Noć knjige u OŠ Brodarica

Noć knjige je manifestacija pokrenuta 2012. godine, kako bi se, bez zatvaranja očiju pred često nelijepom svakodnevicom, barem na jedan dan govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga. Cilj projekta je kroz jedinstvenu manifestaciju potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega te dati poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu. Povod za to pružaju nam Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dan hrvatske knjige (22. travnja).

U program obilježavanja uključene su zainteresirane institucije: knjižnice, odgojno-obrazovne ustanove i ustanove u kulturi i znanosti, zatim nakladnici i knjižari, javne i neprofitne organizacije, organizacije lokalne samouprave, stručna udruženja i drugi pravni subjekti, a programe vezane uz knjigu i čitanje (za sve generacije) ostvaruju sami ili kroz zajedničku suradnju.

Osnovna škola Brodarica obilježila je Noć knjige različitim online aktivnostima. Tako je u 3.G razredu (Područna škola Grebaštica) knjižničarka bila gost na nastavi Hrvatskoga jezika. Učenici su čitali knjižničarki pjesme iz svoje čitanke, a nakon toga uslijedio je razgovor o knjigama, čitanju, lektiri . Učenike je zanimalo kakav je posao knjižničara, čime se on bavi i sl.

Učenici od 1. do 4. razreda sudjeluju u likovnom stvaralaštvu na temu izrade vlastite maskote na temu Noći knjige. Izložba učeničkih radova planira se po povratku u školu.

Učenici predmetne nastave u aplikaciji Teams dobili su igru premetaljke gdje su testirali svoje znanje iz područja knjige/knjižničarstva i sl.

Mladi knjižničari su zajedno s knjižničarkom održali prigodnu online čajanku uz čitanje zanimljivih ulomaka (Prosenjak, Kušan, Hercigonja...). Nakon toga imali smo gosta iznenađenja-učiteljicu Ivanu Križanac(trenutnu ravnateljicu) koja nam se pridružila u zanimljivom razgovoru o čitanju/knjigama i ostalim temama.

Veselimo se povratku učenika u školske klupe kako bismo mogli nastaviti s brojnim drugim aktivnostima koje planiramo provesti u Godini čitanja!

Do tada "Čitajmo da ne ostanemo bez riječi".



U Godini čitanja i povodom Međunarodnog dana darivanja knjiga koji se obilježava 14. veljače, odlučili smo organizirati akciju prikupljanja slikovnica i knjiga za potrebitu djecu. Akcija se provodila u okviru nacionalne kampanje Čitaj mi pod sloganom "Čitam, dam, sretan sam. Svoju knjigu daruj, tuđe srce obraduj!".

Cilj ove akcije je poticanje djece na čitanje i darivanje knjiga i slikovnica koje više ne koriste onoj djeci koja nisu u mogućnosti imati vlastite slikovnice.

Kutija za knjige nalazila se na stolu nasuprot panoa knjižnice,a učenici su se odazvali akciji u velikom broju tako da smo uspjeli prikupiti dvije kutije knjiga i slikovnica. Učenici su uz darovanu knjigu napisali i prigodnu poruku te je stavili u darovanu knjigu. Darovana knjiga i poruka zasigurno će drugom djetetu puno značiti, a naši učenici pritom uče kako je lijepo i važno pomagati.

Prikupljene knjige i slikovnice pažljivo smo dezinfincirali,umotali i pripremili za dostavu.

U dogovoru sa stručnom službom Škole odlučeno je da prikupljene knjige darujemo dječjem odjelu Opće bolnice Šibenik koji su s velikim oduševljenjem prihvatili naš dar.

Ovom prilikom upućujemo veliku zahvalu svim učenicima naše škole i njihovim roditeljima koji su još jednom pokazali visoki stupanj razvijenosti empatije kad je u pitanju pomoć potrebitima!



Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva-22.veljače 2021. godine

22. veljače slavimo Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva. Hrvatska glagoljica povijesno je hrvatsko pismo, jedan od nezaobilaznih simbola nacionalnoga identiteta i višestoljetne uljudbe, na temelju kojega smo i danas prepoznatljivi i jedinstveni u Europi i svijetu.

Proglašenje tog dana inicirao je Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, koji je 22. veljače odabrao kao spomen na dan kada je 1483. godine tiskana prva hrvatska knjiga – „Misal po zakonu rimskoga dvora", a Hrvatski je sabor prošle godine donio odluku o proglašenju toga spomendana.


Glagoljska matematika

Igra je inspirirana knjigom kneza Bernardina Frankopana Modruški urbar.

CILJ IGRE je što brže točno riješiti zadatke iz prepoznavanja i zbrajanja brojeva na glagoljici.

