zadania

Ponad połowa książki to ćwiczenia i zadania problemowe przeznaczone dla studentów bądź słuchaczy. Poniżej zamieszczono przykłady ćwiczeń z poszczególnych rozdziałów podręcznika. Część zadań polega na analizie tekstów źródłowych, pracy na źródłach otwartych, ale zamieszczono także ćwiczenia, które służą doskonaleniu spostrzegawczości podczas oglądania seriali…


ćwiczenie nr 1 - korzystanie ze źródeł otwartych

Zapoznaj się z informacjami na temat zamachu terrorystycznego, do którego doszło 12.06.2016, w Orlando, USA. Szczególną uwagę zwróć na modus operandi zamachowcy, reakcje służb mundurowych, pochodzenie napastnika, źródła i poziom jego radykalizacji. Na podstawie wiadomości z otwartych źródeł odpowiedz na pytania dotyczące szczegółów przebiegu, taktyki i działania sprawcy.

1. O jakiej porze napastnik zaatakował i dlaczego to był dobry moment na atak?

2. Jak miał na imię negocjator rozmawiający z napastnikiem?

3. Dlaczego klub nocny jest dogodnym miejscem na urządzenie strzelaniny?

4. Czy negocjacje prowadzone przez zamachowca miały na celu wypracowanie jakiegoś kompromisu? Odpowiedź uzasadnij.

5. Jak zachowała się ochrona klubu, w którym doszło do strzelaniny?

6. Podczas szturmu jeden z policjantów został postrzelony. Co uratowało mu życie?

7. Funkcjonariusze i służby medyczne przez ponad trzy godziny nie mogły wejść na teren klubu. Jakie to miało skutki?

8. W jaki sposób funkcjonariusze dostali się do pomieszczeń klubu?

9. Czy w zamachu pojawiły się IED? Czy taka ewentualność była brana pod uwagę?

10. Dlaczego oczyszczono parking znajdujący się w pobliżu klubu i ewakuowano przebywające tam osoby?

11. Czego domagał się napastnik podczas negocjacji?

12. Dlaczego do szturmu nie doszło zaraz po przybyciu na miejsce oddziałów SWAT?

13. Jakie obywatelstwo miał napastnik?

14. Skąd napastnik pozyskał broń, której użył w strzelaninie?

15. AQAP opublikowała taktyczną analizę zamachu, które działania napastnika zostały pochwalone? Podaj dwa przykłady.

16. AQAP opublikowała taktyczną analizę zamachu, które działania napastnika zostały skrytykowane? Podaj dwa przykłady.

17. Czy zaistniałą w klubie „Pulse” sytuację można nazwać pozorowaną sytuacją zakładniczą? Uzasadnij.

18. Czy napastnik był członkiem jakieś grupy terrorystycznej?

19. Napastnik zadzwonił na numer alarmowy 911. Prawda czy fałsz?

20. W której części klubu przebywali zakładnicy?

21. Co przyśpieszyło decyzje o szturmie?

22. Napastnik podczas rozmów z negocjatorem powoływał się na dokonania Tamerlana i Dżohara Carnajewów – potwierdź bądź zaneguj.

23. Napastnik był w przeszłości przesłuchiwany przez FBI. W jakiej sprawie?

24. Jak ojciec napastnika tłumaczył motywacje Mateena?

25. Atak można określić jako zogniskowany i nakierowany. Potwierdź lub zaneguj. Odpowiedź uzasadnij.

ćwiczenie nr 2 - analiza tekstu źródłowego

Poniżej zamieszczono 10 faktów na temat małżeństwa, tekst pochodzi z nieistniejącego już bloga o charakterze rekrutacyjnym, przeznaczonego dla dziewczyn z Europy, któe chciały dołączyć do Kalifatu ISIS. Przeczytaj je i odpowiedz na pytania:

1. Jakie funkcje pełnił tzw. maqqar, kto tam przebywał, czy możliwe było swobodne opuszczanie tego miejsca?

2. Korzystając ze źródeł otwartych, odpowiedz na pytanie, czy istotnie, jak to napisano w pierwszym punkcie, kobieta mogła funkcjonować w kalifacie bez męskiego opiekuna (męża, syna bądź ojca)?

