e-referentna zbirka

(enciklopedije, rječnici, leksikoni, pravopisi, gramatike, atlasi)

Mrežno izdanje Hrvatske enciklopedije profesionalno je uređivana enciklopedija besplatno dostupna i komunikacijski otvorena svojim čitateljima (korisnicima). Za razliku od otvorenih mrežnih enciklopedija, koje teže donijeti sve o svemu, u profesionalnim enciklopedijama nalazimo sređeno i usustavljeno znanje o onome što je najvažnije. Danas, kada se broj izvora znanja umnožio, količina informacija silno povećala, ali se njihova relevantnost i pouzdanost smanjila, profesionalne enciklopedije postale su neka vrsta vodiča koji sređuje i sistematizira ukupno znanje te čuva leksikografske standarde.

Mrežna Hrvatska enciklopedija temelji se na knjižnom (tiskanom) izdanju koje je objavljeno u 11 svezaka od 1999. do 2009. godine.

Kako pronaći željeni podatak?

Dohvat željenog podatka omogućen je na dva načina:

1) Pretraživanje (engl. searching) provodi se uz pomoć tražilice. Upisom tražene riječi u tražilicu i pokretanjem pretrage dobiva se ispis rezultata pretrage;

2) Pregledavanje (engl. browsing) podrazumijeva prolaženje (navigaciju) kroz popis članaka enciklopedije koji su, već prema njihovoj temi, unaprijed svrstani u određena područja i struke. Takva organizacija nalik stablu s granama i grančicama vodi korisnika, suzujući sve više njegov izbor od popisa područja k popisu struka odabranog područja, popisu članaka odabrane struke te naposljetku k odabranom članku.


Proleksis enciklopedija je prva veća hrvatska opća i nacionalna online enciklopedija koja izlazi na hrvatskom jeziku, koncipirana i uređivana na vlastitim leksikografskim i informatičkim znanjima, a svima je dostupna besplatno, kao enciklopedija slobodnog pristupa. Proleksis enciklopedija zasniva se ponajprije na tiskanom izdanju Opće i nacionalne enciklopedije u 20 knjiga koju je, uz leksikografsku potporu Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža, izradila tvrtka PRO LEKSIS.

Kako pronaći željeni podatak?

Proleksis enciklopedija nastoji osigurati što jednostavnije pretraživanje članaka:

1) Upisom željenog pojma u tražilicu taj će se pojam prikazati u nizu po relevantnosti, a klikom na „nastavi čitati“ ulazi se u puni oblik pripadajućeg enciklopedijskog članka, isti članak se prikazuje u punom obliku ako se klikne na „+“ uz naziv natuknice. Prezimena se, kako je to uobičajeno u enciklopedijama, pišu ispred imena, odvojena su zarezom koji označuje da se radi o inverziji u odnosu na standardni izgovor.

2) Osim glavnog prozora za traženje članaka na početnoj stranici, koji zahtijeva ispravan i pun ispis traženoga naslova članka, na istoj početnoj stranici nudi se i poseban abecedarij koji olakšava pretraživanje „A-Ž“.


Hrvatski jezični portal, prva je i zasad jedina internetom distribuirana rječnička baza hrvatskoga jezika, koji je besplatno dostupan od lipnja 2006. godine. Hrvatski jezični portal jedinstveno je takvo znanstveno referentno djelo u Hrvatskoj – rječnik koji iziskuje kontinuiran, detaljan i mukotrpan rad niza stručnjaka iz područja lingvistike i drugih znanstvenika iz društveno-humanističkih i prirodnih znanosti, kako bi bio ažuriran u skladu s recentnim spoznajama i stalnim obogaćivanjem rječničke baze. Hrvatski jezični portal (HJP) zajednički je projekt nakladničke kuće Znanje i Srca.

Kako pronaći željeni podatak?

Upisivanjem riječi za pretragu u okvir za pretraživanje započinje pretraživanje rječničke baze koja se sastoji od 116.516 osnovnih riječi (natuknica), od toga 67.049 imenica, 15.699 glagola, 20.154 pridjeva, 7.017 priloga, 111 prijedloga, 72 veznika, 152 broja, 102 zamjenice, 98 čestica i 302 uzvika. Uz osnovne riječi i njihove definicije bazu sačinjavaju i primjeri (oko 60.000), sintagmatski izrazi (oko 18.000) i frazeološki izrazi (oko 10.000). Porijeklo riječi objašnjeno je u zoni etimologije, a porijeklo osobnih imena i prezimena (antroponimi) te geografskih imena (toponima) objašnjeno je u zoni onomastike. Rječnička baza Hrvatskog jezičnog portala nastala je na temelju rječničkih i leksikografskih izdanja Novoga Libera u proteklih 15 godina. Rječnička baza neprestano se nadopunjuje i korigira

