Наукова робота

Науково - дослідна робота

ПРАКТИЧНЕ ВПРОВАДЖЕННЯ ОДЕРЖАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

Наукова робота на кафедрі велася з перших років її створення. Під керівництвом доктора технічних наук, професора Ю.М.Даденкова працював стадентський гурток, в якому починали свою наукову діяльність майбутні доктори наук Я.В. Хом’як та В.О.Большаков. Першими аспірантами кафедри проектування були Я.В.Хом’як, В.М.Попов, Ю.М.Константинов, В.О.Большаков, А.В.Горєлкін та М.В.Лаврентьєв. Всі вони успішно захистили дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук. Поряд з науковими роботами по гідравліці дорожніх споруд проводилися дослідження з питань проектування автомобільних доріг. Так, в 1955 р. була захищена кандидатська дисертація К.А.Хавкіним - перша дисертація, виконана на кафедрі проектування доріг і гідравліки по спеціальності “Автомобільні дороги”.


Після роз’єднання кафедри на кафедру проектування доріг і кафедру гідравліки в 1960 році науково-дослідна робота на кафедрі проводилася в напрямку проектування доріг. З цього ж 1960 р. на кафедрі почала діяти аспірантура під керівництвом доктора технічних наук, професора М.В.Орнатського. До аспірантури були залучені випускники інституту В.П.Старовойда (1960 р.), В.Й.Заворицький, М.М.Макаренко, В.М.Ткачук, О.П.Усов (1963 р.).


З 1966 року аспірантська підготовка на кафедрі проводилася під керівництвом Я.В.Хом’яка, під його керівництвом виконали та захистили дисертаційні роботи згодом відомі фахівці дорожньо-мостової галузі, серед яких - М.М. Макаренко, В.П.Поліщук, О.А.Білятинський, Я.І.Середяк, В.С. Чвак, П.П. Дзюба, Ф.П. Гончаренко, О.С. Забишний, М.І. Гуков, Ю.А.Цибенко, О.І. Рахуба, В.Ф.Скорченко, І.П.Фецович, І.М.Мельничук, В.М.Резнік, Ю.І. Санніков, С.С Близниченко, А.В.Ткаченко, В.М.Крамар, Т.О.Шилова, Т.І.Червякова, І.Ю. Колпакова, В.В.Рудюк, Д.С.Симеонов та інші. Тематика науково-дослідних робіт була досить різноманітною – дослідження закономірностей та моделювання руху транспортних потоків, вивчення впливу різних за складом транспортних потоків на геометричні параметри автомобільних доріг, впливу психофізіологічних, кліматичних факторів на рух транспортних потоків, удосконалення методів проектування мереж автомобільних доріг, вивчення впливу транспортних потоків на довкілля тощо. На кафедрі сформувалася потужна наукова школа. Під керівництвом професора Я.В.Хом’яка було виконано та захищено більше сорока дисертацій на здобуття вчених ступенів кандидатів та докторів наук, які й сьогодні працюють в багатьох країнах світу. На кафедрі навчалися в аспірантурі і успішно захищали дисертації вчені з Угорщини, Болгарії, Польщі, Росії та інших країн. За методикою проектування мереж автомобільних доріг, розробленою на кафедрі, запроектовані мережі доріг в Україні, Росії, Казахстані тощо.


В 1961 р. при кафедрі проектування доріг було організовано лабораторію автоматизації проектно-розвідувальних робіт, яку очолив к. т. н., доцент Климент Аронович Хавкін. Для роботи в цій лабораторії були запрошені молоді фахівці – випускники Київського державного університету ім. Т.Шевченка – Л.Ф.Вальчук, І.М.Зиміна, Л.К. Тищенко-Тишковець. Кафедрі проектування доріг належить пріоритет у впровадженні електронних обчислювальних машин під час проектування доріг. Створено новий науковий напрям - автоматизація проектних робіт, який було впроваджено і в навчальний процес. Необхідність удосконалення рівня практичної підготовки молодих фахівців зумовила створення в інституті госпрозрахункового студентського проектно-конструкторського бюро (СПКБ), яке було самостійним підрозділом інституту, але його організаційно-технічна діяльність підпорядковувалася кафедрі проектування доріг. Її викладачі постійно працювали на посадах консультантів у СПКБ. 30 грудня 1964 р. при кафедрі проектування доріг КАДІ було створено галузеву науково-дослідну лабораторію обліку та дослідження руху. Низка програм та проектних розробок неодноразово експонувалися та були нагороджені медалями Виставки досягнень народного господарства СРСР та дипломами Виставки досягнень народного господарства УРСР. Розроблена на кафедрі доріг методика проектування мереж автомобільних доріг, в основу якої закладена докторська дисертація Я.В.Хом’яка, була широко впроваджена як у республіках колишнього Радянського Союзу, так і за його межами.


