Тема: Природні умови Італії та виникнення міста Рим
Мета.З’ясуватиособливості географічного положення та природних умов Італії, вдосконалювати навички роботи з історичною та географічною картами, історичними документами, роботи в групі, засвоїти нові поняття: «патриції», «плебеї», «сенат». Розкрити особливості початкового етапу розвитку римської держави; розвивати вміння порівнювати історичну інформацію; розвивати логічне мислення та кмітливість.
Обладнання: Всесвітня історія. Історія України: підручник для 6-го класу загальноосвітніх навчальних закладів/ О.Г. Бандровський, В.С. Власов. – К.: Генеза, 2014. – 272 с.; історичні та географічні карти; ТЗН (презентація); роздатковий матеріал, географічні атласи для 6 класу
Тип уроку: інтегрований урок з географії та історії, засвоєння нових знань та вмінь.
Основні поняття: «патриції», «плебеї», «сенат», «півострівне положення», «держави-карлики».
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
- вміти аналізувати географічне положення та природні умови Італії;
- називати хронологічні межі заснування Риму;
- вміти аналізувати історичний документ;
- застосовувати та пояснювати на прикладах поняття: «патриції», «плебеї», «сенат»;
- порівнювати становище патриціїв та плебеїв;
- вміти порівнювати діяльність органів влади у стародавньому Римі.
Структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Мотивація навчальної діяльності.
III. Актуалізація опорних знань, умінь учнів.
IV. Засвоєння нових знань та вмінь.
V. Закріплення знань учнів.
VI. Домашнє завдання.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель повідомляє учням тему уроку, його завдання та інформує про основні форми роботи.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Використовуючи метод «Мозкового штурму», спираючись на знання, яких набули учні попередньо на уроках історії та географії, учні дають характеристику географічному положенню і природно-кліматичним умовам Італії.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Географічне положення та природно-кліматичні умови Італії
Розповідь вчителя географії
Італія– цекраїна, що розташована на півдні Європи.
Синє море, лазурне небо, яскрава субтропічна зелень, мальовничі,оповиті плющем, античні руїни, мелодійні неаполітанські пісні – такоюбула Італія у минулі століття. Сучасне ж обличчя країни доповнюють модні курорти в Альпах, автомобілі «Фіат» та «Ферарі», популярні у світі італійський одяг, взуття, піца, паста, оливки і сонячний настрій.
На території Італії можна виділити 3 частини: материкову, півострівну – Апенінський півострів– чобітокй острівну – острови Сицилія, Сардинія та інші. Це морська держава, близько 80% її кордонів – морські. Береги Італії омивають п’ять морів: Лігурійське, Тіренське, Середземне, Іонічне та Адріатичне. Всі вони належать басейну Атлантичного океану.Рельєф Італії переважно гірський. На півночі –Альпи, на півдні – Апеніни. Гори є молодими, тому мають високу сейсмічну активність та наявність діючих вулканів. Серед них Везувій, Етна, Стромболі.
Везувій – діючий вулкан, що знаходиться на півдні Італії. Його катастрофічне виверження знищило в 79 році три міста.Етна – найгарячіша точка Сицилії і найвищий діючий вулкан Європи.Стромболі – вулкан маятник, відомий своїми постійними невеликими виверженнями.
Клімат переважної частини країни є субтропічним середземноморським із спекотним сухим літом та вологою помірно-теплою зимою. Що показано на кліматичній діаграмі.
Італійські річки короткі та стрімкі. Беруть початок в горах і стікають в море. Найбільшою та найповноводнішою річкою Італії є річка По.
Ви уважно слухали і щоб перейти до наступного питання, ми пропонуємо нашим командам розгадати кросворд і назвати ключове слово. І так починаємо.
2. Виникнення міста Рим та його населення.
Робота з історичним джерелом
Учні опрацьовують зміст легенди про Ромула і Рема та про заснування Рима та дають відповіді на запитання:
1. У якому столітті було засновано місто Рим?
2. Підрахуйте, скільки років відділяють нас від дати заснування Рима.
3. Хто вважається засновником Рима?
4. Хто, згідно з давньоримською легендою, вважається матір’ю Ромула?
5. На Капітолійському пагорбі у Римі встановлена статуя вовчиці. На згадку про які події було встановлено цю статую?
Перегляд відеоролика про заснування міста Рим.
Ознайомлення учнів з поняттями «патриції» та «плебеї».
Робота в групах:«Розбери пошту». Дві групи учнів повинні відібрати окремо характеристики патриціїв та плебеїв.
