O KNJIŽNICI

Školska knjižnica Ekonomske i upravne škole u Splitu svake godine broji oko 1000 članova, a korisnicima su na raspolaganju 2 računala povezana s internetom i printer. Knjižnica se nalazi u prizemlju, prostire se na 80m2, čitaonica ima 15 mjesta.

Knjižnica broji i više od 11 000 jedinica građe. Ovakav bogat, a može se nadodati i raznovrstan, fond koji obuhvaća lektiru potrebnu za sve razrede srednje škole, beletristiku i stručnu literaturu iz svih područja ljudske djelatnosti, te AV-građu, čine našu knjižnicu najbogatijom srednjoškolskom knjižnicom u Splitsko-dalmatinskoj županiji!

Posebnu vrijednost fondu knjiga daju dvije zbirke: zbirka najstarijih izdanja u knjižnici koja obuhvaća 91 svezak izdan prije 1945. godine, od kojih je najstariji, kako se strukovnom usmjerenju naše škole i pristoji, knjiga o trgovačkom i mjenidbenom zakonu iz 1887. godine; te Splićanistika, zbirka knjiga koje govore o kulturi, stilu života, povijesti i ljudima našeg grada te se nerijetko koristi kao pomoćna literatura pri izradi seminarskih radova.

Bogatom izložbenom djelatnošću, prezentacijama, susretima i drugim oblicima djelovanja, knjižnica ostvaruje neformalne oblike odgoja i obrazovanja učenika.

Knjižnica je prostor suradnje i stvaranja nastavnika, ali i učenika. Timskim radom s učenicima i nastavnicima potiče se komunikativnost, interdisciplinarnost i multimedijalnost kroz podršku u radu, bilo da se radi o korištenju IKT-a ili rješavanju informacijskihh upita.

Kroz kulturnu i javnu djelatnost knjižnice, kao neformalni oblik učenja, obilježavaju se događaji, ljudi i izumi sa svih područja ljudskog stvaralaštva, a kulturno-javnu djelatnost prate redoviti izvještaji o radu knjižnice. Kao jedan od načina takvog izvještavanja, ali i načina približavanja rada knjižnice mladim generacijama, od 2018. godine knjižničarke vode i održavaju Instagram profil knjižnice.

Kulturna i javna djelatnost knjižnice je među učenicima najprepoznatljivije obilježje knjižnice, a omiljen je Novogodišnji nagradni kviz. Kviz sa 25 pitanja iz opće kulture tradicija je duga više od 20 godina. Učenike privlači takav neformalan izazov provjere znanja, kao i bogat nagradni fond. Uz to, knjižnica se koristi kao prostor za prve izložbe umjetnički nadarenih učenika, na što smo iznimno ponosni. U sklopu kulturne i javne djelatnosti, izložbeni prostor u knjižnici se redovito mijenja. Osim toga, knjižničarke svake godine panoom u auli zažele dobrodošlicu svim učenicima na početku školske godine, a na istom mjestu izložbom obilježavaju i Dan škole.

Knjižni fond je unesen u knjižničarski računalni sustav Metel. Time je završen višegodišnji proces digitalizacije stručnih podataka o fondu knjižnice

Radno vrijeme knjižnice je svaki radni dan od 8 do 18 sati.

pravilnik o radu školske knjižnice

Na temelju članka ________ Statuta Ekonomsko-birotehničke škole, Split ______________, a u svezi s člankom 15. Zakona o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti (NN, 17/19.), Školski odbor na sjednici održanoj _______________ donio je:


PRAVILNIK

o radu školske knjižnice


I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim pravilnikom uređuje se položaj, struktura i rad knjižnice u Ekonomsko-birotehničkoj školi u Splitu (u daljnjem tekstu: Škola).

Članak 2.

Školska knjižnica je mjesto u kojem se pohranjuje, čuva, stručno obrađuje i daje na korištenje knjižna i neknjižna građa.

Školska knjižnica je sastavni dio odgojno-obrazovnog procesa Škole.

Članak 3.