3. Autorka kilkukrotnie podkreśla, że w kalifacie nic nie dzieje się bez zgody kobiety. Jak sądzisz dlaczego ta informacja została powtórzona?

4. Autorka kilkukrotnie podkreśla, że w kalifacie nic nie dzieje się bez zgody kobiety. Korzystając ze źródeł otwartych potwierdź lub zaneguj. Odpowiedź uzasadnij.

5. Czym jest mahr?

6. Do zawarcia małżeństwa dochodzi dzień po pierwszym spotkaniu lub nawet szybciej. Małżonkowie czasami nie mówią nawet w tym samym języku. Co sądzisz o tak zawieranych małżeństwach?

7. Jak sądzisz, jakich istotnych informacji zabrakło w tym „dekalogu”?

8. Co wiadomo z całą pewnością, z poniższych informacji, na temat małżeństw zawieranych w kalifacie?

9. Co oznacza słowo „dawlah” użyte w punkcie nr 6?

10. Wyjaśnij obcojęzyczne terminy użyte w punkcie nr 7.

TEKST ŹRÓDŁOWY

10 ‘Marriage’ Facts from the Islamic State.

1. If you’re single and you don’t want (or ready) to get married, no one will force you. You can stay in all-sisters hostel (maqqar).

2. No marriage is conducted without wali. You must have approval from your wali mujbir (guardian) and if you fail to do so, the qadhi will appoint a wali hakim. *In my case, the qadhi appointed an english-speaking brother to contact my father and asked for his approval via phone*

3. The bride can choose her mahr freely. There is no such thing like the bride has no right to choose or make decision. (Women here don’t ask for jewelries, they go for kalash).

4. Usually couples will get married a day after the brother come and see the bride (This is a sunnah practice to see the bride face before marriage).

*I got married on the same day after my husband saw me*

5. Every married Mujahid are given 7 days off.

6. Dawlah will give money or gifts to every newly-married couple.

7. We don’t have fireworks but we celebrate the wedding by gunshots and lots of Takbeer! (Live Halal Nasheed are available too).

8. The moment you’re married, you must remember your new kunya (nickname). *I personally took few days to adopt myself into this situation*

9. Euphrates River is almost every newly-married couples’ favorite spot.

10. The marriages that take place in Shaam are blessed. It is simple, follows the Sunnah and ….. (You may fill in the blank with any beautiful words).

* This post is to clarify the misconception that many have about marriages that take place in Shaam. If you want to make Hijrah, do it for

the sake of Allāh. Not because you wants to get married.


10 faktów dotyczących zawierania małżeństwa w Państwie Islamskim

1. Jeśli jesteś singielką i nie chcesz (lub nie jesteś gotowa) na małżeństwo, nikt cię do tego nie zmusi. Możesz zatrzymać się w hostelu dla sióstr (maqqar).

2. Żadne małżeństwo nie może być zawarte bez wali. Musisz uzyskać zgodę swojego wali mujbir (opiekuna), a jeśli tego nie zrobisz, qadhi wyznaczy wali hakim*. W moim przypadku qadhi wyznaczył anglojęzycznego brata do skontaktowania się z moim ojcem i poprosił o zgodę przez telefon*.

3. Panna młoda może wybrać dowolny mahr. To nie działa tak, że panna młoda nie ma prawa wyboru ani możliwości podejmowania decyzji. (Kobiety tutaj nie proszą o biżuterię, wolą kałacha).

