Особливості організації харчування  в КЗДО № 4 "Чайка" у навчальному році

  Організація харчування дітей у закладі дошкільної освіти здійснюється відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту» (ст. 35. Організація харчування дітей у дошкільному навчальному закладі), чинного Статуту закладу та з урахуванням постанови Кабміну України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах», за № 1591 від 22.11.2004, Наказу МОЗ і МОН України за № 242/329 від 01.06.2005 «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах».

         З 01.09.2021 набрала чинності  постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм та Порядку організації  харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» від 24.03.2021 № 305.  Відбулося вивчення нового нормативного документа та переорієнтування на новий  порядок та норми харчування.  Ключовим в організації харчування по – новому є безпечність, якість, різноманітність, калорійність, енергетична та поживна цінності страв.

       Згідно з наказом по закладу створено робочу групу з впровадження норм та Порядку організації харчування, затверджених постановою КМУ від 24.03.2021 № 305, з  метою залучення фахівців закладу до своєчасного складання  перспективного меню, з урахуванням  нових норм та якісних безпечних продуктів харчування. За період 2021-2022 н.р. розроблено та затверджено Головним управлінням Держпродспоживслужби  у Дніпропетровській  області чотири примірних чотиритижневих меню для організації харчування дітей віком від 1 до 6(7) років у КЗДО № 4 «Чайка» за сезонами.

         Протягом року велика увага приділяється процесу організації харчування в закладі дошкільної освіти, а саме: відпрацюванню режиму й графіка харчування дітей;  прийому продовольчої продукції гарантованої якості;  збереженню та дотриманню термінів реалізації продуктів; дотриманню технології приготування страв; складанню перспективного меню; організації збалансованого харчування згідно з натуральними та грошовими нормами.  Відповідальними особами вчасно подається заявка-замовлення на постачання харчових продуктів і продовольчої сировини в залежності від кількості дітей в дошкільному закладі та затверджених норм харчування. У закладі встановлено 3-х разове харчування. Вартість харчування однієї дитини в день складала у 2021/22 роках: ясельні  групи – 40 гривень,  дошкільні - 45  гривень, з  яких 60%  сплачували батьки. Діти з малозабезпечених сімей, діти під опікою, діти що мають статус внутрішньо переміщених осіб, діти з інвалідністю харчувались за рахунок бюджетних коштів. 50 % від батьківської плати за харчування сплачували  батьки  багатодітних сімей.  Харчування дітей пільгового контингенту профінансовано своєчасно за рахунок бюджетних коштів.  Добовий харчовий раціон складався із наявного набору продуктів відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів  України від 24.03.2021 року № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку». Комісією з бракеражу харчових продуктів приймались якісні продукти, випадків завозу продуктів без супроводжувальних документів не зафіксовано. 

        Харчоблок забезпечений системою водонагріву з проточною водою, достатньою кількістю справного технологічного і холодильного обладнання, кухонним та столовим посудом, мийними і дезінфекційними засобами, інвентарем, санітарним і спеціальним одягом.

Документація щодо організації харчування дітей в закладі дошкільної освіти ведеться сестрою медичною старшою відповідно до Інструкції з організації  харчування дітей у дошкільних навчальних закладах (Наказ МОН України та МОЗ України від 17.04.2006 за № 298/227). Директором Нелюбіною Ю.Є.  здійснюється щоденний контроль за роботою харчоблока щодо дотримання технології приготування їжі, виходу та якості страв; ведення документації з питань харчування; забезпеченість обладнанням, посудом, кухонним інвентарем, спецодягом; маркуванням та використанням за призначенням; якістю харчових продуктів при отриманні з бази; ведення документації з питань харчування; забезпеченістю мийними, дезінфікційними засобами; дотриманням вимог щодо зберігання харчових продуктів; санітарно-гігієнічного стану харчоблоку та допоміжних приміщень; дотриманням строків реалізації продуктів; товарне сусідство  тощо.

      Педагогічні працівники закладу виховують у здобувачів дошкільної освіти культурно-гігієнічні навички приймання їжі, вчать користуватись столовим наряддям та індивідуальними серветками. Перед початком прийняття їжі сервірувались столи. В  групах   оформлені   сучасні   куточки   чергових,    наявний привабливий спеціальний одяг для дітей.  Всі групи повністю забезпечені необхідним посудом, який має належний естетичний вигляд.

       Протягом навчального року проводяться дні здорового харчування.  За попередньо складеним планом вихователі організовують  тематичні бесіди, розваги, заняття  з використанням постерів, відеоматеріалів, цікаво проводили режимні моменти із запрошенням казкових героїв.  Світлини з проведених заходів надсилають батькам у родинних вайбер-чатах.

     Питання контролю за станом дотримання санітарно-гігієнічних вимог харчування здобувачів дошкільної освіти здійснювалось відповідно до плану внутрішньої системи оцінювання (контролю) якості освітнього процесу в КЗДО № 4 «Чайка». У 2021 році відбулося вивчення організації харчування в ЗДО. За результатами самооцінювання  (критерій 1.1.4.)  складено аналітичні довідки, зроблено узагальнення та висновки.

       Питання організації харчування дітей в ЗДО включаються в тематику батьківських зборів, розглядаються на  виробничих нарадах, висвітлюються на інформаційних сайтах закладу.