Za učenike...

Dragi učenici, kako biste i dalje nastavili čitati i razvijati svoje čitateljske vještine možete pristupiti portalu eLektire gdje se prijavljujete AAI@Edu.HR lozinkom.


Zvučne knjige

Zvučne knjige-audio zapisi također se nalaze na stranici eLektire. Udobno se smjestite i poslušajte koju priču.





Podsjećam vas na korištenje referentne zbirke:


HRVATSKI rječnik HRVATSKA gramatika


VAŽNA TEMA

MEDIJI I MEDIJSKA PISMENOST

Na mrežnoj stranici Medijska pismenost - https://www.medijskapismenost.hr/ saznajte više o medijima, koji mediji postoje, kako ih možemo koristiti na odgovoran i siguran način, što uz pomoć medija možemo naučiti, i drugo. Na stranici se nalaze korisni materijali koje mogu koristiti učitelji, učenici i roditelji. Stranicu je izradila Agencija za elektroničke medije u suradnji s UNICEF-om te drugim institucijama.

Medijska pismenost je abeceda za 21. stoljeće. Budimo medijski pismeni i sigurni u medijskom prostoru. :)



Deset kreativnih načina za pričanje priča za sve uzraste



Čitanje priča naglas, ali i pričanje priča, donose brojne dobrobiti djetetu. Čitanje i pričanje priča djeci proširuje rječnik, pomažemo im da se osjećaju sigurnima i razvijaju maštu. Zajednička aktivnost poput čitanja i pričanja priča produbljuje i privržen odnos između roditelja i djeteta.

1. Pronađite samo vaše posebno mjesto za pričanje priča

Možda će to biti mekana i velika fotelja, možda neki vaš kutak, možda šator za priče, mekana dekica pričalica ili čarobni leteći pričotepih.

2. Odsvirajte ili otpjevajte malu melodiju prije početka priče

Možete zasvirati na bubnju, na poklopcu od lonca, na ksilofonu, frulici, zvečkicama… Uvijek napravite nešto poput "fanfara" što će obilježiti početak priče.

3. Opisujte s puno detalja

Kad pričate priču možete uvijek opisati krajolik, koje je doba dana, kakvo je vrijeme, kako izgledaju ljudi, koje boje odjeće nose… upotrebljavajte detalje i mijenjajte ton glasa. Koliko detaljno ćete pričati ovisi o starosti djeteta - što mlađe dijete, manje detalja.

4. Napravite stanku

Jednako kako kod pisanja radimo odlomke, kod čitanja okrećemo stranicu tako se i u pričanju priče trebaju raditi stanke kako bi dijete lakše razumjelo informacije i osjetilo atmosferu priče.

5. Manja djeca ne mogu još dobro razumjeti bajke

Njima su stoga možda zanimljivije priče povezane s vlastitim životom - idemo u kupovinu, kod doktora, u Zoološki vrt, u park, bolestan sam i ne idem u vrtić…. U toj dobi djeca vole i životinje koje prolaze neke avanture tako da i njima podarite moć govora.

S otprilike 4 godine djeca počinju razumijevati bajke i vole sve dijelove priče početak, zaplet, vrhunac i rasplet. Sada im polako postaju zanimljive i moralne vrijednosti.

6. Jedan junak može proći kroz više avantura

Ako izmišljate priče tada možete izmišljati i prijatelje ili neprijatelje glavnom junaku te ih voditi u razne avanture. Djeca vole likove koji se poznaju.

7. Upotrijebite lutkice koje se mogu nataknuti na prste ili ruku

S pravim figurama priča je zanimljivija.

8. Čarobna kutija

U kutiju stavite lutkice, figurice, na papiriće napisane junake. Prije no što ćete početi govoriti priču, otvorite čarobnu kutiju i neka dijete izvadi nekog junaka. O njemu pričajte priču. Ili oboje zažmirite i izvadite junaka pa ih uključite zajedno u priču. Varijanti je beskonačno mnogo.

9. Napravite malu pozornicu

Prislonite stolce jedan do drugog i preko naslona prebacite prekrivač i eto vam pozornice. Uzmite lutkice, plišane igračke, figurice i radite predstavu.

10. Ponudite djetetu rekvizite, odjeću

Ako djevojčica želi biti princeza ili tigrić, odjenite joj odjelce za maškare. Dječaku odjenite odijelo Spidermana ili čarobnjaka. Uzmite kuhače, lopte… neka postanu čarobni štapić ili čarobna kugla… i izmišljajte i igrajte predstavu.

Prilagođeno prema izvoru na mrežnoj stranici: https://www.harfa.hr/10-super-uzbudljivih-nacina-kako-djetetu-pricati-price/ ( pristupljeno 20.3.2020.)

RAZBIBRIGA ZA UČENIKE

Č I T A J T E Č A S O P I S E!



Znate li da čitanjem časopisa razvijate čitateljske vještine, vještine slušanja, govorenja, pisanja, kreativnosti i još puno toga.


Učenici razredne nastave mogu svoje vještine razvijati čitanjem dječjih časopisa, a učenici predmetne nastave popularno-znanstvenih časopisa.


DJEČJI ČASOPISI: Prvi izbor, Moj planet, Smib, Modra lasta, National Geographic Junior, Radost…

POPULARNO-ZNANSTVENI ČASOPISI: Meridijani, Drvo znanja, Priroda, Geo, National Geographic…


Čitajući članke u časopisima istovremeno se možemo zabaviti i puno naučiti o različitim sadržajima iz različitih područja.

Znamo da volite čitati knjige, a časopisi nude dodatni izvor za čitanje i vrlo su korisni. Osim teksta, u časopisima ima i fotografija, slika i ilustracija pa možete učiti na zabavan i kreativan način. Stripovi, križaljke i druge mozgalice također su vrlo korisne za učenje.

Djeca koja čitaju dječje časopise razvijaju naviku čitanja od malih nogu i postaju čitatelji za cijeli život.

Časopise možete čitati sami ili u krugu obitelji. Zamolite roditelje, bake, djedove, stariju braću ili sestre da vam čitaju naglas, možete zajedno čitati igrokaze po ulogama u časopisima i dobro se zabaviti, izraditi lutkice za prste, biti pravi mali glumci…

Možda vas neka priča iz časopisa potakne da i sami napišete neku pjesmi, priču, nacrtate strip ili nešto slično. Budite kreativni…

Modra lasta i Smib nalaze se u nastavku.

Uživajte u čitanju! :)





Lažne vijesti često nas okružuju sa svih strana, a pogotovo

medijima. Zato trebamo biti mudri i dobro procijeniti je li neka

vijest točna ili ne. Knjižnica odgaja učenike za prepoznavanje

lažnih vijesti i za razvoj kritičkoga mišljenja. Ova infografika može

nam pomoći da postanemo bolji u tome, a osmislila ju je

međunarodna udruga knjižničara IFLA.

Smib, travanj 2020.

Modra lasta, travanj 2020.

ŠKOLSKI HRT JE MREŽNA STRANICA NA KOJOJ

MOŽETE PRONAĆI EMISIJE KOJE OBRAĐUJU

TEME IZ ODGOJA I OBRAZOVANJA


POVEZNICA: skolski.hrt.hr/