Knjižnica 

 OŠ "Vladimir Nazor" Križevci


Završni susret učenika na projektu "Čitanje ne poznaje granice" u Križevcima

Prošlog tjedna slovenski učenici posjetili su našu školu i održali završne aktivnosti na ovogodišnjem projektu „Čitanje ne poznaje granice“. Školska knjižnica bila je domaćin za 25 slovenskih i 15 naših učenika. Projektne aktivnosti privedene su kraju, a prepuna knjižnica potvrdila je onu staru da gdje družina nije bijesna, ni kuća nije tijesna.

Učenici su sudjelovali u radionici poezije (izbor dječje slovenske poezije), kvizu znanja hrvatskog i slovenskog jezika i scenskim improvizacijama romana Dnevnik Pauline P. Čitateljski klubovi ove godine čitali su Ivana Cankara i Zvonimira Baloga, a cjelogodišnji projekt završio je  susretima uživo u Sloveniji (u svibnju)  i u Hrvatskoj (u lipnju).

Po završetku projektnih aktivnosti, učenici su obišli  Grkokatoličku katedralu Presvetog Trojstva, biskupsku rezidenciju i knjižnicu s impozantnom zbirkom vrijedne knjižnične građe. Susret je završen sportskim i zabavnim aktivnostima u Paintball klubu Pitagora. Voditeljice projekta su slovenska knjižničarka Nataša Cotman i hrvatska knjižničarka Andrea Katanović Babić.

Suradnja se nastavlja i iduće godine!



Projekt "Kako biti prijatelj" 

Naša škola uključila se u projekt kojem je cilj podučiti djecu kako biti prijatelj i podrška slijepim i slabovidnim, gluhim i nagluhim osobama.

Vođeni mišlju da nas nitko ne uči kako se obraćati osobama s navedenim teškoćama, kako razumjeti drugačije od sebe te da zbog neznanja nastaje nelagoda, a zbog nelagode se prekida komunikacija autori projekta, udruga Kreativni oslonac, osmislili su niz radionica, taktilnu slikovnicu  i organizirali online edukacije.

U projekt su se uključile učiteljice Sandra Ščetar, Snježana Katić, Jelena Rakić, Metka Falk Berend, Marija Prodan i knjižničarka Andrea Katanović Babić koja je školski koordinator projekta. Školskoj knjižnici je u sklopu projekta doniran komplet od 10 taktilnih slikovnica i tablica brajevog pisma.

Učiteljice i knjižničarka održale su radionice s učenicima nižih razreda u kojima su se učenici kroz različite aktivnosti uživljavali u svijet slijepih i slabovidnih,gluhih i nagluhih,  koristili taktilnu slikovnicu, učili brajicu i znakovni jezik. Četvrtaši učiteljice Snježane Katić posjetili su i odjel Gradske knjižnice za slijepe i slabovidne.

Projekt se nastavlja iduće školske godine u školskoj knjižnici, a više možete saznati na poveznici https://kakobitiprijatelj.com/public/sites/78/206/


11



Dani medijske pismenosti 

I ove godine tijekom travnja i svibnja u školskoj knjižnici održana su brojna predavanja i radionice u sklopu Dana medijske pismenosti. Teme radionica bile su medijske manipulacije, principi rada društvenih mreža, umjetna inteligencija i jezik reklama. Učenici viših razreda upoznali su stratešku igru Fake hunter, koristili materijale s EDUbox platforme, proučavali jezik reklama i producirali vlastite medijske sadržaje. Dani medijske pismenosti projekt su Agencije za elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, koji se u suradnji s brojnim partnerima i pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja provodi svake godine u proljeće, od 2018.

Naša školska knjižnica uključena je u projekt od samog početka, a vodi ga knjižničarka Andrea Katanović Babić.


Ruksak pun kulture: Usna harmonika i korijeni suvremene glazbe 

U sklopu projekta Ruksak pun kulture, kojeg Ministarstvo kulture provodi s ciljem  omogućavanja i približavanja umjetnosti i kulture djeci u manjim sredinama, ugostili smo u srijedu 15. svibnja glazbenike Tomislava Golubana i Roberta Bašića.  Goluban je svirač usne harmonike, „bluzer iz Zagorja“, četverostruki dobitnik Porina, autor 13 studijskih albuma među kojima je i zbirka sastavljena od 5 dječjih priča i 6 pjesama  „Tatine priče i pjesme“. Robert Bašić, pratnja na gitari, samouki je gitarist i iznimno cijenjen graditelj gitara čije gitare sviraju brojni poznati glazbenici.

