юнацтва. Вихованці БДЮ представили юним глядачам та їхнім батькам захоплююче театральне дійство під назвою «Чарівна зірка». У ході вистави маленькі артисти створювали новорічний настрій присутнім своєю майстерною грою. Вихованці ІРЦ були не просто глядачами, а й активними учасниками свята: відгадували загадки, водили хороводи, розказували вірші. 

    На свято завітала  начальник  відділу освіти, молоді та спорту Липоводолинської РДА Любов ДМИТРУШКО. Вона привітала всіх присутніх та вручила солодкі подарунки. 

  На завершення дійства Дід Мороз та Снігуронька традиційно вручили дітям солодощі, які надав спонсор свята директор ТОВ «Альянс» Іван ДЕМЧЕНКО. 

МЕТОДИЧНІ АСПЕКТИ ДІЯЛЬНОСТІ ІНКЛЮЗИВНО-РЕСУРСНИХ ЦЕНТРІВ

   Директори інклюзивно-ресурсних центрів з усієї Сумської області зібралися 18 грудня в Тростянці на базі комунального закладу «Інклюзивно-ресурсний центр» Тростянецької міської ради на обласну нараду-семінар «Методичний аспект діяльності інклюзивно-ресурсних центрів» .

    Обласну нараду відкрив Харламов Юрій Іванович, начальник відділу інклюзивної освіти, позашкільної та виховної роботи, який ознайомив присутніх із планом роботи обласної наради - семінару та закцентував увагу на тому , що Тростянецький інклюзивно-ресурсний центр обраний не випадково, адже на сьогодні він найкращий у Сумській області.

   Малініна Л.В., директорка ІРЦ, презентувала свій заклад, розповіла про створення, діяльність, кадровий склад, та співпрацю з органами місцевого самоврядування. Бойко Д.В., вчитель дефектолог ІРЦ, розповіла про командний підхід фахівців інклюзивно-ресурсного центру при плануванні діяльності та забезпечення психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами. Дідоренко Ю.М., завідувачка обласного ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти, висвітлила питання про єдині підходи до формування висновків комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини,

    Білаш В.М., головний спеціаліст відділу інклюзивної освіти, розповів про роботу фахівців в автоматизованій системі «ІРЦ»

 Беспальчик А.Г., методистка ОРЦПІО, висвітлила питання звітності ІРЦ, та використання МКФ для забезпечення інклюзивної освіти.

   Для учасників обласної наради-семінару директорка ІРЦ Малініна Л.В. провела екскурсію сучасним інклюзивно-ресурсним центром, також гості відвідали інклюзивний майданчик, який знаходиться у міському парку. Колектив центру радо зустрічав гостей з усієї області, адже наш ІРЦ - це сучасний стандарт, в якому повинні рости і розвиватись діти, впроваджуватися нові ідеї, реалізовуватись різноманітні проекти.

    На цьому наголосила т.в.о. директора  комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» вчитель-логопед Ірина СВІРЖЕВСЬКА під час доповіді  на апаратній нараді райдержадміністрації 25 листопада 2019 року.

   За інформацією доповідача, в Липоводолинському районі налічується 38 дітей з особливими освітніми потребами, з них 8 дошкільного віку та 30 шкільного віку. 12 дітей з особливими потребами навчаються за інклюзивною формою навчання та 2 дитини з особливими освітніми потребами – на індивідуальному навчанні. У зв’язку з відсутністю логопедів у закладах освіти району, 18 дітей, які мають незначні мовленнєві порушення, відвідують ІРЦ.

    За зверненнями батьків, проведено 41 комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дітей з особливими освітніми потребами.

 Фахівцями інклюзивно-ресурсного центру проведено 1221 корекційно-розвиткових занять з дітьми з ООП. Проведено 170 консультацій для батьків та педагогічних працівників району.

    В інклюзивно-ресурсному центрі працюють фахівці: практичний психолог, вчитель-логопед та вчитель-дефектолог (за сумісництвом).

