7 - В клас

Дистанційне навчання(29.03.2021 - 30.04.2021)

29.03.2021

Тема. Герберт Джордж Уеллс - видатний англійський фантаст. Точка зору дорослого і дитини в новелі «Чарівна крамниця». «Дива» та їхнє сприйняття персонажами.

Завдання 1. Переглянути біографію письменника.

Уеллс, Герберт Джордж відео біографія

Завдання 2. Прослухати аудіокнигу.

Герберт Велс. Чарівна крамниця

Опорна схема.docx

Завдання 3. Виконайте у зошиті.

      1. Ознайомившись із життєвим та творчим шляхом Г, уеллса, склади інформаційне гроно «Письменник-фантаст Г. Уеллс».

      2. Склади план до новели «Чарівна крамниця».

      3. Заповни таблицю «Світ дітей в новелі «Чарівна крамниця».

Ставлення до крамниці ще до її відвідин.

Як потрапив до крамниці.

Розмова із продавцем.

Ставлення до побачених див.

Поведінка після зникнення.

Спогади про крамницю.

Добери цитати із твору до запропонованих ілюстрацій в підручнику.

Домашнє завдання.

Напиши твір-мініатюру про дивовижне у звичайному (наприклад, підчас ночівлі у лісі пугала сова, а вам здалося, що це…)

31.03.2021

Тема: Оповідач твору (батько). Особливості дитячого світу в оповіданні. Роль елементів фантастики.

Завдання 1 . Простежте ланцюжок:

1. Джип: звичайний хлопчик – «хороший хлопчик» – хлопчик, достойний чарівних подарунків.

2. Батько: зміг зайти до крамниці – недовіра до чар – страх за сина – втрата спроможності бачити дива.

3. Продавець: намагається переконати у справжності чар – приділяє увагу Джипу – розвіює чари для батька і залишає для сина.

4. Едуард: хоче увійти до крамниці – не допущений через погану поведінку.

У яких епізодах це проявляється? Про що свідчить?

Завдання 2 . Розглянь ілюстрації до твору. Знайди уривок, який вони ілюструють.

Висновки.

У центрі твору — два погляди на світ: творчий (романтичний), здатний зазирнути за видиму площину явища чи предмета, і прагматичний (реалістичний), заснований виключно на розумовому сприйнятті дійсності. Прийом контрасту дає змогу письменникові показати багатий внутрішній світ хлопчика, відкритий для фантазії, і прагматичне, приземлене світовідчуття його батька. Перебуваючи в крамниці, Джип захоплюється дивами, які в ній відбуваються. Вони викликають у його душі яскраві картини. Для нього світ — це щось дивовижне, загадкове й непізнанне. Краса внутрішнього світу Джипа безмежна у своїх проявах. Він здатний не тільки сприймати диво, а й дарувати його іншим. Отже, майбутнє, на думку митця, належить саме таким людям із креативною фантазією й чутливою душею.

Порада.

За мотивами творів Г.Дж.Уеллса знято чимало кінофільмів. У 1933 р. з’явилась екранізація роману «Невидимець» (США, реж. Джеймс Уейл). У 2002 р. було екранізовано роман «Машина часу» (США, реж. Саймон Уеллс), у 2005 – «Війна світів» (США, реж. Стівен Спілберг) та ін..

Прочитайте додатково один із творів Г.Уеллса і подивіться фільм, порівняйте його з текстом твору. Поділіться своїми враженнями з тими, хто небайдужий до читання.

05.04.2021 - 07.04.2021

Тема. Рюноске Акутаґава (1892-1927) - майстер японської новели. Утілення ідеї про моральну справедливість у новелі "Павутинка"

Чи любите ви подорожувати? Яку країну ви хотіли б відвідати перш за все? Чому? Сьогодні ми вирушаємо до загадкової країни Ніхон, що в перекладі означає «Країна Вранішнього Сонця!». А називають її так тому, що вона першою вітає світло вранішнього сонця. Це край зелених гір і морських заток, мальовничих панорам, немов створених м’якими фарбами. Це край розбурханих стихій, країна вогняних гір і вранішнього сонця.

