Poniżej prezentuję zdjęcia i filmy, powstałe podczas używania sprzętu w pierwszym roku, a w szczególności relację z używania drukarki 3D. Miłej lektury życzę Wam - ja sam.  

Jakub Kasperkowicz

Oto i ona ... drukarka wymarzona 

1.09.2022

Przyjechały pudła i stał się druk (prawie). Jeszcze przez pierwszym dzwonkiem roku szkolnego 2022 drukarka w końcu dotarła. A pudeł było łohoho i jeszcze trochę. I wtedy nastąpiło wielkie składanie. Pamiętam ten dzień... Ręce mnie świerzbiły, rwały się do pracy. Tuż po apelu noworocznym przebrałem się w bardziej roboczy outfit, wziąłem narzędzia do ręki i element po elemencie drukarka rosła w oczach.  Po kilku godzinach skręcania i dopasowywania części, a przede wszystkim po uważnym czytaniu instrukcji maszyna się "narodziła" by służyć.  Niedługo po tym nastąpiły pierwsze testy jeszcze bez uczniów. 

JK

#LaboratoriaPrzyszłości 

2022-09-01-pierwszy_rozruch_3d.mp4

Pierwszy rozruch ... 

Pierwszy rozruch maszyny nastąpił bardzo szybko. Już pierwszego września nastąpiło kliknięcie i ... maszyna powoli ruszyła. Zaczęła się rozgrzewać para buch - ona w ruch! 


...  i pierwszy błąd

I po chwili ... błąd. Cóż błąd to nie koniec świata. Ten akurat dotyczył jakichś kabelków, które były na tyle niesforne, że nie połączyły się tak jak należy.

#LaboratoriaPrzyszłości

2022-09-01_błąd_podłaczenia_stołu_3d.mp4
2022-09-01-pierwszy_wydruk-kot-nieudany-3d.mp4

Pierwszy wydruk i ...  

Kolejno co nastąpiło:  kalibracja stołu, proces instalacji programu - slicera, szukania modelu do pierwszego wydruku (dzięki THINGVERSE!), wgranie modelu do drukarki i PRESS THE BUTTON START! A zaraz, a czy ja założyłem filament? Tak, tak wszystko na miejscu.  Czy dysza i stół rozgrzane? Tak jest szefie! Nie mogę tylko zrozumieć dlaczego wybrałem akurat taki model do wydruku... Przecież ja mam alergię na koty :)

#LaboratoriaPrzyszłości

...  i pierwsza klapa

Taaa! Jakoś coś się nie udało. Nie trzeba nawet było czekać do końca. Kot jakoś tak się spłaska zrobił. Chyba nie tak miało być ... Cóż zakasać rękawy trzeba powtórzyć wszystko raz jeszcze i wiooo. Dajmy szansę następnemu kotu. 

A w czym był problem? Należałoby zadać sobie takie pytanie. Słowem klucz jest KALIBRACJA. Źle ją przeprowadziłem przez to model nie "sklejał" się jak należy. Co było dalej?

#LaboratoriaPrzyszłości

2022-09-02_kotek_100%.mp4

Pierwszy przyjaciel

Poznajcie go. Oto mój nowy przyjaciel. I okazało się, że pomimo swojej "kanciowatości" jest całkiem milutki. A co najważniejsze nie mam na niego uczulenia! 

#LaboratoriaPrzyszłości (2.09)

2022-09-02-kotek-zbliżenie.mp4
2022-09-12-gigakot.mp4

No i co z tego, że mam manię wielkości?

Koci przyjaciele przejęli nade mną kontrole. Oto przed Państwem Giga-Kot. Tego można już pogłaskać nie paluszkiem, a całą dłonią:) 15h wydruku za nami ... 

#LaboratoriaPrzyszłości (12.09)

Arabskie księżycowe noce 

Po całej kociej rodzince: mikro-kocie, małym kocie, średnim kocie, dużym kocie i giga kocie przyszła kolej na coś innego. I to  bardzo ambitnego. Projekt Księżycowego miasta.

