COVID-19 i medijska pismenost

Ovdje možete pronaći informacije o internetskim stranicama koje objavljuju točne i provjerene informacije vezane uz koronavirus. Također, postavljene su i poveznice na one stranice koje vam omogućuju provjeravanje vjerodostojnosti i točnosti svih aktualnih informacija.

The Washington Post je američki dnevni list koji izlazi u Washingtonu te predstavlja najpoznatiju, najčitaniju i najutjecajniju publikaciju u tom gradu. Na svojim stranicama nudi provjeru istinitosti informacija (Fact Checker)u obliku tjednog newsletter-a. Provjerite na poveznici!

Snopes, ranije poznat kao Urban Legends Reference Pages, web je stranica koja provjerava istinitost informacija. Na Internetu je opisana kao "dobro citirana referenca za razvrstavanje mitova i glasina". Sadrži mnoštvo informacija vezanih uz koronavirus.

FactCheck.org je neprofitna web stranica specijalizirana za provjeru točnosti informacija. Primarni fokus im je na američkom političkom životu, kao i na izjavama političara. U svjetlu aktualne situacije, ovdje možete pronaći mnoštvo informacija vezanih uz koronavirus. Stranica također nudi opciju Ask FactCheck gdje možete provjeriti najčešće nedoumice i dobiti odgovore na njih.

Faktograf.hr jedini je hrvatski medij specijaliziran za fact checking, tj. provjeru činjenične točnosti tvrdnji u javnom prostoru. Faktograf je član International Fact Checking Networka (IFCN), međunarodne mreže organizacija posvećenih fact checkingu.

Facebook grupa Fake news Hrvatska namijenjena je promicanju medijske pismenosti s naglaskom na proučavanje fenomena lažnih vijesti.

Dnevnom dinamikom objavljuju članke, poveznice i druge materijale kako bi šira javnost imala priliku na jednom mjestu doznati informacije koje će im pomoći odnosno olakšati razumijevanje raznih aspekata politike dezinformiranja javnosti u digitalno doba.

PolitiFact.com je neprofitni projekt i web stranica koju vodi Institut Poynter u Sankt Peterburgu na Floridi, a bavi se provjerom vjerodostojnosti informacija.

AFP Fact Check je web stranica koja detektira lažne vijesti i dezinformacije o aktualnom koronavirusu. Djeluje na globalnoj razini, obnavlja se na dnevnoj bazi, a na njoj također možete pronaći i upute kako doći do provjerenih informacija i kako razotkriti one lažne.

#CoronaVirusFacts Alliance pokrenut je u siječnju 2020. godine zbog rastućeg trenda širenja dezinformacija vezanih uz COVID-19. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) nazvala je tu pojavu Infodemija, a Institut Poynter jedna je od vodećih organizacija u spomenutom savezu, koji stoji u borbi protiv širenja lažnih vijesti.


Web stranica koronavirus.hr je službena stranica Vlade za pravodobne i točne informacije o trenutnoj situaciji u Hrvatskoj, vezanoj uz COVID-19. Sadrži poveznice na web stranice svih bitnih službenih tijela, te preporuke za ponašanje u ovim specifičnim uvjetima

Hejt za klikbejt je Facebook stranica posvećena neobičnom obliku aktivizma: autori stranice okomili su se na senzacionalističke, varljive, clickbait naslove koje često možemo naći u domaćim medijima. Pod sloganom “čitamo gluposti da vi ne biste morali”, objavljuju poveznice članaka otkrivajući informacije koje su urednici namjerno izostavili iz naslova kako bi vas natjerali da kliknete na članak.

Na portalu Medijska pismenost možete pronaći velik broj članaka o tome kako vrednovati informacije na Internetu, konkretno vezane uz koronavirus.

InVID projekt omogućuje vam provjeru autentičnosti audio-video zapisa, pogotovo onih koji kruže po društvenim mrežama.