Portal Leksikografskoga zavoda obuhvaća sadržaj devet izdanja Zavoda uređenih za prikaz i pretraživanje na internetu – Filmske enciklopedije, Filmskoga leksikona, Hrvatskoga biografskog leksikona, Hrvatskog obiteljskog leksikona, Istarske enciklopedije, Krležijane, Medicinskoga leksikona, Nogometnoga leksikona i Pomorskoga leksikona. Sadržaj portala trenutačno čini 62 701 članak.

Kako pronaći željeni podatak?

Aktivno sučelje tražilice vrlo je jednostavno − sastoji se od polja za upis traženog upita i dugmeta Traži, aktiviranjem kojega se pokreće pretraživanje i ispisuju rezultati. Unošenjem više riječi odvojenih razmakom u polje za upit, tražit će se natuknice u kojima se nalaze sve upisane riječi. Pretražuje se cjelokupni sadržaj Hrvatskog obiteljskog leksikona i pridodane natuknice iz ostalih izdanja. Za pretraživanje sadržaja ostalih izdanja valja ući u ta izdanja, kao zasebne cjeline (poveznice su na dnu stranice).

Popis natuknica pronađenih prema zadanom upitu ispisuje se strukturirano: ako postoji natuknica koja točno odgovara upitu, ispisuje se prva, zatim se ispisuju sve natuknice unutar čijeg je naziva pronađen zadani tekst upita, a potom se ispisuju natuknice unutar čijeg je teksta pronađen tekst upita.


U pravopisnome rječniku nalaze se samo riječi s kojima je povezan kakav pravopisni problem. On, dakle, nije općejezični nego specijalizirani rječnik, pa nenavođenje koje riječi u njemu ne znači da riječ ne pripada hrvatskomu standardnom jeziku.U pravopisnome se rječniku tako ne nalaze riječi stol, knjiga, izum, kiša iako one pripadaju hrvatskomu standardnom jeziku.

Rječnik dosljedno slijedi pravopisna pravila. Stoga se u njemu nalaze riječi i sveze koje sadržavaju č, ć, dž, đ, ije/je, u kojima dolazi do fonoloških glasovnih promjena (jednačenja po zvučnosti, jednačenja po mjestu tvorbe i ispadanja), za koje postoji dvojba pišu li se velikim ili malim početnim slovom, umeće li se j u njihovoj sklonidbi, pišu li se sastavljeno ili nesastavljeno itd.

Kako pronaći željeni podatak?

Hrvatski pravopis može se koristiti pretraživanjem:

  • pravila pisanja hrvatskog jezika (objašnjenja i upute)

  • upisivanjem riječi za pretraživanje

  • traženjem u pojmovniku abecednim redoslijedom


Školska gramatika priručnik je namijenjen u prvome redu učenicima osnovne i srednje škole, ali bit će koristan i svima koji se služe hrvatskim standardnim jezikom kao kratak podsjetnik na njegova osnovna gramatička pravila. U njemu se usustavljuju gramatički sadržaji obuhvaćeni u nastavnome predmetu Hrvatski jezik od 1. do 8. razreda osnovne škole prema Nastavnome planu i programu za osnovnu školu te od 1. do. 4. razrada gimnazije prema Nastavnom programu za gimnazije.

Kako pronaći željeni podatak?

Hrvatska školska gramatika može se koristiti pretraživanjem sadržaja koji obuhvaća glavna poglavlja te potpoglavlja unutar glavnih poglavlja:

  • Glasovi - fonologija

  • Oblici - morfologija

  • Tvorba riječi

  • Rečenica i rečenični dijelovi - sintaksa

Putujte svijetom iz naslonjača

Pomoću Google Eartha u sekundi odletite na bilo koje mjesto na svijetu i istražite stotine 3D gradova izravno u svojem pregledniku. Bacite kocku i otkrijte neko novo mjesto, krenite u obilazak s vodičem pomoću Svjetskog putnika te izradite vlastite karte i priče.

Postoje verzije za internetske preglednike, mobilne uređaje i stolna računala.

Copyright © 2020 Vedran Šperanda. All Rights Reserved Svi objavljeni sadržaji služe isključivo u odgojno-obrazovne svrhe sukladno člancima 84., 85. i 88. Zakona o autorskim i srodnim pravima (NN 167/03, 79/07, 80/11, 125/11, 141/13, 127/14, 62/17, 96/18).