Glazbenici su izveli program „Suvremena glazba kroz usnu harmoniku“ pred publikom od 140 učenika 2. i 3. razreda te 1. i 4. razreda produženog boravka. Goluban je pripovijedajući priču o robovlasničkom sustavu, radu Afroamerikanaca na plantažama pamuka u dolini rijeke Mississippi, preko Američkog građanskog rata i Velike migracije Afroamerikanaca po sjevernoameričkom kontinentu dao učenicima širu sliku, kontekst nastanka bluesa, jazza i rocka. Predstavio im je nekoliko vrsta usnih harmonika, neke od primitivnih glazbenih instrumenata do akustične i električne gitare. Priča je popraćena izvedbama pjesama glazbenih legendi Johnnya Casha, Elvisa Presleyja i iznimno zanimljivim „glazbenim ilustracijama“ zamišljenih scena iz kaubojskih filmova čime je demonstrirano korištenje usne harmonike za zvučne efekte u filmovima.

Susret je trajao preko sat vremena, a završio je opuštenim razgovorom i druženjem učenika s glazbenicima, razgledavanjem i isprobavanjem pojedinih glazbenih instrumenata. Bila je to vrhunska glazbena poslastica za Nazorove osnovnoškolce.


Čitanje ne poznaje granice: završni susret u slovenskoj školi 

Knjižnica OŠ „Vladimir Nazor“ Križevci sudjeluje u knjižničarskom projektu za promociju čitanja i nacionalnog identiteta te  razvoja različitih vrsta pismenosti Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja već šestu godinu zaredom. Učenici tijekom godine upoznaju slovensku književnost, čitaju djela odabranog pisca te kroz različite forme predstavljaju književnikov lik i djelo. Ove godine čitali su djela Ivana Cankara s naglaskom na zbirku Istina i ljubav.

Jednogodišnji projekt završava susretima u slovenskoj i hrvatskoj školi. U utorak 14. svibnja učenici polaznici Čitateljskog kluba i Dramske skupine posjetili su Osnovnu školu Preserje pri Radomljah i tamo održali svoj završni program. Učenik Andrej Bermanec izradio je i predstavio slikovnicu u kojoj Križevce prikazuje iz perspektive psa Kodija.  Prezentaciju o gradu  održala je Lana Večerin, prezentaciju o školi Leona Božičević, plakat o Ivanu Cankaru predstavila je Katarina Popović, a izradila ga je zajedno s  Magdalenom Matešić i Rebekom Golub. Učenice Lara Srbljinović, Paola Bogdanović, Magdalena Matešić i Rebeka Golub izvele su dramski prikaz pripovijetke Ivana Cankara nakon čega su svi učenici sudjelovali u  radionici kazališta sjena. Izrađivali su likove i scenografiju te  scenski improvizirali pripovijetku Zastidio se majke. Slovenski učenici pripremili su za svoje hrvatske prijatelje dramski prikaz poznate nam priče koja na slovenskom glasi Muca Copatarica. Projekt vodi školska knjižničarka Andrea Katanović Babić u suradnji s učiteljicom hrvatskoga jezika Selinom Golec Petrović.

Nakon službenog školskog programa, učenici su se uputili na zajednički izlet u obližnji Kamnik. U društvu turističkog vodiča upoznali su se sa zanimljivom arheološkom,  industrijskom, alpinističkom i modnom prošlošću ovog grada. Obišli su gradski muzej, također u pratnji vodiča, te sudjelovali u likovnoj aktivnosti u organizaciji muzejske pedagoginje.


Izložba "Hrvatski znanstvenici" 


U školskoj knjižnici postavljena je izložba plakata o značajnim hrvatskim znanstvenicima. Plakate su izradili učenici 3. b razreda pod mentorstvom učiteljice Kristjane Bedeničec Krog. Izloženi su dva tjedna tijekom kojih će svi korisnici školske knjižnice saznatiili ponoviti svoje znanje o tome kako su Nikola Tesla, Faust Vrančić, Marcel Kiepach, Slavoljub Penkala i drugih istaknuti znanstvenici doprinijeli razvoju našeg društva.  Izložbi su  prethodile radionice o enciklopediji i referentnoj zbirci koje je za trećaše održala knjižničarka Andrea Katanović Babić.



Petkom u 5:Radionica holograma i 3D naočala


U petak 3.svibnja  održana je još jedna u nizu radionica u sklopu programa „Petkom u 5!“  Učenici Lovro Sokač, Gabi Kovač i Maja Bolfan održali su radionicu izrade holograma i 3D naočala. U pripremi radionice pomogao im je učitelj informatike Božidar Čordaš i knjižničarka.


Zoran Vakula u gostima:književni susret/meteo predavanje

Uoči Svjetskog dana meteorologije, koji se obilježava 25. ožujka, ugostili smo  poznatog meteorologa i autora dječjih slikovnica Zorana Vakulu. Na vrlo dinamičan , slikovit i zabavan način predstavio je učenicima 2. i 3. razreda seriju slikovnica Vremenaste priče. Slikovnice na interaktivan i djeci primjeren način objašnjavaju osnovne meteorološke pojmove.

