Kutak psihologa

Za vas pišu psihologinje

Mirjana Černeka Mikuličić i Mia Host

12 savjeta za učenje na daljinu:

1. Prije učenja pripremite sav materijal koji vam je potreban za rad (udžbenik, radnu bilježnicu, zbirku i sl.)

2. Uklonite sve ono što bi vam moglo otežati koncentraciju (zatvorite društvene mreže, blokirajte telefonske pozive, ugasite televizor). Koristite isključivo uređaje koji su vam potrebni za učenje.

3. Zamolite ukućane da vam omoguće nesmetan rad (ukoliko ste u mogućnosti, odvojite se od ostalih ukućana).

4. Organizirajte si radno mjesto – neka bude uredno, bez nepotrebnih stvari. Ako je moguće, osigurajte da to bude samo vaše mjesto za učenje na daljinu.

5. Prostor mora imati dobro osvjetljenje (najbolje je prirodno svijetlo – bez lampi) i s odgovarajuću temperaturuni pretoplo ni prehladno. Važno je i redovito provjetravanje prostorije (dovoljno kisika)!

6. Vremenski pratite svoj rad – i to vam pomaže kod usmjeravanja na učenje.


7. Kako rad na daljinu znači korištenje uređaja, svakih 20 minuta prestanite gledati u ekran i podignite pogled te gledajte u daljinu (tako štitite svoj vid).

8. Radite pauze između zadataka kako biste ostali usmjereni na ono što radite. Dio pauze utrošite na laganu tjelovježbu - nekoliko trbušnjaka ili čučnjeva i odmah ćete biti budniji. Dobro je i izaći nekoliko minuta na zrak (ali ne u društvu). Popijte vode (važno je redovito piti) i pojedite nešto prije nastavka učenja ukoliko ste gladni.

9. Nastojte jesti hranu koja će vam pomoći u pamćenju gradiva: orašaste plodove, lisnato povrće, mahunarke, voće i tamnu čokoladu (umjesto čipsa jedite bademe ili orahe, umjesto gaziranog pića popijte vode ili pojedite naranču, umjesto obične čokolade jedite čokoladu s visokim udjelom kakaa).

10. Nagradite se kad uspješno odradite neki zadatak: poslušajte svoju omiljenu glazbu, popričajte s prijateljima (telefonski ili preko društvenih mreža), poigrajte se s kućnim ljubimcem, pročitajte odlomak omiljene knjige... Odaberite ono što vas veseli i ispunjava.

11. Budite u kontaktu sa svojim učiteljima. Iako ih nećete viđati svaki dan morate znati kako oni brinu o vama i vašem učenju te marljivo pripremaju lekcije i zadatke za učenje na daljinu. Obratite im se ukoliko vam je potrebna pomoć u radu.

12. Budite u kontaktu i s nama, vašim psihologinjama. Slobodno nam se obratite ukoliko vam bilo kako možemo pomoći. Obratite nam se putem maila:

Psihologinja za učenike razredne nastave:

mia.kovacevic11@skole.hr

Psihologinja za učenike predmetne nastave:

mirjana.cerneka-mikulicic@skole.hr

Kako se dobro organizirati?

  1. Proučite kako ste do sada provodili svoje vrijeme

Zapišite koliko dnevno ste utrošili:

- na učenje, pisanje zadaće i druge obaveze vezane uz školu

- bavljenje hobijem, gledanje televizije, posjećivanje društvenih mreža (vrijeme posvećeno sebi, svojim hobijima i zabavi)

- vrijeme koje se može definirati kao „gubljenje vremena”

Najvažnije je osvijestiti ovu zadnju kategoriju – gubljenje vremena. To je svo ono vrijeme kad se ne bavite nekom smislenom aktivnošću ili aktivnošću koja vas veseli i zabavlja – to vrijeme možemo nazvati i „kradljivcem vremena” jer ne služi ničemu. Ponekad nismo ni svjesni koliko vremena potrošimo uzalud dok ne napravimo ovakvu analizu. Može se desiti i da neka aktivnost iz druge kategorije (npr. gledanje televizije) bude "kradljivac vremena" . To se dešava ukoliko je ne kontrolirate i ukoliko ugrožava izvršavanje obaveza.

2. Određivanje prioriteta – određivanje što je trenutno najvažnije i najhitnije

- odredite aktivnosti koje možete odgoditi za sutra ili slijedeći tjedan (npr. ako imate lektiru za dva tjedna, a imate druge aktivnosti koje su hitnije, lektiru ostavite za kasnije)

- odredite one aktivnosti koje su vam trenutno važne i za koje postoji rok koji je pri isteku vremena

3. Planiranje

– kad napravimo dobru analizu kako smo do sada trošili vrijeme i kad odredimo prioritete (što nam je trenutno najvažnije i najhitnije), možemo krenuti na kvalitetno planiranje vremena (kako se putem ne bi pogubili).

U trenutnoj situaciji učenja na daljinu najvažnije je izraditi tjedni i dnevni plan (još postoje godišnji i mjesečni plan).