Zadaća je školske knjižnice:

- stvarati kod učenika trajnu naviku da sami traže knjige, da se njima znaju koristiti i da u knjizi traže odgovore za rješavanje općih i osobnih problema,

- omogućiti učenicima ispunjenje obveza iz nastavnog plana i programa,

- omogućiti učiteljima (nastavnicima) i stručnim suradnicima ostvarivanje nastavnog plana i programa i permanentno stručno usavršavanje.

Članak 4.

Knjižnicu vodi knjižničar.

Knjižničar:

- planira i programira rad knjižnice,

- obavlja stručno-knjižnične i informacijsko-referalne poslove,

- sudjeluje u neposrednom pedagoškom radu,

- obavlja poslove u svezi s kulturnom i javnom djelatnošću Škole,

- surađuje s matičnim službama, drugim knjižnicama, knjižarama i nakladnicima,

- surađuje s učiteljima (nastavnicima), stručnim suradnicima, učenicima te roditeljima i skrbnicima učenika i pruža im stručnu pomoć,

- permanentno se usavršava,

- obavlja druge poslove određene propisima i općim aktima Škole.

II. KNJIŽNIČNI FOND

Članak 5.

Fond školske knjižnice sadrži:

• knjižničnu građu (knjige, časopise i drugu tiskanu građu),

• neknjižnu građu (AV sredstva, kompjutorske zapise i sl.).

Članak 6.

Građa iz članka 5. ovog pravilnika treba biti smještena u slobodnom pristupu, a iznimno u zatvorenim ormarima (AV sredstva, najstarije knjige u knjižnici i sl.).

Knjižna građa se računalno obrađuje u METEL-WIN programskom sustavu.

Članak 7.

Na svu građu koja dolazi u knjižnicu stavlja se žig. Žig označava da je knjiga vlasništvo Škole. Razlikuje se od službenog žiga Škole, a koristi se isključivo u knjižnici.

Upotrebljavaju se dva žiga:

- četvrtasti, širine 15 mm i dužine 50 mm na kojem je ispisan naziv i sjedište škole, stavlja se na odabrane stranice i kraj teksta.

- četvrtasti, širine 15 mm i dužine 50 mm koji sadrži naziv i sjedište škole, naznaku „knjižnica“ te „broj inventarne knjige“ i „struka“. Stavlja se na poleđinu naslovne stranice.

Sva građa u knjižnici mora biti stručno obrađena prema UDK, odnosno prema dobnom klasifikacijskom sustavu za književnost te katalogizirana prema pravilima ISBD-a.

III. ZAŠTITA GRAĐE U KNJIŽNICI

Članak 8.

Knjižnični fond mora biti funkcionalan, prilagođen nastavnom planu i programu i potrebama korisnika školske knjižnice.

Sadrži obvezatnu lektiru iz hrvatskog jezika (60%) i stručnu literaturu (40%): referentna zbirka, pedagoško-metodička literatura, znanstveno-popularna literatura…

Članak 9.

Knjižnica je dužna osigurati zaštitu građe u knjižnici pravilnim smještajem i ispravnim postupanjem u knjižnici i izvan nje.

Knjižnice su obavezne štititi građu od uzročnika propadanja (vlage, prekomjernog sunčevog ili umjetnog svjetla, bioloških i atmosferskih utjecaja i onečišćenja te odstupanja od optimalne temperature).

Zaštita knjižnične građe treba obuhvatiti:

• reviziju knjižnične građe,

• izdvajanje knjižnične građe,

• otpis knjiga,

• smještaj neuvezanih časopisa i novina,

• popravak knjiga.

Članak 10.

Revizijom knjižnične građe u školskoj knjižnici, na osnovi usporedbe fizičkih jedinica nađenim na policama i podataka u katalozima i inventarnim knjigama, utvrđuje se pravo stanje knjižnog fonda, njegova materijalna vrijednost i saniraju posljedice nastale uporabom građe.

Redovna revizija se provodi periodično, ovisno o veličini knjižnog fonda (Pravilnik o reviziji i otpisu knjižnične građe, N.N. 21/02).

Izvanredna revizija provodi se prilikom primopredaje knjiga, nakon preseljenja, požara, poplava, potresa, krađa, ratnih razaranja i sl.

Za vrijeme revizije knjižnica je zatvorena za korisnike.