Культура Японії є унікальною. Вона завжди сприймала досягнення інших цивілізацій, але при цьому завжди зберігала своєрідність. Це проявляється в дбайливому, уважному ставленні до мистецтва, історії країни, її природи, традицій та особливостей побуту. Японія — батьківщина класичного, найконсервативнішого театру у світі — Кабукі. До його трупи входять тільки чоловіки. Серед японців значно поширене мистецтво складання фігурок із паперу — оригамі. Одним із найвідоміших й одночасно наймолодших видів японських бойових мистецтв є дзюдо. Його прообразом уважається найдавніший вид бойового єдиноборства в обладунках. Із Японії до багатьох країн прийшло традиційне мистецтво аранжування квітів — ікебана. Дослівно це слово означає «квіти, які живуть». Постійний елемент ікебани — хризантеми, оскільки ці квіти є символом Японії.

А ще Японія - батьківщина талановитих митців.

І ця мелодія японського композитора Ясусі Акутаґави подібна до самого життя, сповненого гармонії музики і природи, і веде нас туди, де сіяє білосніжною вершиною красуня Фудзіяма, прозоре блакитне небо відкриває свій нескінечний купол, а ранковий вітер нечутно гуляє посеред заростей бамбука. Ця музика увібрала і любов композитора до своєї неповторної батьківщини, і її традиційні теми і мотиви. «Ми існуємо в деревах. Ми мешкаємо в мілких річечках. Ми живемо у вітерці, що проноситься над трояндами, у вечірніх сутінках, що спадають на стіни храму…» - писав його батько Рюноске Акутаґава, класик японської літератури.

Завдання.

Плакат Рюноске Акутаґава «Павутинка» допоможе ознайомитися із життям і творчістю письменника- майстера японської новели «Павутинка»

Посилання на інтерактивний плакат: https://edu.glogster.com/glog/--5a90766a5940d/2qh21d3ri8f/


Завдання. Прослухати аудіокнигу.

https://www.youtube.com/watch?v=8ksEywY0Nyw


Вправа «Вільне письмо» (Виконати у зошиті)

Напишіть про свої враження від знайомства з новелою «Павутинка», використовуючи техніку «вільне письмо» (за 5-7 хвилин запишіть свої думки і враження, не зважаючи на правила стилістики, орфографії і пунктуації).

Домашнє завдання: опрацюйте матеріал підручника, запропонуйте свій фінал новели Акутаґави «Павутинка»; намалюйте ілюстрації до тексту новели (за бажанням)

12.04.2021

Тема. Айзек Азімов (1920-1992). «Фах». Роздуми про майбутнє людини і людства. Образ Джорджа Плейтена. Проблема духовної реалізації людини.

Пригадайте, твори яких авторів в цьому жанрі ви читали у шостому класі? («Усмішка» Р.Д. Бредбері, «Запах думки» Р. Шеклі)

Ще у 1964 році А. Азімов передбачив, що в школах буде введено вивчення комп’ютерних дисциплін, передбачав появу Вікіпедії. Він став відомим як автор наукових праць та науково-популярних творів про досягнення науки і техніки, наприклад, такі твори, як-от: «Кров – ріка життя» (1978), «Світ азоту» (1981) тощо. Його вважають одним із відомих наукових фантастів другої половини ХХ ст.

Робота з поняттями

Фах — це вид трудової діяльності, заняття, що передбачало ґрунтовну підготовку і було основним засобом для існування, професія.

Освіта - цілеспрямована пізнавальна діяльність людей з отримання знань, умінь та навичок або щодо їх вдосконалення. Процес і результат засвоєння особистістю певної системи наукових знань, практичних умінь та навичок і пов'язаного з ними того чи іншого рівня розвитку її розумово-пізнавальної і творчої діяльності, а також морально-естетичної культури, які у своїй сукупності визначають соціальне обличчя та індивідуальну своєрідність цієї особистості. Освіта призначена, щоб дати новому поколінню початкові знання культури, формуючи поведінку у дорослому житті і допомагаючи у виборі можливої ролі в суспільстві. (матеріал з Вікіпедії)


Це цікаво!

У 1964-му році, на Всесвітній виставці, знаменитий письменник-фантаст Айзек Азімов зробив прогноз розвитку технологій у 2014-му році. Передбачити майбутнє розвитку нашої цивілізації на 50 років вперед попросила фантаста газета The New York Times. Судячи з усього, багато що йому вдалося передбачити досить точно. А у нас з вами вже є можливість порівняти і оцінити точність передбачень Айзека Азімова.

Завдання. Прослухати аудіокнигу.

Домашнє завдання. Виконати у зошиті

1. Підібрати цитати для характеристики образу Джорджа Плейтена.