Učenici su u jednosatnom predavanju i razgovoru s g. Vakulom pretresli najpoznatije vremenske pojave - naučili su kako nastaju oblaci, koja je razlika između oborina i padalina, koliko je velika najveća pahulja, kako snježni pokrivač štiti biljke, kamo se skloniti kad munje sijevaju…Saznali su i zanimljivosti poput toga da grom ipak udara u koprive i naučili kako odrediti udaljenost munje. Određivali su i strane svijeta, pričali o vrstama vjetra,  a u jednom trenu g:.Vakula je pošteno preplašio učiteljice glumeći grom nakon čega je dao petama vjetra slikovito objašnjavajući frazeme temeljene na vremenskim pojavama.

Slikovnice Munjasta, Sunčasta, Oblačasta, Pahuljasta, Kapljičasta i Vjetropirasta mogu se posuditi u školskoj knjižnici.

#nakladaVakula #Erasmus+ #EcoCentric



56






Petkom u 5: Radionica kazališta sjena

U sklopu programa „Petkom u 5!“ koji se odvija u školskoj knjižnici, prošlog petka održana je radionica izrade lutaka za kazalište sjena i dramatizacije poznatih dječjih bajki. Radionicu su vodile članice Čitateljskog kluba Iva Miško, Lana Večerin i Katija Šatrak za učenike 4. razreda. Voditeljica programa je knjižničarka Andrea Katanović Babić.


16






Izložba učeničkih slikovnica u školskoj knjižnici 

 

Danas je u školskoj knjižnici, uz kratki glazbeni program, otvorena izložba slikovnica koje su izradili učenici 6. razreda pod mentorstvom učiteljice Seline Golec Petrović. Program otvorenja vodili su učenici Marko Šijan i Leon Habdija, a nastupili su učenica Paula Bogdanović na tamburi, Luka Hrandek na trubi i Eva Marjanović koja je razveselila posjetitelje otpjevavši pjesmu Hajde da ludujemo. U opuštenoj i spontanoj atmosferi učenici 3. razreda (polaznici izvannastavnih aktivnosti) uz pratnju učiteljica Jasne Strabić i Kristijane Bedeničec Krog razgovarali su s autorima slikovnica  i listali njihove slikovnice. Izložbu su posjetili i ravnatelj Igor Brkić te učiteljica hrvatskoga jezika Josipa Sokač Bogdanović. Slikovnice će biti izložene do kraja ožujka pa se pozivaju svi učenici da ih dođu pročitati i prolistati.

Izložbu su organizirale učiteljica Selina Golec Petrović i knjižničarka Andrea Katanović Babić.


Kazalište u gostima

Školska knjižnica ugostila je Tatar Poco Loco i Teatar 002 koji su izveli svoju predstavu "Ljubiti i samo ljubiti" inspiriranu djelima Zvonimira Baloga. predstava koja kroz smijeh, glazbu i napetu priču potiče na ljubljenje bližnjega svoga, ugostili smo taman na Dan ružičastih majica kojim se podiže svjesnost problema vršnjačkog nasilja. Ima li boljeg oruđa za borbu protiv nasilja od poljubaca?

Ljubav šumskih životinja - pričaonica u šumi

Povodom Valentinova učenici 1.d razreda sudjelovali su u terenskoj pričaonici Ljubav šumskih životinja koju je vodila knjižničarka Andrea Katanović Babić. U pratnji učiteljice Moni i asistenta Nevena, vodila je učenike u Ratarsku šumu gdje su slušali priče o ljubavi u životinjskom šumskom svijetu - načinima na koje ježevi, lisice, vukovi, ptice, pauci i druge životinje pokazuju naklonost, zajedništvo ili ljubav jedni prema drugima. Prema narodnoj predaji,  Valentinovo je dan kad se "ftičeki žene"  pa su nakon priče, sklopljenih očiju, učenici upijali mirise i zvukove šume, posebice ptičji pjev.

Putem su kroz različite aktivnosti naučili kako je ratarska šuma dobila ime, koje se drveće u njoj nalazi i kako ga raspoznati...

Radionica je jedna u nizu aktivnosti koje se provode u sklopu šumske pedagogije.


Petkom u 5: Radionica robotike

U školskoj knjižnici započeo je program "Petkom u 5"! Jednom mjesečno u navedenom terminu održavaju se radionice u kojima učenici podučavaju učenike. Prvu radionicu održali su učenici robotičari Lovro Sokač, Janja Baštek i Marko Šijan učenicima 4. razreda. Predstavili su im osnove programiranja micro:Maqueen edukacijskog robota. Pošto je naša škola uključena u projekt  Revolucija digitalne pismenosti koju provodi Institut za razvoj i inovativnost mladih, opremljeni smo i microbitovima koji su velikom broju učenika dostupni u školskoj knjižnici.

Iduću radionicu održat će učenice 7. razreda, a tema će biti kazalište sjena i izrada lutaka.

Program je osmislila i vodi školska knjižničarka.

Bezopasni krokodil - radionica izrade lutaka prema igrokazima Jadranke Čunčić Bandov

U prosincu i siječnju učenici 1. i 2. razreda sudjelovali su u radionicama "Bezopasni krokodil" na kojima su s knjižničarkom čitali igrokaze Jadranke Čunčić Bandov i izrađivali krokodile. 