4. Zazwyczaj do ślubu dochodzi w dzień po spotkaniu brata z przyszłą panną młodą (zgodnie z sunną, mężczyzna może zobaczyć twarz panny młodej przed ślubem). *Ja wyszłam za mąż tego samego dnia , w którym po raz pierwszy zobaczył mnie mój mąż*

5. Każdy Mudżahedin, który się ożeni dostaje siedem dni wolnego.

6. Dawlah da pieniądze lub prezenty każdej parze nowożeńców.

7. Nie ma fajerwerków, ale wesele świętujemy wystrzałami i dużą ilością Takbeer! (śpiewane są równie dozwolone nasheed).

8. W momencie, gdy jesteś mężatką, musisz zapamiętać swoją nową kunyę (pseudonim). *Mnie zajęło mi kilka dni, zanim przywykłam*

9. Rzeka Eufrat to ulubione miejsce prawie wszystkich nowożeńców.

10. Małżeństwa, które są zawierane w Shaam są błogosławione. Są proste, zgodne z Sunną i… (możesz wypełnić puste miejsce dowolnymi pięknymi słowami).

*Ten post ma na celu wyjaśnienie błędnego przekonania o małżeństwach, które mają miejsce w Shaam. Jeśli chcesz uczynić Hijrah, zrób to ze względu na Allaha. Nie dlatego, że chcesz wyjść za mąż.

ćwiczenie nr 3 - analiza tekstu źródłowego

Poniżej zamieszczono fragment przeznaczony dla kobiet, które chcą dostać się na teren kalifatu ISIS. Tekst pochodzi z ebooka wydanego przez organizację Państwo Islamskie i adresowany jest do osób z Europy, które chciały dołączyć do Kalifatu ISIS.Przeczytaj tekst i odpowiedz na pytania.

1. Kobieta, która zdecydowała się na dołączenie do kalifatu ISIS, już na początku swojej podróży oddaje życie (i zdrowie) w ręce ludzi, których nie zna i o których nic nie wie. Potwierdź lub zaneguj, odpowiedź uzasadnij.

2. Kobieta, która zdecydowała się na dołączenie do kalifatu, ma przedsmak tego, jak będzie wyglądać jej życie pod rządami ISIS. Potwierdź lub zaneguj, odpowiedź uzasadnij.

3. Które fragmenty tego materiału lub które wątki hipotetycznie byłyby w stanie zniechęcić Cię do tego typu podróży?

4. Które fragmenty tego materiału lub które wątki hipotetycznie byłyby w stanie zachęcić Cię do tego typu podróży?

5. Na jakie niebezpieczeństwa naraża się kobieta, która podjęła decyzję o przyjeździe do Turcji w celu przedostania się na tereny okupowane przez ISIS?

6. Kandydatka na obywatelkę Kalifatu otrzymuje minimalną ilość informacji niezbędnych do podróży na tereny okupowane przez ISIS. Dlaczego? Podaj przynajmniej dwa powody.

TEKST ŹRÓDŁOWY

"So, assuming you’re a sister who’s landed in an airport in Turkey, what should you do? […] I will try to put into steps what you should do and what you can expect, in shā Allah: Have your acquaintance inside Dawlah provide you with the telephone numbers of the Office of Borders of Dawlah (called ‘Madrassat al-Hudūd’) before you depart to Turkey. You would most probably be provided with more than one number, at least two. Write them down on a piece of paper which you should keep somewhere safe. Don’t label them, though (or better, put a fake label). Also save them on your phone (not under a moniker such as ‘Osama bin Laden’, though, okay? Promise? Good). Make sure you have a phone with you (duh… Please don’t attempt to make hijra if your parents confiscated your phone). It’s better if you have an Android smartphone which is unlocked. Buy a SIM card at the airport, but don’t buy any SIM card, buy a Turkcell SIM card. Make sure you buy enough minutes for calls (international calls also wouldn’t hurt) and enough data for internet (1 GB should be okay, in shā Allah). […]. Once you’re at the hotel, follow the instructions you’ve been given. If you were told that you will have to wait for a call, then you will have to wait for a call (it’s simple. Hear. And obey). Don’t be worried if you have to wait for a day or two. Have sabr. Don’t get impatient. Make dhikr and du’ā that Allah makes your hijra successful. Have your phone fully charged, on loud settings, handy and nearby. If ever you don’t pick up the first time they call, and you notice a missed-call, then, don’t worry, just call back. That should be your ride (a taxi driver). Don’t worry if you see that he’s clean-shaven and/or smoking. Don’t move to other locations. If you absolutely must, then let Dawlah know of your movements. FOLLOW INSTRUCTIONS (how many times do I have to repeat this?) and don’t get paranoid if they’re running late. Once you’ve established contact with al-Dawlah, they will not let you down ".