Igra je stalno dostupna u modu za vježbanje. Za registraciju natjecatelja kliknite na dugme Prijava.

Prvo službeno natjecanje u GlagoMatici bit će organizirano za Dan glagoljice 22. veljače 2021., a igrači će se moći natjecati uživo i online. U tijeku je prilagodba igre zaslonima mobitela, stoga je za sada preporučujem vježbati na računalima.

BODOVANJE ovisi o brzini rješavanja pojedinog zadatka. Samo točni odgovori donose bodove. Nakon završetka svake razine igrač može pregledati stanje ostvarenih bodova. U slučaju da dva ili više igrača na kraju igre ostvare isti broj bodova pobjednik natjecanja dobiva se razigravanjem. U razigravanju igrači rješavaju po jedan zadatak na devetoj razini razini sve dok jedan igrač ne nadvlada.

RAZINE prepoznavanja brojeva sadržavaju po pet zadataka, a razine zbrajanja po tri zadatka. Na posljednjoj razini igrač treba pročitati tekst iz Modruškog urbara, prepoznati brojeve u njemu te izračunati zatraženi podatak.

Zanimljive igre povodom obilježavanja Dana glagoljice potražite na sljedećim poveznicama:

GlagoMatika

https://hrvatski.hr/volim-glagoljicu/



21.veljače: Međunarodni dan materinskog jezika

Materinji ili materinski jezik prvi je jezik koji neka osoba nauči u svojoj obitelji. Stručnjaci tvrde da je znanje materinskog jezika vrlo važno pri formiranju mišljenja. Istraživanja su pokazala da osoba koja nije svladala svoj materinski jezik ima problema s učenjem ne samo drugih jezika već i s učenjem uopće.

UNESCO je 1999. godine na 30. zasjedanju Glavne skupštine na prijedlog Bangladeša donio odluku o proglašenju 21. veljače Međunarodnim danom materinskoga jezika.

UNESCO i na ovaj način želi podsjetiti da jezici nisu samo vitalan dio civilizacijskoga kulturnog naslijeđa, već i nezamjenjivi izraz ljudske kreativnosti i veličanstvene različitosti, a obilježavanje ovog dana ide k cilju promicanja jezične raznolikosti i višejezičnog obrazovanja.

Prema njihovim podatcima, gotovo 43% od postojećih 6000 jezika je pod prijetnjom izumiranja u jeku globalizacije, te otprilike jedan jezik nestane svaka dva tjedna. Izumiranja jezika znače gubitak velikih dijelova kulturne i intelektualne baštine.

Na internetu potražite UNESCO-ov „Atlas svjetskih jezika kojima prijeti nestanak“ (Link ) i pretražite o kojim se jezicima radi. Diskutirajte što vas je u Atlasu iznenadilo?

Istražite kako je engleski jezik utjecao na hrvatski tj. na vašu svakodnevnu komunikaciju.



U Godini čitanja i povodom Međunarodnog dana darivanja knjiga koji se obilježava 14. veljače, odlučili smo organizirati akciju prikupljanja slikovnica i knjiga za potrebitu djecu u našoj školi. Akcija se provodi u okviru nacionalne kampanje Čitaj mi pod sloganom "Čitam, dam, sretan sam. Svoju knjigu daruj, tuđe srce obraduj!".

Cilj ove akcije je poticanje djece na čitanje i darivanje knjiga i slikovnica koje više ne koriste onoj djeci koja nisu u mogućnosti imati vlastite slikovnice.

Kutija za knjige nalazit će se na stolu nasuprot panoa knjižnice. Učenici će uz darovanu knjigu napisati i prigodnu poruku te je staviti u darovanu knjigu. Darovana knjiga i poruka zasigurno će drugom djetetu puno značiti, a naši učenici pritom uče kako je lijepo i važno pomagati.

Prikupljene knjige i slikovnice pripremit ćemo potom za slanje potrebitima.


Vlada Republike Hrvatske na sjednici održanoj 30. prosinca 2020. godine podržala je prijedlog Ministarstva kulture i medija da se 2021. godina proglasi Godinom čitanja.

Hrvatsko čitateljsko društvo u Godini čitanja osmislilo je program Čitateljski izazovi HČD-a. Svaki mjesec na mrežnoj stranici HČD-a objavit će se po jedan izazov u kojem mogu sudjelovati zaljubljenici čitanja.

Veljača je mjesec ljubavi tako da je ovaj mjesec posvećen djelima ljubavne tematike. Na Listi preporučenih književnih djela možete pronaći naslove razvrstane u kategorije "Najmlađi", "Djeca" i "Mladi i odrasli".

Pozivaju se svi da popodnevna provedu uz knjigu i svoje dojmove u obliku riječi, videa ili slike pošalju na hcd@hcd.hr .