На кафедрі проектування доріг окреслюється декілька наукових напрямків. Керівництво роботами, пов’язаними з організацією дорожнього руху, продовжив доцент, а згодом д.т.н., професор В.П.Поліщук. Роботи з удосконалення методів підвищення стійкості земляного полотна очолив доцент, в згодом д.т.н., професор В.Й.Заворицький. Роботи, пов’язані з питаннями екології, продовжив д.т.н., професор В.Ф.Скорченко. Сфера наукових інтересів професора О.А.Білятинського – проектування і реконструкція автомобільних доріг, питання енергозбереження. Напрямок удосконалення методів проектування доріг продовжує к.т.н., професор А.М.Пальчик.


Після того, як кафедру очолив проф. Д.О.Павлюк, під його керівництвом сформувався ще один напрямок досліджень, пов'язаний з діагностикою та оцінкою транспортно-експлуатаційних показників автомобільних доріг. На кафедрі працює лабораторія автомобільних доріг та аеродромів, де здійснюється оцінка транспортно-експлуатаційних показників автодоріг під час їх експлуатації, реконструкції та будівництва згідно з вітчизняними та європейськими нормативними документами. Лабораторія є одним з базових підприємств для проходження навчальної практики студентів. Тут створені пристрої для оцінки транспортно-експлуатаційних показників автомобільних доріг: прилад для вимірювання коефіцієнта зчеплення «Y-1»; дорожній профілометр «ДПП»; навісне обладнання на автогрейдер для штампових випробувань шарів дорожніх конструкцій; прилад для оцінки адгезійних властивостей в’яжучих і кам’яних матеріалів; універсальне дорожнє вимірювальне обладнання «УДВО»; прилад для вимірювання нерівностей дорожніх покриттів «Танін», електронний прогиномір, мобільний комплекс для діагностики експлуатаційного стану дорожніх покриттів «МК-ДЕС-НТУ», вимірювальна станція для штампових випробувань дорожніх конструкцій «ВСШВДК-2-15», портативний прилад для вимірювання коефіцієнта зчеплення «ФІ-МЕТР - 2-15», пристрій для вимірювання колійності асфальтобетонних покриттів тощо.

Здобутий досвід педагогічної та наукової роботи відображений у монографіях і навчальних посібниках, написаних викладачами кафедри. Серед найважливіших праць - «Проектирование продольного профиля автомобильных дорог» (К. А.Хавкін, Л. М. Дашевський, 1966), «Ввідні та кільцеві автомагістралі» (В. П. Старовойда, 1980), «Проектирование сетей автомобильных дорог» (Я. В. Хом’як, 1983), «Автомобильные дороги и окружающая среда» (Я. В. Хом’як, В. Ф. Скорченко, 1983), «Организация дорожного движения» (Я. В. Хом’як, 1986), «Автоматизация проектирования автомобильных дорог» (Я. В. Хом’як, В. П. Поліщук, Л. Ф. Вальчук, І. М. Зиміна, Л. К. Тищенко-Тишковець, 1987), «Охорона земель при будівництві і експлуатації доріг» (В. П. Старовойда, П. П. Дзюба, 1987), «Инженерное оборудование автомобильных дорог» (Я. В. Хом’як, Ф. П. Гончаренко, С. Л. Копилевич, 1990), «Інженерна геодезія» (Білятинський О.А., Володін М.О., Демчишина К.С., Омельчук С.К., 1992), «Селищні вулиці й дороги» (В. Й. Заворицький, В. П. Старовойда, В. С. Чвак, 1992), «Проектування автомобільних доріг» (О. А. Білятинський, В. П. Старовойда, Я.В.Хом’як, І,ІІ частини, 1997,1998), «Проектування капітального ремонту і реконструкції автомобільних доріг» (О. А. Білятинський, В. П. Старовойда, 2003), «Агротехнічні заходи на автомобільних дорогах» ( спів. Д. О. Павлюк, 2004), «Інженерні вишукування в транспортному будівництві» ( А.Я.Хом’як, 2007), «Проектування аеропортів» ( спів. Д. О. Павлюк, 2010), «Транспортні потоки» ( А.М.Пальчик, 2010), «Наукові основи картографування міжнародних зв’язків України» (Д. О. Ляшенко, 2013), «Організація дорожнього руху» ( А.М.Пальчик, 2011), «Визначення осідань дорожніх конструкцій при штампових випробуваннях» (Д.О.Павлюк, С.А.Гладун, 2016).