3.a Tjedni plan

  • ima za cilj da (nakon što u njega upišete sve obaveze za taj tjedan) vidite koliko imate vremena na raspolaganju.

  • U njega se upisuju sve važne obaveze (ispiti, ispunjavanje radne bilježnice, projekti ili lektira) koje morate taj tjedan predati. U tjednom planu okvirno odredite koliko i kada ćete se posvetiti određenoj obavezi.

  • Važno je točno odrediti što ćete taj tjedan raditi (npr. ispuniti radnu bilježnicu iz Povijesti do petka) kako se ne biste pogubili u obavezama i primjerice pristali na online igricu s prijateljem koja bi mogla ugroziti izvršavanje obaveza. Bez tjednog plana može vam se dogoditi da popustite nekom primamljivom prijedlogu i da zaboravite glavni cilj. Igranje igrice s prijateljem možda će vas kratkotrajno zabaviti, ali će dugoročno izazvati nezadovoljstvo i grižnju savjesti zbog neizvršavanja školskih obaveza.

3. b Dnevni plan

  • radi se kao i tjedni plan, samo je puno detaljniji. Važno je planirati samo jedan dan unaprijed kako vas ne bi omele neplanirane okolnosti i obaveze.

  • Za dobro dnevno planiranje važan je popis aktivnosti i obaveza. Plan se može napraviti tako da se aktivnosti organiziraju po satima (npr. od 9 do 10 sati pisanje domaće zadaće iz Matematike; 11 do 11,30 sati ispunjavanje radne bilježnice iz Geografije i sl.) ili po trećinama - dopodne, popodne, navečer (npr. ujutro pisanje domaće zadaće iz svih predmeta; popodne priprema za ispit iz Povijesti, navečer čitanje lektire...).

  • Svatko može izabrati način planiranja koji njemu najviše odgovara.

Kad planirate, važno je držati se sljedećih savjeta:


  • planirajte realno. Ako planirate puno aktivnosti koje na kraju ne odradite samo ćete se osjećati nezadovoljno. Ukoliko procijenite kako postoji 90 posto vjerojatnosti da ćete plan realizirati znači da ste dobro planirali.

  • nađite načine kako ćete se podsjećati na svoj plan (koristite mobitel koji će vas alarmom podsjetiti na neku obavezu, postavite planove na vidljivo mjesto (radni stol, ploču iznad stola, post-it papiriće i slično)

  • prilagodite planove sebi i svojim osobinama. Ako niste jutarnji tip, nemojte zahtjevne aktivnosti planirati ujutro, već onda kada vama više odgovara.

  • nagradite se ukoliko se pridržavate plana (ponašanja iza kojih slijedi nagrada brže se uče)

Ovdje pogledajte primjere tjednog i dnevnog plana te obrazac za planiranje testova i ispitivanja!


Literatura:https://www.ssc.uniri.hr/files/Organizacija_vremenahttps://organizirajtese.com.hr/2016/09/planer-za-skolu-besplatni-predlosci/


Što sa sobom u izolaciji? - kako si olakšati boravak unutar četiri zida - savjeti za djecu i odrasle

Pravila lijepog ponašanja i komuniciranja na internetu

Pravila lijepog i pristojnog ponašanja jednako vrijede u virtualnom prostoru kao što vrijede i u stvarnom svijetu. Agencija za elektroničke medije i UNICEF izdali su nastavni materijal „Poštivanje sebe i drugih u virtualnom svijetu“ autora L. Ciboci, I. Kanižaja i D. Labaša, na stranici www.medijskapismenost.hr.

Iz navedene brošure izdvajamo sljedeće savjete za pristojnu komunikaciju u virtualnom svijetu:

Izbjegavajte korištenje velikih tiskanih slova jer u virtualnoj komunikaciji ona podrazumijevaju da ste ljuti te da na nekoga vičete.

Nemojte psovati i koristiti druge neprimjerene vulgarne izraze.

Ne odgovarajte na poruke dok ste ljuti.

Nemojte vrijeđati, ponižavati, prijetiti ili biti nasilni prema drugim osobama u virtualnoj zajednici.

Kako bi poruka bila pravilno shvaćena, koristite emotikone koji su važan dio virtualne komunikacije.

Ne objavljujte svoje fotografije ili informacije o sebi koje ne biste voljeli vidjeti na zidu svoje škole.

Ne objavljujte fotografije ili informacije o drugim osobama na internetu prije nego što dobijete njihovo dopuštenje.

U komunikaciji s drugima nemojte se predstavljati pod tuđim imenom i prezimenom.

Ako naiđete na otvorene profile/račune drugih osoba, odjavite se i ne čitajte njihove privatne poruke.

  • Ne proslijeđujte oglase, lančana pisma ili druge neprimjerene sadržaje.

Privatne razgovore i rasprave vodite preko privatnih poruka.

  • Prilikom preuzimanja i objave sadržaja s interneta, uvijek navedite izvor.

  • Poštujte zakone i pravila internetskih stranica i aplikacija koje koristite.