Zakładając, że jesteś kobietą, która wylądowała na lotnisku w Turcji, co powinnaś zrobić? […] Postaram się wyjaśnić, co powinnnaś zrobić i czego możesz się spodziewać, in shā Allah: Niech twój kontakt w Dawlah dostarczy ci numery telefonów Biura ds. Granic (zwanego „Madrassat al-Hudūd”) przed wyjazdem do Turcji. Najprawdopodobniej otrzymasz więcej niż jeden numer, co najmniej dwa. Zapisz je na kartce papieru, którą przechowuj w bezpiecznym miejscu. Nie opisuj ich jednak (lub lepiej, umieść fałszywą nazwę). Zapisz je także w telefonie (ale nie pod pseudonimem takim jak «Osama bin Laden», dobrze? Obiecujesz? Dobrze). Upewnij się, że masz przy sobie telefon (eee… Nie próbuj odbyć hijrah, jeśli rodzice skonfiskowali ci telefon). Najlepiej jeśli będziesz miała odblokowany smartfon z Androidem. Kup kartę SIM na lotnisku, ale nie kupuj jakiejkolwiek karty SIM, kup kartę SIM Turkcell. Upewnij się, że kupisz wystarczającą ilość minut na rozmowy (połączenia międzynarodowe również nie zaszkodzą) i wystarczającą transferu danych (1 GB powinno być w porządku, in Shā Allah). […]. Po przybyciu do hotelu postępuj zgodnie z otrzymanymi instrukcjami. Jeśli powiedziano Ci, że masz czekać na połączenie, to czekaj (to proste. Słuchaj. I wykonuj). Nie martw się, jeśli będziesz musiała czekać dzień lub dwa. Miej Sabr. Nie bądź niecierpliwa. Niech dhikr i du’ā sprawią, że Allah zapewni ci udaną hijrah. Miej naładowany telefon, z włączonym dźwiękiem, w pobliżu, pod ręką. Jeśli nie odbierzesz telefonu, a zauważysz nieodebrane połączenie, nie martw się, po prostu oddzwoń. To powinien być twój transport (taksówkarz). Nie martw się, jeśli zauważysz, że jest gładko ogolony i/lub pali. Nie wychodź. Jeśli absolutnie musisz, poinformuj o tym Dawlah. WYKONUJ POLECENIA (ile razy mam ci to powtarzać?) I nie panikuj, jeśli będą się spóźniać. Kiedy już nawiążesz kontakt z al-Dawlah, oni cię nie zawiodą.

ćwiczenie nr 4 - korzystanie ze źródeł otwartych

Zapoznaj się z informacjami na temat zamachu terrorystycznego, do którego doszło 14.07.2016 r., w Nicei. Szczególną uwagę zwróć na modus operandi zamachowca, reakcje służb mundurowych, pochodzenie napastnika, źródła i poziom jego radykalizacji. Na podstawie wiadomości z otwartych źródeł odpowiedz na pytania dotyczące szczegółów przebiegu, taktyki i działania sprawcy.