Учні самостійно перевіряють правильність виконання завдання групою суперників, звіряючись з вірними відповідями.
Патриції (Від pater – батько)
1. Найдавніша римська знать.
2. Це були представники сенатських сімей царської епохи.
3. Це споконвічні римські громадяни.
4. Належали до повноправного населення.
5. Виконували управлінські та жрецькі обов’язки.
6. Володіли громадськими землями.
7. Мали всю повноту влади.
Плебеї
1. Вільне, нерівноправне, другорядне населення.
2. Це жителі Риму, які були вихідцями з сусідніх, підкорених і приєднаних до Риму територій.
3. Вони не мали жодних політичних прав.
4. Не мали доступу до общинної землі. Володіли невеликими ділянками землі навколо Риму.
5. Сплачували податки.
6. Служили у війську.
7. Їх не обирали на жодні громадські посади.
3. Управління Римом в царський період.
Учитель ознайомлює учнів з періодами історії стародавнього Риму за допомогою схеми на слайді.
Учні ознайомлюються з системою управління Римом в царський період.
Учні, які отримали випереджальне завдання, ознайомлюють інших з повноваженнями царя, сенату та народних зборів.
Цар (вождь)
Очолював римський народ.
Посада була не спадкова, а виборна.
Обирали царя на Народних зборах, очевидно, на все життя.
Народні збори в будь-який момент могли зняти царя з посади, притягнути до відповідальності.
1. Цар (Rex) одночасно виконував функції воєначальника, верховного жреця, судді.
2. Здійснював управління суспільством.
3. Розв’язував різні суперечки, конфлікти тощо.
4. Цар не мав необмеженої влади. Над ним стояли Народні збори, а нарівні з ним – сенат. Тобто, цар не був абсолютним монархом.
Зовнішні відмітні знаки царя:
а) пурпурова мантія;
б) золота діадема;
в) скіпетр з орлом;
г) крісло зі слонової кістки.
Сенат
Це дорадчий орган при цареві.
1. Сенат узгоджував з царем усі важливі питання.
2. В сенаті обговорювали усі основні питання, що розглядали Народні збори і вносили свої пропозиції.
3. Усі рішення Народних зборів повинні були бути схвалені сенатом.
4. Сенат мав значний вплив на обрання царя.
5. Брав участь у справах управління.
6. Мав право укладати мир.
Народні збори
В них брали участь усі дорослі повноправні громадяни чоловіки.
Не мали права входити до Народних зборів:
а) жінки;
б) діти;
в) плебеї;
г) чужинці;
д) раби;
Народні збори вирішували питання:
1. Війни і миру.
2. Обирали службових осіб і вождя.
3. Питання спорудження нових храмів і громадських будівель.
4. Могли судити громадян, звинувачених у скоєнні тяжких злочинів.
5. Розглядали скарги громадян, засуджених до смертної кари.
6. Затверджували усиновлення та заповіти.
Рішення приймалося більшістю голосів. Але голосування проводилося не так як в Греції (кожен особисто сам за себе). Голосування проводилося по куріях. Їх було 30. Кожна курія мала свій голос (а в кожній курії рішення приймали більшістю голосів).
Учні роблять висновки про систему управління в стародавньому Римі.
4. Перегляд слайдів з цікавими фактами про стародавній Рим і сучасну Італію.
V. Закріплення знань учнів.
Робота в групах: Кожна група отримує картку з завданням вставити в речення пропущені слова:
1 група
1. Італія розташована на _______________ півострові.
2. Найбільший острів Італії має назву ________________.
3. Місто Рим виникло в __________ році.
4. Легендарним засновником міста Рим був ___________.
2 група
1. Від Європи Італію відділяють гори _____________.
2. Уздовж усього півострова тягнуться невеликі гори – ____________.
3. Символом міста Рим є ________________.
4. Місто Рим виникло на ________________ пагорбі.
Рішення історичних задач:
1) Скільки часу минуло від легендарного заснування міста Рим до наших днів?
2) Що було раніше – початокОлімпійських ігор чи заснування міста Рим, на скільки раніше?
VI. Домашнє завдання
з історії:
1.Опрацювати матеріал підручника з історії §42.
2.Скласти міні-твір на тему: «Один день з життя патриція (плебея)».
з географії:
1.Повторити матеріал підручника з географії §44.
2. Нанести на контурну карту «Світовий океан» об’єкти, що характеризують географічне положення Італії.
3.Для бажаючих скласти ребуси з теми «Італія».