 Фахівці ІРЦ здійснюють виїздні консультації в заклади освіти Липоводолинського району, беруть участь у командах психолого-педагогічного супроводу дітей, які навчаються в інклюзивному центрі, районних семінарах, тренінгах.

21 листопада 2019 року вчитель-логопед Свіржевська І.Г. здійснила виїзд до закладу дошкільної освіти «Ялинка» села Підставки за запитом завідувачки закладу. Метою поїздки було обстеження мовленнєвого розвитку дітей дошкільного віку. Серед дошкільників виявлено шестеро дітей, які мають мовленнєві порушення.

Логопед надала консультаційну допомогу батькам щодо виконання артикуляційних вправ, постановки та автоматизації звуків.

Кожному з батьків були роздані матеріали в друкованому вигляді для роботи з дітьми вдома.

Ресурсна кімната – крок до успішного життя в соціумі дітей з особливими освітніми потребами.

13.11.2019 р. учасники методичного об’єднання вчителів індивідуального та інклюзивного навчання КЗ Липоводолинська СШ І-ІІІ ступенів обговорили можливості ресурсної кімнати та виявили практичні способи її використання.

Асистенти вчителів поділились власним досвідом щодо взаємодії педагога та учня, які сприяють соціалізації дітей.

1 листопада 2019 р. практичний психолог Комунального закладу Липоводолинська спеціалізована школа І-ІІІ ст. провела практичне заняття "Соціалізація дитини з особливими освітніми потребами". Педагоги практично відпрацювали навички щодо формування взаємодії з дітьми з особливими потребами, емпатійності; виробили алгоритм дій педагога щодо допомоги дітям у їх соціалізації. На дане заняття був запрошений  практичний психолог Липоводолинського  ІРЦ Титаренко Т.Ю.  Вона  активно  брала участь у семінарі. Обговорювала різні проблеми з якими стикаються педагоги у повсякденній роботі з дітьми з особливими освітніми потребами.

4 липня 2019 року відбувся Всеукраїнський екзамен за результатами навчання психодіагностичними методиками WISC-IV, Leiter-3,PEP-3,Conners-3 та CASD. Практичний психолог, Тетяна Титаренко вдало склала екзамен та отримала дозвіл користування цим інструментарієм в своїй роботі. Вітаємо з такою складною перемогою! 

26 квітня в Липоводолинському ІРЦ відбувся захід для дітей з особливими освітніми потребами «Світле свято Великодня». Натхненно дзвеніли дитячі голоси про Великдень, писанку. На свято були запрошені керівники гуртків Липоводолинського районного Будинку для дітей та юнацтва і Липоводолинської дитячої школи мистецтв. Вихователі провели для діток тематичне заняття «Гарна писанка у мене…», де  допомогли їм у створенні власної різнобарвної крашанки. У кожного була своя писанка – неповторна дитяча фантазія. Просто очі від розмаїття розбігаються!

Працівники ІРЦ познайомили дітей із звичаями та обрядами свята. Великоднє свято мало піднесений настрій та чудову атмосферу.

Приємною несподіванкою для всіх присутнім на заході  стало вручення пасхальних подарунків від гостей: начальника відділу освіти, молоді та спорту Липоводолинської державної адміністрації Любові ДМИТРУШКО та   керівників шкіл Ганни ГАЙДУК та Галини БОГОМОЛ. 

На знак вдячності дітвора презентували гостям власноруч виготовлені писанки, а щасливі їх посмішки стали яскравим підтвердження того, що творити добрі справи – істинне призначення людини. Зазначимо, що акція «СВІТЛОМУ ВОСКРЕСІННЮ – СВІТЛІ ПОМИСЛИ» - вже другий подібний захід для «особливих діток», організатором якого виступив відділ освіти, молоді та спорту Липоводолинської районної державної адміністрації.

Метою всієї проведеної роботи стало розкриття змісту святкування Великодня, примноження традицій українського народу.

На завершення свята, всіх дітей пригостили смачною паскою!