2. Намалювати ілюстрацію до твору.

14.04.2021

Тема: "Утвердження сили людського інтелекту, самостійності мислення, творчої уяви, моральних цінностей".


Скласти письмову характеристику Джорджа Плейтена та Тревіліяна (виконати у зошиті)


Переглянути експресурок https://www.youtube.com/watch?v=OYHvfsCV1-w

Законспектувати до зошита відповідь на запитання: У чому винятковість Дж. Плейтона?

Домашнє завдання: написати роздуми (5 -6 речень)на тему" Я є прихильником поглядів Джорджа Плейтона ( або поглядів Тревіліяна) тому що ...."

або : Мені більше подобається Тревіліян ( або Плейтен) тому що.....

Увага! Не забувайте у зошиті вказувати дату та тему уроку.

19.04.2021

Тема. Айзек Азімов «Фах». Розуміння сутності культури й освіти, призначення людини в сучасному світі. Утвердження сили людського інтелекту.

Яким постає світ майбутнього в оповіданні «Фах»? (Світ майбутнього досить раціонально побудований. Діти не ходять до школи, їм не треба вчити уроки, за них все вирішили науковці. В День Освіти вони отримують вміння читати, а в День Олімпіади набувають фах. У нашому розумінні олімпіада – це змагання між людьми, які досягли гарних результатів у знаннях чи в спорті, завдяки своїм здібностям, праці, наполегливості. У творі «Фах» Олімпіада – це отримання молодими людьми знань певної професії, що дають «машини»).

Таку систему освіти не можна назвати взірцевою, адже вона зовсім не враховує бажання і здібності молоді. Так, Тревіліян не може потрапити на омріяну планету працювати, бо знання здобув за допомогою застарілого апарата. А Плейтен взагалі не отримав професії, хоча готувався стати програмістом). Система отримання знань у творі антигуманна. Прикладом може бути доля головного героя – Плейтена, який не лише не став програмістом, але й потрапив до притулку для недоумків. Хоча насправді він виявився розумним, його тут будуть готувати для інтелектуальної праці, щоб він разом з іншими вченими вдосконалював програми. Але яких принижень і страждань довелось пережити героєві!)

І. Переглянь відео.

ІІ. Згадай вивчене на минулих уроках склади та запиши у зошит інформаційне гроно «Письменник-фантаст А. Азімов».

Усно поміркуй: «Мій майбутній фах і які здібності я маю, а які ще буду розвивати…»

Домашнє завдання.

Написати твір-роздум на тему: «Моє бачення освіти майбутнього».

21.04.2021

Тема: Діана Вінн Джонс «Мандрівний замок Хаула». Поєднання елементів казки і детективу у творі.

Світова літературна спадщина багата на дитячі твори про чарівні світи та дивовижних героїв. Такі персонажі можуть допомогти кожному з нас зробити своє життя яскравішим та подолати негаразди в реальному житті. Вони є носіями певних чеснот або вад. На сторінках таких творів втілюються життєві проблеми у фантастичних ситуаціях і героях, наділених надзвичайними властивостями.

Багато хто з вас та ваших батьків захоплюються фільмами, книгами, у яких чимало містики, магії, чаклунства. Така література називається фентезі (від англ.. фантазія, вигадка). Її творці поринають у світ необмеженої фантазії, пишучи про чарівний світ. Але він має спільне з нашим реальним життям – прояви добра, зла, любові, дружби, вірності, відповідальності за долю інших.

І. Прочитайте інформацію про життя та творчість Діани Вінн Джонс.

Діана ВіннДжонс – одна з найяскравіших ісамобутніх зірок на небосхилі сучасної літератури. Її невгамовна фантазія створила дивовижний всесвіт, у якому живуть добрі чаклуни і лихі відьми, хоробрі принци і підступні демони, мудрі феї і хижі дракони.

Письменниця народилася 16 серпня 1934 року в передмісті Лондона в сім’ї вчителів. Батьки багато працювали. В сім’ї було ще дві молодші сестрички – Урсула та Ізабель (остання стала професором і відомим літературним критиком). Під час Другої світової війни сім’я переїхала до Уельсу, де жили її бабуся та дідусь. Її дідусь був священиком, тож Діана змалку відвідувала церкву.

