2.4. Svjetski dan svjesnosti o autizmu

Svjetski dan svjesnosti o autizmu ove se godine, umjesto uz plave balone, obilježava uz poruku:

„Ostanite kod kuće“

Poremećaj iz spektra autizma (PSA) neurorazvojni je poremećaj s početkom javljanja simptoma u ranom djetinjstvu. Podaci o učestalosti poremećaja ukazuju kako se poremećaj pojavljuje kod 14,7 od 1 000 (1 na 68) djece dobi od 8 godina.

Prema petom izdanju priručnika Diagnostic and Statistical Manual (DSM-V, Američka psihijatrijska udruga, 2014) jedinstveni termin poremećaja iz spektra autizma (PSA) obuhvaća širok raspon poremećaja koji se javljaju u ranom djetinjstvu. Definiraju ga dvije glavne kategorije kriterija:

1. Perzistentni ili stalni nedostatci u socijalnoj komunikaciji i socijalnim interakcijama prisutni kroz različite kontekste koji ne uključuju opća razvojna kašnjenja.

2. Prisutnost ograničenih, repetitivnih oblika ponašanja, interesa ili aktivnosti koji se manifestiraju kroz najmanje dva od četiri simptoma.

Roditelji su često izloženi nepotpunim, a ponekad i proturječnim informacijama i različitim dijagnozama što doprinosi emocionalnom i tjelesnom iscrpljivanju cijele obitelji. Kako bi se navedeni negativni učinci prevenirali i sveli na minimum, nužno je što ranije prepoznati dijete s PSA i uključiti ga u programe rane intervencije.

Iako postoje kriteriji koje svako dijete mora zadovoljiti prije dijagnoze, klinička slika poremećaja iz spektra autizma je varijabilna i obuhvaća vrlo heterogenu populaciju.

Organizacija Autizam Europe u sklopu Svjetskog dana svjesnosti o autizmu poziva sve da se uključe u

ovogodišnju kampanju Mogu učiti. Mogu raditi.''


Cilj ove kampanje je promicanje pristupačnosti inkluzivnom obrazovanju i zapošljavanju osoba s poremećajem iz spektra autizma.

Kako biste promovirali projekt i podržali kampanju, molimo vas da koristite fotografiju/videozapis/GIF (sami ili zajedno s drugim članovima obitelji) na sljedeći način:

  • Pronađite alat/pomagalo koji predstavlja jednu od vaših vještina;

  • Napravite video/GIF sebe kako držite alat (i možda ga koristite);

  • Ili fotografirajte sebe kako držite alat (i možda ga koristite);

  • Podijelite to na društvenim mrežama koristeći hashtag #AutismDay2020.

  • Ili se možete uslikati držeći sliku kampanje.

Uredila: Bojana Kolarić, logopedica