Društvene igre

Jesi li znao/znala zašto je važno igrati društvene igre?

Osim što se uz njih zabavljamo, ujedno i razvijamo brojne vještine kao što su: rješavanje problema, snalažljivost, socijalne vještine, strateško promišljanje i slično te se uz to međusobno bolje upoznajemo i zbližavamo.

Kako bi se tijekom ovih dana što više zabavljali, u nastavku ti donosimo ideje za neke društvene igre koje možeš napraviti kod kuće.

Iskoristi ovo vrijeme praznika i igraj sa svojim ukućanima!

P.S. Ako i ti znaš za neku igru, javi nam!

MEMORY

Sami napravite sličice za Memory. Izreži papir na 20 manjih u obliku kvadrata. Podijeli ih na 10 parova. Sada imaš više mogućnosti- možeš na oba papirića nacrtati istu stvar (npr. cvijet) ili možeš na jedan nacrtati cvijet, a na drugi napisati tu riječ. Za svaki sljedeći par smisli drugi pojam.

ČOVJEČE NE LJUTI SE

Pokušaj nacrtati sličnu ploču na papir. Umjesto „čopleka“ mogu ti poslužiti razni predmeti iz kućanstva. Na primjer, jedan igrač može igrati s pužićima iz tjestenine, drugi gumicama za brisanje, treći neka uzme grah ili nešto slično, a četvrti će igrati s novčićima.

ALIAS

Ovo je zanimljiva igra kojom možeš vježbati objašnjavanje pojmova te na taj način bogatiti svoj rječnik. Pripremite više (npr. 20) te neka svaki igrač napiše na papirić po jedan pojam. Papirić zatim ubacite u kapu/šešir i izvlačite. Onaj tko izvuče papirić, objašnjava drugom igraču u paru pojam, ali tako da ne spomene tu rij. Igra se može igrati s parnim brojem igrača. Ako igrate po dvoje, vidite tko će u isto vremena uspjeti pogoditi više pojmova. Ukoliko igrate učetvero, pobjednik je onaj par koji pogodi više pojmova.


PANTOMIMA

Pas, trava, kuhar, voće, slika...

Ovo je primjer pojmova koje možete koristiti. Zapišite ih na papirić i ubacite u šešir/ kapu. Podijelite se u parove. Svaki igrač svom paru oponaša izvučeni pojam. Drugi član para pogađa. Igra se u nekoliko krugova, a pobjednik je onaj par koji pogodi više pojmova.


TWISTER

Potrebna vam je podloga sa krugovima u boji (npr. možete na plahtu nacrtati krugove u bojama, slično kao na slici). Jedna osoba daje upute, a druge dvije igraju. Osoba koja daje upute govori na koju boju i koju stranu da igrači zauzmu položaj. Pri tome ne smiju laktom ili koljenom dotaknuti pod.


ČOVJEČE, GLUPIRAJ SE!

Pokušaj napraviti slična polja. Možeš zadati i drugačije zadatke, ovo je samo primjer. Budi maštovit/a!


Klikom na slike otvorit će ti se video materijali s još nekim idejama! No, nemoj zaboraviti ni na neke klasične igre kojima te mogu naučiti roditelji/bake i djedovi kao što su šah, kartaške igre, Monopoly, Pictionary, UNO i slično.

Osmislila i uredila: Mateja Kerovec, socijalna pedagoginja