Тема: “Диктатура Гая Юлія Цезаря”
Мета уроку:
Навчальна: навчити розуміти та вільно оперувати поняттями: “тріумвірат”, “диктатура. Ознайомити учнів зі змінами в житті Римської держави; висвітлити основні періоди в біографії Юлія Цезаря; розглянути основні напрямки внутрішньої і зовнішньої політики Юлія Цезаря;
Розвивальна: розвивати навички роботи учнів з історичною картою, історичними джерелами та додатковою літературою; порівнювати однотипні історичні явища на прикладі першого і другого тріумвіратів; характеризувати історичних діячів досліджуваного періоду;
Виховна: виховувати цікавість до історії Стародавнього Риму,мужність, хоробрість, саможертви на користь держави.
Обладнання: карта Стародавнього світу, ілюстрації, портрети,підручники, роздатковий матеріал,портрет Юлія Цезаря.
Тип уроку: комбінований.
Після цього уроку учні зможуть:
·характеризувати основні періоди в біографії Юлія Цезаря;
·називати основні напрямки внутрішньої і зовнішньої політики Юлія Цезаря;
·розуміти та вільно оперувати поняттями: “тріумвірат”, “диктатура.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Всі за парти тихо сіли, до роботи приступили,
бо чекає нас незвична - подорож історична.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Робота з поняттями
Використовуючи метод «Мозкового штурму» учні дають визначення понять: «криза», «републіка», «імперія», "оптимати”, “популяри”.
2. Евристична бесіда
• Чому в Римі розпочалися громадянські війни?
• Ким були брати Гракхи, чого хотіли досягти розпочинаючи свої реформи?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
·Розповідь учителя
Перший триумвірат
Словник
Триумвірат — у Стародавньому Римі колегія з трьох осіб, які призначалися або обиралися з певною метою.
Диктату́ра — необмежена влада в державі особи, групи осіб, суспільної верстви, що на відміну від демократії, тримається не на вільних і незалежнихвиборах, а спирається на силові структури та органи держави чи навіть на пряме насильство, репресії та терор.
60 р. до н.е — Марк Красс, Гней Помпей і Юлій Цезар уклали таємничий триумвірат з тимчасовою передвиборчою домовленністю: за допомогою грошей Красса на передвиборчу кампанію та підтримки популярного в армії Помпея Цезар став консулом.
У 58 р. до н.е Цезар став проконсулом (намісником) провінції Галлія, значно розширив володіння Риму в Іспанії та Галії, вторгся на територію Британії. Авторитет Цезаря в армії був надзвичайно великий.
У 53 р. до н.е Марк Красс загинув і тріумвірат розпався.
Громадянська війна у Римі ( 49 - 45 рр. до н. е)
Причина: боротьба між Гнеєм Помпеєм і Цезарем за встановлення одноосібної влади у Римі.
Привід: стурбований зростанням авторитету Цезаря, під тиском Помпея Сенат у 49 р.до н.е наказав йому з'явитися до Риму зі звітом, розпустивши лгіони. Цезар відмовився виконувати цю постанову.
Хід війни:
49 р. до н.е — Цезар зі своїм легіоном перетнув кордон Галлії та Італії — р. Рубікон, - сказавши історичну фразу: “ Жереб кинуто!”. Він захопив Рим і проголосив себе диктатором.
48 р. до н.е — військо Помпея розбито Цезарем у Греції біля м. Фарсал. Пізніше Помпей загине в Єгипті .
46 р. до н.е — перемога Цезаря в Африці. Цар Єгипту Птоломей позбавлений влади, натомість його сестра Клеопатра стала дружиною Цезаря і правителькою Єгипту.
45 р. до н.е — остаточна перемога Цезаря в Іспанії над сенатським військом, очолюваним синами загиблого Помпея.
Результати війни: встановлення диктатури Цезаря.