До Міжнародного дня поширення інформації про аутизм, працівники Липоводорлинського ІРЦ долучилися  до флешмобу "Липоводолинщина  у блакитному". З такою підтримкою, розумінням, співпереживанням та небайдужістю ми вкотре показуємо свою толерантність по відношенню до людей з такою особливістю у нашому суспільстві. Для цього потрібно було лише вдягнути щось із одягу або аксесуарів блакитного або синього кольорів.

20 лютого 2019 року в. о. директора Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Липоводолинської районної ради Сумської області  Тетяна КОЛОДЯЖНА взяла участь у нараді при начальнику відділу освіти, молоді та спорту районної державної адміністрації, де було висвітлено питання про медіатеки та ресурсні кімнати – як крок до успішного життя в соціумі дітей з особливими освітніми потребами. Перевагою ресурсної кімнати  - це можливість дітям із особливими освітніми потребами займатися за індивідуальним планом розвитку з корекційними педагогами. Тут дитина зможе отримуватиме корекційні послуги, які сприятимуть у майбутньому почуватися більш адаптованою.

Що ж стосується медіатек то це сучасні бібліотеки. Якщо дитина з особливими потребами втомилася на уроці, вона матиме змогу прийти сюди з асистентом учителя та відпочити. Також вона може доопрацювати завдання, що отримала на занятті. Діти з особливими потребами можуть знаходитися тут разом зі звичайними учнями та соціалізуватися, що дуже важливо.

16 - 17 лютого практичний психолог Комунальної установи  «Інклюзивно-ресурсний центр» відвідала тренінг «Інклюзивне навчання: технології педагогічного супроводу» у місті Києві. Подія зібрала учасників з усієї країни: вчителів, викладачів, батьків, психологів.

Головними тренерами даного заходу  виступили  Інна ГОРБЕНКО та Оксана ФЕДОРЕНКО – кандидати педагогічних наук, науковці й практики, які уже тривалий час працюють над впровадженням інклюзії в Україні.

На тренінгу учасники познайомились із сучасним підходом до визначення особливих освітніх потреб та умовами організації інклюзивного навчання. Також говорили про Індивідуальну програму розвитку дитини з ООП, інструменти для роботи вчителя та асистента в інклюзивному класі, трирівневу модель підтримки особливої дитини.  Тренери розповіли про професійне співпробітництво з закладі освіти, зокрема про команду супроводу дитини з ООП, про ролі й функції асистента вчителя.

Теоретичний матеріал супроводжувався виконанням практичних вправ для кращого засвоєння матеріалу.

По завершенню двох навчальних днів учасники отримали сертифікати від ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький Державний університет імені Григорія Сковороди».

14 лютого - День Святого Валентина – день, коли люди відкрито говорять про найпрекрасніше у світі почуття – про кохання, висловлюють свою любов один до одного подарунками, сюрпризами, традиційними листівками-сердечками.

У Комунальній установі «Інклюзивно-ресурсний центр» Липоводолинської районної ради Сумської області в цей холодний лютневий день на душі тепло як ніколи, а повітря заполонили відчуття щастя і романтики.

Сьогодні до нас завітали працівники відділу освіти, молоді та спорту Липоводолинської районної державної адміністрації, які  відсвяткували цей день разом з вихованцями інклюзино-ресурсного центру.

За ініціативи начальника відділу Любові Дмитрушко, було започатковано благодійну акцію на підтримку дітей з особливими освітніми потребами - «Поділись добром».

Зібрані іграшки  та символічні солодощі-сердечка подарували такі бажані та очікувані моменти радості в повсякденне життя «особливих діток».

У дитячі роки гра є провідним видом діяльності людини, через яку вона пізнає світ. У грі діти й підлітки "намагаються перевірити свою силу і спритність; реалізують бажання фантазувати, відкривати таємниці й прагнути до чогось далекого і прекрасного. За вмілого використання гра може стати незамінним помічником педагога". У грі дитина навчається долати труднощі, пізнає оточення, шукає вихід з того чи іншого становища. Такі ігри формують дітей-організаторів, які наполегливо ведуть за собою інших. 

