SÖNDAGEN 10 MAJ 2026 KL 19.00
SÖNDAGEN 10 MAJ 2026 KL 19.00
Året är 1893. Platsen är Stackarp. Ett dramatiskt mord sker när Adolf Ekelund brutalt dödas av en brottsling vid namn Nils Svensson.
I denna fascinerande föreläsning får vi hela berättelsen om mordet – från brottet i Stackarp till rättsprocessen. Föreläsaren Lena Ringbrant Ekelund har djupdykt i de historiska domböckerna och presenterar inte bara fallet, utan ger oss också en unik inblick i:
Mordet: Hur gick det till när Adolf Ekelund mördades i september 1893?
Mördarens öde: Vad hände med Nils Svensson efter brottet?
Historieforskningens kraft: Hur man genom att granska historiska källor kan återuppliva ett öde och berätta en komplett historia.
Detta är en dramatisk lokalhistorisk skildring som ger liv åt gamla dokument och belyser hur livet kunde gestalta sig för de inblandade i en tragisk händelse för över 130 år sedan.
Lena Ringbrant Ekelund är en erfaren släktforskare och historiker som är känd för sin förmåga att gräva fram och levandegöra spännande, dolda släkthistorier.
Många känner igen henne från det populära TV-programmet Allt för Sverige, där hon arbetar med att forska fram deltagarnas släkthistorier. Under sin föreläsning berättar om hur hon forskar fram de spännande släkthistorierna i TV-programmet Allt för Sverige, vilka källor hon använder och om arbetet med segrarnas släktträff.
Lena Ringbrant Ekelund kombinerar sin expertis inom släktforskning med sin förmåga att berätta en medryckande och sann historia.