Права дитини

Конспект уроку

Тема: Права дитини. Декларація прав дитини та Конвенція про

         права дитини. Що дитина має робити в разі порушення

         своїх прав.

 

Мета: 1. Ознайомити учнів з правами дитини, закріпленими в

                міжнародних документах. Вчити аналізувати зміст

                Конвенції про права дитини, робити висновки щодо її

                значення.

 

                     2. Формувати власне ставлення до проблеми прав і

                         свобод дитини, випадків порушення прав дитини та

                            необхідності захисту своїх прав.

 

                     3. Виховувати правову культуру.

 

Тип уроку: інтерактивний урок.

 

Обладнання: 1. Ілюстрації «Права дитини»,

                          «Дерево дитячих прав».

                      2. Завдання для роботи в парах.

                      3. Правові задачі для малих груп.

 

I. Організаційна частина

  

II. Оголошення теми, мети уроку та очікуваних результатів:

 

1.  Завдання формування основних складових правової

  компетентності:

 

         - розуміння основних прав дитини, закріплених в

   міжнародних документах;

 

- володіння правовою термінологією: права людини,

  права дитини, декларація, конвенція;

 

- вміння аналізувати основні положення Конвенції про

  права дитини, робити висновки щодо її значення,

  аналізувати правові ситуації, приймати правильне

  рішення;

 

- визначати та аргументувати власну точку зору, 

   моделювати власну поведінку в контексті рольової

   гри;

 

                         - критично ставитися до проблеми прав і свобод

                           дитини, випадків порушення прав дитини та

                           необхідності їх захисту.

 

           2. Аналізувати зміст Конвенції про права дитини, робити

                    висновки щодо її значення.

 

                3. Визначати та аргументовано доводити свою позицію.

 

                4. Формувати власне ставлення до проблеми прав і свобод

                    дитини.

 

                   5. Виховувати правову культуру учнів.

        

           III. Оголошення плану вивчення теми:

               

                1. Десять принципів Декларації прав дитини.

 

                2. Конвенція про права дитини.

 

                3. Права дитини.

 

                4. Як захищаються права дитини.

 

            IV. Вивчення нового матеріалу:

 

                1. Десять принципів Декларації прав дитини (Додаток № 1).  

 

                     1) Запитання для бесіди:

 

               Вчитель. Що таке права людини?

 

                Учні. Права людини це можливість мати певні матеріальні,

                          соціальні, культурні, духовні блага, які необхідні їй

                          для нормального існування і розвитку. Кожна держава

                          повинна забезпечувати права особистості.

                          Але вже після I світової війни стало ясно, що силами

                          окремої держави важко захистити права людини, тут

                          потрібні міжнародні гарантії.

 

 

 

-        Яка організація була створена у 1919 р.?

 

-        Що продемонструвала II світова війна?

 

-        Яка організація покликана захищати права на міжнародному рівні?

 

-        Який документ прийняла ООН?

 

-        Які права проголосила Загальна декларація прав людини?

 

Висновок: Загальна декларація прав людини

                проголосила основні надії та побажання

                загальні для всього людства.

 

Загальна декларація – це завдання, до виконання якого повинні

прагнути всі народи і всі держави.

 

          - Чи тільки права дорослих потребують визначення і захисту?

                (Учні наводять факти становища дітей)

 

-        У яких міжнародних документах визначені права дитини?

 

         Учитель: Які десять принципів Декларації прав дитини були

                          проголошені у 1959р.?  

 

         Учні називають 10 принципів Декларації прав дитини

                   (додаток № 1) (називають методом «Мікрофон»).

             

            2) Конвенція про права дитини.

 

         Учитель: 10 принципів Декларації прав дитини знайшли своє

                          втілення у Конвенції про права дитини, проголошеній

                          у 1989р.

 

         Учитель: Що таке конвенція? Чим вона відрізняється від

                         декларації?

 

         Робота над поняттями:

 

         Декларація – урочисте проголошення положень та принципів.

 

         Конвенція – міжнародна угода, обов'язкова для всіх держав,

                              які її підписали.

 

         Учитель : Скільки держав підписали Конвенцію про права

                          дитини ?

 

 

 

               Учні : Більше, як 190 держав зобов'язалися покращити життя

                             дітей. В Україні Конвенція набула чинності з 27

                          вересня 1991року. Україна зобов'язалася закріпити ці

                          права у своїй Конституції та інших законах.

