O laboratoriach ...

   Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów mogą uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

  Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań (ze strony gov.pl).

           

       

Laboratoria w naszej szkole ...

Nasza szkoła również skorzystała z rządowego projektu "Laboratoria Przyszłości".  Został zakupiony sprzęt, wyposażenie i akcesoria, które zwiększają komfort nauki oraz pracy.  Otrzymaliśmy kwotę 251 700 zł i w całości wykorzystaliśmy otrzymane środki w 2022 roku. W dużej mierze przyczyniły się one do wyposażenia zaplecza sali: fizycznej, chemicznej i biologicznej oraz pracowni komputerowej.  Te wydatki stanowiły niemal 1/2 całej kwoty. 

W drugiej kolejności doposażono szkołę w sprzęt wysokiej klasy i zakupiono:


Wykorzystywanie ...

Sprzęt jest z powodzeniem wykorzystywany na zajęciach oraz podczas szkolnych uroczystości i wydarzeń. Aparaty pozwalają na uwiecznianie niezwykłych chwil w naszej szkole. Wszelkiego rodzaju wydarzeń, takich jak Dzień Patrona Szkoły, Święto Odzyskania Niepodległości, Dzień Uchwalenia Konstytucji 3 Maja czy Jasełek Bożonarodzeniowych. Wykorzystywanie także do organizowanych przez nauczycieli nagrań "Okruchów historii" czy też występów szkolnego koła teatralnego.  Aparaty z gimbalami oraz statywami zapewniają bardzo wysoką jakość nagrań. Kamera sportowa zabierana jest na szkolne wycieczki, gdzie warunki są bardziej ekstremalne niż na szkolnej auli. Akcesoria pozwalają na montaż  kamery, w taki sposób, a by możliwe było jej używanie bez trzymania w rękach, co uatrakcyjnia filmy z podróży. 

W klasach 1-3 roboty Genibot wykorzystywane są na zajęciach z Edukacji Informatycznej, ale i nie tylko. Maty do robotów poszerzają ich możliwości przez co ich stosowanie jest bardzo przydatne w zagadnieniach matematycznych, muzycznych oraz językowych.

Dzięki zakupionemu skanerowi i drukarce możliwe jest praktyczne wykorzystanie druku. podczas lekcji informatyki Uczniowie zdobywają wiedzę na temat modelowania 3D. Tworząc własne modele i drukujące je, mogą przekonać się jaki jest efekt końcowy ich pracy.  Podobnie płytki micro:bit pozwalają na praktyczne zapoznanie się z mikroukładami oraz wykorzystanie zdobytej wiedzy w trakcie lekcji programowania na fizycznych urządzeniach.

Sprzet warsztatowy wykorzystywany głównie na zajęciach rozwijających z techniki. Uczniowie w przygotowanym szkolnym warsztacie nie jedno mogą zmajstrować.  Rozwijają zmysł przestrzenny, podejście projektowe oraz zdobywają wiedzę i używają podstawowych narzędzi warsztatowych. Nareszcie mogą własnoręcznie wykonać pomiary suwmiarką i zobaczyć na czym polega proces lutowania. 

Sprzęt jest sukcesywnie wykorzystywany przez coraz większe grono nauczycieli, a jego zastosowanie ciągle rośnie.