Про школу

школа.pptx

Школа в селі Кустівці

У   державному   історичному архіві   м. Києва знаходиться досить   цінний для  краєзнавців документ. Це  “... Рапорт Новоград -   Волинского Земского исправника   от 18 ноября 1860 года №936 со представлением  в Петербург ведомостей о школах открытых при приходах...”  З цього документа ми вперше довідуємося, що школа в Кустівцях була  відкрита 8 жовтня 1839 року при сільській церкві, а навчав грамоті місцевих хлопчиків священник Якіб Козубський. Вперше 25 дітей стало навчатися елементарній грамотності.

Із   1875  року дітей  навчає вчитель  Брайковський. На  той час у селі збудували  школу-будинок. Це була велика кімната, у якій навчалося одночасно три групи  дітей. У другій половині будинку була квартира  для вчителя. Термін навчання в початкових школах, як  правило, не перевищував три роки. Рівень знань не  був високий, як правило, вчили читати, писати, рахувати. Школу відвідувало не більше 20% дітей шкільного віку, дівчата до школи не ходили. За період з 1875 по 1918 рік лише дві дівчинки заможних батьків закінчили три групи навчання: Чабанюк Олена та  Братасюк Оксеня. Батьки не мали змоги дати освіту своїм дітям. Тому лише четверо сільських хлопчаків закінчили так звану двокласну школу - Білецьку та в місті Полонне, термін навчання був п’ятирічним. Нестерук Нечипір жив у Москві, Рижак Іван емігрував до Америки, Антонюк Адам проживав у Полонному, Чабанюк Сергій  вчителював в с. Кустівці.

Після  остаточного  встановлення радянської  влади в краю, восени 1921 року в  селі була відкрита  початкова школа,  яка знаходилася в панському  будинку. Дітей навчав вчитель  Вовчок. Коли будинок згорів, школу  організували в хаті священника, яка  знаходилася на місці сучасного будинку  культури. З роками збільшується кількість учнів, і в 1925-1926 рр. їх навчає вчитель із с.Білецьке Іван  Олексійович Сидорук. У роки НЕПу  сільська громада на власні кошти будує нову двокімнатну школу з квартирою для подружжя вчителів Вовк Ганни і Лукашевича Івана  Матвійовича. У 1928 році вони виїхали, а дітей продовжували навчати  нові вчителі - Коржанівський Володимир Михайлович та його дружина Софія  Вікентіївна. Подружжя самовіддано працювало з дітьми. Сам Володимир Михайлович чудово грав на скрипці і співав, організовував гарні концерти з дітьми. Проте в 1932 році Коржанівський був заарештований органами ДПУ, і подальша його доля невідома.  Софія Вікентіївна виїхала до м. Полонне.

Напередодні 1932 року  в село прибули нові вчителі: Абар Йосип Володимирович, Гурський та Столяров Адам Кузьмович. На базі початкової школи у новому приміщенні було організовано семирічну. Директором призначили Столярова А.К.., червоного командира, його доля невідома, “загубився“ в роки війни. У  1938 році в селі збудували велику гарну школу 10-річну. Сьогодні це приміщення “старої” школи. Жителі села з повагою пригадують вчителів цієї десятирічки - Панащука, Братасюка Петра, Суботіна, Кошмака, Цихмайструка, Сильверструка, Кулигіна Якова, Палаша (історія), Чабанюка Сергія Григоровича (укр.мова), Никончука Степана Михайловича, Куберську, Робоклячу Пашу Радіонівну (молодші класи), Миколайчук Явдокію, директора школи Горбача (в 1943 році Горбача розстріляли фашисти в м. Шепетівка).

1 вересня 1945 року діти знову пішли до Кустовецької школи. З кожним роком збільшувалася кількість дітей і вчителів. У 1973 році, коли головою колгоспу був Солончук Борис Петрович, закінчили будівництво  нової середньої школи на 500 учнів.

Директорами школи були - Чабанюк С.Г., Костецька С.Г., Паламарчук І.Я., Міненко Г.П., Піскун Г.В., Лісовський А.І., Мірошниченко Ф.Е., Маліончук П.І., Шилюк В.І.