1. Napastnik był dobrze przygotowany, dokonał sprawdzenia trasy i sprzętu. Potwierdź lub zaneguj, odpowiedź uzasadnij.

2. Dlaczego sprawca wybrał na termin zamachu 14 lipca 2016 roku około godz. 22?

3. Dlaczego atak okazał się tak bardzo skuteczny?

4. We Francji zdarzyły się kiedyś ataki za pomocą samochodu. Na czym polegały różnice w sposobie działania sprawców?

5. Po ataku w Nicei na służby i rząd spadła fala krytyki. Czego dotyczyła przede wszystkim krytyka?

6. Do zabezpieczenia wydarzenia użyto dwóch formacji mundurowych. Których? Jaka była ich liczebność?

7. Czy napastnik miał przygotowany plan ucieczki?

8. Czy napastnik był członkiem Al-Kaidy, ISIS bądź innej salafickiej organizacji terrorystycznej?

9. Czy można ten atak określić mianem inspirowanego? Odpowiedź uzasadnij.

10. Czy cywile podjęli próby zatrzymania ciężarówki?

11. W jaki sposób doszło do zatrzymania ciężarówki?

12. Czy napastnik był uzbrojony?

13. Jak ustalono tożsamość napastnika?

14. Napastnik po raz pierwszy siedział za kierownicą ciężarówki. Potwierdź lub zaneguj, odpowiedź uzasadnij.

15. Po ustaleniu tożsamości napastnika podjęto decyzje o przeszukaniu jego mieszkania. Czego obawiano się podczas tej czynności?

16. Która formacja weszła do mieszkania napastnika i dlaczego?

17. Po zamachu w Nicei funkcjonariuszka pracująca w centrum monitoringu udzieliła kilku kontrowersyjnych wywiadów. Czego dokładnie dotyczyły?

18. W komputerze napastnika znaleziono drastyczne filmy pokazujące ofiary wypadków drogowych. Jak sądzisz, po co napastnik wyszukiwał takie materiały?

19. Ile osób zgromadziło się 14 lipca 2016 roku w miejscu zamachu?

20. Gdzie dokładnie doszło do zamachu?

21. Jak napastnik pozyskał samochód, którym przeprowadził zamach?

22. Napastnik był mieszkańcem Nicei, jakie konsekwencje miał ten fakt dla logistyki, taktyki i organizacji zamachu.

23. Napastnik miał kryminalną przeszłość. Potwierdź lub zaneguj, odpowiedź uzasadnij.

24. Napastnik był obywatelem Tunezji. Potwierdź lub zaneguj, odpowiedź uzasadnij.

25. Salaficka organizacja terrorystyczna opublikowała analizę taktyczną tego zamachu. Potwierdź lub zaneguj, odpowiedź uzasadnij.

ćwiczenie nr 5 - analiza zdjęć i grafik

Po prawej stronie zamieszczono kopię komunikatu, jaki ówczesny prezydent USA umieścił w serwisie Twitter. Zapoznaj się z jego treścią i odpowiedz na pytania.

1. Kiedy komunikat został zamieszczony i jak wyglądała wtedy sytuacja organizacji Państwo Islamskie?

2. W jakich okolicznościach bojownicy ISIS zostali pojmani w Syrii?

3. Jakie były losy pojmanych bojowników ISIS pochodzących z Iraku?

4. Co wiadomo o losach bojowników z Maghrebu i Półwyspu Arabskiego?

5. Dlaczego osądzenie europejskich bojowników ISIS w ich rodzinnych krajach jest problematyczne?

6. Gdzie przebywają złapani przez siły kurdyjskie bojownicy ISIS?

7. Czy liczba wymieniona w komunikacie odpowiada rzeczywistości?

8. Do liczby pojmanych bojowników należy doliczyć około tysiąca osób: ich żony i dzieci. Potwierdź lub zaneguj, odpowiedź uzasadnij.

9. Obozy na północy Syrii, w których przebywają dzieci i żony bojowników ISIS są wylęgarnią radykalizmu. Potwierdź lub zaneguj, odpowiedź uzasadnij.

10. W obozach na północy Syrii, w których przebywają dzieci i żony bojowników ISIS panują bardzo trudne warunki zdrowotne i sanitarne. Potwierdź lub zaneguj, odpowiedź uzasadnij.

ćwiczenie nr 6 - analiza zdjęć i grafik

Poniżej zamieszczono zdjęcie zrobione w 2013 r. Obejrzyj je i odpowiedz na pytania.

