Гроза і Блискавка
Вступ
• Гроза - одне з небезпечних, якщо не найнебезпечніше, явище погоди.
• Щорічно Земля піддається 25000000 ударів блискавок, це більше ніж
100 блискавок в секунду.
В Україні з потеплінням розпочався небезпечний грозовий період.
Влітку зранку дуже часто ясно, тихо і ніщо наче не віщує громовицю. Та ось пополудні на небі з'являються невеличкі баранці хмар, що перетворюються в могутні свинцеві. Різкі пориви вітру зривають з дерев листя, здіймають куряву. Ще кілька хвилин — і починається гроза — складне явище природи. Блискавка — велетенська електрична іскра високої напруги. Струм, якщо він пройде через серце і мозок, може виявитися смертельним для людини. Але небезпека велика навіть тоді, коли блискавка вдарить неподалік від нас.
Гроза - атмосферне явище, при якому в потужних купчасто-дощових хмарах і між хмарами і землею виникають сильні електричні розряди - блискавки, що супроводжуються громом. Як правило, при грозі випадають інтенсивні зливові опади, інколи град і спостерігається посилення вітру, часто до шквалу.
Розподіл частоти грозових розрядів на поверхні Землі
Одночасно на Землі діє близько півтори тисячі гроз, середня інтенсивність розрядів оцінюється як 46 блискавок на секунду. По поверхні планети грози розподіляються нерівномірно. Над океаном гроз спостерігається приблизно в десять разів менше, ніж над континентами. У тропічній та субтропічній зоні (від 30° північної широти до 30° південної широти) зосереджено близько 78 % всіх розрядів блискавок. Максимум грозової активності припадає на Центральну Африку. За даними спостережень з 1967 по 1976 рік, в містечку Тороро, Уганда, в середньому 251 день на рік був з грозою. У Великій Британії рекордне число грозових днів на рік для одного міста — 38. Зафіксовано в 1912 році в Стоуніхерсті, Ланкашир; вдруге таке рекордне число було зафіксоване в 1967 році в Хаддерсфілді, Західний Йоркшир.
У полярних районах Арктики, Антарктики, над полюсами гроз практично не буває. Інтенсивність гроз слідує за сонцем: максимум гроз припадає на літо (у середніх широтах) і години після полудня. Мінімум зареєстрованих гроз припадає на час перед сходом сонця.
На грози впливають також географічні особливості місцевості: сильні грозові центри знаходяться в гірських районах Гімалаїв і Кордильєр.
Блискавка - гігантський електричний іскровий розряд в атмосфері, що виявляється зазвичай яскравим спалахом світла і супроводжуючим її громом. Найчастіше блискавка виникає в купчасто-дощових хмарах, тоді вони називаються грозяними; інколи блискавки утворюються в шарувато-дощових хмарах, а також при вулканічних виверженнях, торнадо і пилових бурях.
Середня довжина блискавки складає близько 2,5 км., хоча деякі розряди тягнуться в атмосфері на відстань до 20 км.
З давніх часів люди боялися удару блискавок, і не випадково. За кількістю смертельних випадків вона поступається лише повеням. Тому завжди треба дотримуватися обережності під час грози, адже нічого не може бути важливіше за Вашу власну безпеку.
Блискавки бувають різного кольору. Під час дощу вони червоні, а якщо іде град, то блискавки спалахують синім кольором. Окрім того, вонибувають жовтими і білими. Гуркіт грому доноситься вже після того, як спалахне блискавка, тому що швидкість світла більша за швидкість звуку.
Від удару блискавки дуже часто руйнуються будинки, виникають пожежі, гинуть люди і тварини.Особливо загадково поводиться кульова блискавка. Вона може вибухнути, руйнуючи стіни, димоходи, а інколи поводить себе мирно стосовно людей. Передбачити поведінку блискавки практично неможливо.