Vrijeme revizije određuje se godišnjim planom i programom rada Škole.

O vremenu revizije korisnici se izvješćuju tako da mogu pravodobno vratiti posuđene knjige.

Članak 11.

Izdvojene knjige se popisuju i predlažu za otpis po osnovama:

-amortizirane knjige (dotrajale, oštećene, nehigijenske)

-nepotrebne knjige (neaktualne, zastarjele)

-nevraćene knjige (nakon 3 godine ili nakon ispisa iz Škole)

-otuđene knjige (nestale bez zaduženja)

-izgubljene knjige (korisnik platio protuvrijednost izgubljene građe).

Izdvojene knjige se otpisuju.

O otpisu izdvojenih knjiga odlučuje ravnatelj na prijedlog knjižničnog odbora.

Nakon što se otpis knjiga prihvati, taj se Zapisnik s popratnim prilozima dostavlja nadležnoj matičnoj knjižnici, a oni potom Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici. Tek po pismenom očitovanju o otpisanoj građi, knjižnica može provesti otpis građe iz škole.

Nakon otpisa knjiga knjižnični odbor utvrđuje koje se od otpisanih knjiga trebaju zamijeniti drugim primjercima.

Članak 12.

Oštećene knjige knjižnica je dužna pravodobno popraviti sama ili korištenjem usluga izvan Škole.

Časopise i novine važne za knjižnicu, knjižnica je dužna uredno kompletirati po godištima.

IV. POSUDBA KNJIŽNIČNE GRAĐE

Članak 13.

U prostorijama knjižnice korisnici se mogu svakodnevno služiti knjigama, časopisima i novinama.

Članak 14.

Za korištenje izvan prostorija knjižnice korisnici mogu posuditi odjednom dvije (2) knjige od kojih jedna može biti za lektiru a druga po slobodnom izboru.

Lektirna knjiga posuđuje se na rok od 14 dana, a knjiga po slobodnom izboru na rok od 21 dan.

Rok posudbe obvezne školske lektire ne može se produžavati.

Više od dvije knjige mogu se posuditi prema procjeni knjižničara.

Članak 15.

Za iznošenje izvan prostorija knjižnice ne mogu se posuditi: priručnici, enciklopedije, leksikoni, rječnici, bibliografski rječnici, bibliografije, atlasi, gospodarski pregledi i sl., osim kada se radi o razrednoj posudbi prema zahtjevu nastavnika Škole.

Članak 16.

Ako je potražnja za nekim knjigama povećana, knjižničar je ovlašten prigodom posudbe skratiti korisniku vrijeme korištenja određeno člankom 14. ovoga pravilnika.

Za vrijeme ljetnog i zimskog odmora učenika te kada postoje opravdani razlozi knjižničar može korisniku produljiti vrijeme posudbe određeno člankom 14. ovoga pravilnika.

Opravdanost razloga iz stavka 2. ovoga članka ocjenjuje knjižničar samostalno.

Članak 17.

Razrednom odjelu knjižnica može posuditi knjižnu i neknjižnu građu prema zahtjevu nastavnika ili stručnog suradnika.

Vrijeme posudbe građe iz stavka 1. ovog članka određuje knjižničar u dogovoru s nastavnikom ili stručnim suradnikom u skladu sa sadržajima nastavnog plana i programa koji se izvode u razredu uz pomoć posuđene knjižnične građe.

Članak 18.

Drugim samostalnim knjižnicama ili knjižnicama u sastavu školska knjižnica može posuđivati knjižničnu građu samo na temelju ugovora sklopljenog između druge knjižnice ili pravne osobe u čijem je knjižnica sastavu i Škole.

V. KORISNICI USLUGA KNJIŽNICE

Članak 19.

Uslugama školske knjižnice mogu se koristiti učenici, nastavnici, stručni suradnici i ostali zaposlenici Škole.

Članak 20.

Za sve korisnike iz članka 19. ovoga pravilnika članstvo u školskoj knjižnici je besplatno.

Korisnicima usluga školske knjižnice iz članka 19. ovoga pravilnika knjižnica treba izdati odgovarajuće članske iskaznice.

