Oprogramowanie

Autorstwo oraz udział w projektach informatycznych

Soldis PROJEKTANT

Oprogramowanie wspomagające projektowanie konstrukcji budowlanych w zakresie statyki liniowej, stateczności, drgań własnych jak również wymiarowania i optymalizacji. Rozbudowany interface użytkownika umożliwia szybkie i intuicyjne definiowanie nawet bardzo skomplikowanych układów konstrukcyjnych. W programie zastosowano mechanizm śledzenia kątów i punktów charakterystycznych, który znany jest z aplikacji typu CAD. Wymiarowanie konstrukcji bazuje na komponentach (plug-in) które można samodzielnie oprogramować (środowisko Python, szczegóły na stronie programu w zakładce FAQ). Program można pobrać tutaj.

OPTIMUM

Niezależny moduł optymalizacji dla środowiska Abaqus/CAE stworzony w ramach projektu R13 0020 06 "Opracowanie i przygotowanie prototypów implantów stomatologicznych". Dzięki rozbudowanemu interfejsowi graficznemu (GUI), który został utrzymany w konwencji Abaqus/CAE, program jest intuicyjny w obsłudze. GUI umożliwia łatwe definiowanie zmiennych projektowych (geometria, parametry materiału, wymiary profili i inne dowolne zmienne systemu), funkcji celu oraz ograniczeń (mogą bazować na wynikach analizy lub być elementem modelu obliczeniowego), ustawień analizy (możliwe obliczenia równoległe), algorytmu optymalizacyjnego, sposobu oceny rozwiązania czy tej dodatkowych funkcji przebudowy modelu. W module oprogramowano algorytmy optymalizacji bazujące na pseudo-gradiencie oraz techniki eksploracyjne. Na potrzeby prostszych analiza dostępne są również techniki planowanego eksperymentu (Design Of Experiment, DOE) lub, w przypadku bardziej skomplikowanych problemów, można skorzystać z modelu zastępczego budowanego na bazie sieci neuronowych oraz wielomianów (dostępne również podejście adaptacyjne w wielu scenariuszach). Poza standardową optymalizacją, dostępna jest również optymalizacja wielokryterialna zmierzająca do rozwiązania kompromisowego między wieloma, często sprzecznymi rozwiązaniami. Wyniki optymalizacji przechowywane są razem z modelem w pliku CAE i mogą być poddane wizualizacji przy użyciu dostępnych w module dodatkowych procedur. Istotny jest fakt, że moduł umożliwia optymalizację dowolnego modelu stworzonego w Abaqus/CAE.

BRIGADE Plus (współautorstwo)

BRIGADE/Plus jest przeznaczony do rozwiązywania złożonych zagadnień związanych z inżynierią mostową oraz wielu zagadnień spotykanych w inżynierii lądowej (nieliniowa analiza konstrukcji metalowych, betonowych, gruntów, itp).

BRIGADE/Plus pozwala na przeprowadzanie analizy statycznej konstrukcji, zarówno liniowej jak i nieliniowej, wyznaczanie częstości drgań własnych, analizę dynamiczną liniową i nieliniową, wyznaczanie krytycznych mnożników obciążenia, analizę drgań harmonicznych, analizę modalną, analizę etapowego wznoszenia mostów, analizę współpracy gruntu i konstrukcji oraz analizę przepływów ciepła (ustalonych i nieustalonych). Zakres analiz nieliniowych obejmuje nieliniowe charakterystyki materiałowe, nieliniowość geometryczną i nieliniowości wynikające z zagadnień kontaktowych. Biblioteka elementów skończonych zawiera wszystkie elementy niezbędne do efektywnego modelowania nawet bardzo złożonych geometrii, tj. elementy kontynualne 1D, 2D i 3D, elementy powłokowe, membranowe, belkowe, kratownicowe, sprężyny, elementy sztywne. Więcej na stronie producenta oraz dystrybutora na Polskę.

(źródło: www.budsoft.com.pl)

MEFA statyka

(ze strony producenta http://www.mefa-polska.com.pl/)

"... oprogramowanie obliczeniowe dla obciążeń statycznych przeznaczone dla wszystkich firm wyposażających technicznie budynki (TGA). Stanowi ono przydatne uzupełnienie przy projektowaniu zamocowań, które mogą wystąpić w obiektach budowlanych. To nowe narzędzie MEFY pozwala Państwu na symulację najczęściej spotykanych przypadków zamocowań z zakresu TGA [technicznego wyposażania budynków].

Dysponując rysunkami w postaci rzutów, przekrojów albo na podstawie szkiców można opracować kompletne rozwiązanie zamocowania wraz z obciążeniami statycznymi. Program umożliwia obszerne udokumentowanie projektu w postaci raportu z obliczeń wraz z wykresami naprężeń i ugięć . To ogromne ułatwienie przy wyborze właściwych produktów..." Link do programu

BONE REMODELING (współautorstwo)

Procedura została opracowana w ramach projektu N N518 328835 "Wieloskalowa analiza przebudowy adaptacyjnej kości pod wpływem stymulacji mechanicznej". Implementacja sprzęga kod obliczeniowy Abaqus/Standard, pre- i post- processor Abaqus/CAE z procedurą optymalizacji struktury kostnej (autor: prof. Michał Nowak, Politechnika Poznańska) oraz procedurami dwu-skalowej homogenizacji heterogenicznej i nieciągłej tkanki kostnej. Wynikiem działania procedury jest sekwencja zmian w strukturze gąbczastej kości spowodowanych adaptacją do obciążenia zewnętrznego.