 

                      3) Права дитини.

 

               Учитель: 1. Які особливості Конвенції?

 

                                2. Як по-новому визначається становище дітей

                                   у Конвенції?

 

               Учні : Конвенція базується на новому розумінні становища

                          дітей у суспільстві не як майбутніх дорослих, а як

                          рівноправних учасників суспільного життя, які

                          потребують спеціальної охорони, піклування та 

                          правового захисту!

 

              Учитель : Кого Конвенція називає дитиною?

 

                   Метод: «Мікрофон», дає можливість кожному сказати

                   швидко, говорить тільки «той у кого» символічний

                   мікрофон.

  

                   -   Які основні права дітей визначені у Конвенції ?

                       (Учні перераховують права).

 

             

              Учитель: Давайте поміркуємо разом, чи дотримуються країни

                               світу положень Конвенції про права дитини, для

                               цього використаємо метод «Займи позицію».

 

               Метод «Займи позицію».

 

              Учитель: Вам необхідно стати біля того плакату, який

                               збігається з вашою точкою зору на дане запитання і

                               переконливо довести свою думку 

 

                Метод: «Прес». 

 

              Учитель: Для того, щоб обгрунтувати свою точку зору

                               використайте метод „Прес".

 

              (Метод дає можливість формулювати та висловлювати свою 

               думку з дискусійного питання аргументовано в чіткій та

               стислій формі).

 

 

                            

         Структура та етапи методу «Прес»

 

                1 .Позиція – Я вважаю, що...

                         (Ваша точка зору)

 

                     2. Обгрунтування -   ...тому, що...

                         (Причини появи цієї думки, докази вашої позиції).

 

                     3. Приклад -    ... наприклад...

                        (Факти, які підсилять вашу позицію)

 

                     4.Висновки - Отже (тому), я вважаю...

                        (Узагальніть свою думку)

 

         Формуємо складові правової компетентності: здатність учнів

         використовувати здобуті знання та власний досвід для аналізу

         правової ситуації.

 

         5. Працюємо в парах.

             (Використовуємо статті Конвенції про права дитини)

 

Завдання: працюючи в парах, уважно прочитайте та доповніть

               пропущені фрази. Назвіть статтю Конвенції про права

               дитини, звідки цей уривок.

 

                 1. Дитиною визнається особа, яка не досягла 18 років

                     (ст.1 «Визначення дитини»).

 

                 2. Батьки спільно несуть відповідальність за виховання

                    дітей, а держава повинна підтримувати їх у цьому.

                    (ст.18 «Відповідальність батьків»).

 

                 3. Дитина, має право зустрічатися з іншими людьми,

                     вступати в об'єднання чи створювати їх.

                     (ст. 15 «Свобода асоціацій»).

 

                 4. Освіта повинна бути направлена на максимальний

                     розвиток особистості, талантів, розумових та фізичних

                     здібностей дитини.(ст. 29 «Мета освіти»).

 

                5. Діти, які належать до національних меншин та корінного

                     населення мають право користуватися своєю культурою,

                     рідною мовою й сповідувати свою релігію (ст.30).

 

                     

 

 

                     6. Діти, мають право на захист від всіх форм

                         експлуатації, яка наносить шкоду їх добробуту.

                        (ст.36 «Інші форми експлуатації»).

 

                     7. Держави повинні застосовувати всі можливі заходи,

                         щоб діти, які не досягли 15 років, не брали участі у

                         військових діях. Жодна дитина до 15 років не повинна

                         прилучатися на службу до збройних сил.

                         (ст. 38 «Збройні конфлікти»).

 

                     8. Дитина, яка порушила закон, має право на таке

                         поводження, яке сприяє розвитку у неї почуття власної

                         гідності й значимості, приймається до уваги її вік і

                         націлено на її соціальну реінтеграцію.

                         (ст.40 «Відправлення правосуддя щодо неповнолітніх

                         правопорушників»).

 

                     9. Держава зобов'язана забезпечити дитині — жертві

                         збройного конфлікту, тортур, зневаги, поганого

                         поводження чи експлуатації необхідне лікування

                         з метою забезпечення виздоровлення та соціальної

                         реінтеграції (ст. 39 «Догляд за дитиною»).