Erasmus projekt EcoCentric - stručna predavanja/radionice  u školskoj knjižnici gošća Dijana Mijač Dretar 

U sklopu Erasmus+ projekta EcoCentric u školskoj knjižnici 30. siječnja  započeo je ciklus mjesečnih gostovanja  stručnjaka iz područja održivog razvoja. Predavanja i radionice održavaju se na temu obnovljivih izvora energije, održive mode, pčelarstva, meteorologije i klimatskih promjena, gospodarenja otpadom... Prvo predavanje održala je voditeljica sustava kvalitete  i zaštita okoliša Komunalnog poduzeća  Dijana Mijač Dretar uz asistenciju stručne suradnice u gospodarenju Nikoline Stipić.  Na slikovit i zanimljiv način učenici 5.d razreda  saznali su koliko otpada dnevno proizvedemo, kako se zbrinjavaju određene vrste otpada, što se događa s mikroplastikom i koji je njen utjecaj na okoliš i čovjeka. Raspravljalo se o aktualnim problemima poput divljih deponija, neodgovornog ponašanja pojedinaca i ekološkom dugu  kojeg povećavamo iz godine u godinu. Učenici su za "domaću zadaću" dobili istraživački zadatak za koji su pokazali potrebno predznanje i veliku motivaciju. U ožujku će petaši, u malo većem broju, posjetiti reciklažno dvorište Komunalnog poduzeća i na terenskoj nastavi proširiti svoje znanje. 

Književni susret sa Slavkom Sobinom

Početak školske godine započeli smo s nekoliko književnih susreta za učenike 2. i 3. razreda. U dvorani Turističko-informativnog centra ugostili smo poznatog glumca i spisatelja Slavka Sobina koji je predstavio svoje Šapice - slikovnicu u 4 nastavaka. Kroz pseće avanture, autor djeci približava temu straha i ohrabruje ih prihvatiti svoje strahove i nositi se s njima. Radi se o poučnim pričama o važnosti prijateljstva, toleranciji i prihvaćamju. 

Rezultati projekta "Pisac u gostima" predstavljeni u Pečuhu


Ove godine u školskoj knjižnici pokrenut je projekt koji za cilj ima kroz lik i djelo odabranog pisca  povezivati naše učenike s učenicima pripadnicima hrvatske nacionalne manjine u susjednim zemljama.

Ovaj put odabrani pisac bio je August Šenoa, a institucija suradnica "Hrvatski vrtić, osnovna škola i gimnazija Miroslava Krleže " u Pečuhu. Šenoa je u Pečuhu polazio školu i studirao.  Učenici članovi Čitateljskog kluba i Dramske skupine od početka godine proučavali su Šenoin životni put i adaptirali Povjestice u različitim književnim formama. Projekt je završio posjetom školi u Pečuhu gdje su naši učenici izveli igrokaz, monolog, pripovijedali povjestice uz kamishibai, predstavili diorame te prezentirali svoju zemlju, grad i zanimljivosti iz Šenoinog života. Projekt je vodila knjižničarka Andrea Katanović Babić u suradnji s učiteljicom hrvatskoga jezika Selinom Golec Petrović, a u pratnji je bio i ravnatelj Igor Brkić koji je s ravnateljicom iz Pečuha dogovorio uzvratni posjet njihovih učenika našoj školi.

Osim škole, učenici su posjetili Hrvatski klub "August Šenoa", Kulturni centar Zsolnay i prošetali lijepim Pečuhom



Čitanje ne poznaje granice - slovenski partneri u gostima

Čitateljski klub školske knjižnice OŠ „Vladimir Nazor“ Križevci sudjeluje u međunarodnom projektu Čitanje ne poznaje granice petu godinu zaredom. Cilj projekta je povezivanje slovenskih i hrvatskih školskih knjižnica kroz čitanje i interpretiranje književnih djela. Hrvatski učenici čitaju slovenske autore, a slovenski hrvatske. Svake školske godine čita se jedno odabrano djelo, odrađuju projektne aktivnosti usmjerene na interpretaciju djela u različitim formama te se projekt završava susretom učenika, druženjem i predstavljanjem radova nastalih na projektu.

U četvrtak 1. lipnja Nazorovci su ugostili partnersku školu iz Preserja pri Radomljah, pitoresknog mjesta iz okolice Ljubljane. Susret je započeo priredbom u Turističkom informativnom centru na kojoj su učenici iz Slovenije odigrali nekoliko igrokaza koji se odnose na djelo koje su ove godine čitali – Bonton Zvonimira Baloga. Na zabavan način približili su učenicima pravila ponašanja u restoranu, kazalištu, pri jelu, demonstrirali su serviranje stola, ali i predstavili svoju školu i svoje mjesto filmićima i prezentacijama. Dramska skupina koju vodi učiteljica Selina Golec Petrović  odigrala je igrokaz Postolar i vrag, a članovi Čitateljskog kluba pripovijedali su uz kamishibai kazalište. Okupljene je pozdravio ravnatelj Igor Brkić, a voditeljica projekta bila je Andrea Katanović Babić u suradnji sa slovenskom kolegicom Amandom Pokorn.