Ako korisnik izgubi iskaznicu, dužan je to prijaviti knjižničaru i podmiriti troškove izrade nove u iznosu od 20 kn.

Rok izrade duplikata članske iskaznice je tri (3) dana. Za vrijeme izrade duplikata korisnik ne može posuđivati knjige.

Članak 21.

Korisnici su posuđene knjige i drugu građu dužni pravodobno vratiti.

Ako korisnik zbog bolesti ili drugoga objektivnog razloga nije u mogućnosti pravodobno vratiti posuđenu knjigu ili drugu knjižnu građu, dužan je donijeti ispričnicu o opravdanosti razloga spriječenosti.

Članak 22.

Korisnik koji pravodobno ne vrati posuđene knjige, a ne radi se o slučaju iz članka 21. ovoga pravilnika, dužan je platiti zakasninu.

Iznos zakasnine iz stavka 2. ovoga članka, po danu i knjižnoj jedinici, određuje se Pravilnikom o radu školske knjižnice.

Zakasnina za jedan dan po jednoj knjižnoj jedinici iznosi 1 kn, a maksimalni iznos zakasnine koju korisnik može platiti je 50 kuna.

Članak 23.

Korisnici su dužni čuvati knjižničnu građu od svakoga oštećenja.

Korisnici ne smiju trgati listove knjiga, podcrtavati dijelove knjiga, izrezivati slike, prljati knjige i sl.

Članak 24.

Korisnik koji izgubi ili ošteti posuđenu knjigu, odgovoran je za štetu.

Ako je knjiga oštećena toliko da se ne može više koristiti ili je izgubljena, korisnik je dužan nabaviti i vratiti knjižnici istu knjigu kakvu je posudio.

Ako korisnik ne može postupiti prema stavku 2. ovoga članka, dužan je nabaviti i vratiti knjižnici drugu knjigu koja joj je potrebna, u visini cijene posuđene knjige ili platiti iznos u visini cijene posuđene knjige.

Ako ne nadoknadi štetu ili odbije platiti zakasninu korisniku će se uskratiti daljnja usluga knjižnice. Također, knjižničar može samostalno odlučiti o opravdanosti drugih razloga ukidanja usluga knjižnice (npr. višekratnim dužnicima sa velikim periodom kašnjenja u povratu građe).

Članak 25.

Kada se korisnik ispisuje iz Škole, razrednik je obvezan provjeriti u knjižnici je li vraćeno sve što je iz nje posuđeno.

VI. RAD KNJIŽNICE

Članak 26.

Knjižnica je otvorena za rad s korisnicima radnim danima od 8 do 18 sati.

Radno vrijeme knjižnice obvezno se ističe na ulaznim vratima knjižnice.

Članak 27.

Raspored rada s korisnicima nalazi se na ulaznim vratima knjižnice. To je vrijeme posudbe i vraćanja te informacijskog rada s korisnicima. U vremenu predviđenom za stručni rad knjižničara knjižnica ne radi za korisnike. Dio radnog vremena knjižničar koristi za obilazak knjižara, knjižnica, arhiva, stručnih aktiva i sl.

Članak 28.

Knjige i ostalu posudbenu knjižničnu građu posuđuje knjižničar. Knjižničaru u posuđivanju knjiga i drugim poslovima u knjižnici mogu pomagati učenici (članovi knjižničarske skupine).

Članak 29.

U prostorijama knjižnice mora biti red i mir.

Korisnika koji narušava red i mir, knjižničar je ovlašten udaljiti iz prostorija knjižnice.

Članak 30.

U prostorijama knjižnice organizira se individualni rad s učenicima, rad sa skupinama učenika, nastava i izvannastavne aktivnosti (susreti, kvizovi, natjecanja, razgovori, sekcije i sl.) u skladu s godišnjim planom i programom rada Škole.

VII. KORIŠTENJE RAČUNALA

Članak 31.

U knjižnici se nalaze 3 računala sa internetskom vezom.

Jedno računalo u knjižnici namijenjeno za rad knjižničara.

Dva računala namijenjena su za rad svim korisnicima knjižnice.