·Повідомлення учня “ Історичний портрет Цезаря ” ( випереджувальне завдання)
Зразок учнівської відповіді
Гай Юлій Цезар ( близько 100 — 44 рр. до н.е) походив зі старовинного патриціанського роду Юліїв, який вів сві початок від троянського героя Енея. За традицією родини, він мав стати жерцем Юпітера. З установленням диктатури Сулли Цезаря позбавили майна, відлучили від посади жерця, і лише заступництво родичів урятувало його від смерті. Опальний Цезар приєднався до армії, але після смерті Сулли повернувся до Риму, щоб розпочати політичну кар'єру. Він покорив римський плебс, витрачаючи величезні суми на обіди, театральні вистави й церемонії. Воєнними діями в Іспанії Цезар заслужив тріумф, але відмовився від нього на користь участі у виборах консула. Тоді й було створено перший тріумвірат. Ставши намі сником Галії, Цезар використовує війну і дипломатію для підкорення місцевих племен. Першим з римлян він переходить Рейн, відкинувши германські племена; першим здійснює походи на Британію. А в 49 р. до н.е Цезар стає одноосібни правителем Риму, перейшовши Рубікон з одним легіоном. Після низки битв повалений Поипей утік до Єгипту; його голову єгиптяни подарували Цезарю. Після повернення до Риму його влада стала абсолютною. Але панування Цезаря тривало недовго. 15 березня 44 р. до н.е Цезар був убитий сенаторами-заколотниками, що нанесли йому 23 поранення. За легендою, перед смертю він звернувся до свого друга, який організував напад : “ І ти Бруте!...” Багатьом планам Цезаря не судилося втілитися в життя, але він, безперечно, був видатним полководцем і політичним діячем.
Продовження розповіді вчителя
Цезар - один з кращих римських прозаїків. З його творів збереглися „Записи про галльську війну" - 7 книг - важливе історичне джерело для вивчення суспільного ладу, побут й культури кельтських і германських племен І ст. До н. е. та „Записки про громадянську війну" - 3 книги. Для них характерна продуманість, ясна композиція, проста невимушена розповідь, точна мова, конкретність образів і тонка характеристика, як поодиноких людей, так і цілих народів (особливо галлів). Відомі збірники мови і листів Цезаря, 2 памфлети, ряд віршованих робіт.
Реформи Юлія Цезаря:
У 45 році до н. е. за наказом Юлія Цезаря було проведено реформу календаря. Календар у Римі вели спеціальні жерці. За багато років вони так заплутали лік днів, що й самі не могли у ньому розібратися. Тому про римських полководців говорили, що вони завжди перемагали, але ніколи не знали, в який день це трапилось. Цезар запросив до Риму вченого-агронома з Єгипту, щоб той виправив календар. Відтоді новий календар стали називати іменем Юлія Цезаря-юліанським. У нашій країні ним користувалися аж до 1918 року. Але і зараз народ не забув юліанський календар, його дати прийнято називати „за старим стилем".
За своє життя Цезар ввів реформу дорожнього руху. Правила Цезаря, звичайно, були не досконалі і суттєво відрізнялися від сучасних, але дещо з них використовується і зараз, наприклад, вулиці з одностороннім рухом. З сходу сонця і до кінця робочого дня (за 2 години до заходу сонця) заборонявся приїзд по Риму колісниць, екіпажів, приватних возів. А іноземці повинні були залишати транспорт за містом і пересуватися тільки пішки або в найманих паланках (своєрідне таксі). Щоб правила виконувалися, був створений спеціальний патруль, який повинен був в основному не допускати сутичок між „водіями".
3. Робота з підручником (учням необхідно прочитати відповідний пункт підручника і зробити висновки щодо політики Цезаря)
Зразок учнівської відповіді
·Прямі податки стягувалися тільки державою.
·Обмежено зловживання намісників у провінціях.
·Розгорнуто широку колонізацію провінцій: римське громадянство надавалося мешканцям Сицилії, Галлії, Іспанії; ветерани отримали землі в провінціях.
·До складу Сенату включено прихильників з числа воєнних командирів, мешканців провінцій; Чисельність Сенату зросла до 900 чоловік.
·Група сенаторів побоюючись загрози республіканському ладу, організувала змову проти Цезаря, очолювану Брутом ( прийомним сином Цезаря) і Кассієм. 15.03.44 р. до н.е Цезар був убитий.
IV. Рефлексія
Завдання для самоконтролю
·Римські народні трибуни мали виключне право:
а) голосу; б) вето; в) соціального захисту; г) таємниці листування.
·Рим було засновано у:
а) 753 р. до н.е; б)509 р. до н.е; в) 494 р. до н.е; г) 390 р. до н.е;
·Укажіть характерні риси розвитку Римської республіки в ІІ ст. до н.е
1. Зростання авторитету воєначальників.
·Установлення царської влади.
·Перетворення армії на професійну.
·Розорення селянства.
·Завоювання Італії.
·Зростання чисельності рабів.
·Зростання впливу Народних зборів.
·4. Розташуйте події в хронологічній послідовності.
1. Диктатура Сулли;
2. Перший триумвірат;
3. І Пунічна війна;
4. проголошення республіки в Римі.
V. Домашнє завдання
1. Прочитати відповідний параграф підручника
·Записати крилаті вислови, які належать Цезарю
·Написати твір на тему: “ Якби я був Цезарем”