 

                   10. Держава повинна поважати свободу думки, сумління

                         та релігії дитини при відповідному керівництві з боку

                        батьків (ст.14 «Свобода думки, сумління й релігії»).

 

                    Учні аналізують статті Конвенції про права дитини.

 

IV. Розв’язання правових задач малими групами.

 

                               Група № 1.

 

                                             Правова задача № 1.

 

                                                 Немовля на вокзалі.

 

               Крик немовляти привернув увагу прибиральниці на

               вокзалі. Немовля - дівчинка, тепло вдягнена, - лежало в

               картонній коробці на вулиці перед входом до приміщення

               вокзалу. В коробці була записка:„Будь ласка, потурбуйтеся

               про мене"Працівники поліції по радіо звернулися до батьків,

              щоб вони прийшли за дитиною, а також викликали лікаря.

               Але на жаль, батьки не відгукнулися.

              

 

        

        Завдання. 1. Які права дівчинки тут порушено ?

                           2. Яким статтям Конвенції про права дитини вони

                               відповідають?


                                     Розв'язання правової задачі:

 

         Учні. У даній правовій задачі мають місце негативні, обурливі

                   дії батьків дівчинки, які покинули свою дитину. Ми

                   вважаємо, що порушено право дитини на життя, яке

                   визначено в статті 6 Конвенції і звучить так:

                   «Кожна дитина має невід'ємне право на життя, і держава

                   зобов'язана забезпечити виживання і розвиток дитини». 

 

          В даній правовій задачі порушено право дитини на батьківське

          піклування

 

          Порушення ст.18 «Відповідальність батьків», яка визначає:

          «Батьки спільно несуть основну відповідальність за виховання

          дітей».

 

                            Група № 2.

 

                                                Правова задача № 2.

 

                                                                  З листа Петрової О.Ї.

                                                                               м. Харків

          Не знаю до кого ще звернутися зі своїм горем. Моїй донці 10

          років, хворіє з 2 років, потребує постійної допомоги

          психоневролога. В минулому році за порадою лікарів доньку

          влаштували до спеціального інтернату . Після трьох місяців

          інтернатівського пекла, я, звичайно забрала її до дому. Після

          довгих страждань нам дозволили навчання вдома. Протягом

          року дівчинка вчилася читати, писати. І ось, після року

          навчання, нам знову наполегливо пропонують інтернат. Невже

          утримання доньки в інтернаті дешевше обійдеться державі, ніж

          індивідуальне навчання вдома?

 

          Завдання. 1. Чи порушено в даній ситуації права дитини? Які? 

                            2. Назвіть  зміст статті Конвенції про права дитини,

                                які не дотримуються в даному випадку?

 

         

 

 

 

 

 

               Учні. Ми, вважаємо, що у даній задачі має місце не 

                         милосердне ставлення державних службовців до

                         дитини - інваліда.

                         Тут порушено права дитини - інваліда. Ці права

                         визначено у ст. 23 Конвенції, яка визначає: «Дитина –

                         інвалід має право на особливий догляд, освіту і

                         підготовку з тим, щоб дитина  вела повноцінне і гідне

                         життя». Ми вважаємо , що порушено також право

                         дитини на освіту, яке визначено у ст. 28: «Дитина має

                            право на освіту і обов'язок держави забезпечити

                         безкоштовну та обов'язкову початкову освіту».

 

                              Група № 3.

 

                                Правова задача № 3. (в ілюстраціях)

 

              Лариса, мати 3-річного Олега несподівано зустріла

              колишню подругу. Жінки жваво розмовляли, не звертали

              увагу на дітей. Олег, граючись повітряною кулькою,

            вискочив на залізничний переїзд. Хлопчик опинився в

              небезпеці.

             

              Завдання: 1. Які права дитини порушено?

 

                                2. Яким статтям Конвенції про права дитини вони

                                    відповідають?

 

                                3. Щоб ви порадили цим батькам?

 

              Учні. Ми вважаємо, що у даній задачі має місце недбале

                        ставлення батьків до своїх батьківських обов'язків.

                        Неповнолітні діти не завжди можуть усвідомлювати

                        свої дії, а неувага матері спричинила ситуацію,

                        небезпечну для життя хлопчика.

                        Тут порушено статтю 19 Конвенції «Захист від

                        зловживань та недбалого поводження», яка визначає:

                        «Держава повинна захищати дитину від будь-яких

                        форм поганого поводження з ними з боку батьків,

                        нести відповідальність за піклування про дітей».