Računala u knjižnici namijenjena su prvenstveno za potrebe učenja, istraživački rad, pripreme referata i pisanje seminarskih radova, vježbanje i sl.

VIII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 32.

S odredbama ovoga pravilnika razrednici su dužni upoznati učenike i roditelje, odnosno skrbnike učenika.

Članak 33.

Jedan primjerak ovoga pravilnika trajno mora biti istaknut na vidljivom mjestu u knjižnici.

Članak 34.

Ovaj pravilnik stupa na snagu danom objavljivanja na oglasnoj ploči Škole.

Članak 35.

Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o radu školska knjižnice (Klasa: 003-05/10-01/01; Ur. broj: 2181-76-01-10-01) od dana 11. veljače 2010. godine.

Klasa: 003-05/13-01/01

Ur. broj: 2181-76-01-13-01

Split, 28 kolovoza 2013.

Pravilnik je objavljen na oglasnoj ploči Škole 30. kolovoza 2013.


Promjene u Pravilniku o radu školske knjižnice:

Članak 3.

Zadaća je školske knjižnice:

- stvarati kod učenika trajnu naviku da sami traže knjige, da se njima znaju koristiti i da u knjizi traže odgovore za rješavanje općih i osobnih problema,

- omogućiti učenicima ispunjenje obveza iz nastavnog plana i programa,

- omogućiti učiteljima (nastavnicima) i stručnim suradnicima ostvarivanje nastavnog plana i programa i permanentno stručno usavršavanje.

U

Članak 3.

Zadaća je školske knjižnice:

- stvarati kod učenika trajnu naviku da sami traže knjige, da se njima znaju koristiti i da u knjizi traže odgovore za rješavanje općih i osobnih problema,

- omogućiti učenicima ispunjenje obveza iz nastavnog plana i programa,

- omogućiti nastavnicima i stručnim suradnicima ostvarivanje nastavnog plana i programa i permanentno stručno usavršavanje.


Članak 6.

Građa iz članka 5. ovog pravilnika treba biti smještena u slobodnom pristupu, a iznimno u zatvorenim ormarima (AV sredstva, najstarije knjige u knjižnici i sl.).

U

Članak 6.

Građa iz članka 5. ovog pravilnika treba biti smještena u slobodnom pristupu, a iznimno u zatvorenim ormarima (AV sredstva, najstarije knjige u knjižnici i sl.).

Knjižna građa se računalno obrađuje u METEL-WIN programskom sustavu.

Članak 11.

Izdvojene knjige se popisuju i predlažu za otpis po osnovama:

-amortizirane knjige (dotrajale, oštećene, nehigijenske)

-nepotrebne knjige (neaktualne, zastarjele)

-nevraćene knjige (nakon 2-3 godine)

-izgubljene knjige (otuđene, nestale bez zaduženja).

Izdvojene knjige se otpisuju.

O otpisu izdvojenih knjiga odlučuje ravnatelj na prijedlog knjižničara.

Nakon što se otpis knjiga prihvati, taj se Zapisnik s popratnim prilozima dostavlja nadležnoj matičnoj knjižnici, a oni potom Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici. Tek po pismenom očitovanju o otpisanoj građi, knjižnica može provesti otpis građe iz škole.

Nakon otpisa knjiga knjižnični odbor utvrđuje koje se od otpisanih knjiga trebaju zamijeniti drugim primjercima.

U

Članak 11.

Izdvojene knjige se popisuju i predlažu za otpis po osnovama:

-amortizirane knjige (dotrajale, oštećene, nehigijenske)

-nepotrebne knjige (neaktualne, zastarjele)

-nevraćene knjige (nakon 2 godine ili nakon ispisa iz Škole)

-otuđene knjige (nestale bez zaduženja)

-izgubljene knjige (korisnik platio protuvrijednost izgubljene građe).

Izdvojene knjige se otpisuju.

O otpisu izdvojenih knjiga odlučuje ravnatelj na prijedlog knjižničara.

Nakon što se otpis knjiga prihvati, taj se Zapisnik s popratnim prilozima dostavlja nadležnoj matičnoj knjižnici, a oni potom Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici. Tek po pismenom očitovanju o otpisanoj građi, knjižnica može provesti otpis građe iz škole.