Ostatak dana učenici su proveli u razgledu grada. Posjetili su zvjezdarnicu te uz pratnju vodiča iz Destinacijske agencije Križevci obišli vidikovac i znamenitosti grada.


Božić naših prijatelja, putujuća radionica

Tijekom prosinca školska knjižničarka obišla je  područne škole i u svakoj održala dvosatnu radionicu u kojoj je učenicima čitala slikovnicu Božić naših prijatelja Vere Zemunić. Nakon čitanja učenici su sudjelovali u likovnim i literarnim radionicama. 

Čitanje ne poznaje granice - posjet slovenskoj školi

Učenici članovi Čitateljskog kluba po treći put su sudjelovali u knjižničarskom projektu „Čitanje ne poznaje granice/ Branje ne pozna meja“. Radi se o projektu u kojem sudjeluju slovenske i hrvatske škole s ciljem poticanja čitanja i razvoja pismenosti. Učenici iz hrvatskih škola čitaju slovenske autore i na temelju pročitanog provode literarne i likovne aktivnosti  i obrnuto. Projekt traje jednu školsku godinu i završava susretom sudionika. U četvrtak 20. listopada 2022., učenici članovi Čitateljskog kluba posjetili su partnersku Osnovnu školu Preserje pri Radomljah. Tamo su predstavili rezultate svog rada temeljene na djelima slovenske spisateljice i pedagoginje Ele Peroci. Izradili su kamishibai kazalište temeljeno na priči Moj kišobran može biti balon. Učenica Lana Večerin pripovijedala je spomenutu priču uz kamishibai  te je sa Sunčicom Udvari izradila lutku i kišobran iz priče. Svi članovi Čitateljskog kluba, njih trideset, sudjelovali su u oslikavanju ilustracija za kamishibai. Učenici Martin Butković i Jakov Hrlec predstavili su strip koji su izradili u aplikaciji Storyboard, a učenice Janja Baštek i Nika Bermanec prezentirale su plakat o Križevcima. Svi materijali poklonjeni su slovenskim učenicima i izloženi u njihovoj školi.  Učenica Ema Škrlec održala je zanimljivu ppt prezentaciju kojom je predstavila naš grad. Slovenski učenici pripremili su dramski prikaz temeljen na poeziji Stjepana Jakševca i glazbeni nastup.  Nakon službenog programa učenici su igrali društvene igre i upoznavali se u opuštenoj atmosferi. Uslijedio je obilazak škole koja je vrlo zanimljiva, zapošljava izvorne govornike kao učitelje engleskog i hrvatskog jezika, primjenjuje Glasserov pristup u podučavanju, ima velik broj stručnih suradnika i usmjerena je na zdrav život i zaštitu okoliša. Na povratku su učenici obišli Ljubljanu uz lokalnog vodiča. Krajem ove školske godine, slovenski će partneri posjetiti OŠ „Vladimir Nazor“ Križevci i suradnja se nastavlja.  Voditeljica projekta je knjižničarka Andrea Katanović Babić u suradnji s učiteljicom likovne kulture Ana-Marijom Smoljanec. 

Elmer - radionica o različitostima

Tijekom listopada u školskoj knjižnici održavaju se radionice s učenicima 1. i 2. razreda. Uz interpretaciju djela Davida McKeea Elmer razgovaramo o različitostima, prihvaćanju, pružanju podrške i ruganju. Učenici gledaju Unicefov filmić "Ne rugaj" se, a zatim se provode likovne aktivnosti koje se razlikuju ovisno o razredu -  od bojanja Elmera u paru, izrade slonića od kartona i primjene kolaža u izradi Elmera. Radionice traju dva školska sata.

Online susret s učenicima iz Finske i Njemačke - obilježavanje Erasmus dana i Europske godine mladih

U školskoj knjižnici održan je susret naših učenika s učenicima iz Finske i Njemačke. Finski školski bend odsvirao je nekoliko popularnih rock pjesama, a zatim su učenici održali prezentacije o svojim zemljama i školama. Uslijedio je i ultra kratak tečaj finskog jezika tijekom kojeg su nam naši partneri predstavili zabavnu stranu svog jezika. U neformalnom razgovoru učenika saznali smo da u Finskoj svi učenici pohađaju predmet koji se zove Zdrav život i hrana u sklopu kojeg svi uče kuhati, da u školi imaju posebnu radionicu u kojoj obrađuju drvo, da u Njemačkoj učenici imaju sasvim drugačiji sustav srednjih škola... Idući susret zakazan je za sredinu studenog kad će učenici iz navedenih zemalja uz učenike iz Norveške raspravljati o svojim pravima i obavezama s naglaskom na pravo na čitanje i dostupnost knjiga učenicima s teškoćama. Medijska skupina izrađivala je plakate na temu Erasmus dana u Canvi.  Ovim aktivnostima obilježeni su Dani Erasmus + programa koji su se diljem Europe održali u periodu od 13. do 15. listopada 2022. i Europska godina mladih kroz kasniju raspravu pod nazivom "Read me a book" tijekom koje su učenici pričali o dostupnosti knjiga mladima, slobodnim knjižnicama, omiljenim naslovima.

