DIGITALNE ZBIRKE

Portal Digitalne zbirke Knjižnica grada Zagreba na svojim internetskim stranicama pruža pristup zbirkama digitalne i digitalizirane građe pohranjene u repozitoriju Knjižnica grada Zagreba. 

Gradska knjižnice “Ivan Goran Kovačić”, Karlovac započela je 2003. godine projekt digitalizacije odabirom građe iz Zavičajne zbirke. Zbog zaštite izvornika prvo su digitalizirani stari i vrijedni primjerci. 

Portal digitalna.nsk.hr predstavlja središnje mjesto okupljanja digitalnih zbirki Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu. Uspostavljen je 2016. godine kako bi se omogućio pristup zbirkama digitalne i digitalizirane građe Knjižnice bez obzira na mjesto pohrane. 

Digitalna zbirka Kongresne knjižnice u Washingtonu, SAD.

Digitalna arhiva UNESCO ( Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu) dostupna je za korištenje u vrijeme kad smo fizički odvojeni jedni od drugih zbog globalne pandemije.

"Kultura nam pruža utjehu, inspiraciju i nadu u vrijeme ogromne tjeskobe i neizvjesnosti."

Ernesto Ottone,
pomoćnik generalnog direktora za kulturu UNESCO-a


Raznolikoj digitaliziranoj građi moguće je pristupiti i preko mrežne stranice World Digital Library, zajedničkoga projekta Kongresne knjižnice, UNESCO-a i suradničkih knjižnica, arhiva, muzeja, obrazovnih ustanova te međunarodnih organizacija širom svijeta kojemu je svrha omogućiti besplatan pristup istaknutim kulturnim dobrima svih država i kultura.



Vatikanska digitalna knjižnica -Digita Vaticana u kojoj je zastupljeno više od 80 000 rukopisa iznimne vrijednosti od kojih su neki stari i dvije tisuće godina, omogućava svojim korisnicima pretraživanje, ispisivanje, ali i bojanje nekih od najvrijednijih djela sačuvanih u Vatikanskom muzeju.

Najvažnije početno mjesto za sve ljubitelje umjetnosti, ali i putovanja, ovih dana je Googleova platforma Arts&Culture. Tamo ćete pronaći virtualne ture najvećih svjetskih muzeja, kao što su firentinska galerija Uffizi, rimska La Galleria Nazionale, londonski Tate Modern, bečka Albertina... 

Europeana je platforma za slobodno pretraživanje 2 milijuna primjeraka digitalne građe različitih digitalnih knjižnica.  Osim knjiga, u digitalnu građu ubrajamo filmove, fotografije, slike, karte, rukopise, novine i arhivske zapise. Jedan od jezika kojim možemo pretaživati platformu je hrvatski jezik.