Nakon otpisa knjiga knjižnični odbor utvrđuje koje se od otpisanih knjiga trebaju zamijeniti drugim primjercima.

Članak 12.

Oštećene knjige knjižnica je dužna pravodobno popraviti sama ili korištenjem usluga izvan Škole.

Časopise i novine knjižnica je dužna uredno kompletirati po godištima, a časopise važne za knjižnicu i Školu u cjelini pravodobno dati na uvez. Knjižničar je dužan načiniti popis knjiga i časopisa koji su dani na uvez.

U

Članak 12.

Oštećene knjige knjižnica je dužna pravodobno popraviti sama ili korištenjem usluga izvan Škole.

Časopise i novine važne za knjižnicu, knjižnica je dužna uredno kompletirati po godištima.

Članak 22.

Korisnik koji pravodobno ne vrati posuđene knjige, a ne radi se o slučaju iz članka 21. ovoga pravilnika, dužan je platiti zakasninu.

Iznos zakasnine iz stavka 2. ovoga članka, po danu i knjižnoj jedinici, određuje Školski odbor kod donošenja Godišnjeg plana i programa rada škole.

Za školsku godinu 2013./2014. akasnina za jedan dan po jednoj knjižnoj jedinici iznosi 1 kn, a maksimalni iznos zakasnine koju korisnik može platiti je 50 kuna.

U

Članak 22.

Korisnik koji pravodobno ne vrati posuđene knjige, a ne radi se o slučaju iz članka 21. ovoga pravilnika, dužan je platiti zakasninu.

Iznos zakasnine iz stavka 2. ovoga članka, po danu i knjižnoj jedinici, određuje se Pravilnikom o radu školske knjižnice.

Zakasnina za jedan dan po jednoj knjižnoj jedinici iznosi 1 kn, a maksimalni iznos zakasnine koju korisnik može platiti je 50 kuna.


Članak 24.

Korisnik koji izgubi ili ošteti posuđenu knjigu, odgovoran je za štetu.

Ako je knjiga oštećena toliko da se ne može više koristiti ili je izgubljena, korisnik je dužan nabaviti i vratiti knjižnici istu knjigu kakvu je posudio.

Ako korisnik ne može postupiti prema stavku 2. ovoga članka, dužan je nabaviti i vratiti knjižnici drugu knjigu koja joj je potrebna, u visini cijene posuđene knjige ili platiti iznos u visini cijene posuđene knjige.

Ako ne nadoknadi štetu ili odbije platiti zakasninu korisniku se može uskratiti daljnja usluga knjižnice.

U

Članak 24.

Korisnik koji izgubi ili ošteti posuđenu knjigu, odgovoran je za štetu.

Ako je knjiga oštećena toliko da se ne može više koristiti ili je izgubljena, korisnik je dužan nabaviti i vratiti knjižnici istu knjigu kakvu je posudio.

Ako korisnik ne može postupiti prema stavku 2. ovoga članka, dužan je nabaviti i vratiti knjižnici drugu knjigu koja joj je potrebna, u visini cijene posuđene knjige ili platiti iznos u visini cijene posuđene knjige.

Ako ne nadoknadi štetu ili odbije platiti zakasninu korisniku će se uskratiti daljnja usluga knjižnice. Također, knjižničar može samostalno odlučiti o opravdanosti drugih razloga ukidanja usluga knjižnice (npr. višekratnim dužnicima sa velikim periodom kašnjenja u povratu građe).

Članak 32.

S odredbama ovoga pravilnika razredni učitelji (nastavnici) su dužni upoznati učenike i roditelje, odnosno skrbnike učenika.

U

Članak 32.

S odredbama ovoga pravilnika razrednici su dužni upoznati učenike i roditelje, odnosno skrbnike učenika.

Članak 35.

Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o radu školska knjižnice (Klasa: 003-05/10-01/01; Ur. broj: 2181-76-01-10-01) od dana 11. veljače 2010. godine.

Klasa: 003-05/13-01/01

Ur. broj: 2181-76-01-13-01

Split, 28 kolovoza 2013.

Pravilnik je objavljen na oglasnoj ploči Škole 30. kolovoza 2013.