Čitateljsko-izviđački dan

U subotu 2. srpnja 2022.  održan je Čitateljsko- izviđački dan u kojem su sudjelovali učenici članovi Čitateljskog kluba i članovi OI Kalnik Križevci. Druženje je trajalo cijeli dan, a prvi dio bio je izviđački pa su učenici učili postavljati šatore, orijentirati se u prirodi, vezati čvorove i igrali su razne igre. Aktivnosti je vodila Maja Ljubojević, voditeljica odreda. 

Drugi dio aktivnosti organizirala je školska knjižničarka Andrea Katanović Babić. Čitali smo priču o gusaru Modrobradom inspirirani strašnim pričama koje se čitaju uz logorsku vatricu. Nakon priče uslijedile su scenske igre i improvizacije te potraga za pravim pravcatim blagom. 

Noć knjige posvećena Vesni Parun

U ponedjeljak 25. travnja 2022. obilježili smo Noć knjige u školskoj knjižnici.  Ovog puta u obilježavanju manifestacije  sudjelovala je starija skupina Čitateljskog kluba koju čini petnaest učenica iz petih razreda.  Aktivnosti u Noći knjige bile su posvećene stvaralaštvu Vesne Parun,a   povod je bila stota obljetnica njenog rođenja. Večer je započela gledanjem kratkometražnog  dokumentarnog filma o životu Vesne Parun nakon čega su učenice čitale i razgovarale o njenoj poeziji s kojom su se dodatno upoznale tijekom proljetnih praznika. Nastavno na to poigrale su se riječima i crtežim stvarajući blackout poeziju.

U drugom dijelu večeri bavili smo se Paruničinim dječjim romanom u stihovima "Mačak Džingiskan i Miki Trasi". Čitali smo dramski tekst, saželi ga u proznom obliku, a zatim interpretirali kroz procesnu dramu. Veselu atmosferu podigli smo dodatno slušanjem songova iz istoimenog mjuzikla, a kraj večeri zasladili pizzom i drugim zdravim i manje zdravim grickalicama. 

Spoj na slijepo s knjigom

Članovi Čitateljskog kluba, koji sad već broji 3 grupe po desetak učenika, sudjelovali su u spoju na slijepo s knjigom. Spoj se odvijao u dva susreta tijekom veljače, mjeseca ljubavi. Učenici su kroz nekoliko vođenih koraka upoznavali svoje knjige kao što upoznaju osobu na spojaku - prvo izražavajući očekivanja na temelju korica pa do čitanja odlomaka i konačne odluke o nastavku druženja tj. čitanja. 

Čitanjem do zvijezda

Učenice Izabela Krofl, Klara Maksić i Teodora Heruc sudjelovale su na županijskoj razini natjecanja Čitanjem do zvijezda na kojoj su u kategoriji kviz znanja zauzele 5. mjesto, dok je Teodora Heruc sudjelovala i u kategoriji likovnih radova gdje je također zauzela 5. mjesto.  Tema ovogodišnjeg natjecanja bili su fantastični romani Tajni vrt, Dom gđice. Peregrine za nezbirnutu djecu i Vještice te njihove filmske adaptacije.

Zimske čitaonice u našoj knjižnici 

- kratka svakodnevna druženja uz čitanje stripova i časopisa, rasprave i razmjene dojmova.

IASL - bookmarker exchange s Indijom

Uobičajenu razmjenu straničnika ove godine proširili smo dodatnim aktivnostima. Istraživali smo referentnu zbirku i pronalazili najvažnije podatke o Indiji, pogledali dokumentarac i razgovarali o razlikama između Hrvatske i Indije. Kao zajedničku točku odredili smo more koje okružuje dio naše zemlje i veći dio Indije te smo pročitali slikovnicu Kit koji je uvijek želio još autorice Rachel Bright. Izradili smo straničnike inspirirane tim djelom i razveselili se straničnicima koji su nam stigli iz Indije.

Tjedan svemira u školskoj knjižnici 

Svjetski tjedan svemira obilježen je od 4. do 10. listopada  u školskoj knjižnici nizom radionica za učenike nižih razreda. Učenici su upoznali knjigu iz serijali Mali ljudi, veliki snovi: Stephen Hawking i interpretirali ju kroz likovne i literarne aktivnosti. Izrađivali su rakete, crtali vanzemaljce prema zadanim osobinama, izrađivali planete od plastelina i osmišljavali akronime.

Cilj radionice bio je potaknuti učenike na čitanje iz užitka, razvijati znatiželju i samostalno istraživačko učenje, potaknuti empatiju i razumijevanje za različitosti i tuđe probleme. Osim obilježavanja Svjetskog tjedna svemira, nizom aktivnosti održanih tijekom radionica nastavilo se i s obilježavanjem Godine čitanja. 