Новорічне свято – це довгоочікувана казка для всіх дорослих і дітей. У цей час люди знову починають вірити в диво, сподіватися на щасливі зміни і, затамувавши подих, загадують бажання. Щоб скрізь панував новорічний настрій, працівники інклюзивно-ресурсного центру створили для дітей казкову атмосферу -  прикрасили новорічну  ялинку,   вікна сніжинками, гірляндами та іграшками.

Напередодні  Нового року, 27 грудня, вихованці Липоводолинського ІРЦ мали змогу поринути у власну казку під назвою «Гостинці від Діда Мороза». Відомі  казкові персонажі - Дід  Мороз та Снігуронька завітали в гості до дітлахів, подарували море емоцій, гарного настрою, пісень, танців та хороводів. Діти з великим запалом та задоволенням брали участь у веселих рухливих конкурсах. Кульмінацією свята було новорічне привітання від Діда Мороза та вручення солодких подарунків дітлахам.

На свято завітала  начальник  відділу освіти, молоді та спорту Липоводолинської РДА Дмитрушко Л.М. Вона привітала всіх присутніх та вручила солодкі подарунки.

Щирі слова вдячності висловлюємо спонсору свята, керівнику ТОВ «Альянс» Демченку І.О., за надані новорічні  пакунки для  дітей з особливими освітніми потребами.

 З  гарним настроєм, радістю,   відчуттям  чарівної казки  вихованці інклюзивно-ресурсного центру  провели Новорічне свято.

 Зима – чудова пора року. Вся природа, ніби засинає під м’яким сніговим покривом, заколисана хуртовинами. Настання Нового року в цю пору додає якогось містичного настрою. В очікуванні дивовижних змін люди починають активно готуватися до свята.

От і в інклюзивно-ресурсному центрі підготовка до свят розпочалася заздалегідь. Діти із радістю  прикрашали  витинанками  усі вінка. У центрі запанувала чарівна атмосфера. Свято наближається!

Відповідно до плану роботи відділу освіти, молоді та спорту Липоводолинської  районної державної адміністрації, 26 жовтня на базі КЗ Липоводолинська СШ І-ІІІ ступенів було проведено засідання районного методичного об’єднання «Професійна діяльність асистента вчителя в інклюзивному класі» для  педагогічних працівників, які навчають дітей за інклюзивною  формою.

Учасниками були представники 4 шкіл, а саме: вчителі та вихователі, асистенти вчителів  та  запрошені фахівці Липоводолинського ІРЦ.

У ході роботи обговорювалися такі питання:

·  нормативно-правове забезпечення інклюзивного навчання в Україні;

·  документація асистента вчителя;

·  індивідуальна програма розвитку;

·  організація та зміст корекційно-розвиткового супроводу дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються за інклюзивною формою;

·  особливості оцінювання учнів з особливими освітніми потребами в умовах загальноосвітнього навчального закладу;

З інформацією по даним питанням виступили: Мороз Л.В., методист відділу освіти, молоді та спорту РДА з питань інклюзивного навчання; Валюх С.О.,асистент вчителя КЗ Липоводолинської І-ІІІ ст.; Свіржевська І.Г., вчитель-логопед Липоводолинського ІРЦ; Котова Л.В., практичний психолог Липоводолинського ІРЦ та Колодяжна Т.О., в.о. директора інклюзивно-ресурсного центру.

Учасники засідання мали змогу отримати відповіді на актуальні запитання та обмінятися думками з приводу наявних проблем у процесі організації інклюзивного навчання у загальноосвітньому навчальному закладі.

З 1 серпня 2018 року у селищі Липова Долина розпочала свою роботу Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр» Липоводолинськоїрайонної ради Сумської області.

