Тема. У чому суть багато культурності і як вона проявляється в українському суспільстві?Гендерна, етнічна, конфесійна різноманітність. Рівність
Мета:визначити поняття «полікультурне суспільство», з’ясувати, що таке гендерна рівність та її значення; визначити поняття етнічної та конфесійної різноманітності; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з текстом підручника та додатковими джерелами; виховувати розуміння необхідності поваги та толерантного ставлення до культурних відмінностей.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
- пояснювати та застосовувати поняття «полікультурне суспільство»;
- пояснювати, що таке гендерна рівність та в чому полягає її значення;
- усвідомлювати необхідність поваги та толерантного ставлення до культурних відмінностей.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник,
Хід уроку
I. Організаційна частина.
II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
1. Бесіда за запитаннями.
- Що таке соціум?
- Порівняйте різні розуміння поняття «соціум».
- Які елементи має соціальна структура?
- Які ролі виконує кожна людина?
- Порівняйте поняття «соціальний статус» та «соціальна роль».
2. Анаграми.
- Розшифруйте анаграми. Пригадайте значення слів-відгадок.
СТЕОН – етнос
ДРЕНЕГ – гендер
ЯОНКЕСІ – конфесія
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
1. Робота з візуальними джерелами.
- Розгляньте зображення. Що вони ілюструють? (Соціальну нерівність)
- Як вона виникає?
- Які основні причини соціальної нерівності?
- Які ще, крім соціального статусу, види нерівності вам відомі?
Сьогодні ми познайомимося з видами різноманітності суспільства та визначимо, що таке рівність.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з джерелом.
- Опрацюйте фрагмент статті з журналу «Science».
«Все почалося з того, що 13 тис. р. тому хтосьнаповнив зерном своюкаструлю. Можливо, цесталосянавіть на тисячуроківраніше. Відтодібаняк стояв укуткубудинку на східномуузбережжіСередземного моря, де сьогоднітягнутьсятериторіїІзраїля, Йорданії, Сирії. І в банякуопинивсястратегічний запас; йогоможнабулообміняти на мушліабопослуги. Невеликий приватнийкапітал. Відмисливців-збирачів до відносинобміну першими перейшлипредставникинатуфійськоїкультури, вони й здобулиперевагу над іншими племенами. Так, у суспільство почала проникатинерівність, ймовірно, вперше в історіїлюдства».
- Як археологи визначають становлення соціальної нерівності?
- Коли, на їхню думку, вона виникла?
- Наведіть кілька прикладів з історії різних періодів людства соціальної нерівності.
2. Робота в малих групах.
Клас ділиться на дві групи – дівчата та хлопці.
Кожна група отримує аркуш паперу А4 з зображенням. У дівчат – чоловік, у хлопців – жінка. Завдання: дописати чи домалювати предмети, що на їх думку можуть або мають робити лише чоловіки та лише жінки. Групи мають презентувати свої роботи.
- А чи є установлені у суспільстві ролі чоловіків та жінок актуальними і зараз? Доведіть.
3. Робота з візуальними джерелами.
- Розгляньте ілюстрації Марії Чорної із серії «Гендер в малюнках».
- Зробіть висновки, що таке гендер та гендерна рівність.
4. Робота з діаграмами.
Етнічний склад населення України (2002).
- Про що свідчать діаграми?
- Пригадайте, що таке етнос; конфесії?
- Яке явище визначає існування кількох різних культурних народів на одній території? (Полікуртурність)
- Визначте, за яких умов може існувати полікультурність?
5. Робота з текстом підручника (с. 49 – 51).
- Опрацюйте текст підручника.
- Визначте основні умови для розвитку полікультурного суспільства?
- Чи справляється з цим завданням українське суспільство? Обґрунтуйте.
- Поясніть політику мультикультуралізм.
- Чим небезпечні міжконфесійні конфлікти? Як їх уникнути?
6. Робота в парах.
- За допомогою історичних джерел знайдіть приклади міжконфесійних конфліктів.
- Проаналізуйте його причини. Чи можливо було його уникнути?
- Як в Україні захищають права представників різних конфесій?
7. Робота з правовим джерелом.
- Опрацюйте статтю КУ.
- Як у ній визначено права представників різних релігійних конфесій?
Стаття 35 Конституції України.
Коженмає право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігіюабо не сповідуватиніякої, безперешкодновідправлятиодноособовочиколективнорелігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійнудіяльність. Здійсненняцього права може бути обмежене законом лише в інтересахохоронигромадського порядку, здоров’я і моральностінаселенняабозахисту прав і свобод інших людей.
Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа - від церкви. Жоднарелігія не може бути визнана державою як обов'язкова.
V. Узагальнення та систематизація знань.
1. Бесіда за запитаннями.
- Що таке полікультурність?
- Що необхідно для існування різних культур у полікультурному світі?
- Чим відрізняються толерантність та терпимість?
- Чому саме толерантність вважають визначальним регулятором у полікультурному суспільстві?
- Чому потрібно приділяти увагу міжнаціональним відносинам?
2. Робота з епіграфами до уроку (с. 46 підручника).
VI. Підсумки уроку.
VII. Інструктаж з домашнього завдання.
1) Опрацювати с. 49 – 51 підручника.
2) За допомогою Інтернет-ресурсів знайдіть та проаналізуйте 1-2 ситуації з життя, що ілюструють приклади гендерної чи конфесійної нерівності.