Діана дуже любила читати, але не мала грошей, щоб купувати книги. Це спонукало її вже в дванадцять років самотужки написати повість для молодших сестер. Ще в дитинстві Діана сказала : «Я буду письменницею!». І обіцянки своєї дотрималась…

Навчатись у школі Діана не дуже любила, але мала хорошу пам’ять. Навчалась у коледжі святої Анни при Оксфордському університеті, захоплювалася лекціями професорів Дж. Толкіна, творця славнозвісного «Володаря перснів», та К. Льюїса, автора не менш знаменитих «ХронікНарнії».

Письменниця вийшла заміж і народила трьох синів. Для них вона і почала писати твори.У 1973 році вийшла друком перша книга письменниці. Вона також писала п’єси для Лондонського театру. У 1976 році родина переїхала до м. Бристоля. У їхній сім’ї панувала любов до англійської літератури, наукових досліджень, тому не випадково, що двоє з її синів присвятили своє життя вивченню англійської літератури.

У своєму домі Діана писала твори олівцем за філіжанкою кави, а біля її ніг обов’язково були собака чи кішка. Письменниця працювала натхненно, кожен з її персонажів був для неї живим, маючи власний характер. Сини виросли… А пригодницькі твори Діани Джонс читає тепер увесь світ. Навіть у далекій Японії про один з її найяскравіших образів – Мандрівний Замок Хаула – знає кожна дитина завдяки екранізації однойменного твору у стилі аніме. У 2005 році вийшла англійська версія мультфільму.

У 2007 році Діана Джонс отримала Всесвітню премію фентезі.

Завдання ІІ. Прослухати аудіокнигу.

Експрес-урок за темою "Значення художнього прийому чаклунства у романі Мандрівний замок Хаула"

Домашнє завдання:

Переказувати зміст прочитаного, характеризувати героїв, зробити у зошиті ілюстрації до твору.

26.04.2021 - 28.04.2021

Тема: Образ Софії, світ її мрії, бажань, жахів. Значення художнього прийому чаклунства у творі "Мандрівний замок Хаула"

І. Гра «Так-Ні».

Софі працювала у крамниці капелюшків.

Софі єдина дитина в сім’ї.

Хаул – насправді з’їдав серця молодих дівчат.

Хаул врятував Софі від цілого війська солдатів, які хотіли забрати її у полон.

Кальцифер перетворив Софі на Відьму з Пустища.

Кальцифер – демон вогню, який охороняє будинок і в минулому був зіркою.

Опудало – це зачарований принц Джастін.

Софі вирушає до мадам Саліман, прикидаючись матір´ю Кальцифера.

Хін – це собака, який шпигує за мешканцями замку.

Хаул, переховуючись від військових, трансформується в демона вогню.

Замок переносився з одного виміру в інший за допомогою Кальцифера, якому Хаул віддав своє серце.

Софі знаходить чарівні двері, які заводять її в минуле.

Кальцифер повертає серце Хаулові.

Між Софі і Хаулом зароджується сильне кохання.

Перевір себе!

https://drive.google.com/file/d/1_YE45lW5I0IQ_sJV5KEqGnlX1xp-sAWW/view?usp=sharing

ІІ. Складання « Анкети головної героїні».

1.Ім´я головної героїні.

2.Вік головної героїні.

3.Місце народження героїні.

4.Місце (місця) проживання героїні.

5.Навчання головної героїні.

6.Професія головної героїні.

7.Місце роботи головної героїні.

8.Батьки головної героїні.

9.Друзі головної героїні.

10.Вороги головної героїні.

11.Зовнішній вигляд головної героїні.

12.Домінуючі риси характеру головної героїні.

ІІ. Подивіться відео (автор Є. Кашуба)

ІІІ. Опрацюйте матеріали карток

Пропоную погратися.

Назвіть героїв твору Діани Вінн Джонс "Мандрівний замок Хаула". Знайдіть у таблиці серед літер потрібні слова. Вони можуть бути розміщені не тільки по вертикалі чи горизонталі, а й по діагоналі. Можна скористатися підказками у вигляді зображень. Після того, як знайдете потрібне слово, обов’язково натисніть на відповідну картинку. (автор Л. Будко)

https://wordwall.net/play/1763/308/570?fbclid=IwAR3rdr05pIX3biNTTGfg_aKuSfg-ztT0j45rE_ghLjN7wcjOOcbhmf1VOwI

Домашнє завдання.

Усно підготувати твір-мініатюру «Якби я опинився у замку Хаула…»