Mjesečni čitateljski izazov

Mjesečni čitateljski izazov je natjecanje koje je pokrenuto u sklopu obilježavanja Godine čitanja. Učenici svaki mjesec čitaju dva do tri zadana naslova nakon čega rješavaju kvizove. Prva tri najuspješnija učenika osvajaju vrijedne nagrade poput slušalica s mikrofonom, školskog pribora ili punjača za mobitele i naravno knjiga. 

Tulum s(l)ova

U petak 12. studenoga 2021.  održan je u školskoj knjižnici Tulum s(l)ova, večernje druženje učenika na kojem smo čitali ulomke iz omiljenih romana, igrali igre i počastili se pizzom i grickalicama. 

Tulum je jedna od aktivnosti istoimenog projekta koji su pokrenule Hrvatska udruga školskih knjižničara i Hrvatska mreža školskih knjižničara i koji se provodi već 11 godina. Projekt traje cijelu školsku godinu i osim večernjeg druženja planirane su aktivnosti poput čitanja naglas u lokalnoj zajednici na kojem će učenici članovi Čitateljskog kluba čitati djeci iz vrtića.

Zahvaljujemo Pizzeriji i slastičarnici Mrak koja nas je počastila pizzom! Odmah je zakazana i repriza tuluma u drugom polugodištu pošto su neki od članova kluba bili spriječeni sudjelovati, a i zaključeno je da nam tulumarenje baš dobro ide!


Izložba Tragom Bijelog jelena Ivana Generalića

U srijedu 26. svibnja 2021. u OŠ „Vladimir Nazor“ Križevci  otvorena je izložba Josipa Generalića Tragom Bijelog jelena. Izložba obuhvaća 40 Generalićevih originalnih ilustracija iz slikovnica Vladimira Nazora Bijeli jelen, slikovnice Zeko u autobusu autorskog dvojca Zurl i Glumac i slikovnice Maja i maslačak finske autorice Sinikke Salokorpi.

Otvorenju izložbe nazočili su unuk Josipa Generalića Ivan Generalić, pročelnik Upravnog odjela za odgoj, obrazovanje, kulturu, sport, socijalnu skrb, nacionalne manjine i turizam Sandro Novosel i  Marko Đurakić,  predsjednik Vijeća roditelja. Učenica Klara Odoran odsvirala je Bachovu Sicilianu nakon čega je ravnatelj Igor Brkić  pozdravio okupljene i objasnio da je povod postavljanju izložbe obilježavanje Dana škole. Zbog epidemioloških mjera i ovog puta održat će se na drugačiji način pa će se umjesto jednog dana (28.svibnja) aktivnosti provući na dva naredna tjedna. Izložbu će popratiti razna događanja i radionice unutar škole, a naglasak je stavljen na književnost Vladimira Nazora, ponajviše na njegovo djelo Bijeli jelen. Aktivnosti koej prate izložbu održavat će se u školskoj knjižnici. Kroz likovne i literarne aktivnosti učenici će upoznavati Nazorovo književnost i Generalićevo likovno nasljeđe.



Lov na blago u knjižnici

Učenici nižih razreda tijekom prošlog tjedna tražili su blago u knjižnici. Da bi ga pronašli, morali su ispuniti nekoliko zadataka - otkriti rješenje rebusa, zagonetki, ali i pokazati znanje iz knjižnično-informacijskog programa koji su pohađali u knjižnici. Tako su pokazali da dobro poznaju referentnu zbirku, da razlikuju autora, ilustratora, lektora  i da se općenito dobro snalaze u knjižničnom fondu. Na kraju sve su grupe doista pronašle svoje slatko blago.

Čitateljski piknik

S prvim danom ožujka i toplijim danima, Čitateljski klub  preselio se u školski park i uživao u čitateljskom pikniku. 

Dan sigurnijeg interneta

Povodom Dana sigurnijeg interneta održano je desetak radionica u nižim i petim razredima te se dan protegnuo u dva tjedna. Učenici su, ovisno o dobi, kroz različite aktivnosti učili o pravilima sigurnog ponašanja na internetu. Gledali su edukativne animirane filmove, prezentaciju, vodili rasprave, razmjenjivali iskustva i igrali društvenu igru. Radionice je vodila knjižničarka uz podršku Centra za sigurniji internet koji je osigurao pojedine materijale poput društvene igre. 

Radionica za poticanje čitanja: Kad odrastem želim biti liječnik

Učenicima je predstavljena slikovnica autora Tatjane Barat i Andreja Proševa koju je ilustrirala Ana Salopek.  Čitali su biografije najzaslužnijih hrvatskih liječnika i liječnica, istraživali kako je nastala medicina, koje su grane medicine, dijelili svoja iskustva s liječnicima i osvijestili važnost liječničkog poziva. Radionice su provedene u svim 4. razredima. U nastavku će se održati online susret s ilustratoricom Anom Salopek koja će učenike upoznati s procesom ilustriranja i važnošću ilustracije.