1. Jakiego rodzaju czasopismem jest Rolling Stone?

2. Kto widnieje na zdjęciu i co o nim wiadomo?

3. Okładka spotkała się ze sporymi kontrowersjami w USA, zwłaszcza w Bostonie, dlaczego?

4. Krótko po publikacji magazynu bostoński policjant ujawnił zdjęcia osoby z okładki, na których widać przerażonego, zakrwawionego człowieka, który poddaje się funkcjonariuszom. Dlaczego to zrobił? Skomentuj sytuację.


ZDJ

ćwiczenie nr 7 - radykalizacja i terroryzm na ekranie


Obejrzyj serial pt. Kalifat (Netflix, 2020) odpowiedz na poniższe pytania.

1. Z jakich grup społecznych pochodzi radykalizująca się młodzież? Podaj trzy przykłady i wyjaśnij, dlaczego młodzież z tych środowisk może być bardziej narażona na radykalizację?

2. Jaką wizję życia w kalifacie ISIS pokazują młodym Szwedkom rekruterzy? Co się na nią składa?

3. Jak wyglądają pokazane w serialu realia życia kobiet z Europy na terenach kontrolowanych przez ISIS?

4. W którym roku toczy się akcja filmu? Co, oprócz informacji producenta, na to wskazuje?

5. Przekaz rekrutera nie jest taki sam w stosunku do wszystkich młodych kobiet pokazanych w serialu. Potwierdź lub zaneguj, odpowiedź uzasadnij.

6. Bojownicy i ochotniczki, którzy przyjechali do kalifatu ISIS, znali się wcześniej, łączą ich więzi znacznie starsze niż kalifat. Potwierdź lub zaneguj, odpowiedź uzasadnij.

7. Istotnym elementem serialu są przygotowania do zamachu terrorystycznego. Jakie cele wybrali zamachowcy? Podaj trzy przykłady lokalizacji. Określ, czy to cele twarde, czy miękkie, oszacuj liczbę potencjalnych zabitych i rannych, przeanalizuj konsekwencje zorganizowania zamachu w tym miejscu.

8. Istotnym elementem serialu są przygotowania do zamachu terrorystycznego. Podaj trzy przykłady. Jaką taktykę wybrali zamachowcy i jakie to ma konsekwencje dla przebiegu ataku, reakcji służb, efektów twardych i miękkich zamachu terrorystycznego.

9. Istotnym elementem serialu są przygotowania do zamachu terrorystycznego, przeanalizuj taktykę zamachowców i znajdź przykłady podobnych zamachów terrorystycznych, które zdarzyły się w Europie lub USA.

10. Oficjalne media ISIS wielokrotnie przekonywały, że w kalifacie ISIS panuje spokój, a bojownicy żyją w braterskich relacjach, wspierają się, pomagają sobie, nie ma wśród nich rywalizacji i negatywnych emocji. W serialu pokazano to braterstwo. Potwierdź lub zaneguj, odpowiedź uzasadnij.

ćwiczenie nr 8 - radykalizacja i terroryzm na ekranie

Obejrzyj film pt. Królestwo/The Kingdom (2007) odpowiedz na poniższe pytania.

1. Zamachu dokonano w bardzo charakterystycznym miejscu. Na czym polega specyfika takich miejsc usytuowanych w Królestwie Arabii Saudyjskiej?

2. W zamachu wykorzystano taktykę ataku wtórnego. Opisz na czym polegała w tym przypadku.

3. Opisz zamach terrorystyczny z początku XXI wieku, w którym wykorzystano taktykę ataku wtórnego.

4. W kogo bezpośrednio i pośrednio wymierzony był zamach?

5. Czy film pokazuje prawdziwe wydarzenia, czy jest fikcyjną opowieścią pokazaną z dużą dbałością o realizm i związki przyczynowo- skutkowe? Odpowiedź uzasadnij.

6. W filmie pokazano, że osoba w mundurze wzbudza zaufanie i osoby w sytuacji zagrożenia nie wahają się do niej podejść, choć kończy się to dla nich tragicznie. W jakim ataku terrorystycznym zamachowiec wykorzystał fakt, że mundur (w jego przypadku strój stylizowany na mundur) wzbudza zaufanie? Opisz sytuację.