Інклюзивно-ресурсний центр – це заклад, куди можуть звернутися батьки дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років для отримання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг. В установі проводять комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дітей, а також допомагають їх соціальній адаптації. ІРЦ покликаний забезпечувати методичний, реабілітаційний, психологічний, логопедичний супровід дітей з особливими освітніми потребами протягом усього навчання.  Послуги центру є безкоштовними для їх батьків.

У комунальній установі працюють спеціалісти: практичний психолог та вчитель-логопед. Фахівці центру  проводять корекційно-розвиткові заняття з дітьми, які  мають особливі освітні потреби. 

Якщо батьки вважають, що  дитина має проблеми і вона потребує допомоги та підтримки людей зі спеціальною освітою, то вони можуть звернутися з будь-яких питань, у межах фахової компетенції, до фахівців центру та отримати консультації чи рекомендації у вирішенні того чи іншого питання. 

Саме практичний психолог проводить  оцінку когнітивної сфери дитини, тобто визначає рівень сформованості пізнавальних процесів як сприйняття, пам'ять, увага та уява. Надає індивідуальну. групову корекційно-розвиткову допомогу дітям з особливими освітніми потребами на базі центру.

Вчитель логопед – здійснює навчальну, корекційну, роботу з дітьми які мають мовленнєві порушення. Надає батькам, вчителям консультативну допомогу щодо виправлення дефектів усного та писемного мовлення дітей.

У закладі спеціально обладнані кабінети фахівців та ресурсна кімната, в якій діти можуть відпочитичи навчатися у супроводі фахівця.  

З 1 вересня у Комунальній установі «Інклюзивно-ресурсний центр» вже розпочались перші заняття.

Кожна дитина  з особливими освітніми потребами може отримати від нас допомогу: психологічну, логопедичну, емоційно-розвантажувальну. Ми також не проти, коли батьки виявляють бажання приєднатись до нашої роботи, якщо це звісно не заважає самій дитині.

Інклюзивно-ресурсний центр розташований на базі Комунального закладу Липоводолинська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів, за адресою: смт. Липова Долина, вул. Короленка,1.

Педагогічне партнерство та обмін досвідом – це одна із форм методичної роботи, прерогативою якої є активний обмін напрацьованого матеріалу.

   Відповідно до наказу Департаменту освіти і науки Сумської облдержадміністрації, з метою вивчення досвіду роботи Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Мелітопольської міської ради Запорізької області, з 14 по 17 серпня, відбулася поїздка працівників освітньої галузі Сумської області до м. Мелітополя.  Делегацію очолював начальник відділу інклюзивної освіти, позашкільної та виховної роботи управління дошкільної, загальної середньої та інклюзивної освіти, позашкільної та виховної роботи  Департаменту освіти і науки Сумської області Харламов Ю.І. Участь у поїздці взяла в.о. директора Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Липоводолинської районної ради Сумської області   Колодяжна Т.О.

   У ході зустрічі  з директором Департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації Озеровою Т.Я., і заступником начальника управління      Хіврич В.В., було обговорено особливості взаємодії ІРЦ, закладів освіти та соціальних партнерів, специфіку роботи автоматизованої системи підтримки діяльності інклюзивно-ресурсних центрів для роботи з дітьми з особливими освітніми потребами «АіС Інклюзія», електронне робоче місце фахівця ІРЦ, вбудовані модулі «Вікно реєстрації для фахівців». Також обговорено актуальні питання щодо створення команди супроводу дитини: співпраця фахівців ІРЦ з батьками та шкільною командою щодо впровадження інклюзивної освіти, облаштування і функціонування установ інклюзивно-ресурсних центрів.

   З працівниками ж інклюзивно-ресурсного центру Мелітопольської міської ради, на чолі з директором Колодіною Т.В., учасники делегації Сумщини обговорили  нормативно-правове забезпечення роботи інклюзивно-ресурсного центру, розподіл функціональних обов’язків фахівців, робочого часу, управлінський аспект, питання освітнього процесу та інше.

   Таким чином, результатом зустрічі стануть справи, які посилять просвітницьку роль та корекційно-розвиткову роботу фахівців інклюзивно-ресурсних центрів у суспільстві.