Radionica "Doktor Knjigić"


Učenici 4. c razreda koji pohađaju Male knjižničare na radionici "Doktor knjigić" učili su kako se obnavljaju i popravljaju oštećene i stare knjige. Učili su i o važnosti čuvanja knjiga i knjižničnom bontonu. osim toga, izradili su svoje kute i stečena znanja primijenili tako što su nakon 3 radionice popravili ukupno 54 knjige. Bravo za Male knjižničare!

etwinning projekt Charlie i tvornica čokolade

Projekt Charlie i tvornica čokolade osmislili smo u sklopu našeg Erasmus projekta S.M.I.L.E. (search, make, imagine, learn, express). Cilj projekta je poticanje čitanja i kreativna obrada književnog djela. Proveli smo ga s učenicima iz Poljske i s Islanda. Učenici su čitali knjigu, gledali film i nadahnuti pričom izrađivali lutke, osmišljavali slatkiše, uživljavali se u likove iz knjige i predstavljali se kao oni. Osim toga, učenici su predstavljali svoje zemlje i učili o tuđim kulturama, razgovarali o obrazovnim sustavima u zemljama sudionicama.

Održali smo tri online susreta, a u veljači nas čeka još jedan susret s Islanđanima. Projekt vode učiteljica selina Golec-Petrović i knjižničarka Andrea Katanović Babić.

Radionica blackout poezije

U prosincu je Čitateljski klub upoznao blackout poeziju, a ovo su neki od najboljih radova. Autori su učenici i učenice: Dunja Ivoci, Nika Bermanec, Eva Tremski i Marko Višak.

Mjesec hrvatske knjige

Od 15. listopada do 15. studenog obilježavamo Mjesec hrvatske knjige sudjelovanjem u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja i radionicom Knjige koje su promijenile svijet.


NAOPAKE BAJKE

 (radionica kamishibaija, pripovijedanja i scenskih improvizacija)

Tijekom rujna i listopada učili smo i zabavljali se sudjelujući u radionicama "Naopake bajke" .  Većinom smo iskoristili lijepo vrijeme i družili se na svježem zraku pod okriljem krošnji u našem školskom parku.

Na radionicama smo pripovijedali naopake i neobične bajke o vukovima vegetarijancima, bakicama zubarkama i djevojčicama koje lebde među oblacima. Izrađivali smo  papirnate lutke, uživaljavali se u scenske improvizacije, igrali igre muhomlatima i upoznali kamishibai - japansko putujuće kazalište koje je izradila knjižničarka uz pomoć učiteljice likovne kulture.

Potaknuti radionicama pisali smo svoje naopake bajke i izrađivali digitalne i tradicionalne slikovnice čiju izložbu vam pripremamo. U radionicama su sudjelovali svi niži razredi, njih 12.

rujan i listopad 2020.

MOČVARA, 

Priča o životu jednog vretenca


Autori: Nika Galić, Sandra Hudina, Ana Kojaković, Veljko VorkapićUčenici trećeg razreda dobili su poveznicu na snimku slikovnice koju čita knjižničarka i video u kojem im je demonstrirano kako izraditi dijoramu močvare. Uz to, neki su dobili i dodatni likovni zadatak modeliranja vretenca ili druge močvarne životinje iz folije.
travanj 2020.

Močvara, izložba dječjih radova

Dan žena uz Priče za laku noć za mlade buntovnice

Spajajući likovnu i literarnu umjetnost, učenici 8. razreda upoznavali su neke od najznačajnih žena koje su svojim trudom, znanjem i zalaganjem bitno utjecale na društvene promjene.  Radionice su provedene u 8. razredima, a vodile su ih knjižničarka u suradnji s učiteljicom likovne kulture Ana-Marijom Smoljanec.

Sudjelovanje u eTwinning Climate change projektu uz projekciju filma Plastika u moru i igranje ekoloških društvenih igara koje smo dobili od Komunalnog poduzeća Križevci.

Radionice su provedene u 6. razredima.

Monica Brown: Frida Kahlo i njezini ljubimci, radionica poticaja čitanja.

Radionica za poticanje čitanja u trajanju od dva školska sata provedena je u svim 3. i 4. razredima. Cilj radionice bio je upoznati dio biografije Fride Kahlo koji se odnosi na njeno djetinjstvo, problematizirati pitanje prihvaćanja fizičkih različitosti i teškoća među djecom i nadahnuti se hrabrošću i upornošću umjetnice Kahlo. Učenici su izrađujući kolaže, cvjetne rajfove i photo booth rekvizite upoznavali i meksičku kulturu.

Čitateljski klub - igramo igru za poticanje vještine pripovijedanja Čiri- biri-bajka.

Skype susret našeg Čitateljskog kluba s učenicima iz Reykyavika. U sklopu eTwinning projekta BookIT učenici su čitali različite knjige i predstavljali ih jedni drugim s ciljem poticanja na čitanje.