GENIALNY!!! 

Projekt bazuje na ilustracji "Arabian Crescent" grafika Chris Kawagiwy: chriskawagiwa.com a model można pobrać z printables 

#LaboratoriaPrzyszłości (14.09.2022)

2022-09-14-city-moon-100%.mp4

Case 1 - noga pirani

Występują: Pani Katarzyna, Pan Jakub.

Pani Katarzyna: Jakubie, oh zobacz. Mam Ci ja grę takową co jedną nogę zgubiła. A już ci powiedz jak tu żyć?

Pan Jakub:  Nie zadręczaj się tym Katarzyno! Mam ja ci takową szatańską maszynerię, co z taką samą łatwością jak dopler facjatę przyodziewa zara w pędy kopie nogi wykona. 

PK : Jakoż to działa? Czyż to niebezpieczeństwo na nas sprowadzić może?

PJ: Nie martw się me eksperymenty dowjodły, że sprowadzenie na zaś demonicznej mocy znikome jest. 

PK: Zatem chodźmy w tany! 


Tak mniej więcej wyglądała rozmowa jaką odbyłem z Panią Katarzyną, ale może warto dodać, że tenże pomarańczowy element to nóżka od gry "Piranie".  

Przy wykorzystaniu skanera 3D istniejący element został zeskanowany, wykonano odbicie lustrzane i wydruk elementu. Wszystko przebiegło pomyślnie. Chociaż jak się dowiedziałem za czas jakiś wydruk się złamał (edit. do tej pory 27.09.2023) nie został wykonany ponownie. Chyba piranie wyszły z mody...


#LaboratoriaPrzyszłości (27.09)

2022-10-05-pikachu-siano.mp4

Siano z pokemona 

Teraz coś kultowego niemal. 

Pojawiły się w 1996 roku. Pokemony przez lata odchodziły wracały. Miały być chwilowym kaprysem. Chwilami mówiło się, że są niebezpieczne i mieszają dzieciom w głowach. Obecnie Pokemony to tak silna marka, że nie sposób jej nie znać. 

Po tym krtókim historycznym rysie przejdźmy do konkretów. Tak.. pika, pika .. pika..chu. Niestety misja wydruk zakończona fiaskiem. Powstała prawie połowa tegoż słodkiego żółtego przyjaciela. 

Co sie stało z resztą? Zobaczcie sami!

#LaboratoriaPrzyszłości (5.10)

Uczniowskie koty za płoty 

Oto przed Państwem pierwsze wydruki uczniowskie! Oczywiście co? Koty. Po tym roku chyba zostanę kociarzem. Nawet zdarzyło się, że któryś uczeń zapytał: Dlaczego Pan ciągle drukuje koty? Odpowiedziałem, że nie mam pojęcia, bo przecież ja wcale nie lubię kotów:) Tak jakoś wyszło..

Uczniowie tworzyli na podstawie prakota - prototypu swoje własne wersje. Projekt przeprowadzany był w klasach szóstych przy pomocy aplikacji internetowej TinkerCad. Uczniowie poznali jej działanie, uczyli się jak wykonać model 3D. Następnie obserwowali jak przebiega proces przeniesienia modelu 3D do slicera i dobranie parametrów wydruku. 

Koty były gotowe na następną lekcję. Czekały w szufladzie i niemiłosiernie miałczały. Wszystkie trafiły do domów ich twórców. Mam nadzieję, że w każdym z domów znalazł się dla nich jakiś zaciszny kącik. 

#LaboratoriaPrzyszłości (11.10)

2022-10-27-dynia-100%.mp4

Zupa z dyni, a la Halloween. 

Ta niezwykła dynia to projekt wykonywany przez nas w ramach koła zajęć CMI. Tym razem pracowaliśmy z kodem w aplikacji CodeBlocks, która jest częścią TinkerCada. Model powstał z kodu, a nie z modelowania, tak jak ma to miejsce w TinkerCadzie. Proces może być trochę podobny do programowania obrabiarek numerycznych. Kolejne komendy układane na ekranie tworzyły fragmenty dyni. Na końcu całość kodu została zamieniona w model.