7. Dlaczego atak wtórny nastąpił z tak dużym opóźnieniem? Kto był celem tych działań?

8. Na filmie pokazano elementy socjalizacji do przemocy (radykalizacji) jednego z najmłodszych członków rodu. Opisz je. Czemu miały służyć?

9. W IED zastosowano elementy metalowe, kulki etc. Po co? Podaj przykład zamachu bombowego z USA lub UE, gdzie IED został podobnie wzbogacony.

10. Zamachowca-samobójca przed detonacją wypowiada pewną frazę. O jakie słowa chodzi i co one oznaczają?

ćwiczenie nr 9 - analiza tekstu źródłowego

Poniżej zamieszczono popularne na kontach rekrutacyjnych „10 faktów na temat ISIS”, które miały być najkrótszym opisem życia codziennego w tym quasi-państwie, a zarazem były materiałem rekrutacyjnym. Zapoznaj się z materiałem i odpowiedz na pytania.

1. Kalifat to państwo socjalne. Potwierdź lub zaneguj, odpowiedź uzasadnij.

2. Jaka jest funkcja tego typu komunikatów? Kto jest ich odbiorcą?

3. Jaki obraz życia na terenach okupowanych przez ISIS wyłania się z tego fragmentu?

4. Używając źródeł otwartych, skonfrontuj 10 faktów z informacjami na temat warunków życia w kalifacie w 2015 roku, podaj wykorzystane źródła.

5. Używając źródeł otwartych, skonfrontuj 10 faktów z informacjami na temat warunków życia w kalifacie w 2018 roku, podaj wykorzystane źródła.

6. Czy ten opis uważasz za wiarygodny? Odpowiedź uzasadnij.

TEKST ŹRÓDŁOWY

10 Facts From the Islamic State that you should know.

1. We don’t pay rent here. Houses are given for free.

2. We pay neither electric nor water bills.

3. We are given monthly groceries. Spagetti, pasta, can foods, rice, eggs and etc.

4. Monthly allowance are given not only to husband and wife (wives) but also for each child.

5. Medical check up and medication are free – The Islamic State pays on behalf of you.

6. You can still survive even if you don’t speak Arabic. You can find almost every race and nationality here.

7. For every newly married couples are given 700 USD as a gift. (I’m not sure if it’s still available now).

8. You don’t have to pay tax (If you’re Muslim).

9. No one is conducting business during prayer time. You can see people left their shops opened and pray either in the masjid or near by their shops.

10. The number of mix-marriages and mixed-race children are so high. It’s beautiful to witness brotherhood with no racism1.


10 faktów na temat Państwa Islamskiego, które powinniście znać

1. W Państwie Islamskim nie płaci się czynszu, a domy dostaje się za darmo.

2. Nie płacimy ani za elektryczność, ani za wodę.

3. Dostajemy miesięczne przydziały żywności: spaghetti, makaron, puszkowane jedzenie, ryż, jajka etc.

4. Comiesięczną wypłatę otrzymuje nie tylko mąż i żona (żony), ale także przyznawana jest na każde dziecko.

5. Badania medyczne i leczenie są za darmo, bo finansuje je IS.

6. Nieznajomość języka arabskiego nie jest problemem. Państwo Islamskie zamieszkują ludzie wielu ras i narodowości.

7. Każde młode małżeństwo dostaje w prezencie 700 USD.

8. Jeśli jesteś muzułmaninem, nie musisz płacić podatków.

9. Nikt nie dogląda interesu w czasie modlitwy. Ludzie zostawiają otwarte sklepy i idą się modlić do meczetu lub na ulicę.