                        Ми б порадили батькам пам'ятати, що вони несуть

                        відповідальність за безпечне перебування дітей на

                        дорозі, шукати безпечні місця для прогулянок з дітьми.

 

                                                    

                                                 Група № 4.

 

             (За завданням учителя змоделювати правову ситуацію)

 

                     Моделювання правової ситуації за ролями:

 

          Пролунав дзвоник. Уроки закінчилися, учні 8 класу збирали

          речі, поспішали додому. Яка радість - попереду 2 вихідних. 

          Лише Катя сумно і дуже повільно перекладала підручники.

         До неї звернулася подруга Світлана:

          -   «Катрусю, підеш сьогодні з нами на дискотеку?»

          Дівчина знітилася і опустила голову:

          -   «Ні, вітчим мене не відпустить».

          -   «Так запитай у мами!»

         -   «Не можу, коли вітчим дізнається, то мене поб'є, знову буду

                 ходити з синцями».

          До дівчинки підійшов однокласник Антон:

          -   «Катю, ти не забула, у суботу ми граємо у футбол з нашими

                 суперниками. Всі дівчата прийдуть за нас поболіти. А ти

                будеш»?

          -   «Ні, я не прийду. Мені потрібно доглядати за братиком і

                сестричкою».

          Катя ще нижче опустила голову і відійшла від Антона.

          Антон до Світлани: «Слухай, у Каті є брат і сестра, яких вона

                                                 дуже любить. Вона старша серед них, але

                                                 чомусь її мама і вітчим поводяться з нею

                                                 не так, як з іншими дітьми».

          Світлана: «Так, Катя цілими днями проводить час у своїй

                             кімнаті. Вона нікого не бачить і ні з ким не

                            спілкується».

          Антон: «Уявляєш, вона не може запросити до себе друзів або

                         крикнути із вікна, бо воно забите дошками. У кімнаті

                         лампа, ліжко та стіл».

          Світлана: «Так, вона говорила, що коли закінчує робити

                             уроки, лампу вітчим забирає і вона залишається в

                             темряві. Уявляєш, коли Катя спробувала 

                             поскаржитися матері, вітчим її побив».

 

         Завдання: 1. Чи порушуються права Каті відповідно до

                               Конвенції про права дитини?

                           2. Який вихід із цієї ситуації ви запропонуєте?

                           3. Що порадите Катерині?

 

 

               Учні: У даній правовій задачі має місце жорстоке

                          поводження батьків зі своєю донькою.

                          Ми вважаємо, що порушено такі статті Конвенції:

                Ст. 3. Забезпечення прав дитини, врахування її інтересів.

                Ст. 6. Виживання і розвиток. Кожна дитина має право на

                           життя і держава повинна забезпечити виживання і

                           розвиток дитини.

               Ст. 18 Батьки спільно несуть відповідальність за виховання

                           дітей.

                Ст. 19 Держава повинна захищати від поганого ставлення,

                            від психічного та фізичного насилля, образи та

                            зловживань.

                Ст. 37 Жодна дитина не повинна бути піддана жорстокому

                            поводженню та покаранню.

 

               Ми порадимо Катерині: звернутися до поліції, до дорослих,

               яким вона довіряє, щоб вони допомогли захистити її права.

 

                  V. Підсумок розв'язання правових ситуацій

 

               Вчитель:Розв'язуючи правові завдання, ви пропонували різні

                               шляхи їх вирішення. Але запам'ятайте,

                               безвихідних ситуацій не буває, потрібно тільки

                               вміти рахуватися з правами інших. Вихід потрібно

                               шукати. Кожен з вас повинен знати, що свої права

                               можна і треба захищати.

 

               Якщо вам потрібна допомога, ви можете скористатися 

               такими рекомендаціями.

 

              Зверніть увагу на поради:    

 

                          Як захищаються права дитини? (Додаток № 2) 

 

               Вчитель: Отже, якщо вам потрібна допомога, або серйозна

                               порада, якщо порушені ваші права, ви можете

                               звернутися до; (Учні читають поради та додаток

                               № 2 «Як захищаються права дитини?»)

 

               Вчитель: Хай ці короткі поради допоможуть вам у

                               розв’язанні складних життєвих проблем.