Proces nazwijmy: modelowaniem za pomocą kodu. 

#LaboratoriaPrzyszłości (27.10)

Sianokoty

Wielki i pewnie nie ostatni came back KOTÓW. Kolejne wariacje kotowe i tym razem trochę koto-sianka.

Skąd tyle siana? Jeden kot drukował się pod lekkim kątem i prawdopodobnie w pewnym momencie się przewrócił, a potem mała katastrofa nabierała rozpędu. Tak czy inaczej koty górą!


 

#LaboratoriaPrzyszłości (4.11)

2022-11-04-koty_siano.mp4

Idzie zima, mróz za .. głowę trzyma

Na dodatkowych zajęciach powstawały od czasu do czasu bardzo ciekawe projekty. To jeden z nich. Bałwanek ... co prawda śmialiśmy się, ze zamiast miotły ma szczotkę do czyszczenia toalet, ale co tam taka wersja jest nader bardzo interesująca.


 

#LaboratoriaPrzyszłości (24.11)

Guma nie do (u)żucia

Przyszła pora na mały eksperyment. O ile do tej pory drukowaliśmy z najprostszego w obsłudze materiału jakim jest PLA to teraz przyszła pora na TPU. Dziwne skróty i nie wiele mówią, ale TPU jest jednym z trudniejszych materiałów do druku. Jest to rodzaj gumy, giętkiego tworzywa, które idealnie nadaje się np. na etui do telefonu. Ja podjąłem wyzwanie wydrukowania koła do uproszczonego modelu samochodu. 

Muszę przyznać, strasznie trudno jest drukować, guma nie chce wypływać, często blokuje się w podajniku. Może to kwestia jakości gumy, może drukarki. Koniec końców udało się wydrukować jedno z kół.  Pokazywane uczniom jako ciekawostka. 


 

#LaboratoriaPrzyszłości (8.12.2022)

2022-12-08_tpu-kolo.mp4

Pojazd króla szos

A oto i wspominany pojazd w dość sporej skali. Jako, że TPU miałem tylko szare, koła zostały wydrukowane niemal standardowo już przy pomocy PLA. Prezentują się całkiem dobrze i idealnie współgrają z krzywiznami pojazdu:) 

 

#LaboratoriaPrzyszłości (13.12.2022)

Miał koci gang

Kocie gangi już tu są. Projekty  ówczesnej klasy 6b i 6c wykonane przy pomocy TinkerCada. Hmm gdzieś tam mignął mi jakiś dziwny człowieczek? Czyżby to człowiek-kot? I coś jakby pies-kot?



#LaboratoriaPrzyszłości (13.12.2022)

Konsolka - antystres

Życie stresuje, szkoła stresuje, nawet oddychanie stresuje! Powstało wiele metod walki ze stresem niektóre zapewne są bardziej skuteczne, ale ta została zaprojektowana własnoręcznie! 

W ramach koło CMI uczniowie utworzyli konsolki, czy też pady z wciskanymi przyciskami (TinkerCad). Te wydrukowałem za pomocą PLA i małych elementów wciskanych TPU (chyba ostatnie podejście do TPU w roku szkolnym 2022/2023) 

No i od teraz można sobie klikać. To działa!


#LaboratoriaPrzyszłości (27.01.2023)

White Lantern 

Gdy zobaczyłem ten projekt na ekranie jednego z komputerów uczniów od razu chciałem go wydrukować. Jest to pierwszy projekt z podstawką imienną. Został wydrukowany jako "trofeum" dla szkoły, a w mniejszej wersji dla uczennicy. To jest projekt z tych, które aż się proszą o piękne pomalowanie. Może kiedyś na jakichś zajęciach modelarskich?


#LaboratoriaPrzyszłości (17.02.2023)

Case 2 - piekarnik atakuje! 