10. Jest tu sporo mieszanych małżeństw oraz zrodzonych z nich dzieci. Wspaniale jest doświadczać braterstwa bez rasizmu.

ćwiczenie nr 10 - analiza tekstu źródłowego

Przeczytaj poniższy fragment pochodzący z publikacji wydanej przez organizację Państwo Islamskie (ISIS). Odpowiedz na pytania:

1. Autor publikacji zwraca się do konkretnej grupy adresatów. Jakiej?

2. Ten typ komunikatu wzmaga poczucie wrogości w stosunku do nie-muzułmanów. Potwierdź lub zaneguj, odpowiedź uzasadnij.

3. W komunikacie pokazano katastroficzną wizję przyszłości dla muzułmanów żyjących w Europie. Jaką? Jaki jest cel tego typu zabiegów?

4. Autor zestawia uwięzienie z męczeńską śmiercią. Którą opcję uważa za bardziej właściwą i dlaczego?

5. Autor wzmaga poczucie dyskryminacji i nierównego traktowania muzułmanów w Europie. Potwierdź lub zaneguj, odpowiedź uzasadnij.

6. Autor sugeruje, choć nie wprost, konieczność fizycznej/siłowej obrony własnej religii w miejscu zamieszkania. Potwierdź lub zaneguj, odpowiedź uzasadnij.

7. Jakiego rodzaju emocje lub odczucia może wzbudzić taki tekst w osobie jeszcze nieukształtowanej, niedojrzałej, poszukującej własnej tożsamości?

8. Celem tego typu publikacji jest kreowanie podziałów. Potwierdź lub zaneguj, odpowiedź uzasadnij.

9. „Wróg” został rozpoznany i nazwany. Jaki jest następny etap radykalizacji?

10. Autor nie kieruje swojego przesłania do sympatyków organizacji, ale do wszystkich muzułmanów. Jak taki komunikat może być wykorzystany przez środowiska niechętne Islamowi?

TEKST ŹRÓDŁOWY

"As Muslims, we need to be prepared for what is coming our way. Media propaganda is the first step to justify what will happen later. So if Muslims are portrayed as evil terrorists, then the mass killing which happens to us afterwards will not be a big deal, in fact it will be a sigh of relief for the fooled masses of people. We as free Muslims cannot sit back and get locked up for something which is not a crime in the sight of Allah. In the Ummah (Nation) of Prophet Muhammad (saws), we have been taught to physically fight to defend ourselves and our religion, no matter where we are in the world. If you disagree with Armed defence, and you are a pacifist, then remember that you will be imprisoned for your religion now or in the future, then ask yourself if you will be able to maintain your Iman (Faith) there. Those who go on the offensive earlier on will learn how to react in different situations, and will more likely receive martyrdom (shahadah) instead of longterm imprisonment. This book is a guide for the Muslims who are living in a majority non Muslim land, or a country where the rulers are harsh towards the believers".


Jako Muzułmanie, musimy być przygotowani na to, co nas czeka. Propaganda medialna jest pierwszym etapem legitymizacji tego, co stanie się w przyszłości. Jeśli więc muzułmanie są przedstawiani jako źli terroryści, to masowe zabójstwa muzułmanów, do których dojdzie później, nie będą wielkim problemem (dla społeczeństw europejskich– K.W.), w rzeczywistości to będzie ulga dla ogłupionych mas. My, jako wolni muzułmanie, nie możemy siedzieć spokojnie i czekać aż nas zamkną za coś, co nie jest zbrodnią w oczach Allaha. W Ummah (Naród) Proroka Muhammada (saws) uczono nas, abyśmy walczyli zbrojnie w obronie własnej religii, bez względu na to, gdzie jesteśmy. Jeśli nie zgadzasz się na zbrojną walkę i jesteś pacyfistą, to pamiętaj, że teraz lub w przyszłości zostaniesz uwięziony z powodu wyznawanej religii, a następnie zadaj sobie pytanie, czy będziesz wtedy w stanie wytrwać w Iman (w Wierze). Ci, którzy wcześniej przejdą do ofensywy, nauczą się, jak reagować w różnych sytuacjach i prędzej dostąpią męczeństwa (szahada) niż długoletniego więzienia. Ta książka jest przewodnikiem dla muzułmanów, którzy żyją tam, gdzie większość stanowią nie-muzułmanie lub w kraju, w którym władcy zwalczają wierzących.