 

 

 

 

 

         В процесі розв’язання правових завдань формуємо здатність

         учнів на основі знань та власного досвіду аналізувати правову

         задачу, приймати правильне рішення, моделювати власну

         поведінку в контексті рольової гри.

 

VI. Підсумок уроку.

 

         1. Учитель. Як ви вважаєте, чи потрібний такий документ, як

                             Конвенція про права дитини людству взагалі?

 

             Учні. 1. Конвенція про права дитини має важливе міжнародне

                            значення.

 

                       2. Міжнародна спільнота особливого значення надає

                           забезпеченню прав дітей як частині населення.

 

                       3. Головним завданням Конвенції є забезпечення дітям

                           особливого піклування та допомоги, надання

                           необхідного захисту та сприяння сім’ї як основному

                           осередку суспільства та природному середовищу для

                           зростання і благополуччя всіх її членів і особливо

                           дітей.

 

         2. Творча робота.

 

             Учитель. Уявіть собі, що перед вами «Дерево дитячих прав»

                            (На дошці великий плакат. На партах у дітей –

                             аркуші). Ви маєте можливість наростити свою

                             гілку або листочок, вказавши найважливіші права

                             дитини, на вашу думку. Які права дитини ви назвете,

                             щоб змінити наше дерево?

 

             Учні називають права дитини з Конвенції про права дитини.

 

         3. Підсумкова бесіда.

 

             Учитель. Які міжнародні документи захищають права дітей?

 

             Учні. «Декларація прав дитини» 1959р.

 

                       «Конвенція про права дитини» 1989р.

                      

                       «Декларація про захист жінок та дітей під час збройних

                         конфліктів» 1974р.

 

                       «Європейська Конвенція прав дитини» 1996р.

 

 

                  Учитель. Які положення Конвенції про права дитини ви

                                  вважаєте легкоздійсненними?

 

                  Учні. Легкоздійсненними є положення Конвенції про права

                            дитини, визначені в статтях 7 «Дитина має право на

                            ім’я при народженні. Дитина має право на

                            громадянство», а також в статті 12 «Дитина має

                            право вільно виражати свої погляди».

 

                  Учитель. Які положення Конвенції ви вважаєте такими, що

                                   потребують для здійснення великих зусиль та

                                   коштів держави?

 

                  Учні. Певних зусиль та коштів держави потребує

                            виконання статті 24 Конвенції «Дитина має право на

                           медичну допомогу, яка відповідає найкращим

                            стандартам, надання достатнього калорійного

                            продовольства та чистої питної води» та інші.

 

                  Учитель. Куди ви маєте звернутися, щоб захистити свої

                                   права?

 

                  Учні. (Називають поради: «Як захищають права дітей»)

 

                  Учитель. Який головний висновок ви повинні запам’ятати?

 

                  Учні. 1. Необхідно знати свої права і поважати права

                                інших людей.

 

                            2. Кожен з нас повинен знати, що свої права можна і

                                треба захищати.

 

                           3. Безвихідних ситуацій не буває, завжди потрібно

                               шукати вихід.

 

 VII. Домашнє завдання.

 

1.     Скласти правову задачу про дитину, права якої були порушені, а потім завдяки її власним зусиллям або допомозі інших людей – захищені.

 

 

 

 

 

 

Додаток № 1.

 

Десять принципів

Декларації прав дитини (ООН) 1959р.

 

 

 

 

 

 

         ви ще більше піклуйтесь про нас і враховуйте наші потреби.

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток № 2.

 

Як захищаються права дитини?

 

 

Держави зобов'язані ознайомити як дорослих, так і дітей з правами, визначеними Конвенцією. Для здійснення міжнародного контролю за дотриманням прав дитини та виконанням зобов'язань, взятих на себе державами, був створений Комітет прав дитини ООН. Комітет розробив пропозиції та рекомендації щодо дотримання прав дитини різними країнами. Важливу роль у забезпеченні прав дитини має Міжнародний надзвичайний фонд допомоги дітям.

 

 

 

Якщо вам потрібна допомога або серйозна порада, якщо порушені ваші права, ви можете звернутись;

 

-        до дорослих осіб, яким довіряєте;

-        до поліції;

-        до психолога навчального закладу;

-        до психологічної служби за телефоном довіри,

-        до ради опіки та піклування у вашому районі

-        до опікунської ради навчального закладу;

-        до товариства Червоного Хреста