Pomysłodawczynią tego przypadku jest również Pani Katarzyna i jej niefrasobliwość podczas domowych wypieków. Ten nietypowy przedmiot to chwytak do gorącej blachy. Niestety został w piekarniku i rączka uległa prawdziwej ZAGŁADZIE. Rączka, która widoczna jest na zdjęciu została zaprojektowana w TinkerCadzie i wydrukowana na 100% wypełnienia. Wygląda niemal jak z drewna! 



#LaboratoriaPrzyszłości (31.03.2022)

Koty po raz ostatni! (hehe i Ty w to wierzysz?)

To już ostatnie kocie dzieło, warte zauważenia, ponieważ jest to niemal końcówka pracy maszyny. Czy wszysko się udało? Nie do końca. Jakiś mały niesforny kłębek wełny się rozplątał.



#LaboratoriaPrzyszłości (1.04.2023)

2023-01-27-partia_kotów.mp4

Drukowanie na żądanie

Zawsze uczniom powtarzam: wykonaj samodzielnie projekt, a jeśli to będzie coś ciekawego to wydrukujemy. Zawsze podkreślam słowo "samodzielnie". Ten jeden raz dałem się skusić na wydrukowanie na prośbę ucznia gotowego elementu. Jest to uchwyt do hulajnogi na bidon. Pomyślałem, że ten element jest bardzo użyteczny (dla odmiany od tego co zwykle drukujemy:)). Wydrukowałem i przekazałem. Zastanawiam, się czy wydruk się sprawdzi, na ile będzie wytrzymały, czy pod wpływem drgań hulajnogi podczas jazdy i wręcz wstrząsów przy skokach i trikach wytrzyma powstałe naprężenia. 



#LaboratoriaPrzyszłości (1.04.2023)

Czy Einstain miał duży mózg?

Bardzo ciekawy i wysokiej jakosci model. Podczas drukowania  głowy praca drukarki została wstrzymana, a drukarka została wyłączona. Na szczęście drukarka pozwala na wznowienie drukowania po odcięciu prądu. Na druku pozostał bardzo niewielki ślad wynikający z łączenia elementów.. Wydruk uważam za udany.



#LaboratoriaPrzyszłości (9.04.2023)

2023-03-09-einstain-przerwany-druk.mp4
2023-05-19-yoda-supporty.mp4

Yoda mówi kluczowe słowa o "MOCY"

Fioletowy Yoda to jakaś nowość:) Cóż skoro nie ma zielonego filamentu ... 

Tak czy inaczej co by to było, gdyby Yody na tym świecie nie było? Taki mentor i duchowy przewodnik musiał się znaleźć w szkolnej gablocie.


edit: wychodzi na to, że Yoda pożegnał także drukarkę w roku szkolnym 2022 - 2023, która ulegała poważnej awarii (czerwiec 2023). 


#LaboratoriaPrzyszłości (19.05.2023)

Niech moc będzie z Wami - udanych wakacji!



#LaboratoriaPrzyszłości (23.06.2023)


Awaria


Niestety wygląda to poważanie. Podczas wydruku zamiast zrobić się siano, zrobił się czop. Filament cały czas wydostawał się z dyszy a głowica jakimś cudem się zblokowała. Cała sytuacja sprawiła, że filament upychał się w mechanizm głowicy, a sama dysza przypiekała nieznośnie stół. Był to pierwszy przypadek, kiedy awaryjnie zatrzymywaliśmy drukarkę. Mam nadzieję, że ostatni.  

Heh... ciekawe jest to, że drukarkę wykończył Pikachu, który początkiem roku stworzył trochę plastykowego siana. 


edit: mamy 11.10.2023, a drukarka nadal w naprawie. Ponoć trwają jakieś negocjacje dotyczące wymiany elementów, w tym płyty grzewczej na nowe. Z tego co zrozumiałem producent negocjuje z serwisem, tak żeby naprawa została rozpatrzona gwarancyjnie. Ciekawe czy w  związku z trzymiesięczną naprawą, długość gwarancji zostanie wydłużona? 


#LaboratoriaPrzyszłości (28.06.2023)